مهندسی عمران

چطور متراژ آپارتمان را محاسبه کنیم؟

محاسبه متراژ آپارتمان

هیچ استانداردی درواقع برای اندازه گرفتن ابعاد یک واحد مسکونی وجود ندارد و هرکس روش خاص خود را انجام می‌دهد. ابعاد حقیقی خانه یکی از مهمترین عوامل مرتبط با ارزش آن خانه است. در پورتال جامع مهندسین ایران با نحوه محاسبه متراژ آپارتمان به طور کامل آشنا می‌شوید.

چگونه می توان مساحت آپارتمان را محاسبه کرد؟

یک آپارتمان یک فضای زندگی است که معمولاً از چندین اتاق مجزا با اهداف مختلف، آشپزخانه، بالکن و سرویس بهداشتی تشکیل شده است.

برای بررسی و تعیین زیربنای ساختمان و آپارتمان مورد نظر، بایستی با اصلاحاتی از جمله مساحت کل ساختمان، مشاعات و یا مفروزات ملک آشنا باشید. به همین منظور در ادامه به شرح این اصطلاحات می پردازیم.

زیربنا
همانطور که از این کلمه مشخص می باشد، سطح اشغال شده توسط بنا و یا به عبارتی مساحت هر یک از طبقات ساختمان را زیربنا می گویند.

مساحت کل
مجموع مساحت کلیه طبقات روی زمین و زیر زمین را مساحت کل می نامند.

مشاعات ساختمان
بخش های مشترک و عمومی ساختمان که تحت تملک شخص خاصی نیست و متعلق به تمامی مالکین ساختمان است، مشاعات ساختمان گفته می شود که از جمله آنها می توان به راه پله ها، حیاط، پشت بام و آسانسور اشاره کرد.

مفروزات ساختمان
در مقابل مشاعات که بین تمامی مالکین در یک ساختمان مشترک است، مفروزات به همان بخش های خصوصی و تحت تملک افراد گفته می شود. به عبارتی فضای داخلی آپارتمان ها شامل اتاق های خواب، آشپزخانه، تراس و … را مفروزات می گویند.

 

محاسبه متراژ آپارتمان

برای محاسبه متراژ آپارتمان، چه مواردی را در اندازه گیری متراژ آپارتمان قرار دهیم و چه مواردی را رها کنیم؟

البته اندازه گیری دقیق خانه به همین سادگی هم نیست. به عنوان مثال، فضای گاراژ در مترمربع نهایی خانه محاسبه نمی شود و در بسیاری از استانداردهای جهانی، زیرزمین ها هم در این اندازه گیری قرار ندارند. با این حال، اگر خانه ما زیرزمین مشخصی دارد، برای اطلاعات بیشتر خودمان بهتر است که اندازه آن را داشته باشیم. اگر خانه ما فضای زیرشیروانی دارد و اندازه آن حداقل ۲.۱ متر است، باید آن را در اندازه گیری نهایی خانه حساب کنیم. این قانون در واقع برای تمام اتاق ها و محیط های خانه صدق می کند.

به عنوان مثال، فرض کنیم که یک خانه دو طبقه با ۱۵۰ مترمربع در طبقه اول و ۱۰۰ مترمربع در طبقه دوم داریم. این خانه همچنین، یک اتاق زیرشیروانی ۷۰ مترمربعی هم دارد. علاوه بر این ها، خانه ما که قصد فروش آن را هم داریم، یک زیرزمین ناتمام ۹۰ مترمربعی و همچنین، یک پارکینگ ۶۰ مترمربعی دارد. با این حال، اگر خانهمان را به عنوان یک خانه با محیط ۴۷۰ مترمربع به فروش بگذاریم، باعث سردرگمی و ارائه اطلاعات اشتباه به مشتریان خود می‌شویم. در واقع بهتر است بگوییم که فضای اصلی خانه ۳۲۰ متر مربع است و سپس، اطلاعات مربوط به زیرزمین و پارکینگ را هم وارد کنیم.

اگر انباری در سند خانه ذکر شده باشد در متراژ خانه محاسبه می شود و باید مانند زیر زمین و پارکینگ بیان شود و نباید با مساحت خانه جمع شود.

برای محاسبه متراژ خانه باید شکل هندسی خانه را پیدا کنید و سپس مساحت هر یک از آن ها را محاسبه کنید و پس از آن، آن ها را جمع کنید.

محاسبه متراژ آپارتمان

روش محاسبه متراژ آپارتمان 

اشکال هندسی می توانند شامل: مربع، مستطیل، مثلث، دایره و ذوزنقه باشد. مساحت هر یک عبارتند از:

• مساحت مربع : اندازه ی یک ضلع × اندازه ی همان ضلع

• مساحت مستطیل = طول × عرض

• مساحت مثلث = (ارتفاع×قاعده) ÷ ۲

• مساحت دایره = (شعاع×شعاع) × ۳/۱۴

• مساحت ذوزنقه = ۱/۲(قاعده بزرگ+قاعده کوچک)×ارتفاع

برای محاسبه متراژ خانه مساحت تمام قسمت های خانه را که بدست آورید جمع بزنید و متراژ خانه را بدست آورید.

تصویر بنر
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا