مطالب عمومی

5 راهکار افزایش انگیزه برای درس خواندن

آیا تا به حال تجربه کرده‌اید که وقتی قصد مطالعه درس را دارید، به مدت طولانی بی‌فایده به کلمات نگاه می‌کنید؟ آیا درس خواندن برای شما تبدیل به یک وظیفه خسته‌کننده شده است؟ آیا بیشتر اوقات احساس می‌کنید که انگیزه برای مطالعه ندارید؟ اگر با این مشکلات آشنا هستید، امیدواریم که این مقاله از پورتال جامع مهندسین ایران بتواند انگیزه شما را برای مطالعه تقویت کند.

راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن

برای افزایش انگیزه برای درس خواندن، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

فضای مناسب درس خواندن را برای خود فراهم کنید

۱. مکانی آرام پیدا کنید که تمرکز شما را بر هم نزند

به دنبال یک مکان آرام بگردید که توانایی تمرکز شما را تحت تأثیر قرار ندهد. می‌تواند کتابخانه، کافه یا یک اتاق خلوت در خانه باشد. مهم‌ترین نکته این است که این محیط بی‌صدا و بدون موانعی باشد که تمرکز شما را مختل کنند. بهتر است مکان‌هایی که احتمال ورود دوستانتان وجود دارد، انتخاب نکنید.

راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن

۲. وسایل درس خواندن را آماده کنید

حتماً وسایل لازم برای درس خواندن را آماده کنید. این شامل کاغذ، خودکار، مداد، ماژیک‌های رنگی و غیره می‌شود. بستگی به نیازهای شماست که برای درس خواندن چه ابزارهایی مورد نیاز دارید. اگر قبل از شروع به خواندن این وسایل را آماده نکنید، با مشکل تمرکز در حین مطالعه مواجه خواهید شد.

۳. مقداری آب و تنقلات کنار خود بگذارید

حاوی مقداری آب و تنقلات سالم در کنار خود قرار دهید. وقتی بدن شما به اندازه کافی آب می‌گیرد، عملکرد ذهنی‌تان بهبود می‌یابد. بنابراین در حین مطالعه نیازمندی‌های آبی بدن خود را رفع کنید. همچنین می‌توانید مقداری تنقلات سالم مانند آجیل و میوه در کنار خود قرار دهید تا انرژی مورد نیاز را تأمین کنید.

در هنگام تأمین انرژی، از فست‌فود و شیرینی‌ها استفاده نکنید. این مواد ممکن است انرژی را برای مدت کوتاهی افزایش دهند، اما در نهایت باعث ایجاد خواب‌آلودگی شوند. به جای آن، از خوراکی‌های سالم مانند سبزیجات، میوه و مغزها استفاده کنید.

✔ حتما بخوانید:  نمایش قدرت و کیفیت رونیکس در نمایشگاه صنعت ساختمان 1402

عوامل حواس‌پرتی را از بین ببرید

۱. لباس راحت بپوشید

تلاش کنید لباسی بپوشید که راحت باشد و توجه شما را پرت نکند. حتی جزئیات کوچکی مانند یک شلوار گشاد که باید همواره بالا بکشید، می‌تواند تمرکز شما را بهم بزند. همچنین، اگر موهای طولانی دارید، آن‌ها را ببندید تا به چشمانتان نخورند.د.

۲. تلفن همراه خود را روی حالت سکوت بگذارید

 زمان مطالعه، زمان مناسبی برای گفتگو با دوستان و خانواده نیست. اگر ممکن است کسی نگران شما شود، به او اطلاع دهید که در این زمان در حال مطالعه هستید و تماس‌های تلفنی را نمی‌پذیرید. در حین مطالعه، تلفن همراه خود را بر روی حالت سکوت قرار داده و آن را دور از دسترس قرار دهید. اگر تلفن همراه در دسترس باشد، احتمالاً مدام آن را چک خواهید کرد.

راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن

۳. در صورت عدم نیاز به کامپیوتر، آن را خاموش کنید.

 اگر برای مطالعه نیازی به کامپیوتر ندارید، آن را خاموش کنید. روشن بودن کامپیوتر می‌تواند شما را وسوسه کند تا در سایت‌های ورزشی گردش کنید یا اخبار مورد علاقه‌تان را دنبال کنید. در نهایت، وقتی به خود برمی‌گردید، متوجه خواهید شد که وقت زیادی را پشت کامپیوتر تلف کرده‌اید.

