مهندسی عمران

شوتینگ زباله چیست؟ معرفی، کاربری، مزایا، معایب

زباله‌ها و بازیافت آن‌ها یکی از مسائل مهمی است که در زندگی انسان‌ها وجود دارد و بهبود ساماندهی این مسئله می‌تواند تاثیر زیادی در سلامت افراد جامعه داشته باشد و زندگی آن‌ها را راحت‌تر کند. حتما یادتان می‌آید که ساعت ۹ شب باید به نزدیک‌ترین سطل زباله محل سکونت خود می‌رفتیم و زباله‌های خود را تخلیه می‌کردیم تا ماموران شهرداری برای مراحل بعدی آن اقدام کنند و زباله‌ها را به مرکز بازیافت منتقل کنند.

یکی دیگر از معضلاتی که در این روش وجود داشت این بود که زباله‌ها به درستی تفکیک نمی‌شدند و ماموران بازیافت زمان زیادی را برای جداسازی زباله‌های تر و خشک صرف می‌کردند. سیستم شوتینگ زباله در ساختمان برای حل این معضلات درست شده‌است. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت که این سیستم چیست و دقیقا چه کاربردی دارد. با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

سیستم شوتینگ زباله چیست؟

شوتینگ زباله یک سیستمی است که برای دور انداختن زباله و پسماند و برخی موارد ملحفه در ساختمان های مدرن و بلند مرتبه طراحی می شود. اجرای این سیستم نه تنها جمع اوری زباله و پسماند را ساده و آسان می نماید بلکه برای ساختمان های بلند مرتبه نیز صرفه اقتصادی دارد.

بطور خلاصه می توان گفت که شوتینگ زباله تشکیل شده از چند دریچه برای دریافت و خروج زباله و یک کانال برای حمل و هدایت زباله تا پایین ساختمان. علاوه بر برج ها مسکونی و تجاری، امروزه اغلب ساختمان های صنعتی و بیمارستان های و هتل های مدرن برای جمع آوری ملحفه های کثیف هر طبقه و انتقال آن به رختشوی خانه از این سیستم استفاده می نمایند. مدل های پیشرفته این سیستم به منظور رعایت بهداشت محیط و پیشگیری از پیچیدن بوی مجهز به سیستم شست و شو یا تهویه می باشند. در ادامه با دسته بندی سیستم های شوتینگ زباله آشنا خواهید شد:

دسته بندی کلی سیستم های شوتینگ زباله

 • شوتینگ خارجی
 • شوتینگ داخلی

تقسیم بندی انواع شوتینگ های زباله بر اساس کاربرد

 • شوتینگ نخاله ساختمانی
 • شوتینگ زباله آپارتمان
 • شوتینگ هتل ها
 • شوتینگ بیمارستانی

سیستم شوتینگ زباله

انواع شوتینگ زباله با توجه یه محل قرارگیری آن

شوتینگ زباله خارجی

در صورتیکه سیستم شوتینگ زباله بگونه ای طراحی شود که مسیر انتقال زباله در خارج ساختمان قرار بگیرید، به آن سیستم زباله خارجی می گویند. این نوع شوتینگ زباله معمولا زمانی اجرا می شود که ساخت پروژه ساختمانی به اتمام رسید و در زمان طراحی و اجرای آن، محلی را برای این سیستم در نظر نگرفته اند از این رو امکان اجرای سیستم شوتینگ خارجی در ساختمان های چند طبقه قدیمی وجود دارد.

شوتینگ داخلی

این نوع شوتینگ های از رایج ترین نوع آن می باشد و در زمان طراحی ساختمان، محلی را برای اجرای این سیستم در نظر گرفته اند و طی ساخت و ساز ساختمان نسبت به اجرای این سیستم نیز اقدام خواهد شد.

انواع شوتینگ زباله با توجه کاربری آن

از جمله شوتینگ زباله با توجه کاربری آن، می توان به شوتینگ زباله آپارتمان ، شوتینگ ملحفه در هتل ها، شوتینگ زباله عفونی و شوتینگ ملحفه کثیف در بیمارستان ها اشاره کرد.

