رپورتاژ آگهی

تفاوت گریل و گاتر

دانستن تفاوت گریل و گاتر به شما کمک می‌کند تا برای جمع آوری آب‌روی محیط مورد استفاده خود، بهترین تصمیم را بگیرید. هدف اولیه استفاده از Grill ، حذف زباله‌ها از سطح آب بوده و بیشتر در مکان‌هایی مانند استخرها و جوی‌های آب روان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در Gutter اما قضیه متفاوت است و به مجموعه گریل و کانالهای پیش‌ساخته، گاتر گفته می‌شود.

 

گریل چیست؟

گریل و گاتر

گریل یک نوع درپوش مشبک است که برای جمع‌آوری آب اطراف استخر، جکوزی و جوی‌های آب، استفاده می شود. این درپوش بیشتر بر روی کانال‌های آب یا جدولها قرار می‌گیرد. جنس اکثر Grill ها از پلاستیک بوده اما در مواردی که نیاز به سطوح با مقاومت بیشتری باشد از انواع فلزی مثل فولاد گالوانیزه یا چدن نیز استفاده می‌شود.

در بیان تفاوت گریل و گاتر باید اضافه کنیم که برای نصب این قطعات، ابتدا کانال‌هایی در اطراف استخر یا هر محوطه ای که زهکشی نیاز داشته باشیم، احداث می‌شود. سپس این محصول را بر روی این کانال‌ها سوار می‌کنند تا آب سرریز به داخل کانال‌ها بریزد. در برخی موارد که فضای استخر و جکوزی به‌شکل دایره‌ای یا بیضی شکل است باید از کانال‌هایی استفاده کرد که دور آن با سنگ یا سرامیک ساخته شده باشد. به‌صورتی که آب سرریز از گریل به داخل کانال‌ها جریان پیدا کند.

گاتر چیست؟

تفاوت گریل و گاتر

به انواع کانال پیش ‌ساخته، ناودان یا جوی آب، گاتر می‌گویند. این کانال‌ها برای جمع‌آوری و زه‌کشی آب‌های سطحی در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قطعات با توجه به نوع کاربری خود دارای ابعاد مختلفی است و با جنس‌ها و طرح‌های مختلفی تولید خواهد شد. نوع Gutter پلاستیکی با درپوش فلزی از متداول‌ترین انواع این قطعات هستند.

گاتر فلزی معمولاً در فضاهایی با تردد زیاد مانند رمپ‌ها، محوطه کارخانجات، پارکینگ‌ها و حاشیه خیابان‌ها استفاده می‌شود. نوع فلزی، همچنین در فضاهای صنعتی و نیمه‌صنعتی مانند سالن‌های رستوران، سالن‌های تولید برای شست‌وشوی محیط، موتورخانه‌ها و آشپزخانه‌های بزرگ و کوچک استفاده خواهد شد. انها شامل نوع استیل، گالوانیزه و چدنی هستند.

تفاوت گریل و گاتر

تفاوت گریل و گاتر بیشتر در نحوه استفاده از آنها و همچنین مکان استفاده این محصولات است. همان‌طور که ذکر شد Gutter بیشتر شبیه به ناودان بوده و دارای کانال پیش ساخته است که علاوه بر درپوش، دارای دیواره‌های جانبی برای هدایت آب خواهد بود.

اما درباره Grill باید گفت صرفاً دریچه‌هایی هستند که بر روی کانال‌های سنگی یا سیمانی قرار می‌گیرد و دیگر از محفظه ذخیره آب در آن، خبری نیست. به‌همین جهت استفاده از Gutter بسیار آسان‌تر از گریل خواهد بود.

به‌دلیل برخی مزایای Gutter ، این محصول می‌تواند بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. زیرا این کانال پیش ساخته آب به‌راحتی نصب شده و قابل تعویض و استفاده مجدد خواهد بود. همچنین از دیگر تفاوت‌های این دو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گاتر پیش ساخته سریع­تر نصب می‌شوند.
  • نصب Gutter تمیزتر و دقیق‌تر از Grill است.
  • مقاومت گاتر بیشتر از گریل خواهد بود.
  • اجرای Gutter آسان‌تر بوده و ضخامت کف‌سازی کاهش خواهد یافت.

از دیگر انواع این قطعه می‌توان به ترنچ پیش ساخته اشاره کرد. فرق گاتر و ترنچ در نوع درپوش و سایز آنهاست. ترنچ های تاسیساتی معمولاً از یک درپوش کاور پوشیده استفاده می کنند و برای عبور کابل و لوله طراحی شده اند. اما گاترهای پیش ساخته از یک درپوش گریل استفاده کرده و  برای جمع آوری و هدایت آب مورد استفاده قرار می گیرند.

جمع‌بندی

همانطور که می‌دانید عمده تفاوت گریل و گاتر ایجاد محفظه پیش ساخته برای Gutter است که می‌تواند استفاده از آن را سودمند کند. همچنین استفاده از این محصول بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و باعث می‌شود تا هزینه‌های احتمالی بعدی شما کاهش یابد.

از دیگر موارد تفاوت این قطعات باید گفت Grill بیشتر برای کفشور و سرریز آب استخرها استفاده می‌شود اما گاتر پیش ساخته‌ بیشتر در کانال‌های آب، جدول‌های خیابانی، رمپ‌های پارکینگ و… استفاده خواهد شد.

 

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.