رپورتاژ آگهی

فن کویل چیست و آیا مناسب منازل مسکونی هست؟

فن کویل یکی از سیستم‌های سرمایش و گرمایش در ساختمان است که باید در هنگام خرید آن باید به نکات زیادی توجه داشت

فن کویل یکی از وسایل سرمایشی گرمایشی در سیستم تهویه مطبوع است که قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که در ادامه این مقاله قرار است تا بررسی کلی روی Fancoil و کاربردهای آن داشته باشیم و در انتها پاسخ این سوال که آیا واقعا این سیستم برای منازل مسکونی مناسب هست یا نه اشاره خواهیم کرد. پس تا انتها با ما همراه باشید تا نتیجه درست و اصولی بگیرید.

فن کویل چیست؟

فن کویل همانطور که گفتیم یکی از ابزارهای تهویه مطبوع است و از اسم آن مشخص است که از دو جز فن (دمنده) و یک سری کویل تشکیل شده که در ادامه نحوه کارکرد آن را به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد. در اصل فن کویل یک مبدل حرارتی است که دمای محیط را با استفاده از سار و کاری که دارد تنظیم و مطبوع می‌کند.

فن کویل

نحوه کارکرد فن کویل

در فصل زمستان آب گرمی که توسط پکیج یا دیگچه‌ها تولید میشود وارد کویل‌ها میشود و فن با دمیدن هوا گرمایش را وارد محیط می‌کند و در فصل تابستان یک فرآیند برعکس است و آب سردی که توسط چیلر یا مینی چیلرها تولید میشود درون لوله‌ها جاری شده و باز هم دمنده سرمایش را وارد محیط میکنند که در اصل فرآیند اصلی فن کویل به زبان خیلی ساده به همین شکل است.

فن کویل‌ها در واقع به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند که در ابتدا از دیدگاه لوله‌ها بررسی خواهیم کرد و بعد از آن به دسته بندی‌های این دستگاه از دید ظاهری بررسی خواهیم کرد.

انواع فن کویل بر اساس تعداد لوله

  • فن کویل دو لوله‌‍ای
  • فن کویل چهار لوله‌ای

حال که فن کویل را بر اساس تعداد لوله‌های رفت و برگشت تقسیم بندی کردیم آن‌ها را بررسی می‌کنیم تا فرق آن‌ها را به صورت کامل متوجه شوید.

فن کویل دو لوله‌ای

در این نوع فن کویل در اصل دو لوله وجود دارد که یکی به عنوان لوله رفت محسوب می‌شود و یکی به عنوان برگشت در واقع تنها عیب این سیستم اینست که در انتهای هر فصل باید لوله را تغییر دهید.

فن کویل چهار لوله‌ای

در این مدل دیگر شما نیاز ندارید تا لوله‌ها را در هر فصل تغییر دهید؛ دو لوله رفت وجود دارد؛ یکی آب گرم و دیگری سرد و همینطور دو لوله برگشت داریم که جزو مزایای آن است.

حال که فن کویل را از دیدگاه ساختار لوله‌ها بررسی کردیم هم اکنون انواع فن کویل از زاویه نوع طراحی بررسی خواهیم کرد تا شما اطلاعات تکمیلی بهتری زمان انتخاب داشته باشید.

انواع فن کویل 

همانطور که گفتیم فن کویل‌ها بر اساس شکل ظاهری به چندین دسته تقسیم می‌شود و ما در این قسمت بررسی خواهیم کرد ولی باز بهتر است زمانی که قصد انتخاب دارید حتما با متخصصین این امکر مشورت کنید تا شما را بهتر راهنمایی کنند که شرکت آسا تهویه در این زمینه مشاوره رایگانی دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

  1. فن کویل سقفی تو کار
  2. فن کویل سقفی رو کار
  3. فن کویل زمینی
  4. فن کویل دیواری
  5. فن کویل کاستی

بررسی فن کویل سقفی تو کار

فن کویل سقفی تو کار یکی از انواع فن کویل است که همانطور که از سام آن مشخص است در داخل سقف آن را قرار می‌دهند و یک دریچه بزرگ در سقف قرار می‌گیرد، و مکش هوا یا از خود دریچه یا پشت آن انجام می‌شود. و ساز و کار خیلی عجیبی ندارد.

