رپورتاژ آگهی

راهنمای کامل اجرای رابیتس‌کاری و قیمت آن

راهنمای کامل اجرای رابیتس‌کاری

محکم بودن پی و اسکلت سازه از اصلی‌ترین مواردی است که سازنده باید در ساخت ساختمان به آن توجه کند. اما آنچه در خرید مسکن و جذب مشتری تاثیر می‌گذارد، نمای ساختمان و طراحی فضای داخلی است. طراحان و ساختمان سازان در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا با توجه نظر و سلیقه افراد نمای داخلی و خارجی ساختمان را، که به عنوان اجزای غیر اصلی شناخته می‌شوند، به بهترین شکل ممکن اجرا کنند.

اجرای رابیتس نما و سقف از جمله راهکارهایی است که توسط سازندگان برای هرچه بهتر شدن نما، پیاده سازی می‌شود. گرچه اجرای رابیتس، کار چندان پیچیده‌ای نیست، اما کیفیت ظاهری نما به دقت در بکارگیری نکات و فوت و فن‌هایی است که توسط بنا اجرا می‌گردد. 

گاهی اوقات برخی افراد متمایل هستند تا تغییر دکوراسیون نما و یا ساخت کلی خانه خود را بر عهده گیرند. اگر در این شرایط قرار دارید، حتما قیمت رابیتس برای شما بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. بهترین راه پیگیری قیمت ورق گالوانیزه است. چرا که رابیتس به کمک این نوع ورق‌ها تولید می‌شود. هرچند که در اجرای رابیتس کاری باید هزینه‌های مربوط به جوشکاری و اتصال را نیز در نظر گرفت.

فرض کنید که مقدمات اجرای رابیتس کاری سقف آشپزخانه و یا اپن را فراهم کرده‌اید، در ادامه باید بدانید که این فرایند را چطور پیش ببرید تا نتیجه دلخواه حاصل شود. در ادامه این مقاله راهنمایی‌های لازم به شما ارائه خواهد شد. پس با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

آیرومارت در تهیه و تامین ماده اولیه در کنار تولیدکنندگان رابیتس است. ورق گالوانیزه بهترین برندها را به راحتی از این مجموعه می‌توان تهیه کرد و برشکاری در تمامی ابعاد را به آن‌ها سپرد. 

رابیتس چیست؟

برای بسیاری از افراد که آشنایی چندانی با مسائل حوزه ساخت و ساخت ندارند، رابیتس واژه ناآشنایی است. رابیتس یا راویز از شکاف زنی و سپس کشش عرضی ورق‌ های گالوانیزه به دست می‌آید. شکاف‌های ایجاد شده روی ورق، به کمک ضربه‌های پرس ایجاد می‌گردد. برای آنکه شکل نهایی رابیتس ایجاد شود، باید ورق از دو طرف توسط دستگاه کشیده شود. در نتیجه این کشش چشمه‌ها شکل می‌گیرند. این حفرات یا چشمه‌ها می‌توانند به شکل‌های مختلف دایره‌ای، مربعی، لوزی و یا متوازی الاضلاع باشند. البته دقت کنید که اغلب راویزهای مورد استفاده در ایران به شکل متوازی الاضلاع تولید می‌شوند. در نهایت رابیتس تولیدی در طول‌های مشخص بریده شده و به بازار عرضه می‌گردد.

تعداد ستون‌های رابیتس در طول می‌تواند 9، 11 و 13 باشد. تعداد ستون بر موارد مختلفی تاثیر می‌گذارد. اول از همه باید بدانید که افزایش ستون یعنی افزایش وزن و ورق مصرفی. زمانیکه مقدار ماده اولیه مصرفی افزایش پیدا می‌کند، قیمت ورق اولیه با توجه به وزن بیشتر خواهد شد. گرچه از یک سو هزینه‌ها افزایش می‌یابد، اما از سوی دیگر با کاهش ملات مصرفی این هزینه‌ها کنترل خواهد شد. تعداد ستون بر کیفیت راویز نیز بسیار تاثیر دارد. به طوریکه با افزایش تعداد، کیفیت رابیتس بهتر می‌شود.

رابیتس کاری

آموزش رابیتس کاری

پیش از آنکه به سراغ اجرای رابیتس کاری ساده بروید، باید مواد و مصالح اولیه را آماده کنید. میلگرد، توری رابیتس، ملات یا گچ و دستگاه جوش از ضروری‌ترین مواردی است که باید تهیه شود. انجام فرایند راویز کاری در سه مرحله اصلی صورت می‌گیرد که در ادامه بیشتر درباره آن‌ها بحث خواهد شد.

