رپورتاژ آگهی

انواع هاش و کاربرد هاش در ساختمان

به‌طورکلی هاش، پروفیل نورد شده‌ است که اکثراً در اندازه‌ی ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر وجود دارند که طول آن‌ها نیز به ۱۲ متر می‌رسد. از ویژگی‌های این نوع تیرآهن که بر قیمت آن نیز موثر است می‌توان به بال بلندتر و همچنین پهن‌تر اشاره کرد. گفتنی است که درحال‌حاضر در بازار داخلی، شرکت‌های محدودی این نوع تیرآهن را تولید و به دست مصرف‌کننده می‌رسانند.

استعلام قیمت هاش از‌ جمله دغدغه‌های افرادی است که به ساختمان‌سازی اقدام کرده‌اند؛ چرا‌که در این صنعت از انواع تیرآهن به‌کارگیری می‌شود که از‌جمله می‌توان به تیرآهن هاش اشاره کرد. در‌واقع تیرآهن‌ها جزو لاینفک یک سازه هستند و از‌این‌رو از مهم‌ترین فرآورده‌های حاصل از آهن به شمار می‌روند. به‌طور‌کلی از تیرآهن‌ها در ستون، نعل درگاه، تیرهای سقف و… استفاده می‌شوند که یکی از پراستفاده‌ترین آنها تیرآهن هاش است؛ در حال حاضر قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله قصد داریم درباره‌ی این تیرآهن پرمصرف اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

تعریف تیرآهن هاش

 

این تیرآهن بال پهن که H شکل است در دو نوع بال پهن سبک و بال پهن سنگین وجود دارد. در واقع اگر قرار باشد برای بخش‌هایی مانند ستون، از تیرآهن مناسبی به‌کارگیری شود، معمولاً از هاش استفاده می‌شود؛ چراکه به نسبت دیگر مقاطع فولادی از مقاومت بهتری برخوردار است. ضمناً اتصال این نوع تیرآهن فوق‌العاده راحت‌تر بوده و روی هم قرار دادن آن‌ها ساده است.

به‌طورکلی هاش، پروفیل نورد شده‌ است که اکثراً در اندازه‌ی ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر وجود دارند که طول آن‌ها نیز به ۱۲ متر می‌رسد. از ویژگی‌های این نوع تیرآهن که بر قیمت آن نیز موثر است می‌توان به بال بلندتر و همچنین پهن‌تر اشاره کرد. گفتنی است که درحال‌حاضر در بازار داخلی، شرکت‌های محدودی این نوع تیرآهن را تولید و به دست مصرف‌کننده می‌رسانند.

هاش

انواع هاش

تیرآهن هاش در انواع مختلف وجود دارد و در موقعیت‌های متفاوت از نوع مناسب به‌کارگیری می‌شود. حال ما در ادامه به معرفی انواع آن می‌پردازیم:

– تیرآهن هاش سنگین:

این تیرآهن با نام HEB نیز شناخته می‌شود. از‌جمله ویژگی‌های این نوع تیرآهن می‌توان به ضخامت بیشتر بال‌های آن اشاره کرد. ضمناً نسبت به دیگر تیرآهن‌ها از پرفروش‌ترین‌هاست؛ همچنین ناگفته نماند که ارتفاع مقطع این هاش حداقل ۱۰۰ و حداکثر ۱۰۰۰ میلی‌متر است.

– تیرآهن هاش سبک:

نام دیگر این نوع تیرآهن HEA است که نشان می‌دهد این نوع هاش سبک‌وزن است. ارتفاع مقطع این تیرآهن ۹۶ الی ۹۹۰ میلی‌متر و طول بال آن نیزدر حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلی‌متر است. گفتنی است که برای استعلام قیمت آن بهتر است که از مراکز معتبر استفاده کنید.

– تیرآهن هاش فوق سنگین:

نوع دیگری از هاش وجود دارد که فوق‌العاده سنگین است. این نوع تیرآهن در سایزهای ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر در نظر گرفته می‌شود و ارتفاع مقطع آن نیز ۱۲۰ الی ۱۰۰۸ است؛ همچنین طول بال این نوع تیرآهن‌ها ۱۰۶ الی ۳۰۲ میلی‌متر خواهد بود.

تیرآهن هاش

مهم‌ترین کاربردهای تیرآهن هاش

از این نوع تیرآهن استفاده‌های بی‌نظیری می‌شود که از‌جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– سازه‌های ضد زلزله:

این نوع تیرآهن به دلیل اینکه دارای سطح مقطع پهن است، امکان تنش‌های بیش‌ازاندازه را به سازه‌ها نخواهد داد. درواقع با عدم انتقال نیروهای وارد، سازه‌ها یا ساختمان‌ها را در برابر زلزله ایمن خواهد کرد.