فن کویل زمینی

فن کویل زمینی یکی از رایج‌ترین انواع این دستگاه است که بیشتر در مراکز اداری و عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل را بیشتر در فضاهای بزرگی که قابلیت نصب فن کویل در سقف یا سقف کاذب نیست استفاده می‌شود.

فن کویل

یکی از ویژگی‌های مدل زمینی اینست که هزینه کمتری دارد و از طرفی فضای محیط را اشغال می‌کند.

فن کویل دیواری یا ایستاده

فن کویل‌های دیواری یا ایستاده شباهت زیادی به اسپلیت دارند و از کویل آب گرم و سرد در آن استفاده شده و بیشتر در فضاهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزیت اصلی فن کویل

مزیت فن کویل این است که سیستم لوله کشی آن به فضای کمتری نیاز دارد. این دستگاه می تواند با چیلر و سیستم گرمایش مرکزی نیز کار کند. همچنین امکان کنترل فضاهای مختلف به صورت جداگانه برای کاهش هزینه های انرژی وجود دارد. این دستگاه امکان کنترل هر اتاق را به صورت جداگانه فراهم می کند. از آنجایی که این سیستم می تواند با دمای پایین آب گرم شود، برای مناطقی که تولید گرما تنها توسط پنل های خورشیدی انجام می شود، مناسب است. برای طرح‌های ساختمان‌های موجود، لوله‌کشی و سیم‌کشی فن کویل ساده‌تر از مجرای بزرگ مورد نیاز برای یک سیستم تمام هوا است.

ترموستات فن کویل

ترموستات دستگاهی است که دمای یک فضای کنترل شده را اندازه گیری می کند و دستوراتی برای حفظ دمای سیستم در نزدیکی یک نقطه مورد نظر صادر می کند.

ترموستات ها در سیستم هایی استفاده می شوند که نیاز به تنظیم گرمایش یا سرمایش در دمای مورد نیاز دارند. از جمله نمونه هایی که از ترموستات استفاده می شود می توان به گرمایش ساختمان، گرمایش مرکزی، یخچال و تهویه مطبوع و لوازم آشپزخانه مانند فر و یخچال اشاره کرد.

ترموستات فن کویل به عنوان یک کنترل کننده “حلقه بسته” عمل می کند که هدف آن کاهش خطا بین دمای مورد نظر و اندازه گیری شده است. گاهی اوقات یک ترموستات به عنوان ترکیبی از سنسورهای حساس و یک سیستم کنترلی مانند ترموستات خودرو کار می کند. در واقع ترموستات وظیفه دارد کم یا زیاد بودن دمای موجود را نسبت به دمای مورد نظر تشخیص دهد تا دستور تغییر جریان ورودی به فن کویل را بدهد.

ترموستات های فن دار انواع مختلفی دارند که از مهمترین آنها می توان به ترموستات آنالوگ (ترموستات مکانیکی) و ترموستات دیجیتال اشاره کرد. ترموستات ها با توجه به نوع لوله کشی کنوکتور فن (۲ یا ۴ لوله) انتخاب می شوند.

خرید فن کویل

امروزه با رشد روز افزون تکنولوژی در این صنعت برندهای مختلفی دستگاه‌های تهویه مطبوع تولید می‌کنند و شما مطمئنا در هنگام خرید کمی گیج خواهید شد. در هنگام خرید حتما دقت داشته باشید که فن کویلی را که انتخاب میکنید توانایی سرمایش و گرمایش محیط را داشته باشد یعنی اینکه یک متخصص توانایی سیستم مد نظر شما را حساب کند تا شما متوجه شوید که آیا این سیستم برای شما مناسب است یا نه؟

در همین راستا میتوانید مطالعات بیشتری درباره انواع سیستم‌های تهویه مطبوع داشته باشید که میتوانید این اطلاعات را از سایت زیر بدست آورید.

asatahvieh.com

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.