مصالح ساختمانی

بهترین روش تست لوله کشی گاز چیست؟

تست لوله کشی گاز را می‌توان مهم‌ترین فعالیت ایمنی سازه در نظر گرفت! تحت این فرایند که بعد از اتمام لوله کشی گاز صورت می‌گیرد، باید توسط مهندس ناظر برخی بررسی‌ها انجام شود تا در ابتدا از صحت عملکرد سیستم گازکشی و عدم نشتی آن و در مرحله بعد از استاندارد بودن فشار گاز، اطمینان حاصل کرد. در صورتی‌که مشتاق به کسب اطلاعات بیشتر درباره تست لوله کشی گاز، جزئیات و روش‌های آن هستید، تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

تست لوله کشی گاز چیست؟

همانطور که در ابتدا گفته شد، تست لوله کشی‌های انجام شده برای گازرسانی، فعالیتی برای اطمینان حاصل کردن از ایمنی و صحت عملکرد سیستم است. لازم است بدانید که بخشی از کل فرایند گازکشی است و هزینه آن جداگانه محاسبه می‌گردد؛ به عبارت دیگر، مهندس ناظر وظیفه دارد در انتهای کار این وظیفه را به انجام برساند.

اینکه دقیقا تست لوله کشی گاز در چه زمانی صورت گیرد، بسته به نوع لوله کشی دارد! در صورتی‌که لوله کشی روکار باشد، تست باید بعد از اتمام لوله کشی صورت گیرد اما در لوله کشی توکار، باید قبل از پوشاندن لوله‌ها این کار انجام شود و این بسیار مهم است که لوله‌ها حتما با تایید مهندس ناظر مخفی شوند. موضوع مهم دیگر در این باره این است که فرایند تست لوله کشی و صحت عملکرد آنها حتما باید به تایید مهندس ناظر برسد و شخص دیگری صلاحیت انجام این کار را ندارد.

تست لوله کشی گاز

مراحل تست لوله کشی گاز

لوله کشی گاز باید از جوانب مختلف مورد بررسی قرار بگیرد که مهم‌ترین آنها مقاومت لوله و نشتی است! بنابراین مراحل مختلفی برای فرایند تست وجود دارد که هر کدام روش‌های متفاوتی دارد که در ادامه به بررسی همه موارد پرداخته‌ایم.

تست استقامت لوله‌ها

لوله‌ها ممکن است در شرایط مختلف تحت فشار خارجی قرار بگیرند و به همین واسطه، استانداردهای جهانی‌ای برای تحمل فشار لوله‌ها البته بر اساس قطر و برخی پارامترهای دیگر وجود دارد. این فرایند معمولا اولین مرحله از تست لوله کشی گاز است و تنها یک روش برای انجام آن وجود دارد. در این روش فشاری فیزیکی معادل ۳۰ پوند بر اینچ مربع و به مدت یک ساعت آن هم برای چند بار در روز به لوله‌ها وارد شود. در صورتی‌که لوله‌ها دچار تغییر شکل، شکستگی و ترک خوردگی نشدند، می‌توان نتیجه گرفت که از مقاومت استاندارد و مناسبی برخوردارند. خرید لوله گالوانیزه با کیفیت می‌تواند تحمل مناسب فشار و طول عمر بالای لوله کشی‌ها را برای شما تضمین کند

تست نشتی لوله‌ها

نشتی لوله گاز یکی از خطرناک‌ترین اتفاقاتی است که در هر نوع سیستم گازکشی، چه صنعتی و چه خانگی می‌تواند رخ دهد. در رابطه با دلایل نشتی گاز در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد چرا که این موضوع بسیار اهمیت دارد.

اولین روش برای بررسی نشتی گاز، روش آبیاری است! این روش بسیار ابتدایی است و در آن با استفاده از آبیاری کننده‌ها، درون لوله‌های گاز پر شده و سپس بر روی آن فشار اعمال می‌شود. پس از این کار در صورت وجود نشتی، صدایی از لوله‌های گاز به گوش می‌رسد که می‌توان با دنبال کردن این صدا به مکان نشتی رسید.

 روش بعدی روش دوگانه است! در این روش که پیشرفته‌تر از قبلی است، در ابتدا به جای گاز طبیعی گاز نیتروژن در لوله‌ها پر شده و همانند روش قبلی فشار بر روی لوله‌ها اعمال می‌شود. در این شرایط اگر نشتی گاز وجود داشته باشد می‌توان با استفاده از یک سنسور گاز آن را پیدا کرد.

