آشنایی با زبان جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی شی گرا(object-oriented) و تحت وب است که امکان پویا سازی صفحات وب را فراهم می سازد.

تاریخچه جاوا اسکریپت:

این برنامه اولین بار توسط شرکت Netscape  و با نام Livescript برای استفاده در دنیای وب ارائه شد.بعد ها تحت حمایت شرکت sun microsystem که سازنده java  است قرار گرفت و به  java script تغییر نام داد.

جاوا اسکریپت یا JS دقیقا چه کارهایی برای ما انجام میدهد؟

همانطور که در پاسخ به سوال جاوا اسکریپت چیست گفتیم، جاوا اسکریپت به ما کمک میکند که صفحات وب داینامیک داشته باشید. منظورمان از صفحات وب داینامیک، صفحاتی هستند که همیشه ثابت نیستند و المان هایی در آن‌ها تغییر پیدا میکند.

شما با استفاده از JavaScript یا JS میتوانید کارهای فوق العاده زیاد و متفاوتی انجام دهید. لیست برخی از این کارها را در زیر برای شما آورده‌ام که دقیقا متوجه شوید که جاوا اسکریپت چیست و چه کاری انجام میدهد. شما با استفاده از JavaScript میتوانید:

آیا یادگیری جاوا اسکریپت سخت است؟

حالا که با Java Script اشنا شدیم و فهمیدیم که جاوا اسکریپت چیست و چه کارهایی میتواند برای ما انجام دهد، ممکن است این ذهنیت برای شما پیش بیاید که یادگیری آن بسیار سخت خواهد بود. اما هرگز این چنین نیست.

نکته‌ای که در خصوص تمام زبان های برنامه نویسی وجود دارد این است که همه‌ی آن‌ها منطق یکسانی دارند، تنها چیزی که در آن‌ها متفاوت است، شکل نوشتاری یا اصطلاحا Syntax آن‌ها می‌باشد. اگر شما منطق کلی برنامه نویسی را درک کرده باشید، یادگیری زبان های برنامه نویسی مختلف، برای شما زحمت زیادی نخواهد داشت.

جاوا اسکریپت هم دقیقا به همین صورت است. اگر شما منطق کلی برنامه نویسی را درک کرده باشید، یعنی بدانید که متغیر چیست، تابع چیست، حلقه‌ی ها در برنامه نویسی چکار میکنند و یا شرط ها در برنامه نویسی به چه شکل هستند، یادگیری جاوا اسکریپت هم برای شما سخت نخواهد بود. فقط کافی است که روش نوشتاری (Syntax) آن‌را یاد بگیرید و با کاربرد های آن آشنا شوید.

جاوا اسکریپت، دنیایی از کتابخانه ها و ابزارها

در ادامه‌ی پاسخ به سوال جاوا اسکریپت چیست باید بگوییم که یکی از ویژگی هایی که جاوا اسکریپت را بسیار متمایز و خاص میکند، کتابخانه ها و ابزارهایی است که برای جاوا اسکریپت وجود دارد.

یکی از این کتابخانه ها به نام جی کوئری را در بالا معرفی کردیم. اما کار اینجا تمام نمیشود! میتوانند برای شما انجام دهند!

آیا جاوا و جاوا اسکریپت یکی هستند؟

یکی از اشتباهاتی که معمولا افراد تازه کار به آن دچار میشوند این است که زبان برنامه نویسی جاوا (Java) را با جاوا اسکریپت (Java Script) یکی میدانند.

این دو زبان برنامه نویسی بغیر از تشابه اسمی، هیچ شباهت دیگری به هم ندارند و کارکردهایشان کاملا متفاوت است. در آینده یک آموزش کامل دربار‌ه‌ی تفاوت Java Script و Java در یادیفای منتشر خواهیم کرد.

خروج از نسخه موبایل