– برج سازی:

در ساخت برج از انواع تیرآهن هاش استفاده می‌شود و دلیل این امر نیز اندازه‌های ۱۰۰ متری این نوع تیرآهن است. پرواضح است که قیمت آن برای به‌کارگیری در این‌گونه مواقع بیشتر از حد معمول خواهد بود.

– پالایشگاه‌ها:

از هاش به شکل بست تیرآهنی در پالایشگاه‌ها مورد‌استفاده قرار می‌گیرد.

– خرپا:

همان‌طور که می‌دانید، در هر سازه که قصد داشته باشند، ستون‌ها را حذف کنند، از خرپا به‌کارگیری می‌کنند که برای این منظور استفاده از هاش متداول است.

– پل‌ها:

به‌طورکلی تیرهای فولادی و بتنی، سازه‌ی اصلی پل‌ها را تشکیل می‌دهند و با توجه به اینکه پل‌ها باید مقاومت خوبی داشته باشند، باید از تیرآهن هاش سنگین استفاده شود که فقط در این صورت است که عمر پل بیشتر می‌شود.

بررسی قیمت هاش

به‌طور‌کلی قیمت انواع تیرآهن‌ به موارد مختلفی بستگی دارد. درواقع اگر بخواهیم در این خصوص صحبت کنیم، باید به موارد اصلی و فرعی بپردازیم؛ بنابراین موارد تعیین‌کننده بر قیمت انواع هاش عبارت‌اند از:

– تأثیر نرخ ارز و دلار:

پرواضح است که یکی از موثرترین مواردی که بر قیمت هاش و دیگر تیرآهن‌ها نقش دارد، نرخ دلار است. درواقع قبل از تهیه این نوع تیرآهن‌ها باید قیمت دلار نیز بررسی شود.

– تأثیر قیمت نفت:

از مهم‌ترین مواردی که در اقتصاد یک کشور نقش دارد، افزایش یا کاهش قیمت نفت است. درواقع اگر یک کشور، مصرف‌کننده آهن‌آلات باشد، افزایش قیمت نفت، قیمت محصولاتی مانند هاش را نیز افزایش می‌دهد که درنتیجه هزینه‌ها نیز بیش‌ازاندازه می‌شود.

– تأثیر تورم داخلی:

از دیگر مواردی که بر قیمت هاش موثر است، تورم داخلی است که احتمالاً به دلایل ناکارآمدی مدیران اتفاق می‌افتد؛ این مورد حتی از دو مورد عنوان شده‌ی قبل نیز از تأثیرگذاری بیشتری برخوردار است.

– میزان عرضه و تقاضا:

این مورد نیز تأثیرگذاری خاصی بر افزایش یا کاهش قیمت تیرآهن هاش دارد. درواقع هر زمان تقاضا برای این نوع محصولات افزایش یابد، قیمت‌ها نیز سرسام‌آور بیشتر می‌شوند.

– اندازه، وزن و طول هاش:

پرواضح است که هرکدام از موارد عنوان‌شده به تنهایی بر قیمت این نوع تیرآهن موثر خواهند بود. درواقع در درجه اول و قبل از خرید هاش حتماً به این موارد توجه ویژه خواهد شد.

البته ناگفته نماند که در این خصوص عواملی دیگری مانند وضعیت مسکن، قیمت آهن خام، وضعیت آب‌و‌هوا و حتی ویروس کرونا نیز نقش مستقیم دارند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای استعلام قیمت این نوع تیرآهن حتماً از مراکز مجاز بهره‌مند شوید.

تیرآهن هاش

جمع‌بندی

همان‌طور که می‌دانید، برای ساختمان‌سازی و یا در دیگر صنایع، استفاده از انواع تیرآهن مانند هاش به‌کرات اتفاق می‌افتد، اما موضوع مهم‌تر، خرید تیرآهن است که باید از مراکز معتبر و کارخانه‌های مجاز در نظر گرفته شود. در هر صورت اگر درحال‌حاضر نیاز به این نوع تیرآهن دارید، باید برای استعلام قیمت و سپس تهیه‌ی آن، به فروشگاه‌های مجاز مراجعه نمایید تا خرید این نوع محصولات علاوه بر کیفیت، قیمت‌های مناسب نیز برایتان به ارمغان بیاورد. گفتنی است که هاش از بهترین تیرآهن‌هایی است که در اکثر پروژه‌ها به دلایل مختلف به‌کارگیری می‌شود.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.