مهندسی برق

آشنایی با سیستم روشنایی اضطراری

نبود نور و قطعی برق یکی از معضلات جوامع مدرن است به گونه ای که زندگی روزمره چه در چارچوب کار و فعالیت های حرفه ای و چه در قالب استراحت و غیره بدون آن تقریبا غیر ممکن است. وجود برق اما موضوع این گفتار عدم امکان استفاده از منابع روشنایی مصنوعی در نبود برق است. سیستم روشنایی اضطراری راهی برای حل این مشکل در نبود برق است.
در دنیای امروز، روند عادی زندگی به طور گسترده ای با وجود برق مرتبط است. برخلاف بسیاری از تجهیزاتی که از ابتدای روز استفاده می کنیم، آنها برای کار به برق نیاز دارند. اما شاید به جرات بتوان گفت که مهمترین بخش کمبود این منبع خاموش شدن تجهیزات روشنایی به خصوص در شب یا مواقع اضطراری است. برای رفع این مشکل، مبتکران و کارآفرینان این صنعت سعی در اختراع و تهیه تجهیزات روشنایی بدون نیاز به برق شهری دارند.

روشنایی اضطراری چیست؟

موضوع این مقاله به طور خاص در مورد عدم امکان استفاده از تجهیزات روشنایی در صورت عدم وجود برق است. این موضوع و راه حل های آن به زمان قبل از اختراع برق برمی گردد. در آن زمان الکتریسیته اختراع نشد و مردم را مجبور به استفاده از وسایل اولیه و ساده مانند شمع و انواع چراغ های با سوخت طبیعی برای روشنایی مصنوعی در شب می کرد. اما در دنیای امروز وسایل مورد استفاده برای روشنایی اضطراری تنها به معنای تامین نور نیستند، بلکه محصولات این شاخه از چراغ ها وظایف دیگری نیز دارند. چراغ قوه، چراغ دیواری و سقفی، چراغ راهنما، سری چراغ همه انواع این خانواده هستند.

سیستم روشنایی اضطراری

به عبارت دیگر کمبود برق شهری سناریوهای مختلفی را ایجاد می کند که بر اساس آن چراغ های اضطراری تعریف می شود. مهمترین روایت حفظ ایمنی در مواقع خطر است. سیستم‌های هشدار اضطراری از آغاز فروتن تا فناوری‌های متصل و مستقل امروزی، از نظر فنی و فرهنگی بسیار جذاب هستند. البته روشنایی اضطراری محدود است، اما برای تامین نور در نبود برق یا کمبود روشنایی در فضاهای تاریک نیز استفاده می شود.

✔ حتما بخوانید:  ابر رسانا چیست؟

کاربرد های روشنایی اضطراری

تامین نور در نبود برق

این خانواده از چراغ ها برای روشن شدن نیازی به برق شهری ندارند. یعنی با یک منبع ذخیره مانند باتری و ذخیره انرژی و استفاده از این صرفه جویی در مواقع نیاز، نور تولید می کنند و فضا را روشن می کنند. شار نوری تولید شده به ابعاد فضایی که نور در آن نصب می شود، استفاده از آن فضا و تعداد چراغ های اضطراری بستگی دارد. اینکه وظیفه نور مورد نظر در نبود برق شهری چیست در انتخاب لومن لامپ بسیار موثر است. آیا قرار است تا زمان وصل مجدد برق شهر و کارهای ضروری، نور کمی تامین شود یا وجود نور برای متوقف نشدن روند کار فضا ضروری است.

به عنوان مثال در راهروها و مشاعات ساختمان ها هنگام قطع برق، حداقل روشنایی حدود ۱۵ لوکس برای عبور نیاز است تا عابران دچار مشکل نشوند. یا در مواقعی مانند تعمیر خودرو در مکان هایی که دسترسی به برق وجود ندارد از چراغ ها استفاده کنید. یا در مثالی دیگر برای روشنایی شب در پیک نیک در مکان هایی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد. این چراغ ها در اکثر ساختمان ها و با کاربری های مختلف نصب می شوند تا در مواقع نیاز مورد استفاده قرار گیرند. بدیهی است که انواع این نوع منبع روشنایی که در خارج از ساختمان و فضای باز نصب می شوند باید دارای درجه حفاظت (IP) باشند.

اطلاع رسانی

مفهوم دیگر چراغ های اضطراری، پیکتوگرام های همراه برای راهنمایی کاربران در مکان های تاریک است. این شاخه ها در واقع چراغ های خاصی هستند که می توانند افراد را از راه دور در مکان هایی مانند سینما و یا هنگام تصادف راهنمایی کنند. یا حتی اطلاع رسانی مسیرها و فضاها را با رنگ های خاص برای مردم آسان تر کنید. برخی از انواع این شاخه که در فضاها مورد نیاز است باید تحت تاثیر قاعده ای ساخته شوند. یعنی در ساختارش از نظر رنگ باید از فاصله دور قابل مشاهده باشد.

✔ حتما بخوانید:  سیستم اتصال زمین یا ارت

سیستم روشنایی اضطراری

ساختار چراغ های اضطراری

این خانواده از چراغ ها در بخش نورپردازی خود در ساختار قدیمی لامپ های رشته ای، سپس از خانواده لامپ های فلورسنت و امروزه معمولاً از فناوری LED استفاده می کنند. LED ها دارای خروجی لومن بالا و مصرف کم هستند. چراغ های اضطراری از یک باتری به عنوان منبع تغذیه در ساختار خود یا در مرکز و به عنوان پشتیبان استفاده می کنند. در ابتدا این باتری ها بسیار بزرگ بودند اما با پیشرفت تکنولوژی و کاهش ولتاژ مورد نیاز چراغ های اضطراری (بین ۶ تا ۱۲ ولت) ابعاد باتری ها بسیار کوچک شد. در این محصولات روشنایی یک ترانسفورماتور کوچک برای کاهش جریان اصلی و تبدیل آن به مقدار مورد نیاز لامپ تعبیه شده است.

این منابع روشنایی یا به صورت کاملا سنتی با سوئیچ روشن و خاموش می شوند و یا با دیدن حرکت در میدان دید خود به صورت حسی فعال می شوند. یا در مواقعی که برق شهر قطع می شود به صورت اضطراری استفاده می شوند. نکته مهم در مورد سیستم های اضطراری یکپارچه این است که سیم کشی آنها باید جدا از سیم کشی های دیگر نصب شود. و ترجیحاً باید در برابر آتش عایق باشند.

 

منبع: lighthome

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.