مصالح ساختمانی

بلوک هبلکس و مزایای آن

بلوک هبلکس

بلوک هبلکس به دلیل ویژگی ها  و مشخصاتی که دارند، امروزه کم کم دارند جایگزین مصالح سنتی می شوند. از جمله مهم ترین ویژگی هایی که موجب شده است این بلوک ها جایگزین مصالح سنتی شوند، مقاومت بالا، عایق بودن و وزن کم می باشد.

مزایای بلوک هبلکس در صنعت ساختمان

بلوک هبلکس در مقایسه با سایر بلوک ها دارای مزایای بی شماری هستند.

 • وزن بسیار سبک بلوک های هبلکس
 • کاهش بار مرده ساختمان
 • دارای ابعاد متنوع
 • عایق صوت
 • عایق حریق
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • مقاومت در برابر زلزله
 • کاهش مصالح و هزینه های جانبی
 • کاهش هزینه و زمان کارگران
 • نصب ساده و سریع
 • اجرای آسان
 • قیمت مناسب

وزن سبک از مهمترین مزایای بلوک هبلکس

از مهم ترین مزایای بلوک هبلکس، وزن کم آن است. بلوک های هبلکس در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی مانند آجر و سنگ از وزن کم و پایینی برخوردار هستند. به این صورت که وزن هر بلوک هبلکس نزدیک ۱۰ آجر می باشد، در حالی که هر بلوک هبلکس به اندازه و حجم ۴۵ آجر است. همین موضوع موجب می شود که ساختمانی که با این بلوک ها دیوار چینی می شوند، نزدیک به ۴.۵ برابر سبک تر از سازه هایی باشد که با آجر دیوار چینی می شوند.

 همان گونه که می دانید، وزن سنگ بیشتر از وزن یک آجر است. پس می توان نتیجه گرفت که وزن ساختمان هایی که با سنگ دیوار چینی می شوند، بسیار بیشتر از بلوک aac هبلکس خواهد شد. جرم حجمی هر متر مکعب از بلوک های هبلکس، بعد از خشک شدن آن ها نزدیک به ۵۰۰ کیلوگرم می شود. این میزان جرم حجمی در مقایسه با دیگر بلوک های ساختمانی بسیار کم بوده و موجب کاهش بارهای وارده بر ساختمان می شود. بلوک های هبلکس به دلیل وزن کمی که دارند، به راحتی قابل انتقال به هر نقطه می باشد و از حمل و نقل آسانی برخوردار هستند.

✔ حتما بخوانید:  بتن شفاف و نورگذر (لیتراکن) چیست؟

بلوک هبلکس عایق حریق

بلوک سبک هبلکس مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد. با توجه به آمار به دست آمده از آزمون هایی که برای عایق حرارت بودن بلوک های هبلکس در مرکز تحقیقات وزارت راه و مسکن و شهرسازی بر اساس استانداردهای ملی شده است، کم ضخامت ترین بلوک های هبلکس که ۱۰ سانتی متر ضخامت دارند، می توانند به میزان ۴ ساعت در برابر حریق مقاوم باشند. از همه مهم تر بعد از خاموش شدن حریق با آب، یکپارچگی و پیوستگی دیوار حفظ می شود و دیوار به هیچ عنوان فرو نمی ریزد. حتی نمی توان کوچکترین ترکی را بعد از آتش سوزی بر روی دیوار مشاهده نمود. عدم ایجاد ترک بر روی دیوار موجب می شود که هیچ گونه امکان عبور دود بعد از خاموش شدن آتش وجود نداشته باشد. این موضوع سلامت ساکنین و تجهیزات داخل ساختمان را به بهترین شکل ممکن تامین می کند.

ساختمان هایی که با بلوک هبلکس ساخته می شوند، امنیت جانی بیشتری در مقایسه با دیگر بلوک ها در زمان آتش سوزی دارند. به این صورت که، در هنگام آتش سوزی بلوک های هبلکس نه تنها خسارت جانی را به کم ترین میزان ممکن می رساند، بلکه خسارت مادی را هم به میزان قابل توجهی پایین می آورد. زمانی که یک اتاق با بلوک های هبلکس دیوار چینی می شوند، در صورت بروز آتش سوزی، شعله های آتش به اتاق های دیگر منتقل نمی شود و ساکنین می توانند با فرار از آن اتاق جان خود را نجات دهند.

قطعا خاموش کردن یک اتاق برای آتش نشانی کار خیلی راحت تری از خاموش کردن یک ساختمان بلند خواهد بود. در زمان وقوع آتش سوزی در ساختمان هایی که با بلوک هبلکس ساخته شده اند، بایستی بلافاصله درب اتاق مشتعل شده را بست و با آتش نشانی تماس گرفت. میزان عایق بودن دیوارهای هبلکس به اندازه ای می باشد که هیچ گونه گرمایی از آتش سوزی به اتاق و یا ساختمان کناری هم نمی رسد.

