مهندسی عمران

مهمترین ابزار های گچ کاری داخل ساختمان

گچ کاری ساختمان

گچ کاری یا سفید کاری ساختمان از مراحل مهم نازک کاری است. گچ کاری ساده از جمله مراحل اغلب پروژه ها ساختمانی است که هم برای فضای داخلی و هم برای فضای بیرونی کاربرد دارد. به عبارت دیگر از گچکاری برای ایجاد یک سطح صاف و سفید روی ملات گچ و خاک استفاده می شود.
اگر هنگام شنیدن نام گچکاری به یاد طرح های تزئینی سقف و نما می افتید باید بدانید که به آن گچبری می گویند. گچبری پروسه دیگری است که حتی در زمینه ملات و تخصص افراد نیز، دو شاخه متفاوت با گچ کاری است. کسی که گچ کاری انجام می دهد لزوما گچبر خوبی نخواهد بود. در اکثر خانه های ایرانی در هر منطقه جغرافیایی و با هر سبک معماری حتما رد یک گچکاری به چشم می خورد.

در حقیقت، فرآیند گچ کاری ساختمان به ویژه در مرحله سقف که نیاز به ایجاد تزیینات جهت ساخت الگوهای زیبا را دارد، نیاز به ابزارآلات مخصوص دارد. هر ابزار گچ کاری برای یک نوع فعالیت خاص به کار گرفته می‌شود و استفاده صحیح از آن به معنای ایجاد یک کار باکیفیت و حرفه‌ای است. از این رو، برای شناخت بیشتر انواع گچ کاری داخل ساختمان می‌توانید با مقاله دیگری از پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

انواع ابزار گچ کاری داخل ساختمان

در زیر به مهم‌ترین ابزارآلات گچ کاری اشاره می‌کنیم:

کاردک

یکی دیگر از ابزارهای مهم گچ کاری، کاردک نام دارد. از وسیله به عنوان ابزار دم دستی جهت تمیز کردن دیگر ابزارها و یا تعمیر و پرداخت سطح گچ کاری شده استفاده می‌شود.

کاردک

ماله

از ابتدایی‌ترین ابزارهای گچکاری، ماله است. ماله بنایی اغلب فلزی با دسته چوبی است. فلز نباید به هیچ عنوان تیز و بُرنده بود، تا سطح کار توسط گچ کار خراب نشد. همچنین توجه داشته باشید که لکه گیری و برای گچکاری، نیاز به ماله مخصوص است.

✔ حتما بخوانید:  مراحل ساخت خانه از 0 تا 100

ماله

استانبولی

برای انجام هر نوع فعالیت گچکاری نیاز به استفاده از استانبولی است. برای ساخت گچ و حمل محصول نهایی، باید گچ را به مقدار مورد نیاز با مخلوط کرد. همچنین مهم است در پایان کار، استانبولی به خوبی شسته و تمیز شود.

استانبولی

الک

برای پیاده سازی سبک‌های مختلف گچبری، ابزارزنی، سفیدکاری و همچنین زیرسازی سطوح، گچ الک می‌شود. گچی که الک می‌شود، بسیار ریزدانه بوده و برای اجرای ظریف کاری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الک

نقالی

برای زیر و رو کردن کارهای گچبری و ساخت و ساز گُل و برگ از ابزاری به نام نقالی استفاده می‌شود. همچنین، از این ابزار می‌توان در حالت دهی و ترمیم آلات و گونه‌های خاص گچبری نیز استفاده کرد.

قاشقی

این وسیله در اصل به نام قلم بوم گیر مشهور است و برای انواع و اقسام کارهای گچ کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به لبه‌های گرد و قاشقی شکل (شبیه به قاشق) که توسط قلم بوم گیر بر گوشه دیوارها و سقف اجرا می‌شود، قاشقی می‌گویند.

دمبر

اصلی‌ترین ابزار گچ‌کاری، دمبر است. در حقیقت، اگر بخواهید گچ کاری را به هنر تبدیل کنید، باید از دمبر استفاده کنید. این وسیله فلزی مانند چاقو است، ولی تنها بخش تیز آن در قسمت نوک وسیله است. با این وسیله می‌تواند هر نوع اثر هنری خلق کرد.

بومخوار

ابزاری فلزی است که برای هموار کردن متن و زمینه گچ بری‌ها استفاده می‌شود. نوک این وسیله حالت مورب داشته که به تمیز کردن زمینه کار کمک می‌کند. از بومخوار می‌توان برای حکاکی، کنده کاری و مرمت و پرداخت اثر نیز استفاده کرد.

وردنگی

نوعی ابزار گچ کاری است که برای خط کشی کردن جای گرته شده (چرمه کردن یا سوزنی کردن) استفاده می‌شود. انجام این کار به دلیل این است که بتوان بعد از وردنگی، فعایت‌های مربوط به برش را انجام داد.

دَم بُر

یکی دیگر از ابزارهای اصلی هنر گچبری که شبیه به چاقو است، دَم بُر نام دارد. برای انجام کلیه کارهای مربوط به برش و حکاکی‌های زینتی و هنری می‌توان از این وسیله استفاده کرد.

✔ حتما بخوانید:  صنعت ساختمان سازی چیست؟

پرگار

از این ابزار بیشتر برای تعیین اندازه بین قسمت‌های مختلف استفاده می‌شود. در حقیقت، برای اینکه بتوان اندازه هر کار گچبری را به طور دقیق بر روی محصول نهایی اجرا کرد، به کار بردن پرگار ضروری است.

گونیا

از این ابزار برای گونیا کردن دیوارها استفاده می‌شود. در فرآیند گچ کاری ممکن است محل تقاطع دو دیوار زاویه ۹۰ درجه ایجاد نکند، به همین دلیل گچکاران از ابزاری به نام گونیا استفاده می‌کنند.

گلویی

ابزار گلویی برای ایجاد تزئینات داخلی در کنج کار، جایی بین سقف و دیوار و حاشیه دور سقف‌ها اجرا می‌شود. این ابزار هم اکنون در بازار در متریال پلی یورتان تولید می‌شود که می‌تواند برای انجام کار گلویی مورد استفاده قرار گیرد.

کشوزنی

توانایی استفاده از گچ خوش مایه می‌تواند به صورت کشوزنی (ابزار زنی انجام شود). برای کشوزنی سه نوع ابزار استفاده می‌شود که شامل ابزاری است که بر لبه جاسازی می‌خورد و ابزاری که بر سطح کار می‌خورد. به طور کلی برای انجام کشوزنی از ابزارهای بسیار متفاوتی استفاده می‌شود.

دیگر ابزارهای گچ کاری داخل ساختمان:

حاشیه پَخ: سطحی که زاویه‌ای غیرقائم (مورب) با سطح دیگر ایجاد می‌کند.
کاو مسطح: ابزار معقر دارای خط کناره نهایی که یک ربع دایره را ایجاد می‌کند.
تاج: ابزاری است که مقطع دو خم به شکل یک S کشیده دارد.
ابزار نیم گرد: ابزاری است که مقطع عرض نیم دایره دارد.
ابزار ربع گرد: ابزاری محدب است که مقطع مربع دایره‌ای دارد.
ابزار محدب: ابزاری است که مقطع مربع دایره‌ای دارد.
قاب: صفحه‌ای مستطیل شکلِ فرو رفته یا برجسته روی یک دیوار است که به طور مشخص با یک کتیبه، نقاشی یا پیکره، اجرا می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.