مهندسی فناوری اطلاعات

12 مراکز بزرگ داده جهان

امروزه بشریت روزانه بیش از ۲.۵ میلیون ترابایت داده تولید می کند و با افزایش محبوبیت اینترنت اشیا (IoT)، این میزان تولید داده بیش از پیش افزایش خواهد یافت. چنین حجم زیادی از داده ها در مراکز تخصصی به نام مراکز داده ذخیره می شود. فناوری‌های کنونی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی فرمان را در دست گرفته‌اند و ما را به سمت دنیای داده‌محور سوق داده‌اند. امروزه ما بیش از ۷ میلیون مرکز داده داریم که عملیات کوچک و صنعتی را انجام می دهند.

بزرگترین مراکز داده جهان

در این مطلب ۱۲ مراکز بزرگ داده جهان را از نظر اندازه و ظرفیت معرفی می کنیم. بهتر است بدانید که همه مراکز داده در یک منطقه بزرگ ساخته شده اند و به اندازه یک شهر متوسط مصرف برق دارند.

۱. مرکز داده China Telecom

مرکز داده China Telecom

 • مساحت: ۱۰،۷۶۳،۹۱۰ فوت مربع
 • مکان: هوهوت ، چین

China Telecom یکی از بزرگترین مراکز داده جهان به حساب می آید و بیش از ۵۰٪ سهم بازار را در بازار مرکز داده چین تأمین کرده است. این شبکه جهانی گسترده با بیش از ۴۰۰ دیتاسنتر در مناطق اصلی در چین و بازارهای خارج از کشور واقع شده است.

بخش اصلی آن در پارک اطلاعات مغولستان داخلی در ۱۰۰ هکتار ساخته شده است که سرمایه گذاری اولیه آن ۲.۵ میلیارد دلار است.

از آنجایی که مغولستان داخلی در کمربند تابش دایره اقتصادی پکن-تیانجین واقع شده است ، از نظر جغرافیایی برای انتقال اطلاعات و خدمات اطلاعاتی مناسب است. دمای متوسط ۴۲.۸ درجه فارنهایت (۶ درجه سانتیگراد) باعث خنک شدن هوای آزاد تا هشت ماه در سال می شود که منجر شده است این مکان برای این دیتاسنتر انتخاب شود.

مراکز داده China Telecom بیشتر برای شرکت های مخابراتی ، رایانش ابری و شرکت های مالی استفاده می شود. خدمات رایانش ابری آن توسط چندین غول فناوری (از جمله Alibaba ، Baidu و Tencent) و همچنین شرکت ها و موسسات بزرگ استفاده می شود. این شرکت سیاست های “سبز” مرکز داده را برای به حداقل رساندن مصرف انرژی ایجاد کرده است.

 

۲. مرکز داده China Mobile

مرکز داده China Mobile

 • مساحت: ۷،۷۵۰،۰۱۵ فوت مربع
 • مکان: هوهوت ، چین

مرکز داده China Mobile در پارک اطلاعات مغولستان داخلی ، Hohhot واقع شده است. با ظرفیت خدمات بیش از ۴۰،۰۰۰ رک در ساختمانی به مساحت ۷۲۰،۰۰۰ متر مربع ، یکی از بزرگترین مراکز داده رایانش ابری در جهان است.

کل تأسیسات این دیتاسنتر در ۱۰۶ هکتار با سرمایه گذاری اولیه ۱.۹۲ میلیارد دلار ساخته شده است که به عنوان یک سیستم پشتیبانی از عملیات متمرکز عمل می کند و خدمات سازمانی ، مدیریت شبکه متمرکز و تحقیق و توسعه را برای فناوری های جدید مانند رایانش ابری و ۵G فراهم می کند.

۳. The Citadel Campus

The Citadel Campus

 • مساحت: ۷،۷۵۰،۰۱۵ فوت مربع
 • مکان: نوادا ، ایالات متحده

این دیتاسنتر توسط یک شرکت مستقر در لاس وگاس به نام سوئیچ که امکانات بزرگ دیتاسنتر را توسعه و اداره می کند ، ساخته شده است. سوئیچ با بیش از ۲۶۰ فناوری ثبت اختراع ، یکی از ابتکاری ترین ارائه دهندگان خدمات دیتاسنتر است.

این مرکز دارای سیستم سیم کشی یکپارچه و دستگاه پشتیبانی سپر حرارتی است. همچنین از یک سیستم برق UPS سه گانه اضافی و یک پلت فرم کاهش حمله DDoS برخوردار است.

سوییچ تنها شرکتی است که دارای ۱۰۰٪ شاخص انرژی پاک است. این نشان دهنده نقش خود در شفافیت انرژی ، تعهد انرژی های تجدید پذیر است که تمام نمرات A را در کارت امتیاز Greenpeace کسب کرده است.

