مهندسی کامپیوتر

تاریخچه پیدایش هارد دیسک ها hard disk

هارد ها تاریخچه ای قدیمی و طولانی دارند که از گذشته در ابعادی بزرگ و سنگین وارد جامعه و تکنولوژی شدند و طی سالیان به ابعادی کوچکتر رسیدند.هارد دیسک ها که در گذشته به آن دیسک گردان ثابت گفته می شد یک حافظه دائمی برای ذخیره سازی اطلاعات به شمار می رفت.

سال ۲۰۱۹ شصت و سومین سالگرد ظهور آقای هارد دیسک است. با اینکه بیشتر دستگاه ها از جمله موبایل ها و کامپیوتر های شخصی از حافظه های SSD استفاده می‌کنند، همچنان هارد های HDD قهرمانان کم هزینه و دارای ظرفیت بالا برای ذخیره‌سازی اطلاعات هستند. بنابراین خارج از لطف نیست بطور مختصر مقاله‌ای هم اختصاص بدهیم به تاریخچه هارددیسک و در کل فناوری های ذخیره‌سازی. پس در ادامه مطلب همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

اولین هاردی که ساخته شد RAMAC نام دارد.

اولین نسخه تجاری هارد دیسک برای کامپیوتر را شرکت IBM ساخت و آن را RAMAC (مخفف Random Access Method of Accounting And Control) نامید. سیستم ذخیره سازی آن به نام IBM 350 نامگذاری شد.RAMAC ابعاد بزرگی داشت و برای انجام عملیات به فضایی به اندازه یک اتاق احتیاج داشت که در مقابل فضای ذخیره‌سازیش بسیار بزرگ بود. خودِ سیستم ذخیره سازی این هارد دیسک به تنهایی تقریبا به اندازه ۲ یخچال بود. در داخل آن صفحاتی به ابعاد ۵۰ در ۲۴ اینچ چیده شده بود.

این ابعاد بزرگ تنها ۵ مگابایت فضا برای ذخیره‌سازی در اختیار کاربران می گذاشت، درست شنیدید فقط چند مگابایت! درواقع تیم بازاریابی IBM نمی خواست که RAMAC گنجایش بیشتری داشته باشد. زیرا آنها نمی توانستند مشتریان را قانع کنند که به حجم بیشتری برای ذخیره سازی اطلاعات نیاز دارند.

✔ حتما بخوانید:  ۴ دلیل برای ارتقا لپ تاپ خود

تاریخچه پیدایش هارد دیسک

مشتریانی که از این هارد استفاده می کردند باید ماهانه ۳۲۰۰ دلار پرداخت می کردند تا بتوانند اطلاعاتشان را ذخیره سازی کنند تا بعدا بتوانند از آنها استفاده کنند (IBM دستگاه هایش را اجاره می داد). این مبلغ تقریبا معادل ۲۸۰۰۰ دلار در ماه در سال ۲۰۱۹ است.

شصت سال پیش، ذخیره سازی اطلاعات به ازای هر مگابایت در ماه، ۶۴۰ دلار هزینه داشت. با در نظر گرفتن قیمت های IBM در سال ۱۹۵۶ برای ذخیره سازی اطلاعات یک آیفون ۷، ماهانه چیزی حدود ۲۰.۵ میلیون دلار خرج روی دست‌تان می گذاشت. تازه RAMAC به راحتی در جیب جا نمی شد.

تکنولوژی و افزایش ظرفیت هارد دیسک شرکت ها

با افزایش روز افزون و پیشرفت تکنولوژی و افزایش ظرفیت هارد دیسک شرکت های زیادی سعی در تولید هارد دیسک نمودند و در این امر اوایل موفق شدند اما با افزایش تکنولوژی شرکت های کوچک به مرور زمان در شرکت های بزرگ ادغام شده قبلا بعضی از شرکت های قدیمی هارد دیسک یا تولید ۵ پلتر به ظرفیت یک ترابایت رسیده اما شرکت Western با تولید یک پلتر به ظرفیت یک ترابایت رسیدند اما با افزایش حجم از یک ترابایت به بالا دیگر شرکت های کوچک توانایی ساخت هارد هایی با ظرفیت بالاتر نداشته و مجبور به ادغام در شرکت های کوچک شدند