شوتینگ زباله آپارتمان

شوتینگ زباله آپارتمان ، از رایج ترین نوع شوتینگ می باشد که همانطور که می دانید به منظور سهولت در جمع آوری زباله در ساختمان های بلند مرتبه مسکونی و اداری-تجاری نصب می شود. این سیستم معمولا دارای قابلیت شست و شو، تهویه، تفکیک کننده زباله و … می باشند.

شوتینگ هتل ها

بیشتر هتل های بزرگ و مدرن، مجهز به دو سیستم شوتینگ مجزا برای جمع آوری زباله و ملحفه های کثیف هر طبقه می باشند. بدیهی است که اجرای این سیستم، سرعت نظافت و بهداشت اتاق ها را بالا می برد.

شوتینگ بیمارستانی

شوتینگ های بیمارستانی نیز از انواع دیگر شوتینگ بیمارستانی می باشد که همچون شوتینگ هتل ها به منظور سهولت و سرعت بخشیدن به نظافت اتاق ها و جمع آوری زباله های عفونی و ملحفه های کثیف اجرا می شود.

شوتینگ نخاله ساختمانی

از شوتینگ نخاله ساختمانی نیز همانطور از نامش پیداست در زمان احداث ساختمان ها و یا انجام تعمیرات ساختمانی به منظور جمع آوری نخاله و ضایعات ساختمانی استفاده می شود. استفاده از این سیستم امکان جمع آوری نخاله ساختمانی چند طبقه را بطور همزمان را فراهم می آورد.

سیستم شوتینگ زباله

سیستم شوتینگ زباله چگونه کار می‌کند؟

تمامی سیستم‌های شوتینگ زباله کارکرد مشابه با یکدیگر دارند و از سه قسمت اصلی کانال شوت زباله، دریچه شوت زباله و کامپکتور زباله تشکیل شده‌اند. سیستم‌های شوتینگ زباله را‌ می‌توان در بیرون یا در داخل ساختمان طراحی و نصب کرد. کانال اصلی شوتینگ که ارتفاع آن با ارتفاع ساختمان برابری‌ می‌کند در هر یک از واحدهای ساختمان به یک دریچه‌ می‌رسد. زباله از طریق این دریچه‌ها وارد کانال اصلی و در نهایت هم به مخزن گردآوری زباله یا همان کامپکتور‌ می‌رسد که وظیفه فشرده‌سازی زباله و کاهش حجم را بر عهده دارد.

اجزای تشکیل دهنده سیستم شوتینگ زباله

سیستم شوتینگ زباله

کانال اصلی شوت زباله

ارتفاع این کانال به تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی و همچنین کاربری آن بستگی دارد. این مجرا از جنس فولاد ضد زنگ و گالوانیزه ساخته‌ می‌شود و به منظور به حداقل رساندن اصطکاک میان سطح و زباله‌ها، دارای سطح مقطع استوانه‌ای است. اندازه کانال اصلی به تعداد واحدهای ساختمانی بستگی دارد و به طور کلی در بازه ۴۰ سانتی‌متری تا ۸۰ سانتی‌متری قرار می‌گیرد.

کانال تقسیم کننده یا سه‌راهی

این سه راهی در واقع محل تماس میان کانال اصلی و دریچه شوت زباله است که زباله بعد از خارج شدن از محفظه دریچه شوت زباله از طریق این سه‌راهی و کانال تقسیم کننده و وارد کانال اصلی‌ می‌شود.

سیستم شستشو

شستشوی خودکار سیستم‌های شوتینگ زباله یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن‌ها به شمار‌ می‌رود. نحوه کارکرد این سیستم شستشو به این‌گونه است که نازل‌های خروج آب در قسمت‌های مختلف قرارگرفته‌اند که مسئول پاشش پرفشار آب هستند. برخی از سیستم‌های شستشو به منظور کارایی بهتر به یکسری فرچه و ابزار تمیزکنندگی مخصوص مجهز شده‌اند.

