رپورتاژ آگهی

مهم ترین دستورالعمل نمای ساختمان

نمای ساختمان

به طور کلی نمای ظاهری در هر شی یا سازه ای از المان های اصلی آن سازه به حساب می آید چرا که با رعایت نکات المان بصری می تواند ضمن زیبایی بخشیدن به محیط اطراف، موجب آرامش شود و به لحاظ علم فنگشویی فرکانس های مثبت برای محیط اطراف بیاورد. نمای ساختمان نیز از این قائده مستثنی نیست و سازندگان محترم باید قوانین شهرداری برای نمای ساختمان خود را حتما رعایت کنند، چرا که سازه های ساختمانی المان های شهری به حساب می آیند و همخوانی این المان ها با اقلیم و شرایط آب و هوایی، فرهنگ و رسوم و بافت کلی شهر از اهمیت بالایی برخوردار است.

به عنوان مثال در شهرهایی مانند اصفهان و یزد که بیشترین بافت سنتی را دارا می باشند، در خصوص اجرای نمای ساختمان سختگیری ها بیشتر بوده بر همین اساس اکثرا از نمای آجری استفاده می کنند، چرا که علاوه بر رعایت اصول بافت شهری زیبایی بسیار زیادی را به شهر خود می بخشند و مطابق با قوانین شهرداری منطقه می باشد. نکته حائز اهمیت در این بخش انتخاب مناسب در کنار قیمت مناسب این محصولات است، به گونه ای که با قیمت بهتر و کارایی بسیار بالا شما عزیزان می توانید نمای سازه خود را شکیل کنید.  در همین راستا شما عزیزان می توانید قیمت آجر نما را از این لینک دریافت نمائید. در ادامه این مطلب به مطالب و نکات ریز تری در این خصوص می پردازیم، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

الحاقات نمای ساختمان

مقررات نمای ساختمان از شهرداری و سازمان های مربوطه ابلاغ می شود که به شرح زیر می باشد:

 1. در اجزای سازه باید اثرات محیطی و نقش سیماسازی شهری را رعایت کنید.
 2. بناهای عمومی حتما باید براساس طراحی اصولی مهندس معمار و ناظر، احداث گردد.
 3. فضاهای عمومی را نباید با استفاده از دیوار از سایر فضای عمومی جدا کنید.
 4. در بحث احداث ساختمان های تجاری، فضای این سازه ها از اهمیت بالایی برخوردار است برهمین اساس فضاهای این سازه ها را به صورت جمعی احداث کنید و تنها سرقفلی آن را واگذار نمائید.
 5. از دیگر نکاتی که باید در نمای ساختمان های عمومی در نظر بگیرید نماسازی در تمامی زوایای نمایان ساختمان است.
 6. تعبیه هرگونه کانال کولر، لوله های تاسیساتی و یا بخاری در سطوح مشرف بر پیاده رو و محل عبور چه به صورت نمایان و چه به صورت بیرون زدگی ممنوع می باشد. بر همین اساس باید محل استقرار این موارد به دور از دید همگان و بر روی بام ساختمان در نظر گرفته شود.
 7. اتصال هرگونه سیم و کابل به صورت هوایی ممنوع می باشد و باید کابل کشی به صورت اصولی توسط شرکت برق منطقه ای اجرا گردد.

