نظام مهندسی

کتاب و منابع و نحوه مطالعه آزمون‌ نظام مهندسی

فهرست مطالب

کتب،منابع و نحوه مطالعه آزمون‌ نظام مهندسی

معمولاً از زمان ثبت نام تا روز آزمون حدود ۲ الی ۳ ماه فرصت دارید تا خود را برای یک رقابت نفسگیر در آزمونهای نظام مهندسی که به صورت openbook برگزار می شود آماده کنید.درست است که این آزمونها جزوه باز هستند و شما می توانید هرگونه جزوه، کتاب، دستنویس، کاغذ و… بهمراه خود ببرید ولی باید آمادگی خود را بسیار بالا ببرید چون در این آزمونها جنگ بر سر وقت و زمان است و لاغیر.

سوالات متداول

۱- منابع آزمون‌ نظام مهندسی چیست؟

منابع نظام مهندسی در هر رشته و صلاحیت‌ متفاوت می‌باشد و در هر دوره آزمون توسط دفتر مقررات ملی اعلام می‌شود لازم به ذکر است منابع در هر رشته تغییرات چشمگیری ندارند.

 

۲- آیا برای قبولی در آزمون نظام مهندسی باید در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی شرکت کنیم یا با خواندن کتابها می‌توان قبول شد؟

سطح علمی داوطلبان متفاوت است همچنین اکثر داوطلبان آزمون‌های نظام مهندسی شاغل هستند و بعلت مشغله‌های روزمره وقت کمی برای مطالعه و کسب آمادگی دارند.

از دیگر مواردی که قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی را سخت کرده گذشت سه سال از دانشگاه و فراموشی نسبی دروس دانشگاهی می‌باشد، لذا شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های نظام مهندسی بستگی به داوطلب دارد.

در کل تمامی آزمون‌های نظام مهندسی در صلاحیت‌های نظارت و اجرا بسیار آسانتر از صلاحیت‌های طراحی یا محاسبات هستند، بنابراین با داشتن منابع خوب، داشتن استراتژی مناسب و مطالعه روزانه ۳ الی ۴ ساعت می‌توانید براحتی در صلاحیت‌های نظارت و اجرا موفق شوید.
با توجه به اینکه صلاحیت‌های محاسبات و طراحی بسیار سخت هستند، توصیه میکنیم علاوه بر مطالعه روزانه و داشتن منابع در کلاس‌ها و دوره‌های مربوطه برای کسب آمادگی بیشتر شرکت نمایید.

✔ حتما بخوانید:  ۶ نکات مهم ضوابط پارکینگ ها

 

۳- برای موفقیت در آزمون نظام مهندسی باید چه کتابهایی را مطالعه کنیم؟

قبل از هر دوره آزمون‌های نظام مهندسی، دفتر مقررات ملی لیست منابع را برای هر رشته و صلاحیت منتشر میکند .

کتاب های نظام مهندسی
کتاب های آزمون نظام مهندسی

توصیه می‌شود کلیه منابع را تهیه نمایید و در تهیه منابع هرگز صرفه‌جویی نکنید و از تعداد زیاد آن‌ها نیز نترسید، با توجه به open book بودن آزمون‌های نظام مهندسی، تعدادی از این منابع احتیاج به پیش مطالعه ندارند و فقط با داشتن کتاب مربوطه و استفاده از کلیدواژه‌ها می‌توانید پاسخگوی سوالات طرح شده از این منابع باشید.

 

۴- برای گرفتن نتیجه بهتر در آزمون‌‌های نظام مهندسی بیشتر روی چه کتابهایی وقت بذاریم؟

کتابهای منابع نظام مهندسی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

کتابهایی که تخصصی آن رشته هستند و بیشترین سوالات از آنها طرح میشود (برای مثال در رشته عمران نظارت یا اجرا مباحث ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰ ، راهنمای جوش، گودبرداری و…) این کتابها باید کاملا مطالعه شوند.

دسته دوم کتابهایی هستند که صرفا حفظ کردنی هستند(برای مثال مبحث دوم مقررات ملی، قانون نظام مهندسی، قانون کار، قوانین بیمه و مالیات و…) این کتاب‌ها احتیاج به مطالعه و یادگیری ندارند و فقط با داشتن کلیدواژه، سوالاتی که از این منابع طرح میشوند براحتی قابل پاسخ‌دهی خواهند بود.

با توجه به توضیحات فوق چنانچه فرصت زیادی تا زمان آزمون دارید کتابهای دسته اول را مطالعه و نکته برداری کنید و چنانچه در هفته‌های آخر هستید و زمان زیادی تا آزمون باقی نمانده، پیشنهاد می‌کنیم کتابهایی که چکیده و خلاصه منابع هستند را مطالعه کنید همچنین سوالات ادوار گذشته رو بررسی کنید و سعی کنید با استفاده از کلیدواژه‌ها به سوالات پاسخ دهید.