اگر برای مطالعه باید وب‌سایت خاصی را مشاهده کنید، می‌توانید آن را چاپ کنید تا در حین مطالعه وسوسه نشوید تا زبانه‌های دیگری در مرورگر باز کنید و به شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنید.

در صورت نیاز به تایپ مطلب خاصی در نرم‌افزار word، می‌توانید به‌طور موقت اتصال اینترنت خود را قطع کنید.

اهداف‌ درسی خود را تعیین کنید

۱. اهداف واقعی برای درس خواندن خود مشخص کنید

به جای تعیین اهداف کلی و غیرمشخص، بهتر است اهداف مشخص و قابل دستیابی برای خودتان تعیین کنید. به عنوان مثال، به جای گفتن “باید در ریاضی تقویت کنم”، یک هدف مشخص برای مطالعه ریاضی تعیین کنید. به عنوان مثال بگویید می خواهم نحوه کشیدن نمودار توابع درجه دو را یاد بگیرم. با این روش، در پایان زمان مطالعه به خوبی خواهید دانست کدام بخش را مطالعه کرده‌اید و چه پیشرفتی کرده‌اید.

✔ حتما بخوانید:  فلج بل چيست؟ علائم و درمان آن را بدانید

۲. وقتی به هدفی رسیدید، به خود جایزه بدهید

وقتی به یک هدف مشخص دست پیدا کردید، به خود پاداش دهید. اگر هدفی که به آن رسیدید، هدف نهایی نبود و باید به مطالعه بیشتر ادامه دهید، می‌توانید کمی استراحت کنید، چیزی بخورید یا به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید. اگر با رسیدن به هدف، مطالعه شما پایان می‌یابد، آزادید هر کاری که دوست دارید انجام دهید. می‌توانید بازی کنید، با دوستان صحبت کنید یا فیلم ببینید.

اما اگر تصمیم به استراحت کوتاهی برای پاداش به خودتان گرفتید، به یاد داشته باشید که هنوز مطالعه‌ی باقی مانده است. بعد از گذشت زمان مشخص شده، به مطالعه خود ادامه دهید و به صدای داخلی خود که می‌خواهد بیشتر استراحت کنید، توجه نکنید.

خودتان را آماده کنید

۱. یک برنامه‌ی درسی برای خودتان درست کنید

به جای بیان هدف مبهم “باید این هفته درس بخوانم”، بهتر است برای خودتان یک برنامه درسی مشخص و دقیق تهیه کنید. برنامه‌ریزی منظم به شما کمک خواهد کرد تا مشکلات ارادتان را به حداقل برسانید.

۲. درس خود را به تعویق نیندازید

اجازه ندهید درس‌ها را به دقایق آخر برای مطالعه بگذارید و در آخرین لحظه مجبور شوید صد صفحه را برای آزمون مرور کنید. به عنوان مثال، اگر آزمون شما روز سه‌شنبه است، از چند روز قبل کم‌کم درس خود را مطالعه کنید. با این روش، نگرانی شما درباره آزمون نیز کاهش خواهد یافت.

حالا شروع به درس خواندن کنید

بعضی اوقات شروع، سخت‌ترین بخش کار است. اگر اهداف درسی که برای خود تعیین کرده‌اید به نظر ترسناک می‌آید، اهداف خود را کوچکتر کنید. مثلا برنامه‌ریزی کنید نصف فصل را امروز و نصف فصل را فردا بخوانید. یادتان باشد حتی کمی درس خواندن بهتر از چیزی نخواندن و جمع‌شدن مطالب است.