مثلا هارد هایی مانند Maxtor به شرکت Seagate واگذار شد.Quantum از رده خارج و دیگر توانایی تولید هارد دیسک را نداشته , شرکت های مطرح تولید کننده هارد دیسک در حال حاضر شرکت های زیر می باشند :

  • Western Digital
  • Seagate
  • Toshiba
  • Hitachi
  • Samsung

هارد دیسک قطعه ای الکترونیک است که در آن محل ذخیره سازی دیتا است و تمامی دیتا ها رو می توان به صورت آنی و لوکال مورد استفاده قرار داد همه جا می توان اطلاعاتی در مورد هارد دیسک به دست آورد. درباره هارد دیسک می توان اطلاعات زیادی به دست آورد از جمله ساختار آن عملکرد آن که به طرز شگفت انگیزی تعداد زیادی قطعه همزان و در سرعت بالا و هماهنگ کار می کنند.

✔ حتما بخوانید:  چگونه مهندس کامپیوتر شویم؟ و مراحلی باید طی شود؟

چرا به هارد HDD می گویند؟

درایو دیسک سخت به انگلیسیی hard disk drive یا همان HDD یکی از قطعات رایانه است. دیسک سخت وسیله‌ای است با یک یا چند صفحه که سطح آن‌ها با موادی پوشش داده شده که بتوان داده‌ها را به‌طور مغناطیسی بر روی آن‌ها ضبط نمود. این وسیله علاوه بر صفحه‌های مذکور حاوی هدهای خواندن| نوشتن، سازوکار تعیین محل هد، و موتوری است که در محفظه‌ای جای داده می‌شود تا از آلودگی‌های خارجی در امان باشد. به این دلیل است که به هارد دیسک درایو HDD می گویند . یک دیسک سخت اطلاعات را روی یک یا چند مینی دیسک مدور تخت که صفحه نامیده می‌شوند ذخیره می‌کند و باید بسیار محافظت شده با آن ها بر خورد کرد .

معنای اعداد و حروف روی هارد دیسک

معنای اعداد و حروف روی هارد دیسک نشانه از نوع هارد قدرت هارد موتور هارد سرعت هد هارد و اینچ هارد است . اعدادی که روی هارد مشاهده می کنید نشان میدهد که هارد دیسک درایو شما هارد سه اینچ یا پنج اینچ است یا اینکه هارد سایز دیگری است یا نشان دهنده قدرت موتور هارد است که ۴۵۰۰ یا ۷۲۰۰ RPM است و یا نوع ساتا بودن یا آیدی یا بودن هارد رو نشان می دهد . حتی ورژن ساتا رو نشان می دهد . اعداد دیگر نشان دهنده تعداد سیلندر های روی هارد دیسک می باشد . معنای اعداد و حروف روی هارد دیسک گاهی اوقات نشان دهنده نوع دیسک است که به صورت دیسکی می باشد و هد مغانطیسی یا هد نوری دارد .

انقلاب کامپیوتر های های شخصی (PC) و پیدایش حافظه های کوچکتر.

تا دهه ۱۹۷۰ میلادی، کامپیوتر ها بزرگ، گران و دستگاه هایی بسیار خاص محسوب می شدند که فقط شرکت های بزرگ، دانشگاه ها و موسسات دولتی می توانستند از عهده مخارجشان بر بیایند. روند کاهشی قیمت وسایل الکترونیکی، کاهش چگالی (نسبت ابعاد به ظرفیت) تراشه ها، مموری ها و سایر پارامتر ها، موجب پیدایش یک بازار جدید شد تحت عنوان بازار رایانه های شخصی.

