مهندسی معماری

چگونه مهندس معماری شویم؟

مهندس معماری شدن برای خیلی ها یک رویا است و رسیدن به آن آنقدرها هم که فکر می‌کنید سخت نیست. مهندسی معماری کاربرد اصول مهندسی برای طراحی و ساخت ساختمان ها، پل ها، برج ها و سایر سازه ها است. برای کسانی که به دنبال دنبال کردن این مسیر شغلی هستند، در اینجا چند قدم وجود دارد که می‌توانید برای تبدیل شدن به یک مهندس معماری بردارید. ما همه چیز را پوشش خواهیم داد، از شرایط تحصیل و گواهینامه گرفته تا مهارت های مورد نیاز در این زمینه. با این راهنما، شما تمام اطلاعات لازم برای رسیدن به اهداف حرفه ای خود را به عنوان یک مهندس معماری خواهید داشت.

مهندس معماری چیست؟

مهندس معماری حرفه ای است که هنر و علم طراحی و ساخت ساختمان ها را تمرین می‌کند. آنها مسئول یکپارچگی سازه و ایمنی ساختمان ها هستند. برای تبدیل شدن به یک مهندس معماری باید مدرک لیسانس مهندسی با گرایش معماری داشته باشد. برنامه درسی برای این نوع برنامه مدرک معمولاً شامل دروس ریاضیات، فیزیک، استاتیک، دینامیک و قدرت مواد است.

برای مهندس معماری شدن چه شرایطی وجود دارد؟

برای تبدیل شدن به یک مهندس معماری، باید مدرک لیسانس مهندسی از یک موسسه معتبر داشته باشید. علاوه بر این باید دو سال سابقه کار در زمینه معماری داشته باشید. همچنین چندین آزمون حرفه ای وجود دارد که برای دریافت مجوز به عنوان مهندس معماری باید در آنها را قبول شوید. در ایران دانشگاه های سراسری و آزاد و برخی دیگر از دانشگاه ها این رشته را ارائه می‌کنند.

✔ حتما بخوانید:  دانلود کتاب نویفرت فارسی نسخه ۲۰۱۴

مهندس معماری

انواع آزمون های مهندسی معماری

چهار نوع اصلی آزمون مهندسی معماری وجود دارد: آزمون ثبت نام معمار (ARE) ، آزمون بین المللی شورای ملی ثبت نام معماری (NCARB)، آزمون مهندسی و علوم زمین حرفه ای کانادا (CPEG) و آزمون های هیئت دولتی. هر ایالت شرایط خاص خود را برای صدور مجوز دارد، بنابراین مهم است که با هیئت ایالتی خود بررسی کنید تا ببینید کدام امتحانات مورد نیاز است.

آزمون ARE یک آزمون کامپیوتری است که از شش بخش تشکیل شده است: مدیریت تمرین، برنامه ریزی و طراحی پروژه، توسعه و مستندسازی پروژه، ساخت و ساز و ارزیابی، سایت و زیرساخت، و سیستم های ساختمان. این توسط NCARB در ایالات متحده و کانادا اداره می‌شود.

آزمون بین المللی NCARB یک آزمون حضوری است که همان حوزه های محتوایی ARE را پوشش می‌دهد. این فقط به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و توسط NCARB در کشورهای خارج از ایالات متحده و کانادا اداره می‌شود.

CPEG یک آزمون مبتنی بر کامپیوتر است که همان حوزه های محتوایی ARE را پوشش می‌دهد. این به دو زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود و توسط Engineers Canada در کانادا اداره می‌شود.

امتحانات هیئت دولتی از ایالت به ایالت دیگر متفاوت است، اما معمولاً موضوعاتی مانند اصول عمومی مهندسی، اخلاق، نقشه برداری، مدیریت ساخت و ساز، علم مواد، هیدرولیک، مهندسی محیط زیست، مهندسی حمل و نقل، مهندسی سازه، و طراحی لرزه ای را پوشش می‌دهد.

آزمون های مهندسی معماری

چگونه برای آزمون مهندسی معماری آماده شویم

قبل از شرکت در هر آزمون مهندسی معماری، مهم است که به طور کامل آماده برای آزمون آماده شوید و مطالعه داشته باشید. بسته به امتحان ، استراتژی های مختلف برای آمادگی آزمون ممکن است موثرتر باشند. با این حال، نکات کلی وجود دارد که می‌تواند به هر کسی که برای امتحان مهندسی معماری آماده می‌شود کمک کند.

اول از همه، درک قالب امتحان ضروری است. اکثر امتحانات دارای یک جزء کتبی و عملی خواهند بود. بخش کتبی معمولاً شامل سؤالات چند گزینه ای است، در حالی که بخش عملی توانایی داوطلبان را برای اعمال دانش خود در سناریوهای دنیای واقعی آزمایش می‌کند. برای مطالعه مؤثر، دانستن چه نوع سؤالاتی در امتحان مهم است.

✔ حتما بخوانید:  انواع مختلف آجر و استفاده آنها در معماری

بعد، یک برنامه مطالعه ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. بسته به مدت زمانی که قبل از امتحان دارید، ممکن است بخواهید هر روز چند ساعت مطالعه کنید یا هر هفته یک یا دو روز را به طور خاص برای مطالعه اختصاص دهید. اطمینان حاصل کنید که قبل از تاریخ امتحان، زمان زیادی را برای مرور همه مطالب به خود اختصاص دهید.

