رپورتاژ آگهی

بتن اکسپوز و بتن معماری و کاربرد آن در نمای ساختمان

عموما بتن اکسپوز به بتنی گفته می شود که سطح نمایان نهایی کار صاف و صیقلی باشد. این بدین معناست که بر روی سطح بتنی پوششی دیگر اجرا نخواهد گردید. بنابراین در این نوع بتن ها، کیفیت ظاهری و سطحی بتن از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر بویژه در سازه های عمومی و بنا ها و سازه های معماری نقش خود را بیشتر نمایان می نماید.

بتن نما برای معماران این امکان را فراهم می کند که به راحتی برنامه های مربوط به دکوراسیون داخلی نظیر رنگ آمیزی را بر روی آن ها اجرا نمایند.

این نوع بتن به عنوان پوشش نهایی، در نمای داخلی و خارجی ساختمان، فضاهای عمومی و تجاری، مسیرها، پاسیوها، اطراف استخرها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل عدم استفاده از سایر مصالح بر روی این نوع بتن، زیبایی و کیفیت سطح آن اهمیت زیادی دارد.

 بتن اکسپوز در برخی از پروژه های بزرگ، به عنوان اولین انتخاب برای نماکاری محسوب می شود و به دلیل پایین بودن هزینه های بتن اکسپوز نسبت به سایر مصالح، سازندگان ترجیح می دهند از بتن اکسپوز استفاده کنند. حتی در  بازسازی خانه های قدیمی  نیز یک انتخاب مناسب می باشد.

داشتن سقف یکپارچه در هر ساختمانی، نمادی از زیبایی و شکوه است. بتن اکسپوز داخلی به‌راحتی می‌تواند این ویژگی را به ساختمان‌ بدهدو محدودیتی در سطح و اندازه ندارد و آن را در هر مساحتی می‌توان استفاده کرد؛ به همین دلیل از آن برای طراحی سقف‌های یکپارچه استفاده می‌شود.

 بتن اکسپوز با ترکیبی از سیمان ( پرتلند یا غیر پرتلند)، سنگ‌دانه، آب به دست می آید که به نسبت مشخصی با یکدیگر مخلوط می شوند، اﯾﻦ ﻣﯿﺰان ﻣﺸﺨﺺ، ﻃﺮح اﺧﺘﻼط ﻧﺎم دارد ﮐﻪ ﻫﺮ ﮐﺪام ﺑﺮاﺳﺎس ﻓﺮمول و ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﻣﺸﺨﺼﯽ ﺑﻪ دﺳﺖ آﻣﺪه اند.

ﻃﺮح اﺧﺘﻼﻃ، وﯾﮋﮔﯽ ﭘﻨﻬﺎن ﮐﯿﻔﯿﺖ تایل‌های ﺑﺘﻦ اﮐﺴﭙﻮز اﺳﺖ. علاوه بر این الیاف پلیمری و الیاف طبیعی که در ترکیبات بتن های اکسپوز بکار می رود، در کیفیت آن تأثیرگذار است و آن را از بتن های معمولی متمایز می کند.

موارد استفاده از بتن اکسپوز

 • نمای خارجی با بیرونی انواع ساختمان ها
 • ساخت استخر و حوض های آب
 • ساخت پلکان
 • کفپوش ساختمان
 • دیوار ها ی داخلی خانه و انواع دکوراسیون داخلی
 • محوطه های شهری مانند پارک و معابر شهری
 • دیوار ها و نماسازی های شهری
 • استفاده برای کاهش اثرات یخبندان در سازه
 • استفاده به‌عنوان دیوار آماده
 • استفاده در ساخت مبلمان شهری
 • استفاده برای ساخت راه‌پله‌های یکپارچه در بنا‌ها

ویژگی های بتن اکسپوز

 • بتن اکسپوز یا بتن نما دارای طول عمر بسیار بالا
 • مقاومت مناسبی در برابر اشعه UV آفتاب
 • عایق مناسب صوتی و حرارتی
 • سرعت نصب و اجرای بالا
 • طرح های مختلف بتن اکسپوز
 • در رنگ بندی مختلف
 • متریال مورد نیاز کمتر نسبت به سایر مواد ساختمانی

 

انواع بتن اکسپوز

 

تایل پیش ساخته

بتن پیش ساخته با استفاده از قالب های از پیش آماده شده در کارخانه های تولید بتن ساخته می شوند. این کارخانه ها با استفاده از قالب های پرکاربرد اقدام به حاضرسازی بتن ها بر اساس استانداردهای لازم می کنند.

 اجرا در محل

این روش اصولاً برای پروژه هایی مانند ساخت پل ها و ساختمان های بزرگ به کار می رود و مراحل تولید و بتن ریزی در محل پروژه انجام می شود.

 

روش های نصب بتن نما

 

دوغابی

در این روش، تایل های بتنی را بر روی سطح به وسیله دوغاب ماسه و سیمان می چسبانند. در ابتدا باید شکاف هایی را در پشت تایل بوجود آورید و از مفتول هایی که در پشت آن تعبیه می شود، اسکوپ را در تایل ایجاد کنید.

نصب خشک

در روش نصب خشک راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد. استفاده از زیرسازی فلزی و یراق آلاتی مانند نبشی و پیچ، استفاده از زیرسازی فلزی و پیچ کردن تایل به زیرسازی، بکارگیری زیرسازی فلزی و چسب مگااستون  از روش های نصب خشک می باشد.

 

هزینه‌های اصلی در اجرای نمای بتن اکسپوز        

اجرای  بتن اکسپوز قیمت  از پیش تعیین شده ای ندارد و به چند عامل بستگی دارد. هزینه تهیه تایل اصلی‌ترین قسمت هزینه‌ها است. کیفیت تایل، ابعاد، طرح و رنگ عوامل تعیین کننده قیمت تایل‌های بتن اکسپوز هستند. کیفیت تایل‌های بتن اکسپوز در مورد تاب تایل‌ها، گونیایی گوشه‌ها، یکدستی تایل‌ها و استفاده از مش و الیاف و طرح اختلاط تولید بتن مطرح می شود

با توجه به روش نصب، متریال نصب مشخص می شود. لیست متریال نصب پس از مشخص شدن روش نصب بتن اکسپوز به صورت مکتوب در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد. کارشناسان گروه بینا در مرحله تعیین روش نصب، مشاوره‌های لازم فنی و قیمتی در خصوص نصب و متریال را در اختیار کارفرما قرار می‌دهند

روش نصب اصلی‌ترین عامل تعیین کننده قیمت نهایی نصب بتن اکسپوز است.علاوه بر روش نصب جزییات پروژه شامل برش کاری‌ها، برگشت‌ها و … بسیار حائز اهمیت هستند. برای آن که بتوان بهترین نصب را با کمترین هزینه انجام داد مشاوره با تیم‌های فنی نصب و اجرا در مراحل قبل از اجرای بتن اکسپوز بسیار مثمر ثمر است. در مراحل قبل می‌توان با پیش بینی روش نصب مناسب حتی از برخی هزینه‌های دوباره کاری جلوگیری کرد.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.