مهندسی عمران

11 اصطلاح مهم رایج در املاک

مهم‌ترین اصطلاحات در املاک

آشنایی با مهم‌ترین اصطلاحات رایج در املاک به شما کمک می‌کند هنگام پیدا کردن ویلا و آپارتمان مناسب دقیقاً بدانید که با چه چیزهایی سر و کار دارید. مشاوران املاک در کسب و کار خود را با یک سری واژه‌ها و عبارت‌ها کار می‌کنند. مثلاً شما برای خرید ویلای شمال مراجعه می‌کنید و متوجه می‌شوید که مشاور املاک از اصطلاحاتی نظیر ملک اکازیون، ویژگی روف گاردن در ویلا، امکانات تی وی رو در ویلا، شاه نشین در ویلا و ده‌ها عبارت دیگر استفاده می‌کند. اگر از این اصطلاحات پرکاربرد مطلع نباشید، دقیقاً نمی‌دانید که هر کدام چه معنایی دارند. بنابراین بهتر است یک اطلاعات جزئی از این اصطلاحات داشته باشید. پس در ادامه مطلب 11 اصطلاح مهم رایج در املاک همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

1- عرصه و اعیان

یکی از پرکاربردترین اصطلاحات رایج در املاک در تمام شهرها و حتی ویلا در شمال، “عرصه و اعیان” است. تعریف این دو واژه به این صورت معرفی می‌شود: “اعیان به ساختمان یا ملکی است که روی یک زمین ساخته شده است. عرصه به زمینی گفته می‌شود که ساختمان روی آن قرار دارد.”

در بازار خرید و فروش املاک، اصطلاحات رایج در املاک با نام عرصه و اعیان بسیار شناخته شده است. برای مجتمع‌های مسکونی چند واحدی، این عبارت‌ها قوانین مشخصی دارند. حتی برای خرید و فروش ویلای شهرکی در مازندران، باز هم مسئله عرصه و اعیان مطرح می‌شود.

2- ملک اکازیون

یکی از اصطلاحات رایج در املاک که برای تمام املاک از جمله آپارتمان و ویلا در شمال به کار می‌رود، “اکازیون” است. اگر بخواهیم این اصطلاح را در یک عبارت کوتاه توضیح دهیم به این صورت است؛ “اکازیون به ملکی گفته می‌شود که بهترین امکانات را دارد اما با قیمت مناسب و حتی ارزان قرار است فروخته شود.”

مناسب بودن قیمت املاک با امکانات بیشتر موجب اکازیون بودن آن می‌شود. در همین راستا اگر یک ملک یا یک ویلا در منطقه ‌ای بسیار عالی با موقعیت مناسب و دسترسی عالی به تمام امکانات زندگی قرار داشته باشد و قیمت آن هم مناسب باشد، باز هم به آن، ملک اکازیون گفته می‌شود.

✔ حتما بخوانید:  پدستال چیست؟ و کاربرد آن

ملک اکازیون

از یک دیدگاه دیگر، اکازیون به این صورت تعریف می‌شود: “اگر یک ملک از معماری بسیار فوق‌العاده برخوردار باشد، یا طراحی دکوراسیون داخلی آن به سبک ویژه و مدرن و لاکچری طراحی شده باشد و نسبت به این همه ویژگی، قیمت خوبی برای آن ارائه شود، به این املاک هم ملک اکازیون گفته می‌شود.”

در برخی موارد، فروشنده، قیمت مناسبی را به همراه شرایط ساده برای پرداخت هزینه خرید املاک ارائه می‌دهد؛ این در حالی است که یک ملک یا ویلا جزء بهترین ساختمان دسته‌بندی شده است. همین شرایط ساده برای تسویه حساب و انجام معامله موجب می‌شود مشاور املاک بگوید “این ملک اکازیون است.”

این اصطلاح پرکاربردترین و شناخته شده‌ترین اصطلاحات رایج در املاک محسوب می‌شود.

3- روف گاردن

عبارت روف گاردن (Roof Garden)، یکی از اصطلاحات رایج در املاک است. روف گاردن معمولاً برای آپارتمان‌های مرتفع، برج‌های مسکونی لاکچری و مدرن و حتی برخی از ویلاهای شمال مطرح می‌شود. روف گاردن به معنای “بام سبز” می‌باشد و یکی از عناصر طراحی و معماری سبز برای ساختمان محسوب می‌شود. این اصطلاح به یک فضای سبز روی بام اشاره دارد که شبیه به محوطه سازی ویلا طراحی می‌گردد.

املاکی که دارای روف گاردن هستند، قیمت گران‌تری دارند؛ چرا که طراحی خاصی برای این قسمت به کار رفته؛ به گونه‌ای که امکان کاشت و پرورش گل‌ها و گیاهان روی بام ساختمان فراهم شده است. طراحی روف گاردن هم بستگی به موقعیت ساختمان شرایط آب و هوایی و جدیدترین ایده‌های طراحی این قسمت دارد. روف گاردن هم یکی از اصطلاحات رایج در املاک است که زمانیکه برای خرید ویلا در شمال می‌روید با آن بسیار برخورد می‌کنید. ویلاهای دارای روف گاردن بسیار زیبا و جذاب هستند.