✔ حتما بخوانید:  چطور از گوگل ترنسلیت در اپ‌های اندروید استفاده کنیم؟

اوایلش، رایانه های شخصی قابلیت ذخیره سازی بسیار محدود و ناچیزی داشتند. بعضی هایشان از نوار های کاغذی سوراخدار برای ذخیره سازی استفاده می کردند، بعضی دیگر هم از کاسِت های صوتی. در نهایت رایانه های شخصی توانستند داده ها را روی دیسک های فلاپی ذخیره کنند. به مرور زمان کم کم هزینه های هارد دیسک آنقدر کاهش پیدا کرد که کاربران PC نیز می توانستند از آن استفاده کنند.

در سال ۱۹۸۰، یک شرکت تازه تاسیس به نام Shugart Technology توانست یک هارد دیسک به ظرفیت ۵ مگابایت که مناسب رایانه های شخصی آن زمان بود را رونمایی کند. قطر آن حدودا ۵.۲۵ اینچ بود. این درایو ۱۵۰۰ دلار قیمت داشت. قرار گرفتن این هارد در PC ها در دهه ۸۰ میلادی نشان دهنده این بود که محصول مورد نظر و اقبال عموم بالاخره تولید شده بود. Shugart نام خودش را به Seagate Technology تغییر داد. بله همان Seagate معروف.

هارد دیسک

تنها ظرف مدت ۲۵ سال، تکنولوژی هارد و حافظه های الکترونیکی از دستگاهی با ابعاد یک یخچال، به چیزی با قطری کمتر از ۶ اینچ خلاصه شده بود. که البته این در قیاس با پیشرفتی که در ۲۵ سال بعدی حاصل شد، ناچیز محسوب می شود.

میزان پیشرفت تکنولوژی هارد دیسک بطور خلاصه.

در کل دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی، سازندگان رایانه های شخصی و هارد دیسک، نوآوری به خرج دادند و بازار را به طرز غیر قابل بازگشتی تغییر دادند. خیلی زود، هارد های ۵.۲۵ اینچی جای خود را به هارد های ۳.۵ اینچی دادند (ما در ایران‌هارد هنوز از درایو های ۳.۵ اینچی طراحی شده برای کامپیوتر های شخصی مدرن در واحد های ذخیره سازی، استفاده می کنیم. گاهی اوقات هم هارد های بیار قدیمی برای ریکاوری به ما مراجعه می‌کنند.). زمانی که لپ تاپ ها محبوب شدند، حافظه ها حتی کوچک تر هم شدند و به ابعاد ۲.۵ اینچی رسیدند. اگر امروزه از یک لپ تاپ استفاده می کنید، احتمالا یک مدل هارد ۲.۵ اینچی در آن به کار رفته است.

✔ حتما بخوانید:  چطور رمز وای فای را در ویندوز ۱۰ پیدا کنیم؟

هارد دیسک

نیاز به ذخیره ساز های سریعتر، قابل اتکا تر و منعطف تر باعث رشد تکنولوژی های مختلف مانند IDE، SCSI، ATA، SATA و PCIe شد. سازندگان هارد، با افزایش سرعت اسپیندل (سرعت موتوری که هارد دیسک را می چرخاند) توانستند بازدهی محصولاتشان را افزایش دهند. آن موقع ۵۴۰۰ دور در دقیقه (RPM) استاندارد شرکت ها بود اما بعضی از آنها هارد هایی با ۷۲۰۰ دور در دقیقه هم ارائه می‌دادند و مسلما کارایی بهتری داشت. بعدا شرکت های Seagate، Western Digital و سایر شرکت ها با ارائه سرعت۱۰۰۰۰ RPM و نهایتا ۱۵۰۰۰ RPM توانستند رقابت را سخت تر کنند.

همان‌طور که از IBM انتظار می‌رفت پیشگام تکنولوژی های هارد های تجاری شد و تعداد زیادی از تکنولوژی های دیسک های هارد را خریداری کرد و توانست دهه ها فروش خوبی در بازار داشته باشد. در سال ۲۰۰۳ شرکت IBM بخش ذخیره سازی خود را به شرکت Hitachi واگذار کرد. هارد های شرکت هیتاچی که شما برای ریکاوری یا تعمیر پیش ما میاورید، ریشه در شرکت IBM دارند.

 

منبع: iranhard – wikipedia

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.