 

۵- آیا فقط با مطالعه و بررسی سوالات ادوار گذشته میتوان در آزمون نظام مهندسی موفق شد؟

مطالعه و بررسی سوالات ادوار گذشته کمک قابل توجهی به داوطلبین می‌نماید تا با روند طرح سوالات، بودجه‌بندی سوالات و… آشنا شوید ولی کافی نخواهد بود، و باید حتما منابع آزمون نیز مطالعه شود.

توجه داشته باشید که در هر دوره از آزمون‌ها سوالات جدیدی مطرح می‌شود که قبلا سابقه تکرار نداشته‌اند و فقط تعدادی از سوالات تکراری آزمون‌ دوره‌های گذشته است.

 

۶- آیا فقط با مطالعه و خواندن مباحث نظام مهندسی می‌توان در آزمون نظام مهندسی نتیجه گرفت؟

مباحث مقررات ملی ساختمان به عنوان مراجع ساخت و ساز کشور، غالبا به جزئیات و تفهیم مطالب در قالب نمونه و مثال ورود نکرده است بنابراین متن آنها گنگ و پیچیده است.

لذا برای یادگیری این مفاهیم یا باید در کلاس‌ها و دوره‌های نظام مهندسی شرکت نمایید یا از کتب راهنما و شرح درس این مباحث استفاده نمایید.

نکته بسیار مهم این است که کلیه کتابهای اعلام شده در منابع مهم و با اهمیت هستند و باید هم ردیف مباحث از آنها برای پاسخگویی به سوالات طرح شده از آن منابع بهره برد.

✔ حتما بخوانید:  منابع آزمون نظام مهندسی 1400

بنابراین داوطلبینی که فقط برروی مباحث وقت می‌گذارند قادر به پاسخگویی تعدادی از سوالات نخواهند بود و شانس قبولی این افراد بسیار کاهش پیدا می‌کند.

داوطلبانی موفق‌ هستند که از کلیه منابع با استراتژی و برنامه‌ریزی استفاده می‌کنند.

 

۷- مطالب کتاب هایی مانند قانون نظام مهندسی، قانون کار، گودبرداری و روشها و جزئیات در مباحث مقررات ملی نیز هست؟

ممکن است مختصر هم پوشانی نیز ‌وجود داشته باشد ولی هر یک از این کتب منابع مستقلی هستند که توسط دفتر مقررات ملی ساختمان اعلام شده است و طبق اهمیت از هر یک از این منابع سوال طرح می‌شود.

بنابراین چنانچه داوطلبی صرفا مباحث مقررات ملی را مطالعه کند، علاوه براینکه نمیتواند بخوبی از کلیدواژه‌ها استفاده کند، تعدادی از سوالات را نیز نمی‌تواند پاسخ دهد.

 

۸- کتاب های کلیدواژه‌ها چی هستند؟

کتاب های کلیدواژه مجموعه‌ای از کلمات مهم و کلیدی هستند که از منابع معرفی شده آزمون نظام مهندسی به همراه آدرس‌هایشان‌ استخراج شده‌اند.

این کلمات سر واژه‌‌هایی از مطالب مهمی هستند که در آزمون‌های ادوار گذشته مورد سوال قرار گرفته‌اند و یا احتمال طرح شدن سوال در آزمون‌های آتی از آنها زیاد است.

داوطلبین ابتدا کلمه کلیدی را از صورت سوال تشخیص داده و سپس به کلیدواژه مراجعه می‌کنند و با یافتن کلمه مورد نظر در کلیدواژه منبع و پاسخ احتمالی سوال را می یابند.

 

۹- از کلیدواژه‌ها چگونه استفاده کنیم؟

برای سهولت در استفاده و جستجوی سریعتر کلیدواژه‌ها، کلمات کلیدی طبق حروف الفبا مرتب شده‌اند.

داوطلبان با تشخیص درست کلمه کلیدی هر سوال می‌توانند براحتی آن‌ را در کتاب کلیدواژه پیدا کنند و با مراجعه به آدرس ارائه شده، مطلب مربوط به کلمه کلیدی را پس از یافتن، مطالعه نمایند و تست مربوطه را در زمان بسیار کمی پاسخ دهند.

استفاده درست از کلیدواژه‌ها مستلزم تمرین و کسب مهارت است، تست زنی سوالات ادوار گذشته با استفاده از کلیدواژه باعث کسب مهارت استفاده از این کتاب‌ها و همچنین تشخیص صحیح کلمه کلیدی در آزمون پیش‌رو خواهد شد.

