رپورتاژ آگهی

نحوه محاسبه متراژ بالکن در سند

محاسبه متراژ بالکن

مساحت هر یک از طبقات یک ساختمان را زیر بنا می نامیم و برای محاسبه کل زیر بنا باید مساحت سطح طبقات روی زمین و زیر زمین را با هم جمع کنیم. در هنگام محاسبه متراژ ساختمان لازم است معنی دو اصطلاح را بدانیم: مشاعات ساختمان و مفروزات ساختمان.مشاعات ساختمان به قسمت های مشترک ساختمان گفته می شود. یعنی قسمت هایی از ساختمان که توسط همه ساکنین مورد استفاده قرار می گیرد و متعلق به کسی نیست. این بخش ها شامل راهرو، حیاط و یا حیاط خلوت، باغ و پارک، پشت بام و پارکینگ است که مورد استفاده عموم ساکنین می باشد.مفروزات نیز بخش های اختصاصی ساختمان و یا فضای داخلی آپارتمان می باشد. مانند اتاق های خواب، انباری اختصاصی، بالکن روباز و مسقف و تراس . مفروزات در سند به نام شخص مالک ثبت می شود اما مشاعات یا همان قسمت های مشترک در اسناد مالکیت جزء ملک اختصاصی یک یا چند نفر محسوب نمی شود.

محاسبه متراژ بالکن

نحوه محاسبه مساحت آپارتمان به چه صورت است؟

 

برای محاسبه مساحت آپارتمان باید ابتدا مشخص شود که آپارتمان شکل هندسی مشخصی دارد یا خیر. اگر آپارتمان شکل مشخصی داشت و به صورت مربع یا مستطیل بود کافی است هریک از اضلاع را اندازه گیری کنید و مساحت ساختمان را به دست آورید. اگر ساختمان شکل مشخصی نداشت می توانید تا جایی که امکان دارد ساختمان را به اشکال هندسی ساده تقسیم کنید و سپس مساحت هریک از اشکال را به دست آورید و در آخر مساحت ها را جمع بزنید. برای راحتی کار می توانید بخش های مختلف را با گچ علامت بزنید و به این صورت آن ها را از هم جدا کنید. 
اشکال هندسی ساده ای که به آن می رسیم می تواند مربع، مستطیل و یا مثلث باشد که مساحت آن ها به صورت زیر محاسبه می شود:

• مساحت مربع: یک ضلع ضربدر خودش
• مساحت مستطیل: طول ضربدر عرض
• مساحت مثلث: قاعده ضربدر ارتفاع تقسیم بر 2

گاهی اوقات مکان هایی از ساختمان مانند بالکن ها به صورت نیم دایره و یا یک چهارم دایره ساحته شده اند. برای محاسبه این مکان ها کافی است شعاع دایره را اندازه گیری کنیم. البته نباید مساحت دایره کامل را به عنوان مساحت این مکان ها در نظر گرفته بلکه بعد از بدست آوردن مساحت دایره باید آن را تقسیم بر دو و یا چهار نماییم. 
اگر فضای آپارتمان توسط موزائیک یا سرامیک کف پوش شده باشد می توانید به سادگی مساحت ساختمان را محاسبه نمایید. برای این کار کافی است اندازه ضلع کف پوش که همه شان اندازه استانداردی دارند را ضرب در تعداد موزائیک ها نمایید. 

محاسبه متراژ بالکن

آیا تراس جزء زیربنا است؟

تراس یا بالکن به عنوان فضایی نیمه باز و انعطاف پذیر مطرح می شود که رابطی بین فضای باز و بسته خانه به حساب می آید. طراحی ساختمان با بالکن و یا تراس به طور متوسط 12 درصد به ارزش ملک می افزاید. این امر نیز به دلیل فضای سرزنده و دلنشین تر خانه با تراس و یا بالکن می باشد که در نمای داخلی خانه بسیار تاثیرگذار است. در بالکن می توانید به راحتی از فضای باز بهره مند شوید و برای سفر برنامه ریزی کنید و  قیمت تور کیش را مقایسه کنید.
برای پاسخ به پرسش آیا تراس جزء زیربنا محسوب می شود یا خیر باید گفته شود که شهرداری برای تشویق مردم و ارتقا دادن کیفیت ساختمان ها مساخت تراس های مسقف تا عمق 3 متر را جزء زیر بنا به حساب آورده است. این محاسبه به صورت زیر صورت می گیرد:

• تراس های سه طرف باز که ½ مساحت آن ها جزء زیربنا محاسبه می شود.
• تراس های سه طرف بسته که 2/3 مساحت آن ها جزء زیربنا به حساب می آید.
• تراس های سه طرف بسته که 3/2 مساحت آن ها جزء زیربنا به حساب می آید.

همانطور که گفته شد کل مساحت تراس های با عمق بیش از 3 متر، به عنوان بخشی از زیربنا محاسبه می شود.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.