مهندسی عمران

مدیریت انرژی در محل ساخت و ساز

بهره وری انرژی در حال تبدیل شدن به یک موضوع مهم در سطح جهانی است. این امر با گازهای گلخانه ای، افزایش تقاضای انرژی و تغییرات آب و هوایی مرتبط است. یکی از بهترین راه ها برای بهبود بهره وری انرژی ایجاد یک سیستم مدیریت انرژی کارآمد است. این شامل اقدامات مختلفی است که مصرف انرژی را به حداقل می رساند.
به طور کلی مدیریت انرژی امکان شناسایی و حذف صرفه جویی های بالقوه انرژی را فراهم می کند. علاوه بر این، به شما کمک می کند تا تصمیمات درستی را برای اجرای روان کسب و کار ساختمانی خود بگیرید. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا یک راهنمای سریع برای مدیریت انرژی ساختمان ارائه شده است. پس در ادامه مطلب همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

اهمیت مدیریت انرژی در محیط ساخت و ساز

مدیریت انرژی در سازه های ساختمانی مزایای متعددی را ارائه می دهد، از جمله:

1. روند ساخت و ساز بهبود می یابد

با فرآیندهای مدیریت انرژی کارآمد، می توانید تمام مناطق محل ساخت و ساز را کنترل کنید. بنابراین اگر مشکلاتی وجود دارد، می توانید بلافاصله آنها را اصلاح کنید و اطمینان حاصل کنید که فعالیت های ساختمانی شما در سطوح بهینه باقی می ماند.
همچنین، همیشه می تواند سوخت وجود داشته باشد. فرض کنید بنزین شما تمام شده است اما سیستم سوخت رسانی سریع ندارید. شما باید با خرابی های غیرمنتظره ای که ممکن است برای شما هزینه گزافی داشته باشد، کنار بیایید. برای امنیت بیشتر، یک سفارش تحویل اضطراری تنظیم کنید تا مطمئن شوید که عملیات شما در مواقع اضطراری فعال است.

2. هزینه های کم

مدیریت موثر انرژی به شما امکان می دهد مصرف انرژی خود را کنترل کرده و مشکلاتی را که منجر به هدر رفتن می شود برطرف کنید. این امر باعث کاهش مصرف، هزینه های انرژی و هزینه های کلی ساختمان می شود.

✔ حتما بخوانید:  وال پست (Wall post)

3. کاهش آلودگی

طبق گزارش فوربس، حدود 40 درصد از انتشار دی اکسید کربن جهانی از بخش املاک و مستغلات است. حدود 70 درصد از این انتشارات ناشی از فعالیت های ساختمانی و 30 درصد از فعالیت های ساختمانی است. وقتی انرژی را به خوبی مدیریت می کنید، استفاده از آن و در نتیجه میزان گازهای گلخانه ای منتشر شده در هوا را کاهش می دهید و پایداری محیط کار خود را افزایش می دهید.

4. کاهش خطر

مصرف بیش از حد انرژی می تواند منجر به کمبود انرژی شود که منجر به هزینه های بالاتر و تأثیر قابل توجهی بر درآمد شما می شود. با راهکارهای مدیریت انرژی می توانید با کاهش مصرف انرژی و کنترل آن، این خطر را کاهش دهید.

 

نحوه کاهش مصرف انرژی در محل ساخت و ساز

انرژی خروجی از ساختمان ها و صنعت ساخت و ساز بزرگ است و همچنان در حال افزایش است. 30 درصد از مصرف نهایی انرژی جهانی و 27 درصد از کل انتشارات بخش انرژی را تشکیل می دهد. بنابراین نیاز به افزایش مصرف انرژی برای حفظ انرژی در حین ساخت وجود دارد. در اینجا چند راه برای رسیدن به این هدف وجود دارد:

1. از دستگاه به طور موثر استفاده کنید

تقریباً همه سازه ساختمانی برای ایجاد و حفظ یک محیط کار ایمن و کارآمد به ماشین آلات نیاز دارند. ابزارهایی که استفاده خواهید کرد به نوع و محدوده پروژه شما بستگی دارد. برخی از آنها می توانند انرژی زیادی مصرف کنند. به عنوان مثال، وسایل نقلیه ساختمانی از سوخت برای آماده سازی محل، حمل و نقل مواد و برپایی سازه ها استفاده می کنند. علاوه بر این، میکسرهای بتن، کمپرسی ها، جرثقیل های ساختمانی و بیل مکانیکی به قدرت زیادی نیاز دارند. اگر از این دستگاه ها به درستی استفاده نکنید، می تواند منجر به مصرف انرژی بالا شود.
برای کاهش مصرف انرژی، زمان توقف و از کار افتادن ماشین را به حداقل برسانید. از تجهیزات برق مصرفی در جایی که ممکن است سایر مصالح ساختمانی کار کنند استفاده نکنید. به عنوان مثال، از چرخ دستی برای جابجایی مصالح ساختمانی در فواصل کوتاه استفاده کنید. در نهایت، هر قطعه از تجهیزات را برای هدف مورد نظر خود استفاده کنید و طبق دستورالعمل سازنده آن را نگهداری کنید.