 

۱۰- آیا با استفاده از کتابهای کلیدوژه می‌توان در آزمون نظام مهندسی قبول شد؟

کلیدواژهها جهت موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی نقش بسیار مهمی ایفا میکنند و زمان پاسخگویی به برخی سوالات را به حداقل می‌رساند ولی توجه داشته باشید باید از کتابهای کلیدواژه انتظار معقولی داشت و به عنوان یک کتاب کمکی به آن نگاه کرد.

لذا تصور اشتباهی است که بدون مطالعه و فقط صرف استفاده از کلیدواژه‌ها می‌شود در آزمون نظام مهندسی قبول شد.

با بررسی آزمون‌های ادوار گذشته، بطور متوسط بین ۱۵ تا ۲۵ سوال (بطور مستقیم و تا ۴۰ سوال بصورت استنباطی) از کتابهای کلیدواژه قابل پاسخگویی خواهند بود.

منظور از استنباطی این‌ است که در برخی سوالات کلمه کلیدی عینا در منابع نیست و طراح سوال از کلمات مشابه استفاده کرده‌ است.

 

۱۱- چند درصد سوالات را می‌توان با کلیدواژه‌ها جواب داد؟

با توجه به سوالات ادوار گذشته حدود ۱۵ تا ۲۵ سوال را می‌توان با کلیدواژه‌ها جواب داد و نباید انتظار غیرمعقولی از کلیدواژه‌ها داشت در نظر داشته باشید، سوالات آزمون‌های نظام مهندسی در هر دوره پیچیده‌تر و مفهومی‌تر می‌شوند و استفاده از کلیدواژه‌هارا سختتر میکند.

✔ حتما بخوانید:  پروانه نظام مهندسی

 

۱۲- بسته یا پک کامل نظام مهندسی تهیه کنیم یا بصورت تک تک کتاب‌ها را خریداری کنیم؟

توصیه میکنیم، تمامی منابع آزمون را به طور کامل تهیه کنید، در تهیه و مطالعه منابع نظام مهندسی، نباید هیچ یک از منابع را از قلم انداخت و هیچ مبحثی را نیز نباید دست کم گرفت. باور داشته باشید حتی یک تست هم می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. با حذف هر یک از منابع و مباحث، به طور تقریبی حداقل دو تا سه تست را از دست خواهید داد.

 

۱۳- با توجه به زمان کم مطالعه و نزدیک بودن به آزمون بیشتر روی کدام کتاب‌ها وقت بذاریم تا نتیجه بهتری را بگیریم؟

چنانچه در هفته‌های آخر هستید و زمان زیادی تا آزمون باقی نمانده، پیشنهاد می‌کنیم کتابهایی که چکیده و خلاصه منابع هستند را مطالعه کنید همچنین سوالات ادوار گذشته رو بررسی کنید و سعی کنید با استفاده از کلیدواژه‌ها به سوالات پاسخ دهید.

 

۱۴- آیا وقت می‌شود همه این کتابها را مطالعه کنیم؟

توصیه میکنیم، تمامی منابع آزمون را به طور کامل تهیه کنید، در تهیه و مطالعه منابع نظام مهندسی، نباید هیچ یک از منابع را از قلم انداخت و هیچ مبحثی را نیز نباید دست کم گرفت. باور داشته باشید حتی یک تست هم می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. با حذف هر یک از منابع و مباحث، به طور تقریبی حداقل دو تا سه تست را از دست خواهید داد.

به این نکته بسیار مهم نیز توجه داشته باشید که همگی منابع الزاما نیاز به مطالعه کامل ندارند، می‌توانید با استفاده همزمان از کتابهای کلیدواژه و منابع آزمون منابع نظام مهندسی به تعدادی از سوالات آزمون پاسخ دهید.

این سوالات معمولا بسیار ساده هستند و دقیقا مطابق با کتابهای معرفی شده در منابع هر آزمون طرح می‌شوند و اغلب استنباطی نیستند.

 

۱۵- آیا باید همه کتابهای اعلام شده در منابع را بخوانیم؟

می‌دانید که آزمون‌های نظام مهندسی بصورت کتاب باز برگزار می‌شود لذا بهتر است همه منابع را همراه خود داشته باشید تا از کلیدواژه‌ها به بهترین شکل استفاده کنید.

همانطور که در پاسخ سوال قبل مطرح شد برخی از منابع مثل کتاب قانون نظام مهندسی، مبحث دوم، قانون کار و… که صرفا حفظ کردنی هستند احتیاج به مطالعه ندارند و صرفا با داشتن این کتابها و استفاده از کلیدواژه می‌توانید به سوالاتی که از این منابع طرح میشوند پاسخ دهید.