سرعت‌گیر

با بالا رفتن تعداد طبقات و ارتفاع ساختمان‌ها به ویژه برج‌های مسکونی و به منظور کاهش سرعت سقوط زباله از ارتفاع بالا اقدام به نصب سرعت‌گیر در بخش‌های مختلف کانال اصلی‌ می‌شود. با استفاده از سرعت‌گیر‌ها‌ می‌توان از پاره شدن کیسه‌های زباله در هنگام رسیدن به مخزن زباله جلوگیری کرد.

دریچه شوت زباله

یک عدد از این دریچه‌ها در تمامی واحدهای ساختمانی قرار‌ می‌گیرند که از جنس فولاد ضد زنگ و گالوانیزه است. این دریچه به گونه‌ای طراحی شده است که کاربر با باز کردن آن با بوی بد کانال تماس نداشته باشد. به طوری که با باز کردن این دریچه مجرای ورودی به کانال اصلی بسته می‌شود و فرد به یک محفظه کوچک در ارتباط است که باید زباله خود را در آن قرار دهد. با بسته شدن دریچه زباله به صورت خودکار از این محفظه وارد کانال اصلی‌ می‌شود.

دریچه انتهایی

این نوع از دریچه همان‌طور که از اسم آن پیداست در قسمت انتهایی کانال اصلی قرار گرفته است و با رسیدن زباله به آن به صورت خودکار باز و بسته‌ می‌شود. به منظور جلوگیری از انتشار بو و همچنین ورود حشرات موذی این دریچه باید به طور مناسبی عایق‌کاری شود.

سیستم تهویه

به منظور تخلیه هوای نامطبوع داخل مخزن گردآوری زباله و همچنین کانال اصلی، یک سیستم تهویه در نظر گرفته شده است که هوای داخل فضاهای مختلف سیستم شوتینگ زباله را به قسمت انتهایی کانال اصلی هدایت‌ می‌کند.

عایق صوتی

به منظور جلوگیری از انتشار صدای مربوط به تخلیه زباله و برخورد آن با بخش‌های مختلف سیستم شوتینگ زباله که واقعاً‌ می‌تواند آزار دهنده باشد، یک پوشش عایق صوتی را در جداره بیرونی قسمت‌های مختلف سیستم نصب‌ می‌کنند.

مخزن زباله

این قسمت سیستم شوتینگ در واقع مخزن مخصوص گردآوری زباله است. این مخزن‌ها‌ می‌توانند مجهز به دستگاه‌های فشرده‌ساز یا کامپکتور باشند که حجم زباله‌ها را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند.

سیستم شوتینگ زباله

مزایا و معایب سیستم شوتینگ زباله

نصب و اجرای سیستم‌های شوتینگ زباله در آپارتمان‌ها و برج‌های مسکونی و تجاری و به طور کلی در هر ساختمان و سازه‌ای که بتوان از این سیستم‌ها در آنجا استفاده کرد، مسلماً مزایای زیادی را در پی خواهد داشت. صرف‌نظر از این مزایا استفاده از این سیستم‌ها شاید نقاط ضعف و مشکلاتی را نیز در پی داشته باشد.

مزایا شوتینگ زباله

 • بهبود رفاه و آسایش ساکنین به ویژه در برج‌ها و ساختمان‌های مسکونی
 • ارتقای سطح بهداشت و نظافت کلی ساختمان
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها از طریق کاهش استهلاک آسانسور و مصرف برق
 • حذف عامل آزار دهنده، حشرات موذی
 • بهبود امکان مدیریت زباله
 • کاهش نیاز به نیروی انسانی

معایب شوتینگ زباله

 • آلودگی صوتی در سیستم‌های شوتینگ زباله قدیمی
 • ورود بوی نامطبوع به فضای داخل ساختمان در شوتینگ‌های زباله قدیمی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.