✔ حتما بخوانید:  کاربرد کفپوش اپوکسی در صنعت

دیوار ساخته شده با بلوک هبلکس

مشخصات بلوک هبلکس:

 مشخصات فنی بلوک های هبلکس با توجه به ساختار هوادار و متخلخل آن ها به شرح زیر است:

 • مقاومت فشاری بلوک هبلکس:

یکی از اصلی ترین پارامترهایی که در مشخصات فنی بلوک های هبلکس در نظر گرفته می شود، مقاومت فشاری آن می باشد. به صورت کلی، میانگین مقاومت فشاری این بلوک ها ۳۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد. البته میزان مقاومت فشاری بلوک های هبلکس را می توان با توجه به سفارش مشتری افزایش یا کاهش داد.

 • جرم حجمی بار خشک بلوک هبلکس:

از دیگر فاکتورهای بسیار مهم در مشخصات فنی بلوک های هبلکس می توان به جرم حجمی بار خشک آن اشاره کرد. جرم حجمی بلوک هبلکس با توجه به ساختار فیزیکی که دارد، در مقایسه با دیگر مصالح پایین تر می باشد. به این صورت که هر متر مکعب از دیواری که با بلوک های هبلکس دیوار چینی شده اند، از وزن حدود ۵۰۰ کیلوگرم برخوردار می باشند.

 • ضریب جمع شوندگی بعد از خشک شدن بلوک ها:

ضریب جمع شوندگی بعد از خشک شدن بلوک ها یکی دیگر از مشخصات فنی بلوک های هبلکس به شمار می آید. به صورت کلی ضریب جمع شوندگی بلوک های هبلکس نزدیک به دو صدم درصد برآورد شده است. این میزان که نسبتا کم می باشد، به خاطر خشک شدن بلوک های هبلکس با فرایند پخت در اتوکلاو در دمای حدود دویست درجه ی سانتی گراد می باشد. این امر موجب جمع شدگی های کوتاه مدت و بلند مدت بتن در مدت زمان ۱۲ ساعته ی فرایند پخت می شود. در زمان فرایند پخت در اتوکلاو، سیلیکات کلسیم هیدراته می شود و همین امر موجب می شود تا خواص آن به صورت ثابت بماند. از دیگر تفاوت های اصلی بلوک های هبلکس و بلوک های بتن در این فاکتور اصلی می باشد. ضریب جمع شوندگی بلوک های هبلکس در مشخصات فنی آن ۰.۰۲ درصد در نظر گرفته شده است.

 • ضریب انتقال حرارت بلوک هبلکس:

از دیگر مشخصات فنی بلوک های هبلکس، ضریب انتقال حرارت آن می باشد. این موضوع موجب افزایش روزافزون مصرف بلوک های هبلکس در اکثر پروژه های ساختمانی شده است. دلیل کاهش ضریب انتقال حرارت هم به خاطر تخلخل هوای موجود در ساختار بلوک ها می باشد. ضریب انتقال حرارت بلوک هبلکس در مشخصات فنی آن ۰.۱۱ الی ۰.۱۳ ( W/M. k ) در نظر گرفته شده است.

✔ حتما بخوانید:   گروه صنعتی آجر ماندگار سهیل

مزایای بلوک هبلکس

 نکات مهم قبل از خرید بلوک هبلکس:

برخی نکات و فاکتورهای مهمی قبل از خرید بلوک هبلکس وجود دارند که با کسب اطلاعات کافی در ارتباط با آن ها می توان با توجه به پروژه ی ساختمانی، مناسب ترین نوع بلوک هبلکس را خریداری نمود. از جمله آن فاکتورها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با توجه به این که در بازار فروش ابعاد متنوع و زیادی از بلوک هبلکس وجود دارند، در زمان خرید بایستی نهایت دقت را داشته باشید. به این صورت که دقت کنید اندازه ی انتخابی شما دقیقا همانی باشد که به آن در پروژه ی خود نیاز دارید.
 • یکی دیگر از مواردی که در زمان خرید بایستی به آن نهایت دقت را داشته باشید، سلامت بلوک ها می باشد.
 • در زمان حمل و نقل و انتقال بلوک های هبلکس، بایستی آن ها را از برف و باران و رطوبت محفوظ نگه دارید.
 • در زمان دیوار چینی توصیه می شود از چسب های مخصوص برای چسباندن بلوک های هبلکس به یکدیگر استفاده نمایید. این امر می تواند نتایج مطلوبی را به همراه داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.