 

۱۶- با خواندن و مطالعه تعدادی از کتاب‌های منابع می‌توان در آزمون قبول شد؟

نباید هیچ یک از منابع را از قلم انداخت و هیچ مبحثی را نیز نباید دست کم گرفت.

باور داشته باشید حتی یک تست هم می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. با حذف هر یک از منابع و مباحث، به طور تقریبی حداقل دو تا سه تست را از دست خواهید داد.

لذا بهترین روش این است که کلیه منابع را تهیه کنید و برای مطالعه کتابها استراتژی داشته باشید و کتابهای مفهمومی و پرسوال را مطالعه کنید و نکته برداری کنید و برای پاسخ به سوالاتی که از کتابهای حفظ کردنی طرح میشوند از کلیدواژه‌ها کمک بگیرید.

✔ حتما بخوانید:  آزمون نظام مهندسی (سوالات متداول)

 

۱۷- با چه برنامه‌ای و چطور مطالعه کنیم تا در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟

طبق تجربه دوره‌های گذشته داوطلبی با پایه علمی متوسط، جهت قبولی در صلاحیت نظارت و اجرا تقریبا روزی ۳ الی ۴ ساعت (بمدت ۲ الی ۳ ماه) زمان نیاز دارد.

تمامی کتابهای اعلام شده در لیست منابع نظام مهندسی، کتاب کلیدواژه و یک کتاب پاسخ تشریحی سوالات ادوار گذشته را تهیه کنید.

کتابهای مهم و تخصصی رشته‌ خود را که باید مطالعه شوند را از کتابهایی که صرفا حفظ کردنی هستند (مثل قانون نظام مهندسی، مبحث دوم و…) و میتوان با کلیدواژه‌ها جواب داد را از هم تفکیک کنید.

از کتابهای تخصصی شروع به مطالعه کنید، سعی کنید یک ماژیک هایلایت و برای هر کتاب یک برگه برای نکته‌برداری همراه داشته باشید.

مطالبی را که فکر میکنید مهم هستند را در خود کتاب هایلایت کنید و فرمول‌ها، روابط و مطالبی که فکر میکنید بسیار مهم و پر اهمیت هستند را در برگه نوت‌برداری وارد کنید.

این برگه‌ها و هایلایت‌ها بسیار مهم هستند و در هفته‌های آخر باید به این برگه‌ها و هایلایت‌ها رجوع کنید. بهتر هست هر روز قبل از شروع مطالعه، مطالبی که روز قبل هایلایت یا نوت‌برداری کردید مجددا یه نگاهی بیندازید.

هرروز قسمتی از وقت خود را به تست‌زدن سوالات ادوار گذشته اختصاص دهید، سعی کنید برای رسیدن به جواب از کلیدواژه‌ها استفاده کنید.

توجه داشته باشید برای استفاده درست از کلیدواژه‌ها در روز آزمون احتیاج به تمرین است در‌غیر اینصورت کلیدواژه‌ها نتیجه عکس خواهند داد و چنانچه داوطلبی بدون داشتن مهارت بخواهد از کلیدواژه‌ها، در روز آزمون استفاده نماید، بعلت نداشتن تمرین سردرگم خواهد شد و زمان را از دست می‌دهد.

 

۱۸- برای موفقیت در آزمون‌های نظام مهندسی چیکار کنیم؟

الف) هدف گذاری:
داوطلبان باید با توجه به آمادگی که از قبل دارند (پایه علمی) و در نظر گرفتن زمانی که تا برگزاری آزمون باقی مانده و همچنین متوسط زمان مطالعه روزانه برای شرکت در یک یا دو یا سه صلاحیت‌ هدف‌گذاری نمایند. توصیه میکنیم صلاحیتهای نظارت و اجرا را در یک دوره و صلاحیت طراحی یا محاسبات را در دوره‌های بعدی شرکت نمایید.

ب) برنامه‌ریزی:
توصیه ما اینست که حداقل روزی دو الی سه ساعت جهت مطالعه منابع نظام مهندسی و نیم الی یکساعت جهت بررسی تست‌های ادوار گذشته مقرر شود.

ج) تعیین استراتژی مناسب جهت مطالعه:
با توجه به اینکه تعداد منابع آزمون‌های نظام مهندسی تقریبا زیاد می‌باشد بدون داشتن استراتژی مناسب موفقیت در آزمون نظام مهندسی سخت خواهد بود، البته یکی از ویژگی‌های آزمون‌های نظام مهندسی کتاب باز (open book) بودن آن است بنابراین می‌توان با هوشمندی از این ویژگی، برای استفاده از تمامی منابع استفاده بهینه کرد.

تکنیک‌های بالا زمانی به نتیجه خواهد رسید که تلاش و پشتکار داشته باشید و روزانه فرصت مناسبی را جهت مطالعه منابع و تست زدن اختصاص دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.