علاوه بر مطالعه مطالب مطرح شده در کلاس، خواندن منابع اضافی مانند کتاب های درسی یا مقالات آنلاین نیز می‌تواند مفید باشد. این می تواند دیدگاه متفاوتی در مورد مطالب ارائه دهد و به تقویت درک شما کمک کند. علاوه بر این، مشکلات تمرینی می‌تواند در آمادگی برای امتحانات بسیار مفید باشد. با کار کردن روی مسائل تمرینی، درک بهتری از انواع سوالات پرسیده شده و بهترین روش برای نزدیک شدن به آنها خواهید داشت.
در نهایت، حتما قبل از تاریخ امتحان استراحت کافی داشته باشید.

مهندس معماری

یک مهندس معماری چه وظایفی دارد؟

به عنوان یک مهندس معماری، مسئولیت های شما شامل کار با معماران و سایر مهندسان برای طراحی سازه های ایمن، کاربردی و زیبایی شناختی است. علاوه بر طراحی ساختار کلی یک ساختمان، شما همچنین مسئول اطمینان از رعایت تمام قوانین و مقررات ایمنی ساختمان هستید. علاوه بر این، شما باید تاثیر محیط بر سازه و همچنین هرگونه خطر بالقوه ای که می‌تواند بر ایمنی افرادی که فضا را اشغال می‌کنند را در نظر بگیرید.

چشم انداز شغلی مهندسان معماری چیست؟

چشم انداز شغلی برای مهندسان معماری بسیار مثبت است. با توجه به اداره آمار کار ایالات متحده، پیش بینی می‌شود اشتغال مشاغل معماری و مهندسی از سال 2016 تا 2026 به میزان 7 درصد رشد کند. این سرعت تقریباً به اندازه میانگین همه مشاغل است. انتظار می‌رود با رشد و توسعه جمعیت ما، تقاضا برای معماران و مهندسان همچنان افزایش یابد.

در ایران نیز صنعت ساخت و ساز کشور دچار مشکلاتی است که از مهم ترین های آنها می‌توان به از دست دادن هویت ملی و تاریخی معماری ایرانی و اسلامی و عدم استفاده از دستاوردهای این معماری اصیل و در کنار آن عدم استفاده صحیح از یافته ها و دستاوردهای استاندارد معماری نوین نام برد.

✔ حتما بخوانید:  معماری ساختمان مسکونی شاباک

به عنوان مثال هنوز مشکلات اساسی از جمله عدم استفاده از سیستم های تهویه مناسب، عدم توجه به لزوم متناسب بودن موقعیت جغرافیایی ساختمان با ویژگی های آن، استفاده از طرح هایی که فضای پرت و غیرقابل استفاده در ساختمان را زیاد می کند و … در ساختمان سازی ما وجود دارد. برای رفع این مشکلات نیاز به تدبیر و اقدام مسئولان و همکاری متخصصان این حوزه از جمله مهندسان معمار می‌باشد. همین امر باعث می‌شود که دید ما به چشم انداز آینده شغلی مهندس معماری مثبت باشد.

طراحی مهندس معماری

راه های ورود به رشته مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری که ترکیبی از اصول مهندسی و معماری است. مهندسین معماری مسئول طراحی، ساخت و بهره برداری از ساختمان ها و سایر سازه ها هستند.
اگر شما علاقه مند به تبدیل شدن به یک مهندس معماری هستید، باید یک پایه قوی در مهندسی و معماری داشته باشید. شما باید با گذراندن دوره های فیزیک، حساب دیفرانسیل و انتگرال، و استاتیک شروع کنید. همچنین باید مدرک مهندسی معماری را از یک دانشگاه معتبر دریافت کنید.
هنگامی که تحصیلات لازم را داشتید، باید از هیئت صدور مجوز ایالت خود مجوز دریافت کنید. برای انجام این کار، باید آزمون اصول مهندسی و آزمون اصول و تمرین مهندسی را بگذرانید. پس از دریافت مجوز، می‌توانید به عنوان مهندس معماری کار پیدا کنید.

چارت های درسی رشته مهندسی معماری

این رشته در مقطع کارشناسی 4 سال ارائه می‌شود و قبل از شروع یک نیم سال به عنوان پیش نیاز که جزوه سنوات تحصیلی شمرده نمی‌شود ارائه می‌شود. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی می‌توانند برای دوره ی کارشناسی ارشد ناپیوسته اقدام نمایند. دروس این رشته به سه قسمت کلی دروس پایه، دروس اصلی و دروس تخصصی تقسیم بندی می‌شوند که در تصویر زیر جزئیات آن قابل ملاحظه است.

که به طور کلی:

  • دروس عمومی: 20 واحد
  • دروس پایه: 29 واحد
  • دروس اصلی: 60 واحد
  • دروس تخصصی: 27 واحد
  • دروس اختیاری: 4 واحد
  • مجموع: 140 واحد
✔ حتما بخوانید:  روابط عمومی قوی برای معماران در دفترکار

نتیجه

مهندس معماری شدن یک سفر چالش برانگیز است که به فداکاری و تلاش سخت نیاز دارد. مهم است که برنامه آموزشی مناسب را انتخاب کنید، تجربه مرتبط کسب کنید، گواهینامه بگیرید و با روندهای صنعت همگام شوید. با آموزش و عزم درست، می‌توانید رویای خود را برای تبدیل شدن به یک مهندس معماری به واقعیت تبدیل کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.