۴. CWL1 Data Centre

CWL1 Data Centre

 • مساحت: ۱،۴۵۰،۰۰۰ فوت مربع
 • مکان: نیوپورت ، ولز

CWL1 در نزدیکی کاردیف در پادشاهی غربی انگلستان واقع شده است و بزرگترین مرکز داده در اروپا است. این مرکز دارای چندین دفتر و فضای کاری اختصاصی است که به تناسب نیاز مشتری قابل تنظیم است. در سراسر آن فضاهایی برای اجتماعات و اتاق های کنفرانس اختصاصی وجود دارد. CWL1 در حال حاضر با کارایی کم مصرف انرژی (PUE) در میان کارآمدترین مراکز داده در انگلیس است.

این مرکز داده با استانداردهای Tier III ساخته شده است ، میزبانی ابری ، تالارهای داده خصوصی و غیره را ارائه می دهد. این مرکز همچنین دارای پتانسیل رشد باورنکردنی و گزینه های مختلف محوطه ساختاری موجود در پشتیبانی از مجموعه های مدولار و تقسیم شده است.

۵. مرکز داده Apple’s Mesa

مرکز داده Apple’s Mesa

 • مساحت: ۱،۳۰۰،۰۰۰ فوت مربع
 • مکان: آریزونا ، ایالات متحده

مرکز داده Mesa در ابتدا توسط شرکت First Solar Inc مستقر در Tempe توسعه داده شد. در سال ۲۰۱۸ ، اپل فاش کرد که برای ادامه کار در تأسیسات در طول دهه آینده ۲ میلیارد دلار هزینه خواهد کرد. با این حال ، این شرکت که به دلیل مخفی بودن خود مشهور است ، جزئیات آنچه را که در داخل مرکز داده رخ می دهد ، با ذکر نگرانی های امنیتی ، به اشتراک نمی گذارد.

اپل این مرکز را مرکز فرماندهی جهانی داده خود می نامد که ۱۵۰ نفر را در شیفت های ۱۰ ساعته برای نظارت بر داده های عملیاتی خود استخدام کرده است.

اپل برای تأسیس مرکز داده با انرژی سبز ، نیروگاه خورشیدی ۳۰۰ هکتاری را در فلورانس ، آریزونا احداث کرد. این مرکز ظرفیت ۵۰ مگاوات دارد که برای تأمین انرژی حدود ۱۲،۵۰۰ خانه کافی است.

۶. Lakeside Technology Center

Lakeside Technology Center

 • مساحت: ۱،۱۰۰،۰۰۰ فوت مربع
 • مکان: شیکاگو ، ایالات متحده

در سال ۲۰۰۵ ، Digital Realty ساختمان مرکز داده Lakeside را به قیمت ۱۴۰ میلیون دلار خریداری کرد. امروزه انواع مختلفی از مراکز داده برای شرکت های مالی را در خود جای داده است. شامل ۴ خزانه فیبر و ۳ منبع تغذیه الکتریکی است که بیش از ۱۰۰ مگاوات نیرو را در ساختمان تأمین می کنند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این ساختمان سیستم خنک کننده آن است که با استفاده از مخزن ۸.۵ میلیون گالن یک مایع شور مانند یخچال ساخته شده است. این مخزن بزرگ به عنوان ذخیره انرژی حرارتی عمل می کند که با کارکردن چیلرها در ساعات کم مصرف ، هزینه ها را بیشتر کاهش می دهد.

۷. مرکز داده Utah

 • مساحت: ۱،۰۰۰،۰۰۰ فوت مربع
 • مکان: یوتا ، ایالات متحده

در مرکز داده Utah تقریبا مساحت ۹۰۰۰۰۰ فوت مربع برای پشتیبانی فنی و فضای اداری استفاده می شود. ۱۰۰۰۰۰ فوت مربع باقیمانده یک مرکز داده مهم Tier III را در اختیار شما قرار می دهد. هزینه کل پروژه (مجموعه بزرگ بیست ساختمان) ۱.۵ میلیارد دلار است.

مرکز داده توسط ابر رایانه Cray XC30 موازی تأمین می شود که می تواند بارهای بیش از ۱۰۰ petaflops (100000 تریلیون عملیات در ثانیه) را تحمل کند.

این ساختمان همچنین شامل نیروگاه های چیلر ، خانه های پمپ آتش نشانی ، تاسیسات تصفیه آب ، ۶۰ ژنراتور آماده به کار برای تولید برق ، مرکز کنترل بازدید کنندگان ، پست برق و تاسیسات سوخت برای تهیه پشتیبان برق سه روزه است.

۸. QTS: Atlanta Metro

QTS: Atlanta Metro

 • مساحت: ۹۹۰،۰۰۰ فوت مربع
 • مکان: آتلانتا ، ایالات متحده

تأسیسات Atlanta Metro دارای ایستگاه فرعی برق جورجیا و دسترسی مستقیم فیبر به گزینه های مختلف حامل است. این طیف گسترده ای از خدمات ، از جمله colocation ، مرکز داده های سفارشی و خدمات cloud را ارائه می دهد.

