مهندسی

مهندس مشاور کیست و وظایف آن

مهندس مشاور کیست ؟

یک مهندس مشاور، تخصص و رهبری را در برنامه‌ریزی، طراحی، اصلاح و یا احیای زیرساخت‌های عمومی و خصوصی فراهم می‌کند. مهندسین مشاور در بسیاری از رشته‌ها اعم از مهندسی عمران، محیط زیست، مکانیک، برق، ژئوتکنیک، شیمیایی، صنعتی و کشاورزی فعالیت می‌کنند.

کار آن‌ها ممکن است بر حسب اندازه و نوع پروژه، صرفاً علمی یا فنی یا اصلاً هماهنگی و مدیریت باشد. در بسیاری موارد، مهندسین مشاور مسئولیت هماهنگی تلاش‌ها و فعالیت‌های اعضای تیم را بر عهده دارند؛ سایر رشته‌ها و حرفه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند شامل دانشمندان علوم طبیعی، برنامه‌ریزان، نقشه‌برداران، معماران، اکولوژیست‌ها، زمین‌شناسان، باستان‌شناسان، اقتصاددانان، متخصصان ساخت و ساز و مذاکره‌کنندگان املاک و طیف وسیعی از تخصص‌های دیگر هستند.

مهندسان مشاور خدمات حرفه‌ای را به سازمان‌های دولتی و خصوصی ارائه می‌دهند. آن‌ها همچنین به عنوان نمایندگان مستقل و مدافع مشتریان خود عمل می‌کنند و وظیفه دارند راه‌حل‌های ابتکاری برای مشکلات فنی را پیدا کرده و مشاوره راهبردی را برای تجارت و مدیریت ارائه دهند. شرکت‌هایی که در مهندسی مشاوره تخصص دارند، وظیفه طراحی و ساخت بخش عمده زیر ساخت‌های عمومی را بر عهده دارند.

مهندسن مشاور

وظایف مهندس مشاور

مهندسین مشاور نه تنها مجبورند استانداردهای بالایی از کار را در همه زمان‌ها حفظ کنند، بلکه باید از انعطاف‌پذیری لازم برای کار بر روی طیف وسیعی از پروژ‌ه‌ها برای ادامه مهارت‌های جدید برخوردار باشند. مشتریان برای پروژه‌های‌شان هزینه می‌کنند و می‌خواهند برای مقدار هزینه‌های خود حداکثر ارزش را کسب کنند، بنابراین مهندس مشاور برای بیشترین بازدهی، از دانش مهندسی، تخصص فنی و تجربی و مهارت‌های مدیریت پروژه‌، نهایت استفاده را می‌برد.

راه‌حل‌ها و خدماتی که مهندسین مشاور ارائه می‌دهند:

 • مطالعات مقدماتی و سرمایه‌گذاری
 • مطالعات تأثیرات اجتماعی و زیست محیط
 • برآورد بودجه اولیه و نهایی
 • مطالعات مدیریت دارایی و برآورد هزینه پروژه
 • تهیه طرح‌های اولیه و نهایی برای فعالیت‌های مهندسی
 • نظارت و بازرسی از کار ساخت و ساز، از جمله مدیریت پروژه در محل
 • کمک و مشاوره فنی
 • تهیه گزارش‌های لازم از پیشرفت پروژه
✔ حتما بخوانید:  تفاوت مهندس عمران و مهندس معماری چیست؟

فایده برخوداری از دانش مهندسن مشاور

مهندسین مشاور با دانش بالای خود می توانند به صرفه ترین و همچنین ساده ترین راه حل ها را برای به انجام رساندن یک پروژه به ما پیشنهاد دهند از این رو داشتن یک مهندس مشاور برای پیشنهاد کردن راه حل های ساده و کاربردی در همه ی زمینه ها امری بسیار مفید می باشد. دانش این افراد کمک خوبی است برای به انجام رساندن اهداف ما از راه های درست و انجام پذیر، به همین دلیل استفاده از آن ها فواید زیادی دارد.

فایده ی دیگر این افراد در انجام پروژه این می باشد که شما می توانید با ارزش ترین و بالاترین سود را از انجام آن کار ببرید.

همان طور که در بالا گفته شده است مهندسین مشاور در واقع مجموعه ای هستند که کار های طراحی و نظارت بر انجام یک طرح و فعالیت عمرانی را به جای دریافت کردن مبلغی بر عهده می گیرند و موظف هستند کار آن پروژه را به نحو احسنت به پایان برسانند.

نوع فعالیت و نامی که بر روی شرکت های مهندسین مشاور وجود دارد باعث تفاوت این شرکت ها با سایر شرکت ها می شود.

مهندسین مشاور با توجه به درصد موفقیت و راه اندازی پروژه درجه بندی متفاوتی در بین مهندسین دیگر برای خود قرار می دهند که این درجه بندی به درصد انجام دادن کار بر می گردد.

مهندسین مشاور در حین انجام طرح های موجود در خارج از کشور که در حوزه های فنی و مهندسی می باشد نیاز به تضمین و دادن حمایت های مختلف از طرف دولت آن کشور می باشد. از این رو ممکن است فعالیت این افراد تنها در حد یک مدیریت باشد یا چیزی فراتر از آن. همه ی این عوامل بستگی به نوع کار شما دارد. مهندسین مشاور خدمات و فعالیت های حرفه ای را به ارگان های دولتی منتقل می کنند و همچنین به عنوان یک نماینده و مدافع نسبت به مشتری خود عمل می کند این مهندسین مشاور در حرفه خود نقش مهمی دارند این گروه وظیفه هایی دارند از قبیل اینکه مشکلات فنی و حرفه ای را پیدا می کنند و راه حل های کاربردی و قابل انجامی را پیشنهاد می دهند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشيد
  عالي هستين
  هر روز به روز تر و پر محتوا تر
  موفق و پيروز باشيد

  1. با سلام وقت بخیر
   ممنونم .لطف دارین
   شماهم موفق و پیروز باشید جناب مهندس نعیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.