روف گاردن

4- فلاور باکس

فلاور باکس در عبارت انگلیسی به صورت Flower Box و به معنای جعبه گل و گیاه است. یکی از اصطلاحات رایج در املاک، همین فلاور باکس است. فلاور باکس به معنای جعبه زیبای چوبی است که گل و گیاه در آن کاشته می‌شود و به عنوان ابزار محوطه سازی برای ویلاها و مجتمع‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلاورباکس، اشکال مختلفی دارد و با اندکی خلاقیت می‌توان شکل‌های متفاوت از آن تهیه کرد و گیاه های مختلف کوتاه و بلند را داخل آن کاشت.

✔ حتما بخوانید:  انیمیشن مراحل ساخت یک ساختمان

برخی از مدل‌های فلاور باکس برای گلدان‌های کوچک کاکتوس یا گیاهان تزئینی سبز کوچک مناسب‌اند و برخی دیگر برای بوته‌های بزرگتر به کار می‌روند. فلاور باکس برای طراحی روف گاردن هم بسیار مناسب است. بسیاری از ایده‌های جدید طراحی دکوراسیون فضای سبز و طراحی تراس و بالکن ویلا با استفاده از همین فلاور باکس قابل اجرا هستند.

5- تی وی روم

تی وی روم یکی دیگر از اصطلاحات رایج در املاک است عبارت انگلیسی تی وی روم به صورت TV Room نمایش داده می‌شود و به معنای اتاق مخصوص تلویزیون می‌باشد. برای آپارتمان‌های بزرگ و ویلاهای لاکچری و ویلاهای معمولی که فضای کافی برای ساخت و ساز در اختیار دارند، معمولاً یک اتاق مجزا به عنوان تی وی روم در نظر گرفته می‌شود.

داشتن یک اتاق اختصاصی برای تماشای تلویزیون به معنای رفاه و امکانات بیشتر برای زندگی است. به این ترتیب فضای پذیرایی از فضای تماشای تلویزیون مجزا می‌شود و از نظر طراحی داخلی ساختمان، زیباتر به نظر می‌رسد. تی وی روم، یکی از اصطلاحات رایج در املاک است که زمانیکه برای بازدید از ملک می‌روید، مشاور املاک آن قسمت را به شما معرفی می‌کند.

تی وی روم

6- شاه‌نشین

یکی از پرکاربردترین اصطلاحات رایج در املاک، “شاه‌نشین” می‌باشد. کمتر با این عبارت برخورد کرده‌ایم؛ اما اگر در معنای لغوی آن دقیق شوید، متوجه می‌شوید که به چه قسمتی در آپارتمان‌ها یا ویلاها، شاه‌نشین گفته می‌شود.

شاه‌نشین به معنای یک مکان است که بالاترین جایگاه را در ساختمان دارد. زیباترین طراحی داخلی برای قسمت شاه‌نشین در ساختمان انجام می‌شود. معمولاً شاه‌نشین را در بالاترین قسمت یک ساختمان به طور مثال در ویلای دوبلکس یا تریبلکس می‌سازند. نمای پنجره‌ها، دسترسی به نور طبیعی آفتاب، بالکن یا تراس، دسترسی به منظره بیرون همگی از ویژگی‌های شاه‌نشین در ویلا هستند.

از طرف دیگر، مکانی که در ویلا به عنوان شاه‌نشین در نظر گرفته می‌شود، زیباترین مبلمان‌ها و وسایل تزئینی را دارد. این قسمت می‌تواند به طور مجزا یک مکان برای استراحت زندگی یا برگزاری میهمانی‌ها تلقی شود. برای شاه‌نشین در ویلا معمولاً تراس و بالکن هم در نظر گرفته می‌شود تا یک واحد کامل به نظر برسد.

 

7- پاسیو

یکی دیگر از اصطلاحات رایج در املاک، پاسیو است. پاسیو در حقیقت، یک محوطه برای نگهداری فضای سبز یا گیاهان و گل ها در ویلا یا آپارتمان می‌باشد که دسترسی به یک نورگیر دارد و نور طبیعی از آن محفظه وارد همان قسمت می‌شود. سقف پاسیو یک نورگیر طبیعی است که در برخی از طراحی‌ها سقف متحرک دارد و در برخی از ساختمان‌ها سقف آن ثابت است. پاسیو در حقیقت به معنای یک حیاط خلوت می‌تواند باشد که طراحی ویژه‌ای را می‌توان برای آن اجرا کرد.

