مهندسی عمران

سقف کاذب مناسب اتاق سرور

سقف کاذب اتاق سرور یکی از روش‌های جدید و رایج برای نگهداری تجهیزات برقی و الکترونیکی و سیستم‌های کابل کشی در ساختمان‌های مختلف است که به آسانی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن نصب شده و شرایط لازم را برای امنیت اتاق فراهم می‌کند. نگهداری دوربین‌های مدار بسته، کابل‌ها و تجهیزات برقی و سیستم‌ها الکترونیکی در اتاق‌های سرور اهمیت بالایی دارد، از این رو با نصب سقف کاذب اتاق سرور، تمامی این تجهیزات بدون هیچ مشکلی درون سقف ‌کاذب قرار می‌گیرند. سقف‌های کاذبی که برای اتاق‌های سرور استفاده می‌شوند، در طرح‌های مختلف موجود هستند که اندازه آن‌ها به صورت  ۶۰ در ۶۰ بوده و مشبک است. از آنجایی که عملکرد هر مرکز داده‌ یا سروری به محافظت از سیستم‌های برقی و الکترونیکی آن بستگی دارد، نصب سقف‌های کاذب در این مکان‌ها ضروری می‌باشد. 

 

کدام جنس سقف کاذب مناسب اتاق سرور است؟    

سقف‌ کاذب یا سقف‌های کناف در طرح‌ها و رنگ‌ها مختلف و در جنس‌های مختلفی تولید شده و برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سقف‌های کاذب همچنین می‌توان برای دیوارها نیز استفاده کرد. استفاده از دیوارهای کنافی نیز برای پروژه‌های ساختمانی و طراحی‌های داخلی امروزه بسیار رایج شده است، چرا که نصب و اجرای آن‌ها آسان است و به مصالح دیگر نیاز نیست. بنابراین جنس سقف کاذب با توجه به شرایط و کاربری انتخاب شده و توسط نصابان اجرا می‌شود. به هنگام انتخاب جنس سقف کاذب برای اتاق سرور، باید توجه داشت که سقفی انتخاب شود تا در برابر شرایط محیطی مختلف مانند سرما و گرما و یا رطوبت و حریق، عایق باشد.

✔ حتما بخوانید:  انواع نقشه های ساختمانی

پلی استایرن

یکی از رایج‌ترین انواع سقف‌ کاذب اتاق سرور، سقف کاذب پلی استایرن می‌باشد که یک جایگزین عالی برای سقف‌های سنتی و قدیمی محسوب می‌شود. از این نوع سقف همچنین برای بازسازی ساختمان‌ها نیز استفاده می‌شود. سقف‌های کاذب پلی استایرن بسیار سبک بوده و اجرای آن‌ها هزینه‌های کمتری را شامل می‌شود. سقف‌های کاذب پلی استایرن در دو نوع قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال به بازار عرضه می‌شوند و بسته به ویژگی‌هایی که دارند، مورد استفاده واقع می‌شوند. از جمله مهم‌ترین مزایای استفاده از سقف کاذب پلی استایرن می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر رطوبت اشاره کرد که از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند و در نتیجه طول عمر آن را افزایش می‌دهد.

آلومینیومی

یکی دیگر از سقف‌های کاذبی که برای اتاق‌های سرور استفاده می‌شود، سقف کاذب آلومینیومی است که از ورق‌های گالوانیزه است که در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و در وزنی بسیار سبک ساخته شده و به بازار عرضه می‌شود. از این رو با اجرای این سقف در اتاق‌های سرور و یا ساختمان‌های تجاری و اداری، دیگر نیازی به  زیباسازی سقف نمی‌باشد. 

کامپوزیت و چوبی

سقف‌های کاذب کامپوزیت و چوبی یکی دیگر از انواع سقف‌های کاذب هستند که می‌توان از آن‌ها برای اتاق سرور استفاده کرد. این نوع از سقف‌های کاذب طراحی بسیار جذاب و منحصر به فردی دارند و با کمک پروفیل های سبک نصب و اجرا می‌شوند. 

پی وی سی

سقف کاذب پی وی سی نیز به دلیل طراحی متنوع، مقاومت بالا و سبک بودن در کاربری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. نصب اینگونه از سقف‌های کاذب  بسیار راحت است و هزینه‌های کمتری را نیز شامل می‌شود.

 

مزایای استفاده از سقف کاذب اتاق سرور 

مزایای استفاده از سقف کاذب اتاق سرور

نصب و اجرای سقف کاذب سرور اغلب برای نگهداری تجهیزات برقی، دوربین‌های امنیتی و کابل‌ها انجام می‌شود. در فرایند اجرای سقف کاذب،  نبشی‌های مخصوص نصب می‌شود تا سقف‌های کاذب به صورت تراز قرار گیرند و سقف دچار خمیدگی یا انحنا نشود.   نبشی‌های نگهدارنده سقف با کمک پرچ به دیوار متصل شده و سپس تایل‌های کاذب روی آن نصب می‌شود. استفاده از سقف کاذب اتاق سرور مزایایی دارد که برخی از آن‌ها به صورت زیر است. 