نکاتی که می‌تواند به شما کمک کند

 • مرتب و منظم باشید. میز تحریر خود را تمیز و مرتب نگه دارید. کیف خود را از کاغذهایی که به آن نیاز ندارید، خالی کنید. کاغذهای مربوط به هر درس را مرتب دسته‌بندی کنید. این‌گونه زمانی که به آنها نیاز داشتید، به مشکل بر نمی‌خورید.
 • اگر فرد خیال‌پردازی هستید، در زمان درس از فکر کردن به هر چیزی غیر از درس خودداری کنید. به این فکر کنید که اگر امروز درس خود را نخوانید، در آینده با افزایش مطالب کار برای‌تان سخت خواهد شد.
 • حتما در طول کلاس مطالب مهم را یادداشت کنید. این مطالب برای انجام تکالیف، پروژه‌ها و امتحانات مفید خواهند بود. اگر هم سرعت نوشتن شما پایین است و از معلم عقب می‌افتید، به‌صورت چرک‌نویس یادداشت کرده و بعدها مطالب را پاک‌نویس کنید.
 • اگر نیاز به کمک دارید، از معلم خود کمک بخواهید. از سوال کردن نترسید. معلمان حقوق می‌گیرند تا به سوالات شما جواب بدهند. این علاقه‌ی شما باعث افزایش انگیزه‌ی معلمان برای بالا بردن سطح کلاس‌شان می‌شود. نگران نباشید که دوستان‌تان راجع به شما چه فکری می‌کنند. بهتر است به‌جای تظاهر به یادگیری، مطالب را واقعا یاد بگیرید.
 • خواب کافی برای یادگیری مطالب ضروری است. خواب کمک می‌کند تا مغز اطلاعات را ذخیره نماید. به این منظور باید هر شب حداقل ۸ ساعت بخوابید.
 • انگیزه برای درس خواندن – خواب کافی برای تثبیت مطالب خوانده شده الزامی است.
 • به خودتان بگویید که وقتی به اهدافم رسیدم، می‌توانم با خیال راحت به تفریح بپردازم. اراده‌ای قوی داشته باشید و اجازه ندهید حواس‌تان پرت شود. اگر سروصدا شما را اذیت می‌کند، پنبه‌ای در گوش‌تان بگذارید. اگر کسی باعث حواس‌پرتی شما می‌شود، روی خود را از او برگردانید.
 • هرگز حین درس خواندن از تلفن همراه استفاده نکنید. آن را خاموش کنید یا در حالت سکوت قرار بدهید. سپس آن را در کمد یا جایی بگذارید که نتوانید ببینید. حتی می‌توانید آن را به والدین خود بدهید و از آنها بخواهید تا وقتی که درس تمام نشده، آن را به شما پس ندهند.
 • درس را به تعویق نیندازید. یادتان باشد اگر امروز وقت خود را به درس اختصاص بدهید، در آینده وقت بیشتر و خیالی آسوده‌تر خواهید داشت.
 • به نتایج بلندمدت درس خواندن فکر کنید. اگر بخواهید دکتر، مهندس یا… شوید. باید درس بخوانید تا بتوانید در آینده شغل دلخواه خود را به دست آورید.
 • به دوستان باهوش خود نگاه کنید. از آنها یاد بگیرید. مانند آنها درس بخوانید و در کلاس حضور پیدا کنید. ولی در این کار افراط نکنید.
 • اگر به راحتی با چیزهای اطراف حواس‌تان پرت می‌شود، روی‌ خود را به‌سمت دیوار بکنید و درس بخوانید.
 • اگر درس خواندن همراه دوستان باعث می‌شود بهتر درس بخوانید، همین کار را انجام دهید. اگر دوست‌تان همکلاس شما نیز باشد، بهتر می‌توانید با هم درس بخوانید. فقط مراقب باشید که حواس‌تان پرت نشود و زیاد صحبت نکنید. چون الان زمانِ درس خواندن شماست.
 • در حین درس خواندن به موسیقی گوش ندهید. این کار تمرکزتان را از بین می‌برد. البته بعضی افراد با گوش دادن به موسیقی بهتر درس می‌خوانند. در این صورت گوش دادن به موسیقی مانعی ندارد.
 • انگیزه برای درس خواندن – گوش دادن موسیقی چین درس تمرکزتان را بر هم می‌زند
 • اگر احساس کردید برای درسی نیاز به معلم خصوصی دارید، این را به والدین خود اعلام کنید. اگر هزینه‌ها برای‌تان زیاد بود، می‌توانید از افراد فامیل که در آن درس تسلط دارند کمک بخواهید.
 • به صفحات باقی‌مانده نگاه نکنید. شاید این کار باعث دلسردی شما شود.
 • فهرستی از کارهایی که با اتمام درس می‌توانید انجام بدهید، تهیه کنید. این کار می‌تواند باعث افزایش انگیزه‌تان شود.
 • به خودتان یادآوری کنید که اگر بهتر درس بخوانید، شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه خوب خواهید داشت. در نهایت می‌توانید شغل بهتری به دست بیاورید و روزی فرد ثروتمندی شوید.
 • می‌توانید در زمان استراحت پنجره‌ی اتاق را باز کنید. از هوای تازه استفاده کنید تا با انرژی و طراوت به درس خود ادامه دهید.
 • به کارهایی که ترجیح می‌دهید به جای درس خواندن انجام بدهید، زیاد فکر نکنید. شاید تسلیم این افکار بشوید و درس را کنار بگذارید.
 • در زمان درس بسته به برنامه‌‌ی خود در هر ساعت، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنید. بی‌وقفه و بدون استراحت درس نخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.