✔ حتما بخوانید:  سقف کاذب مناسب اتاق سرور

پاسیو

پاسیو یکی از اصطلاحات رایج در املاک است که در حقیقت به قسمتی اشاره دارد که به ساختمان اصلی خانه‌های ویلایی متصل می‌شود. برای افرادی که به پرورش گل و گیاه علاقه دارند بهتر است به دنبال ویلاها یا ساختمان‌هایی باشند که دارای پاسیو هستند.

8- اتاق خواب مستر یا مستر خواب

یکی دیگر از اصطلاحات رایج در املاک، مستر خواب یا اتاق خواب مستر است. این اصطلاح به مکان بزرگی اشاره دارد که به عنوان اتاق خواب در ویلا یا آپارتمان‌های بزرگ ساخته شده است و بزرگترین متراژ را در خانه دارد. برای اتاق خواب مستر، همانند داخل یک آپارتمان مسکونی باید طراحی دکوراسیون انجام شود. جایگاه مبلمان، میز و صندلی‌ها، تخت خواب، سرویس روشنایی و تمام لوازم دکوراسیون برای مستر خواب در نظر گرفته شده است.

9- ایوان

ما همیشه داستان های زیادی در مورد این شنیده ایم که افراد بعد از گذراندن یک روز خسته کننده، به ایوان آمده و در فضای ایوان استراحت میکنند. اما ایوان چیست؟ ایوان یک فضای خاص در خانه ها است که معمولاً در جلوی قسمت ورودی خانه ساخته می شود و یک محوطه بسته با دیوارهای کوتاه است. ایوان می تواند در دو حالت ساخته شود: در حالت رو باز که بدون پنجره است و در حالت رو بسته که دارای دیوارهای کوتاه و پنجره است.

خصوصیات منحصر بفرد ایوان در ادامه ذکر شده است.

  • ایوان می تواند یک فضای باز از اتاق پذیرایی یا نشیمن باشد.
  • از سقف ایوان همیشه برای سایه اندازی استفاده می شود؛ که همین دلیل باعث می شود تا ایوان ها یک فضای مناسب برای استراحت در فضای باز در فصل تابستان باشند.
  • ایوان یا تراس ساختمان، هر دو از فضاهایی هستند که در خانه های سنتی در روستاهای کوچک ساخته می شوند؛ جایی که مردم و همسایه ها با یکدیگر تعامل و رفت و آمد زیاد و دوستانه دارند.
✔ حتما بخوانید:  دانلود رایگان اکسل فهرست بها ۱۴۰۰

ایوان ها در سراسر دنیا بسیار متفاوت هستند و دارای شکل ظاهری متفاوت و کاربرد متنوعی هستند. برای مثال، ایوان هایی که در خانه های بخش آمریکای شمالی ساخته می شوند کوچک، باز و هم سطح با در ورودی خانه ساخته می شوند.

10- بالکن

یک توصیف عمومی برای بالکن این است که: “بیرون زدگی در طبقات یک ساختمان که معمولاً تا یک متر می باشد و دارای نرده یا بدنه های کوتاه است”. بالکن هایی که ما امروزه می شناسیم در اصل از معماری قرون وسطی و دوره رنسانس برگرفته شده است. بالکن ها در اصل به عنوان گسترش دهنده های فضا عمل می کنند و فعالیت های مختلفی در آن ها صورت می گیرد.

اهمیت بالکن ها مخصوصا در آپارتمان ها زیاد می شود؛ زیرا آن ها دیگر یک حیاط شخصی برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح ندارند. بنابراین، بالکن ها مسئولیت مهمی را بر عهده دارند: بالکن ها مسئولیت تامین نور و سایه لازم برای خانه را به عهده دارند، همچنین مسیر ورود هوای تازه به خانه را از طریق پنجره های بزرگ یا در تامین می کنند. سابقه استفاده از بالکن در خانه ها به دوران یونان باستان باز می گردد که مردم برای تامین ورود هوای تازه به خانه از بالکن ها بهر ه گرفتند.

حتی در کلیسا و سالن های موسیقی بزرگ هم به منظور تامین فضایی برای ایستادن گروه کُر یا نشستن تماشچیان در طبقات، از بالکن درون ساختمانی استفاده می شده است.

11- تراس

برعکس ایوان ها، تراس یک صفحه بزرگ چوبی است که به ساختمان اضافه می شود و معمولاً کاملا روباز هستند و سقفی ندارند. تراس ها از زمین فاصله دارند و در طبقات هم ساخته می شوند. اگر در طبقه همکف تراس وجود داشته باشد، احتمالاً از طریق پله به در اصلی خانه متصل می شوند.

تفاوت بین تراس و ایوان در این است که تراس صرفاً یک سطح چوبی است که به ساختمان متصل می شود ولی ایوان یک فضای معمارانه است که طراحی شده است و معمولاً دارای ستون است. مصالح اصلی در ساخت تراس معمولا چوب درخت کاج می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.