مهندسی عمران

مراحل ساخت و ساز کارهای عمرانی

اگر می خواهید ساخت و ساز را شروع کنید، باید مراحل آن را بدانید. پروژه های ساختمانی از نظر پیچیدگی، دامنه و نتایج مطلوب متفاوت هستند. با این حال، تقریباً تمام پروژه های ساختمانی از یک روند مشابه پیروی می کنند. دانستن این فرآیند به شما کمک می کند تا از صفر تا صد مرحله ساخت و ساز تصمیمات آگاهانه بگیرید. در ادامه مطلب همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

صفر تا صد ساختمان سازی چگونه است؟

مدیریت خوب پروژه راهنمایی منطقی در مورد وظایف و اهداف و انتظارات خاص در هر مرحله ارائه می دهد. اطمینان از تداوم پروژه مهم است زیرا به پروژه کمک می کند تا در برنامه زمان بندی و در محدودیت های بودجه باقی بماند. اجرای موفقیت آمیز مراحل ساخت و ساز، چارچوب موفقیت پروژه را تعیین می کند. اما مراحل ساخت به شرح زیر است:

طراحی و برنامه ریزی پروژه

ایده پروژه مکانی است که می توانید قبل از شروع به کار ، ایده های اولیه پروژه را طراحی کنید. این شامل برخورد با محل پروژه و مقررات ساختمان می شود. در این مرحله ، مشارکت معمار برای اطمینان از همه چیز امکان پذیر است.

مطالعات امکان سنجی شامل بررسی سازگاری ایده ها با اهداف کلیدی است. این یک نقشه راه مهم است که اهداف پروژه و موانع قابل پیش بینی را ترسیم می کند. سپس مالک ، معمار و مدیر ساخت وارد مرحله طراحی می شوند. هنگامی که ایده کامل شد ، زمان آن رسیده است که آن را رها کرده و حرکت کنید.

طراحی قبل از عرضه کالا و خدمات و قبل از شروع پروژه انجام می شود. این مرحله از ساخت و ساز ساختمان شامل طراحی شماتیک ، توافق نامه های قراردادی و توسعه طراحی است. قبل از انجام طرح شماتیک ، اهداف پروژه باید مشخص شود. تصمیمات مهمی مانند اندازه ساختمان و میزان فضای مورد استفاده در این مرحله مورد بحث قرار می گیرد.

مرحله بعدی شامل طرحی است که مساحت و کاربرد مصالح را نشان می دهد. قبل از اقدام ، ارزیابی هزینه پروژه نیز در این مرحله انجام می شود. در حالی که مهندسان امنیت پروژه را تضمین می کنند ، معماران امکان سنجی پروژه را ارزیابی کرده و ایده های مدرن را روی کاغذ می آورند.

✔ حتما بخوانید:  گزارش کارآموزی ساختمان بتنی

معمار و مهندس در این مرحله فعال هستند ، اما در مرحله قبل از ساخت ، کار اصلی طراحی معمار و سازه را تکمیل می کنند. پس از طراحی ، برنامه ریز پروژه با تدوین یک برنامه استراتژیک پروژه را برنامه ریزی می کند. داشتن یک برنامه کاری ، کار شما را آسان تر می کند.

مراحل ساخت و ساز

تفاوت بین پروژه و طرح چیست؟

مفهوم طرح منطقه بندی و پروژه کاملاً متفاوت از یکدیگر است. به طور کلی باید گفت که هدف از طراحی ایده یا پیشنهاد برای ساخت و ساز و اقدامات لازم ، خام است و اجرا نشده است. و در واقع باید گفت که ماهیت خارجی ندارد. با این حال ، مفهوم پروژه کاملاً متفاوت از طراحی است. در یک پروژه بودجه ای خاص ، زمان تعیین شده ، زمان شروع و پایان و نقطه کار و همچنین همه اقدامات از پیش تعیین شده است و همه این اهداف و برنامه ها از یک هدف مشترک پیروی می کنند. شما مجتمع های اداری و تجاری زیادی را دیده اید که به عنوان پروژه شروع به کار کردند. این بدان معناست که همه جنبه ها و اهداف پرونده به طور کامل از قبل برنامه ریزی شده است .

اجرای سازه های ساختمان

ساختار ساختمان می تواند فلزی یا بتنی باشد که در نقشه های طراحی شده توسط مهندس سازه مشخص شده است.اگر سازه از فلز ساخته شده است ، صفحه و صفحات ستون باید در هنگام ساخت فونداسیون روی فونداسیون قرار گیرند تا ستون ها بر روی آنها نصب شوند. ستون های هر طبقه مطابق نقشه های طراحی شده توسط مهندس سازه در کارگاه آماده شده و با کمک جرثقیل در محل خود نصب می شوند.

