نظام مهندسی

نظام مهندسی مجموعه ای منسجم و سازمان یافته از اهداف، قوانین، ضوابط در زمینه ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم و ساماندهی و سازماندهی اقشار تاثیرگذار و تحصیلکرده ازجمله مهندسان است. نظام مهندسی به دنبال سازمان دهی و عملکرد جامع و قابل نظارت است و یکی از مهمترین اهداف این سازماندهی و خدمات منسجم، بهبود کیفیت صنایع و عملکرد بهتر مهندسان برای ارائه خدمات و انتقال دانش و آگاهی آنهاست.

نظام مهندسی چیست؟

سازمان نظام مهندسی به خدمات مهندسان در رشته های مختلفی در کشور اطلاق می شود از جمله ساختمان، معدن، کشاورزی و … که برای فعالیت در زمینه صنایع گوناگون دارای گردهمایی و همگرایی هستند.

نظام مهندسی برای اعتلای صنایع و در جهت پیشرفت و توسعه کشور و همچنین توسعه اقتصادی گام برمی دارد و نظم بخشی و حرکت رو به جلو در اولویت است.

نظام مهندسی در زمینه ساخت و ساز و اعتلای صنعت ساختمان با سازمان غیردولتی به نام سازمان نظام مهندسی ساختمان شکل گرفت و تعریف شد.

اهداف نظام مهندسی

براساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که در سال ۱۳۷۴ به تصویب هیات دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید برای تحقق اهداف عالیه در صنعت ساختمان سازمان نظام مهندسی تاسیس شد.

سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان مردم نهاد و NGO محسوب می شود که در جهت تحقق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به دنبال اهداف مهم و پیشرفت و توسعه صنعت ساختمان برنامه ریزی شده است.

سازمان نظام مهندسی برای محقق کردن مواردی که در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مطرح شده و براساس خواسته ها و نیاز مردم و همچنین جامعه ایرانی شکل گرفته است.

مهندسان و متخصصان در حوزه ساختمان برای سازندگی و آبادانی کشور، نقش موثر و مفیدی را ایفا می کنند و این نقش آفرینی براساس قوانین و ضوابط مشخصی در قالب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تهیه و تدوین شده است.

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.