ممکن است که روش‌های دیگری نیز برای تست لوله کشی از نظر نشتی گاز هم وجود داشته باشد اما این دو روش معمولا بیشترین استفاده را داشته و بسیار ساده و سریع قابل انجام هستند.

تست لوله کشی گاز

نکات مهم در تست لوله کشی گاز

کلیات تست لوله کشی‌های گاز بررسی شدند اما در این بین یک‌سری جزئیات هم وجود دارند که به شرح زیر هستند:

  • لوله رابط و شبکه داخلی باید به صورت مجزا تست شوند
  • زمان تست و حاصل کردن اطمینان از عدم وجود نشتی ۲۴ ساعت است
  • بازرس موظف است که بیشترین میزان ایمنی و بهترین شرایط ممکن را در نظر گرفته و از هیچ‌گونه مشکلی چشم‌پوشی نکند
  • توجه داشته باشید که حتما برای تست لوله کشی گاز از روش‌های استاندارد و دقیق استفاده شود
  • تست فشار داخلی لوله‌ها با نتیجه ۱۰PSI، البته در صورتی‌که گیج مورد استفاده حداکثر فشار ۱۵PSI را نشان دهد، مجاز است

دلایل نشتی لوله ها

نشتی در لوله‌های گاز موضوعی بسیار خطرناک و متاسفانه شایع است! رایج‌ترین دلیل نشتی گاز از لوله کشی‌ها معمولا استفاده از عایق نامناسب است. موضوع بدتر اینکه عایق‌های نامناسب شاید در زمان تست مشکل خاصی نداشته باشند ‌اما بعد از گذشت مدتی دچار تخریب و فساد شده و نشتی گاز رخ می‌دهد؛ بنابراین توصیه می‌شود که حتما در مورد مناسب بودن عایق لوله‌ها اطمینان حاصل کنید.

 موضوع بعدی استفاده از لوله‌های نامناسب است که حتی می‌تواند خطرناک‌تر از قبلی باشد چرا که معمولا نشتی گاز در چنین شرایطی بسیار بیشتر خواهد بود! لوله‌های نامناسب می‌توانند در دراز مدت تحت عواملی همچون فشار یا خوردگی تخریب شده و منجر به نشتی گاز می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکل مطمئن شوید که تست لوله کشی برای تحمل استقامت لوله‌ها حتما انجام شده باشد. بنابراین مجددا توصیه می‌شود که با بررسی قیمت روز لوله گازی، بهترین نوع محصول را حداقل مطابق با توان مالی خود تهیه کنید تا با این مشکل مواجه نشوید.

در صورت وجود نشتی چه باید کرد؟

بدیهی است که در صورت تست لوله کشی‌ها و پیدا شدن هر گونه نشتی، باید محل نشتی پیدا شده و تعمیر و ترجیحا جایگزینی لوله به درستی صورت گیرد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که این فرایند، حتما باید توسط کارشناسان رسمی، با تجربه و متخصص صورت گیرد چرا که پای جان افراد زیادی در میان است. همچنین بعد از پیدا کردن مشکل و برطرف کردن آن، تمامی مراحل تست که تا به اینجا بررسی شدند، باید دوباره صورت بگیرند و این موضوع تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که از صحت عملکرد لوله‌ها اطمینان کامل حاصل شود.

تست لوله کشی گاز

جمع بندی

تست لوله کشی گاز بخشی از فرایند گازکشی است که اهمیت بسیار زیادی دارد به نحوی که هم یک فرایند قانونی و هم یک فرایند حقوقی به شمار می‌رود! لوله کشی‌های گاز معمولا بعد از ساخت با مشکلاتی مواجه می‌شوند که رایج‌ترین و خطرناک‌ترین آن نشتی گاز است که باید حتما توسط افراد متخصص و مجاز بررسی شود.

همانطور که در سطرهای پیشین مطالعه کردید، یکی از مهم‌ترین موارد در حفظ لوله کشی‌های گاز از نشتی، استفاده از لوله‌های با کیفیت است! بنابراین، اگر قصد خرید لوله گاز با کیفیت را دارید توصیه می‌شود از مراکز معتبر اقدام به خرید کنید. بازرگانی فولاد آیرومارت یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های آهن آلات ساختمانی و صنعتی و انواع لوله و اتصالات به شمار می‌رود که محصولات خود را با قیمت مناسب و بهترین کیفیت در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. برای بررسی قیمت همه محصولات، از قیمت لوله آب فلزی گرفته تا انواع لوله گاز و هر مصالح آهنی دیگری، می‌توانید به سایت آیرومارت به آدرس iromart.com مراجعه کرده و یا با این شرکت از طریق شماره ۰۲۱۴۵۳۰۶ تماس حاصل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.