معرفی رشته های تحصیلی

معرفی رشته اویونیک هواپیما

رشته اویونیک، الکترونیک هواپیمایی به معنای تخصصی آن است. یعنی متخصص این رشته تحصیلی، اطلاعات لازم را در زمینه دوره های ILS ،VOR ،DME و دوره های تخصصی دیگر به دست می آورد. گرایش های رشته اویونیک هواپیما در دفترچه انتخاب رشته کنکور درج شده و مانند سایر رشته ها از بازارکار مناسبی برخوردار است.

برای مثال تعمیر و نگهداری سیستم ILS که کمک می‌کند تا هواپیما، مسیر باند را تشخیص بدهد و بر روی آن بنشیند، در رشته تخصصی اویونیک هواپیما آموزش میبینند. دانشجویان اویونیک هواپیما، بعد از فارغ‌التحصیلی،طبق مقررات آموزشی دانشکده‌ هواپیمایی کشوری، برای شرکت در آزمون و گرفتن مدرک بین‌المللی الکترونیک هواپیما، به استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری معرفی می‌شوند.

معرفی رشته اویونیک هواپیما

داوطلبانی که مرحله آزمون کتبی کنکور سراسری را با موفقیت گذرانده اند، اکنون به دنبال اطلاعات لازم جهت انتخاب رشته کنکور می باشد. انتخاب رشته کنکور یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین مراحل پذیرش در دانشگاه و یافتن شغل مناسب است. بنابراین در انتخاب آن باید نهایت دقت را داشت.

یکی از رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، رشته اویونیک هواپیما است. اکثر داوطلبانی که رتبه و تراز مناسب برای انتخاب رشته این مجموعه کسب کرده اند به دنبال یافتن اطلاعاتی در این خصوص هستند که رشته اویونیک هواپیما چیست؟ شامل چه مباحثی شده و بازار کار آن پس از فارغ التحصیلی چیست؟ برای پاسخ به این دسته از سوالات در ادامه مقاله به معرفی رشته اویونیک هواپیما می پردازیم.پس با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

رشته اویونیک هواپیما

در آسمان تیره شب، چند چراغ کوچک به چشم می خورد. این چند چراغ به خلبان می گوید که به باند فرودگاه نزدیک شده است و اکنون باید با حرکاتی آکروباتیک، خود را به سطح باند نزدیک کند و در حالی که هواپیما تکان های شدیدی می خورد، چرخ های جلو و عقب هواپیما را یکی پس از دیگری بر روی باند بنشاند! این صحنه ای است که همه ما بارها در فیلم های مستند و سینمایی جنگ جهانی اول و دوم دیده ایم. اما هواپیما های پیشرفته کنونی از فناوری های جدید بهره می گیرند و دستگاه های ناوبری که در کابین رو به روی خلبان قرار دارد، موقعیت باند فرودگاه را نشان می دهد و می گوید که آیا هواپیما در راستای باند است یا به چپ و راست منحرف شده است؟ به همین دلیل، امروزه یک خلبان ماهر، فردی است که بیشترین آگاهی و مهارت را در استفاده از آلات دقیق الکترونیکی و کامپیوتری موجود در کابین دارد.

✔ حتما بخوانید:  معرفی رشته فیزیوتراپی

وسایلی که ایمنی یک پرواز، در گرو سلامتی و دقت عمل آن ها است و باز به همین دلیل، در سازمان هواپیمایی هر کشوری، نصب، راه اندازی، نگهداری و تعمیر سیستم های الکترونیکی و کمک ناوبری موجود در هواپیما از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. وظیفه ای که بر عهده متخصصان اویونیک هواپیما می باشد. در واقع اویونیک، الکترونیک هواپیمایی به معنای تخصصی آن است. برای مثال تعمیر و نگهداری سیستم ILS که کمک می کند تا هواپیما، مسیر باند را تشخیص داده و بر روی آن بنشیند، در رشته تخصصی اویونیک هواپیما آموزش داده می شود. گفتنی است که دانشجویان اویونیک هواپیما، پس از فارغ التحصیلی، براساس مقررات آموزشی دانشکده هواپیمایی کشوری، برای شرکت در آزمون و اخذ مدرک بین المللی الکترونیک هواپیما، به استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری معرفی می شوند.

توانایی‌های لازم

در صنعت هواپیمایی داشتن پایه قوی در درس های ریاضی و فیزیک خیلی مهم است و دانشجویان باید با علاقه خیلی زیاد در این صنعت فعالیت کنند و نباید واحدهای آزمایشگاهی و کلاس‌های درس را نادیده بگیرند و هدفشان صرفا گرفتن مدرک کاردانی یا کارشناسی باشد و لازم است با انگیزه و هدف، سرکلاس درس حضور داشته باشند تا بتوانند در آینده از تحصیل خود، در سازمان هواپیمایی کشور کمک بگیرند.