✔ حتما بخوانید:  راهنمای اولیه برای برآورد هزینه ساخت ساختمان های تجاری

2. رهبری یک محیط عملیاتی کارآمد و موثر

یک مانع مهم برای حفظ انرژی در فرآیند ساخت و ساز، مدیریت ناکارآمد آن است. ممکن است نیاز به کنترل بسیاری از چیزها و ماشین آلات در محل ساخت و ساز داشته باشید. زمانی که بدانید چگونه این کار را به طور موثر انجام دهید، می توانید میزان زیادی مصرف انرژی را کاهش داده و صرفه جویی کنید.
بنابراین با مدیریت موثر سازه ، تعمیر و نگهداری تجهیزات و انتخاب ماشین آلات مناسب برای هدف مورد نظر آشنا شوید. به این ترتیب، بهره وری انرژی را بهبود می بخشد و هزینه های انرژی و هزینه کلی ساخت و ساز را کاهش می دهد.

3. مصرف سوخت را کاهش دهید.

کار ساختمانی به اشکال مختلف انرژی زیادی مصرف می کند. برخی از اشکال موثر عبارتند از برق، گاز، گازوئیل و بنزین که هر کدام برای مقاصد مختلف ساختمانی استفاده می شود. به عنوان مثال، از بنزین برای نیرو دادن به موتورهای بنزینی کوچک استفاده می شود و تقریباً برای تمام ابزارهای برقی از برق استفاده می شود. برای مدیریت مصرف سوخت، اطمینان حاصل کنید که تمام خودروهای مصرف کننده سوخت به طور موثر استفاده می شوند. شما باید به طور مرتب از تجهیزات نگهداری کنید تا سوخت زیادی مصرف نکند.

4. کارکنان خود را آموزش دهید

افرادی که در درجه اول با ماشین آلات در محل ساخت و ساز تعامل دارند کارگران شما هستند. شاید برخی از آنها در صرفه جویی در انرژی مهارت کافی نداشته باشند. به همین دلیل، برای آموزش کارمندان خود در مورد تکنیک های مختلف صرفه جویی در انرژی، تلاش بیشتری کنید. این به صرفه جویی در مصرف انرژی در محل ساخت و ساز کمک می کند.

 

چگونه انرژی را در صنعت ساختمان مدیریت می کنید؟

در زیر چند نکته ضروری برای ایجاد یک استراتژی مدیریت انرژی موفق آورده شده است:

  • یک مدیر انرژی استخدام کنید.
  • برای شناسایی مناطقی که می توانید در آن انرژی صرفه جویی کنید، یک نظرسنجی انرژی انجام دهید.
  • مصرف انرژی فعلی خود را درک کنید.
  • یک برنامه عملی تهیه کنید که برای رسیدن به اهداف خود از آن پیروی کنید.
  • عملکرد خود را مرتباً بررسی کنید تا مطمئن شوید که به سمت اهداف خود پیشرفت می کنید.
✔ حتما بخوانید:  گزارش کارآموزی ساختمان بتنی

فراموش نکنید که کارکنان خود را در هر سطحی از تصمیم گیری های مهم مشارکت دهید. این به همه افراد در محل ساخت و ساز اجازه می دهد تا به مدیریت انرژی و بهبود کارایی کمک کنند.

نتیجه

یک سیستم مدیریت انرژی کارآمد برای عملکرد ساختمان و محیط زیست مفید است. این بر کل شرکت، رفتار کارکنان و سطوح مصرف انرژی تأثیر می گذارد. بنابراین، توسعه و اجرای استراتژی هایی برای کمک به مدیریت مصرف سوخت و افزایش بهره وری انرژی و صرفه جویی بسیار مهم است. با استراتژی های موجود، می توانید انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهید و پایداری محیط کار خود را بهبود بخشید.

 

منبع: ny-engineers

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.