مصالح ساختمانی

معرفی آلوئک آجر و راه مقابله با آن

همه ما آجر را می‌شناسیم و استفاده از آن در صنعت ساختمان‌ سازی را دیده‌ایم، یکی از متداول‌ترین اشکالات آجرهای ساختمانی وجود آهک و سایر مواد اضافی در آجر می‌باشد که طی زمان با جذب رطوبت، افزایش حجم پیدا می‌کنند و باعث تخریب قسمتی از آجر و یا کل آن می‌شوند، به این پدیده آلوئک گفته می‌شود.در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

آلوئک چیست؟

آلوئک (لب پر شدن آجر به وسیله آهک‌) در واقع ناخالصی‌هایی است که در خاک نامرغوب وجود دارد و بعد از پخت و تماس با آب و رطوبت به مرور زمان افزایش حجم پیدا کرده و باعث ترکیدگی و متلاشی شدن اجزاء آجر می‌شود.

آلوئک آجر یکی از معضلات محتمل آجر است. ‌در واقع خاک رس شامل مقادیری سنگ آهک است که اگر به صورت اندازه ریز و مقداری کمتر از حدی مشخص، در آن پخش باشد، مشکلی برای برای آجر ایجاد نمی‌کند بلکه باعث روشن شدن رنگ آجر نیز خواهد شد.

ولی اگر اندازه‌های آن درشت باشد و یا مقدار آن از حدی مشخص بالاتر رود، این آهک به همراه گِل آجر در کوره پخته شده و در هنگام مصرف نهایی در آجر چینی (موقع زنجاب یا مکش آب ملات به خود)، شکفته شده، متورم می‌شود و آجر را می‌ترکاند. این پدیده ترکیدن آجر ناشی از وجود آهک را آلوئک آجر می‌گویند. ‌

دانه‌های سفید قابل مشاهده درون ساختار آجر، همان آهک است که در آجر آب نخورده، آهک زنده و در آجر آب خورده، آهک شکفته است. سرعت تخریب آجر در پدیده آلوئک، بسته به میزان آهک موجود در آن ممکن است در حد نیم ساعت باشد و آب لازم برای شکفتن آهک در حد یک سطل ۱۰۰ لیتری و بعضاً هم تا چند روز با غرقاب کردن.

آلوئک آجر

 

چگونه با آلوئک مقابله کنیم؟

ساده‌ترین و متداول‌ترین روش زنجاب کردن آجر می‌باشد که از قدیم‌الایام مورد استفاده قرار می‌گیرد، زنجاب به این صورت می‌باشد که آجرها را غرقاب می‌کنند یا به‌وسیله آب‌پاش سطح آجر را مرطوب نگه می‌دارند تا قبل از استفاده از آن اگر ایرادی داشته باشد بتوان از آن جلوگیری کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.