اگر سازه بتنی است ، میلگرد برای حرکت ستون در حالی که منتظر فونداسیون هستید استفاده می شود. سازه های بتنی به دلیل هزینه کمتر و خطاهای کاربرد کمتر ، طرفداران بیشتری نسبت به سازه های فولادی دارند. با این حال ، اجرای آن به زمان بیشتری نیاز دارد.

انواع پلان ساختمان

نقشه های معماری اولیه که ساختمان را در سه بعد (پرسپکتیو) نشان می دهد برای درک تمرین کنندگان بسیار مفید است. برنامه های فنی و اجرایی معمولاً در سه مرحله تهیه می شوند:

✔ حتما بخوانید:  مهندسی عمران چیست؟ و چرا مهندسی عمران بخوانیم؟

نقشه های معماری

از این نقشه ها برای تعیین ابعاد ساختمان ، جزئیات بیرونی و سازه های داخلی و خارجی استفاده می شود.پیمانکاران مطلع هستند و آنها می توانند مجموعه ای از مسائل فنی برای ساخت سازه مورد نظر در زمینه طراحی معماری را مشخص کنند.

برنامه های اجرایی

نقشه های چیدمان ، فونداسیون ، گرانش ، شیب ، برش ، نما و غیره این پلان ها که دارای جزئیات گوناگون هستند ، با دقیق ترین ویژگی ها برای کاربرد صحیح و اصولی مورد استفاده سازندگان و همچنین نقشه های تفصیلی تهیه شده است. نقشه های فوق الذکر کار را به طور دقیق و اصولی انجام می دهند.علاوه بر این ، با توجه به ویژگی های قطعات کوچک (کالا) ، اسکلت ساختمان به صورت سخت شدن و نازک کاری ساخته می شود.حضور معماران ، حسابداران و همکاری نزدیک با یکدیگر در ساختمانهای بزرگ ، طرحی را ایجاد می کند. ساختن یک ساختمان بزرگ بدون این همکاری غیرممکن است.

برنامه های تسهیلات

این طرح ها شامل کلیات و جزئیات مربوط به تامین آب ، فاضلاب ، تهویه ، گرمایش و سرمایش و به ویژه روشنایی الکتریکی و همچنین طرح های معماری و ساختاری است. همانطور که می دانید ، این نکات در هنگام تعمیر بسیار مفید است. به ویژه در مواردی مانند زلزله ، سیل و آتش سوزی ، زمانی که قسمتی از ساختمان تخریب می شود ، با استفاده از نقشه های موجود در شناسنامه می توان پسماندهای ساختمان را تجدید کرد.

مرحله پیش ساخت

این مرحله همه کار یک پروژه ساختمانی قبل از ساخت است. پس از اتمام پروژه ، طراحی ساده می شود ، تجهیزات و طرز کار آماده می شود. خدمات پیش از ساخت برای ایجاد یک رویکرد رسمی برای محاسبه هزینه ها ، محدوده کار و برنامه های اجرای پروژه مورد نیاز است.

این برای پروژه بسیار مهم است و در این مرحله تیم پروژه دور هم جمع می شوند تا پایه و اساس پروژه و ساختار ارتباطات را برنامه ریزی کنند. پایه و ساختار ارتباطی ضعیف منجر به شکاف ها و تأخیرهای احتمالی در پروژه می شود. تیم پروژه را در مرحله قبل از ساخت ملاقات می کند تا سایت را از قبل آماده کند.

تیم پروژه متشکل از سازنده ، مدیر پروژه ، پیمانکار ، سرپرست و مدیر ایمنی و بهداشت است. شرایط سایت نیز تأثیر زیادی بر پروژه دارد و باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.پس از ارزیابی سایت ، تیم پروژه برآوردی از هزینه واقعی پروژه ارائه می دهد. آنها برآورد هزینه پروژه ، شرایط سایت ، مصالح ساختمانی و نیازهای نظارتی را در نظر می گیرند.

✔ حتما بخوانید:  انیمیشن مراحل ساخت یک ساختمان

در اینجا پیمانکار سعی می کند پروژه را به محدودیت های بودجه قابل قبول نزدیک کند. پس از فرآیند برآورد هزینه ، طرفین قرارداد قانونی لازم را امضا می کنند. پیمانکار اهداف مالک و سایر عناصر پروژه را برای عملکرد مطلوب انجام می دهد.

مراحل ساخت و ساز

تدارکات پروژه

مرحله خرید مرحله ای است که در آن تیم پروژه تجهیزات ، نیروی انسانی و مصالح لازم را تهیه می کند. پیچیدگی این مرحله بستگی به مقیاس پروژه ، تاریخ شروع و در دسترس بودن منابع دارد. در این مرحله ، پیمانکار اصلی به پیمانکاران فرعی پاداش می دهد. سپس پیمانکاران فرعی نیروی کار ، مواد و محدوده کار را آماده می کنند.