مقررات ملی ساختمان نماسازی

 • رعایت اصول بومی منطقه در انتخاب نوع آجر نما از اهمیت زیادی برخوردار است و استفاده از نمای نامتعارف و برخلاف اصالت بومی منطقه ممنوع می باشد. در این راستا یکی از انواع آجر مناسب که با اکثر مناطق بومی ایران همخوانی دارد آجر اصفهان است که با کیفیت و تنوع بالا در دسترس شما عزیزان می باشد. شما می توانید قیمت آجر اصفهان را از این لینک مشاهده نمایید. بنابر تجربه دیده شده که در نماهای اجرا شده با استفاده از این آجر کمترین ایراد ها از سوی نهادهای ذی ربط گرفته شده است.
 • در اجرای نمای ساختمان نیز مانند سایر مراحل ساختمان سازی حتما حضور مهندس ناظر الزام دارد تا تمام مراحل را از زمان اجرای سقف اول تا آخرین سقف براساس قوانین مصوب شهرداری اجرا کند.
 • الزام اجرا و رعایت دستورالعمل نمای سازه حتما و موکدا باید در پروانه ساختمان درج شود چرا که در غیر اینصورت گواهی عدم تخلف ساختمان صادر نخواهد گردید.
 • رعایت طرح نما، رنگ آجر و همچنین جنس مصالح مورد استفاده از اهمیت بالایی برخوردار است. این موارد الزاما باید مطابق با دستورالعمل های پروانه ساخت و شهرداری منطقه ی هر شهری باشد و پس از تاییدیه های لازم از شهرداری باید اجرا گردد. دستورالعمل ها به گونه ای می باشد که ممکن است قوانین نمای ساختمان در تهران با اصفهان و یا شیراز متفاوت باشد. همچنین این قوانین ممکن است در هر منطقه از یک شهر نیز متفاوت باشد.
 • جنس متریال مورد استفاده در نمای ساختمان باید حتما قابل پاکسازی باشد تا ضمن سالم ماندن به راحتی بتوان از آلودگی های محیطی پاکسازی کرد و موجب آلودگی بصری نشود.
 • حتی الامکان باید از انتخاب آجر نماهای متعدد و متنوع در یک نما خودداری کنید، حداکثر تعداد مجاز در مصالح چهار نوع می باشد.
 • در صورت استفاده از سنگ چه مصنوعی و چه طبیعی حتما قانون جدید نما و قوانین شهرداری منطقه خود را رعایت کنید، این نماها باید تابع مقررات و ضوابط مصوب باشد. به عنوان مثال اجرای نمای رومی در مجاورت با بافت تاریخی و سنتی شهر اصفهان ممنوع است.
 • در صورت نیاز به اجرای بام سبز حتما باید براساس قوانین معاونت شهرسازی و کمیته تخصصی نما و سیمای شهری نما را اجرا کنید.
 • این موضوع را مد نظر قرار دهید که استفاده از نماهای پرده ای اعم از شیشه، آلومینیوم، کامپوزیت، رفلکس و… چه در نماهای اصلی و چه در نماهای جانبی در ساختمان های عمومی و دولتی ممنوع بوده، تنها شما می توانید با رعایت مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان از نمای آلومینیوم و یا کامپوزیت استفاده نمائید.
 • در نصب و اجرای انواع تابلوهای شهری و یا مبلمان در ساختمان های تجاری، اداری و دولتی باید مطابق با مبحث بیستم مقررات ملی ساختمان اجرا شود.
 • نماهای شمالی نیز حتما باید از ۲ و نیم متر به بالا و در محدوده مالکیت نماسازی شود.
 • بازشوها در معابر عمومی میزان مجاز پیش آمدگی ساختمان ندارد و هرگونه پیش آمدگی در این بخش ممنوع است.
 • حداکثر پیش آمدگی نمای ساختمان در قسمت قرنیز و لبه ی پنجره در معابر عمومی ۱۰ سانتی متر می باشد، اما استفاده از سایه بان و بادشکن در محدوده مالکیت موردی ندارد.

به عنوان نکات پایانی باید خدمت شما عزیزان عرض شود که به طور کلی برای اجرای نمای ساختمان باید مطابق با هویت منطقه خود مصالح نمای ساختمان را خریداری نمائید. ضمن آنکه از یک طرح و الگوی واحد پیروی کنید و از تعدد در انتخاب مصالح انتخابی پرهیز نمائید. در کنار موارد مذکور انتخاب جنس مناسب و با قیمت مقرون به صرفه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ما در تیم مهندسی سنگاج در خدمت شما عزیزان هستیم تا در تمامی مراحل طراحی، خرید تا اجرا یاری رسان هموطنان عزیزمان باشیم.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.