درس‌های این رشته در طول تحصیل

دروس پایه

 • ریاضی عمومی
 • ریاضی کاربردی
 • فیزیک

دروس اصلی تخصصی

 • مدار الکتریکی
 • الکترونیک
 • مدارهای منطقی
 • نقشه‌کشی صنعتی
 • برنامه‌نویسی کامپیوتر
 • سیستم‌های ارتباطی هواپیما
 • سیستم‌های کمک ناوبری هواپیما
 • رادار و کاربرد آن در هواپیما
 • الکتریک هواپیما
 • آلات دقیق هواپیم
 • سیستم‌های کنترل اتوماتیک
 • کارگاه فن‌آوری و روش‌های جوشکاری
 • زبان تخصصی هواپیمایی

رشته اویونیک هواپیما

بازار کار رشته اویونیک هواپیما

مهم ترین بخش انتخاب رشته که تاثیر مستقیمی بر آینده داوطلب دارد، بحث موقعیت شغلی و بازارکار هر یک از رشته های تحصیلی در دانشگاه است. چرا که برخی از دانشجویان امیدوارند پس از تحصیل در دانشگاه های شهریه پرداز، بتوانند شغلی پیدا کنند که جبران مبالغ پرداخته شده به عنوان شهریه دانشگاه شان باشد.

✔ حتما بخوانید:  معرفی رشته علوم تغذیه

آیا می دانید که ۶۸ % حوادث هوایی به هنگام برخاستن و فرود هواپیما رخ می دهد در حالی که برخاستن و فرود آمدن تنها ۶ %از عملیات هوایی را تشکیل می دهد. آمار فوق بیانگر آن است که تخصص های اویونیک، الکترونیک و مخابرات هواپیمایی، در سازمان هواپیمایی هر کشوری اهمیت فوق العاده ای دارد و جذب نیروی کارآمد و توانمند در زمینه های یاد شده، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. سازمان هواپیمایی کشوری ایران نیز برای تأمین نیروی ماهر و توانمند در تخصص های مورد نیاز، هر ساله تعدادی دانشجو در رشته های تعمیر و نگهداری هواپیما، الکترونیک هواپیمایی، اویونیک هواپیما و مخابرات هواپیمایی جذب می کند که تعداد قابل توجهی از این دانشجویان، به ویژه در رشته های مراقبت پرواز، الکترونیک هواپیمایی، اویونیک هواپیما و مخابرات هواپیمایی، در صورت داشتن توانایی و دانش لازم، جذب سازمان هواپیمایی کشوری می شوند.

نکته بسیار مهم این است که بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری، تصور می کنند که در صورت پذیرش در رشته های دانشکده هواپیمایی کشوری از جمله اویونیک هواپیما، الکترونیک هواپیمایی و مخابرات هواپیمایی و فعالیت در سازمان هواپیمایی کشور، از درآمد بالایی برخوردار خواهند بود و از امتیازات بسیاری مثل دسترسی به بلیت رایگان برای استفاده از خطوط هوایی داخلی و خارجی کشور بهره مند می شوند. در حالی که تنها، شرکت های هواپیمایی، امتیازات یاد شده را دارند و سازمان هواپیمایی کشوری ارتباطی با خطوط هوایی ندارد.

با وجود اینکه نرم افزار انتخاب رشته کنکور هیوا می تواند توضیحاتی را در خصوص محل قبولی داوطلبان به آن ها ارائه دهد، اما همچنان توصیه می شود، پیش از انتخاب رشته با مشاوران و متخصصان این حوزه صحبت کرده و سپس اطلاعات خود را در سایت انتخاب رشته ثبت نمایید.

درآمد و حقوق

با داشتن موراد زیر فارغ التحصیلان می توانند از داشتن حقوق مناسب تا حد زیادی اطمینان حاصل کنند.

 • آشنایی با زبان انگلیسی تخصصی هواپیمایی
 • گواهینامه معتبر تایپ هواپیمای بوئینگ MD
 • گواهینامه B2 اخد شده از سازمان هواپیمایی کشوری
 • فارغ التحصیل رشته های الکترونیک هواپیما، کارشناسی یا کارشناسی ارشد اویونیک هواپیما و یا سایر رشته های مرتبط
 • کارت معافیت غیر پزشکی و یا پایان دوره خدمت سربازی (ویژه آقایان)
 • عدم برخورداری از سوء پیشینه و یا تعهد خدمت به سایر ارگان های خصوصی و دولتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.