✔ حتما بخوانید:  تحقیق مصالح فلزی ساختمان

 

• مخفی کردن تأسیسات برقی و افزایش ایمنی

با نصب و اجرای سقف کاذب در اتاق‌های سرور تمامی تاسیسات و تجهیزات برقی پوشش داده شده و در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت و خوردگی و اتصال در طول زمان، عایق می‌مانند. استفاده از انواع سقف کاذب در اتاق‌های سرور یک پوشش ایده آل و ضروری است و از آسیب به تجهیزات جلوگیری می‌کند.

•  دسترسی راحت به تاسیسات

سقف‌های کاذبی که برای اتاق‌های سرور استفاده می‌شوند، دارای قطعات مشبکی هستند که امکان دسترسی راحت به تاسیسات و تجهیزات برقی مانند کابل‌ها را فراهم می‌کنند.

• امکان کابل‌کشی

یکی دیگر از مزایای استفاده از سقف‌‌های کاذب برای اتاق سرور، امکان کابل کشی است که با استفاده از قطعات مشبک، این کار انجام می‌شود. 

• زیبایی فوق العاده

سقف‌های کاذبی که برای اتاق‌های سرور استفاده می‌شوند، تأسیسات و کابل‌کشی‌های ساختمان و اتاق را پوشانده و جلوه زیباتری ارائه می‌کنند که در آن خبری از شلوغی کابل‌ها، سیم‌ها و سایر تجهیزات نیست.

 

نکات مهم در استفاده از سقف کاذب اتاق سرور 

نکات مهم در استفاده از سقف کاذب اتاق سرور

سقف‌های کاذب اتاق سرور یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای نگهداری تجهیزات برقی و الکترونیکی در اتاق‌های داده نصب و اجرا می‌شود. این نوع از سقف‌های کاذب علاوه بر اینکه به عنوان عایق عمل می‌کنند و تمامی کابل‌ها، سیم‌ها و دوربین‌های امنیتی را پوشش می‌دهند، زیبایی منحصر به فردی نیز ارائه می‌کنند و فضا را منظم‌تر نشان می‌دهند. امروزه انواع مختلفی از سقف‌های کاذب وجود دارد که با ویژگی‌های متنوعی که دارند، در کاربری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.  قیمت سقف کاذب نیز بر اساس نوع جنس، متراژ مورد استفاده برای ساختمان و همچنین شرکت تولید کننده مصالح و هزینه‌های مربوط به نصب و اجرا تعیین می‌شود. سقف‌های کاذبی که امروزه در بازا وجود دارند، تنوع بالایی دارند و بنابراین می‌توان از بین ان‌ها سقف مناسب برای اتاق داده یا سرور را انتخاب کرد. اما قبل از استفاده از سقف کاذب برای اتاق سرور باید به نکاتی توجه کرد.

  •  نوع و جنس سقف کاذب با کاربری مورد استفاده متناسب باشد.
  •  عایق سرما، گرما و رطوبت باشد و تجهیزات برقی را در برابر خورندگی و سایر آسیب‌ها محافظت کند.
  • تجهیزات و تاسیسات را به خوبی پوشش دهد و در طول زمان دچار خمیدگی یا آسیب نشود
  • توجه به برند و گروه تولیدی سقف کاذب و مصالح اولیه استفاده شده برای تولید آن
  • استفاده از نیروی مجرب و کاربلد در اجرای سقف کاذب
✔ حتما بخوانید:  مهمترین ابزار های گچ کاری داخل ساختمان

سوالات متداول

✔ چرا استفاده از سقف کاذب برای اتاق سرور ضروری است؟

اتاق‌های سرور و یا داده یکی از مهمترین بخش‌های ساختمان‌های اداری و تجاری هستند که تجهیزات و تاسیسات برقی در آن نگهداری می‌شود. به منظور جلوگیری از آسیب‌های احتمالی و ایجاد ظاهری زیبا و مرتب در این فضاها، استفاده از سقف‌های کاذب ضروری است.

✔ انواع سقف‌های کاذب اتاق سرور کدام است؟

از جمله رایج‌ترین انواع سقف‌های کاذب اتاق سرور می‌توان به سقف کاذب آلومینیومی، کامپوزیت و چوبی و پی وی سی و پلی استایرن اشاره کرد.

✔ هزینه‌های نصب و اجرای سقف کاذب سرور به چه عواملی بستگی دارد؟

جنس سقف کاذب، متراژ فضا، نوع برند مورد استفاده و دستمزد نصاب از جمله عواملی هستند که در هزینه‌های مربوط به نصب و اجرای سقف کاذب اتاق‌های سرور تاثیر دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.