این ساختمان دارای ۴۶ پشتیبان از ژنراتور و ۲۴ سیستم UPS مستقل است. افزونگی برق از طریق ۲ منبع تغذیه از پستهای جداگانه که ۳ ترانسفورماتور ۴۰MVA در محل را تأمین می کنند ، حاصل می شود.

این مرکز همچنین دارای یک سیستم مدیریت خودکار است که سیستم قدرت حیاتی را کنترل می کند و یک سیستم کنترل خودکار است که دمای هوا ، رطوبت و فشار آب را کنترل می کند.

۹. Tulip Data Center

Tulip Data Center

 • مساحت: ۹۷۰،۰۰۰ فوت مربع
 • مکان: بنگالورو ، هند

این دیتاسنتر پیشرو در ارائه دهنده خدمات داده های سازمانی هند است. این یک مرکز چند طبقه است که با استاندارد های سطح ۳ و سطح ۴ ساخته شده است.

این تأسیسات با قدرت ۱۰۰ مگاوات پشتیبانی می شوند و ظرفیت نگهداری ۱۲۰۰۰ رک را دارند. سیستم های مدیریت یکپارچه ساختمان کلیه اجزای مهم ساختمان ، از جمله برق ، تهویه هوا و امنیت را کنترل می کنند. این مرکز با صرفه جویی در مصرف انرژی ، تا ۳۵ مگاوات انرژی را با ظرفیت کامل صرفه جویی می کند.

خدمات این مرکز داده برای به حداقل رساندن پیچیدگی ، ساده سازی عملیات و ساده سازی مدیریت فروشنده توسعه یافته است. تمرکز شرکت بر عملکرد ، قابلیت اطمینان ، در دسترس بودن و رضایت کاربر نهایی است. فضای نشستن آنها (برای حداکثر ۱۵۰۰ کارگر) به شرکتها امکان می دهد از تجهیزات خود که در اینجا میزبانی می شود پشتیبانی سریع داشته باشند.

۱۰. CoreSite Reston VA3

CoreSite Reston VA3

 • مساحت: ۹۴۰،۰۰۰ فوت مربع
 • مکان: ویرجینیا شمالی ، ایالات متحده

مرکز داده CoreSite از سه قسمت VA1 ، VA2 و VA3 تشکیل شده است که va3 بزرگترین قسمت آن بوده و دارای مساحت بیش از ۹۴۰،۰۰۰ فوت بر مربع است. این دیتاسنتر به همه ارائه دهندگان خدمات ابری ، شبکه ای و مدیریت شده خدمات ارائه میدهد.

این ساختمان شامل سیستم های UPS با بازده بالا ، فن های متغیر با سرعت برای خنک کننده نوری و واحدهای AC بام مستقل با سیستم رطوبت زدایی مجتمع است.

CoreSite تنها ارائه دهنده خدمات دیتاسنتر در ویرجینیای شمالی است که ارتباط مستقیم با سرویس های ابری پیشرو مانند Oracle Cloud FastConnect ، IBM Cloud Direct Link ، Google Cloud Platform ، Microsoft Azure ExpressRoute و AWS Direct Connect را ارائه می دهد.

۱۱. Intergate Seattle

Intergate Seattle

 • مساحت: ۹۰۰،۰۰۰ فوت مربع
 • مکان: ایالت واشنگتن ، ایالات متحده

این دیتاسنتر در Tukwila واقع شده و به بیش از ۷۰ مگاوات برق دسترسی دارد. طراحی انعطاف پذیر و مدولار آن می تواند هر نوع پیکربندی طبقه داده را در خود جای دهد.

دارای سیستم های الکتریکی جایگزین است که یک محیط انعطاف پذیر را برای به حداقل رساندن خرابی ها ایجاد می کنند. به طور خاص شامل سیستم های اضافی HVAC و مولد ظرفیت ۲.۵ مگاوات با ۷۲ ساعت زمان کار در اوج بار است.

در بیشتر روزهای سال از برق آبی و مقرون به صرفه همراه با خنک کننده رایگان استفاده می کند. این شرکت دارای “واحدهای راه اندازی موبایل” منحصر به فرد برای کنترل دقیق جریان هوا و بار الکتریکی است.

۱۲. Yotta NM1

Yotta NM1

 • مساحت: ۸۲۰،۰۰۰ فوت مربع
 • مکان: بمبئی ، هند

Yotta NM1 اولین ساختمان از پنج ساختمان مرکز داده است که در پارک یکپارچه مرکز داده Yotta ارائه می شود. این شهر در شهر Fortune Hiranandani در Panvel واقع شده است که نزدیک به بمبئی است.

این ساختمان ۷۲۰۰ رک را به نمایش می گذارد و ۵۰ مگاوات نیرو مصرف می کند. با احداث کامل ، این تأسیسات ظرفیت کلی ۳۰۰۰۰ رک و ۲۵۰ مگاوات نیرو خواهد داشت.

مرکز داده NM1 می تواند میزبان محتوای ابری ، اپراتورهای OTT و برنامه های مهم دولتی و سازمانی باشد. دارای ۴ مسیر متفاوت است که مرکز داده را به بزرگراه های ملی متصل می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.