نصب میلگردهای آویز

توری رابیتس مستقیما روی سقف آشپزخانه متصل نمی‌شوند و برای اینکار باید از یک واسطه استفاده کرد. بهترین راه در این مرحله به‌کارگیری میلگرد است. در واقع میلگردهای آویز، بار سقف کاذب را به سقف اصلی منتقل می‌کنند. در این مرحله، فاصله نصب میلگردها از یکدیگر با وزن توری رابطه مستقیم دارد. فاصله میلگردها از 30 تا 60 سانتی‌متر متغیر است. هرچه وزن بیشتر باشد، در نتیجه باید از تعداد میلگرد بیشتری استفاده کرد و فاصله‌شان از یکدیگر کمتر خواهد شد.

ساختمان‌سازان در صورتیکه قصد رابیتس کاری را داشته باشند، معمولا میلگردهای آویز را در همان مرحله ساخت، به تیرآهن جوش داده و آماده می‌کنند.

رابیتس کاری

نصب توری رابیتس

پس از نصب میلگردها توری رابیتس بر روی آن قرار می‌گیرد تا با جوشکاری محل اتصال محکم گردد. البته دقت کنید که بدون جوشکاری هم می‌توان اتصال را برقرار کرد. در این حالت از سیم‌‌های گالوانیزه یا سیم های رابیتس بندی استفاده می‌شود.

گچ کاری

زمانیکه ساختار اصلی سقف شکل گرفت، موعد پر کردن آن با گچ و ملات فرا می‌رسد. بایستی تمام ساختار با گچ پر شود به گونه‌ای که توری قابل مشاهده نباشد. پس از انجام این کار، با ملات سیمانی روی سقف پوشش یکدستی ایجاد می‌گردد.

هزینه رابیتس کاری چقدر است؟

در یک کلام هزینه واقعی فرایند اجرای سقف کاذب یا رابیتس کاری سقف ساده، از براورد هزینه مراحل اجرایی و مواد اولیه مصرفی به دست می‌آید. به همین خاطر باید از قیمت‌ها و هزینه‌های مربوط به هر بخش اطلاع کامل داشته باشید.

قیمت رابیتس ارزان و گران به کیفیت و ابعاد توری وابسته است. تغییر قیمت ورق، به خصوص ورق گالوانیزه، به شدت بر روی هزینه تولید رابیتس تاثیر می‌گذارد. با وجود اینکه در بازار آهن آلات انواع مختلفی از انواع ورق فولادی محکم می‌تواند در تولید رابیتس استفاده شود، اما ورق گالوانیزه در اولویت قرار دارد. چرا که ممکن است رابیتس در تماس با رطوبت از بین برود. به همین خاطر ورق گالوانیزه بهترین انتخاب در تولید توری رابیتس خواهد بود.

شرکت پیشرو صنعت نفت آسیا (آیرومارت) به عنوان یکی از معتبرترین تامین کنندگان بازار آهن، قیمت روز تمام انواع ورق فولادی را در وبسایت خود به نشانی www.iromart.com اعلام می‌کند. با پیگیری نمودار قیمت‌ها از طریق این سایت، می‌توانید تا حدی از فراز و فرود قیمت‌های بازار اطلاع پیدا کنید.

دستمزد بنایی که تمام فرایندهای نصب میلگرد، جوشکاری و گچ کاری را برعهده می‌گیرد نیز بایستی در برآورد هزینه‌ها محاسبه شود.

سخن پایانی

آنچه در این مطلب مورد بررسی قرار گرفت، رابیتس کاری سقف کاذب بود. اما کاربرد رابیتس فراتر از این‌هاست. نمای خارجی ساختمان، دیوارها، پوشش‌ها و بتن ریزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در اجرای رابیتس کاری نمای ساختمان و اپن آشپزخانه آنچه بیش از همه به بهتر دیده شدن کار شما کمک می‌کند، انتخاب مناسب توری و رعایت دقت در اجرای آن است. کیفیت توری نیز به ورق گالوانیزه مورد استفاده بستگی دارد. در صورتیکه رابیتس از ورق تاراز و یا هفت الماس تولید شده باشد، می‌توان به کیفیت آن اعتماد داشت. برای آشنایی بیشتر با برترین کارخانه‌های تولید کننده ورق گالوانیزه ایران و تهیه کالاهای آن‌ها می‌توانید از طریق شماره تلفن 02145306 با کارشناسان آیرومارت مشورت کنید.

 

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

  1. سلام لطفا محتوایی هم در زمینه انواع سقف کاذب و قیمت های آن نشر دهید. که بدونیم چه نوع سقف کاذبی برای محل سکونت مناسبه و با کدوم هزینه به صرفه تر است.

  2. سلام با تشکر از وب سایت خوبتون لطفا در حوزه خرید و فروش آهن و فولاد مطالب بیشتر تولید کنید. ممنون

    1. با سلام وقت بخیر
      چشم سعی میکنیم تو این موضوعات هم مطالب تو سایت قرار بدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.