این مرحله به شما امکان می دهد در پروژه صرفه جویی کنید. این امر حاشیه سود ساخت و ساز را برای پیمانکار افزایش می دهد. یک پیمانکار با یک شبکه تامین کننده خوب و قابل اعتماد و نیروی کار خوب می تواند در مقیاس اقتصادی صرفه جویی زیادی کند. بسته به نوع قرارداد ، کارفرما نیز می تواند از این پس انداز بهره مند شود.

فاز ساخت و ساز

مرحله ساخت یک ساختمان زمانی است که بیل به زمین برخورد می کند و زمین خالی به یک آسمان خراش بلند تبدیل می شود. برنامه ریزی در اینجا کار می کند. یک جلسه قبل از ساخت و ساز ضروری است تا مطمئن شوید همه در یک مسیر هستند. جلسه قبل از ساخت باید شامل موارد زیر باشد:

 • لجستیک و انبارداری
 • جزئیات قرارداد اول
 • بهداشت و ایمنی
 • کنترل کیفیت
 • چالش های احتمالی طراحی

پس از جلسه قبل از ساخت ، پروژه اکنون می تواند اجرا شود. پیمانکار اصلی کنترل کلی پروژه را در این مرحله حفظ می کند. منابع را مدیریت و نظارت می کند ، اسناد را در اختیار کارفرما قرار می دهد و پیشرفت پروژه را اعلام می کند. از سوی دیگر ، تیم طراحی مسئول کنترل کیفیت است تا ببیند آیا پروژه با برنامه های مصوب مطابقت دارد یا خیر.

تیم طراحی همچنین درخواست های تغییر ، سفارشات تغییر و اجرا را بررسی می کند. در این مرحله ، هر تیم برنامه خاص خود را دارد. برنامه ها برای گروه های مختلف بسته به نقش آنها متفاوت است. برخی از پیمانکاران فرعی ممکن است قبل از شروع نیازهای خاصی داشته باشند. این نشان می دهد که تمرین ضعیف در این مرحله می تواند موانع زیادی را برای پروژه ایجاد کند.

✔ حتما بخوانید:  برش پایه چیست؟ نحوه محاسبه برش پایه براساس استاندارد ۲۸۰۰

نظارت و کنترل

گام دیگری برای نظارت و کنترل برخی از روشهای مدیریت پروژه در اینجا وجود دارد. مدیر ساخت و ساز ، بودجه ، ریسک ، مدیریت بیمه و پوشش را با استفاده از انواع تکنیک های مدیریت پروژه کنترل می کند. یکی از بهترین ابزارها برای این مرحله KPI (Key Performance Indicator) است. نمونه هایی از KPI ها عبارتند از ردیابی تلاش و هزینه ، اهداف پروژه و تحویل.

پس از ساخت

در این مرحله ، ساخت ساختمان به پایان رسیده است ، اما پروژه هنوز به صاحبخانه تحویل داده نشده است. اگر این مرحله به درستی انجام نشود ، می تواند مشکلات زیادی را برای مالک ایجاد کند. در این مرحله تمام منابع غیر ضروری پروژه از بین می رود.

پیمانکاران فرعی تمام شده می توانند به پروژه های دیگر بروند. سپس مدیر پروژه و مهندس به صورت فیزیکی سایت را مرور کرده و مواردی را که هنوز کامل نشده اند لیست می کنند. پس از ایجاد لیست ، مدیر پروژه با پیمانکار همکاری می کند تا مطمئن شود که خطاها اصلاح شده اند. صاحب پروژه باید کلیه اطلاعات لازم برای پروژه را ارائه دهد.

پایان کار ساختمان سازی و تهیه نقشه

در مرحله نهایی ساخت ، اپلیکاتور مجاز آسفالت یا نقشه های ساختمانی را مطابق با اجرای ساختمان تهیه می کند.همچنین مالک برای اخذ گواهی پایان کار به شهرداری مراجعه می کند. گواهی پایان کار در ساخت و ساز به معنی تأیید ساختار اجرا شده از نظر مقررات فنی و شهرسازی و سازماندهی سیستم شهرداری و مهندسی است. شهرداری با توجه به شناسنامه فنی ملک ، پس از مراجعه به کارشناس فنی ، گواهی اتمام ساختمان را می دهد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهی پایان کار ساختمان عبارتند از:

 • اصل و کپی سند مالکیت
 • اصل و کپی شناسنامه و شناسنامه مالک
 • اصل و کپی رسید هزینه تمدید سالانه
 • اصل و فتوکپی قبض آب ، برق ، گاز و تلفن
 • رویه های ساخت و ساز و صفحه تکمیل استاندارد تأیید آسانسورها
 • اصل و فتوکپی پروانه ساختمان
 • نقشه معماری شهرداری دارای مهر

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.