معرفی نرم افزار

معرفی نرم افزار SketchUp

نرم افزار SketchUp چیست ؟

اسکچاپ یکی از نرم افزارهای بسیار سودمند در انجام طراحی های سه بعدی می باشد.

ویژگی ها و قابلیت های موجود در نرم افزار Sketchup موجب گردیده کاربران زیادی از اسکچاپ در زمینه های گوناگون از قبیل طراحی و ارائه آنها در زمینه های :

  • غرفه سازی ، 
  • طراحی داخلی ،
  • طراحی صنعتی و …  در پروژه های مختلف استفاده کنند.

SketchUp

تاریخچه نرم افزار اسکچاپ / SketchUp

نرم افزار اسکچاپ اولین بار توسط کمپانی نرم افزاری اَت لَست (@Last) در سال 1999 تولید و ارائه شد. اسکچاپ با دکمه های کاربرپسند و روش مدلسازی آسان، مورد توجه بسیاری از طراحان قرار گرفت تا جایی که در سال 2000 میلادی جایزه منتخب انجمن را در اولین رونمایی رسمی خود دریافت کرد. 

اسکچاپ به صورت جدی به پیشرفت خود ادامه داد تا جایی که کمپانی گوگل، شرکت نرم افزاری اَت لست را در سال 2006 خریداری کرد. البته هدف گوگل به طور مستقیم نرم افزار اسکچاپ نبود بلکه خود شرکت @last را به دلیل توسعه پلاگین هایی برای Google Earth خریداری کرد. از آن به بعد نرم افزار اسکچاپ تا ورژن 8 با نام رسمی گوگل اسکچاپ (Google SketchUp) وارد بازار شد. 

در سال 2012 گوگل، امتیاز رسمی نرم افزار اسکچاپ را به شرکت تریمبل (Trimble) واگذار کرد و پس از آن این نرم افزار از نسخه ی SketchUp 2013 تا کنون تحت اختیار این شرکت توسعه پیدا کرده و تحت قالب نسخه‌های متفاوت وارد بازار می شود. شما می توانید از طریق این لینک به سایت رسمی و انگلیسی اسکچاپ دسترسی داشته باشید.

✔ حتما بخوانید:  معروف‌ ترین نرم افزارهای مهندسی برق

کاربرد های نرم افزار اسکچاپ

از کاربردهای نرم افزار اسکچاپ می‌توان به طراحی های بسیار باکیفیت و هم چنین دقیق و ظریف، اشاره کرد. منظور از این طراحی‌ها، ایجاد مدل در اسکچ‌آپ و نمای کلی از ساختمان مد‌نظر شماست که قبل از ساختن آن می‌توانید با استفاده از این نرم‌افزار، طرحی کلی از آن را در ذهن خود ایجاد کنید.

 

دلیل استفاده از نرم افزار اسکچاپ

یکی از مهم ترین مزیت‌ها و هم چنین دلیل‌های استفاده از نرم افزار اسکچاپ، این است که شما می‌توانید پس از ساخته شدن ماکت محل مورد نظرتان در SketchUp، هر گونه ایرادی که در آن وجود داشت را برطرف کنید یا ممکن است که سازه شما هیچ ایرادی نداشته باشد.

اما شما بخواهید طرح آن را که به نظرتان ناخوشایند است، تغییر دهید، در این صورت می توانید با استفاده از چند کلیک در عرض چند دقیقه شکل ماکت خود را تغییر دهید یا تغییرات کوچکی در آن ایجاد کنید.

SketchUp

اجرای پروژه یک ساختمان تجاری و تفریحی

اما بیایید SketchUp را با ماکت واقعی در یک مثال مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم؛ فکر کنید شما یکی از مهندسین اجرای پروژه یک ساختمان تجاری و تفریحی هستید؛ برای این کار پس از جمع‌ شدن بودجه‌های لازم و گرفتن بسیاری از مجوزها و انجام خیل عظیمی از کارهای دیگر، باید به کمک دیگر همکاران و مهندسین، ماکتی از ساختمان مورد نظرتان را ساخته تا بدانید که نحوه ساخت و طراحی ساختمان تجاری – تفریحی شما به چه صورت خواهد بود.

ساخت ماکت

برای این منظور باید ظرافت و دقت بسیار زیادی به خرج دهید، زمان بسیار زیادی را صرف این کار کنید تا یک ماکت بزرگ و زیبا با تمام جزئیات طراحی کنید و بسازید؛ اما پس از اتمام تمام مراحل ساخت ماکت، ناگهان متوجه می‌شوید که شما از قرار دادن یک قطعه در ماکت غفلت کرده‌اید و این فراموشی باعث می‌شود که شما مجبور شوید به خاطر یک اشتباه کوچک دوباره زمان زیادی را از دست بدهید، هزینه کنید و از انجام پروژه اصلی خود که ساخت این ساختمان است، عقب بمانید.

✔ حتما بخوانید:  معرفی نرم افزار Plaxis Professional

پس از خواندن این مقایسه، حتما متوجه شده‌اید که استفاده از نرم افزار اسکچاپ، چقدر می تواند در وقت شما صرفه‌جویی کند، هزینه های شما را کاهش دهد، انرژی شما را بیهوده نگیرد و با چند کلیک بتواند کارهایتان را سامان دهد.

از دیگر کاربردهای بسیار مهم SketchUp می توان به استفاده از آن در عرصه طراحی داخلی، مهندسی مکانیک، ساخت انیمیشن و نیز تولید بازی‌های رایانه‌ای اشاره کرد.

SketchUp

دانلود نرم افزار اسکچاپ

اگر پس از خواندن مطالب بالا تمایل به دانلود نرم افزار SketchUp پیدا کردید، می‌توانید آن را به آسانی و با تایپ چند کلمه در اینترنت جستجو و دانلود کنید؛ اسکچاپ به راحتی دانلود شده و آماده است تا شما با استفاده از آن به طراحی نقشه و ساخت انواع ماکت‌های مجازی و … بپردازید.

پس از نصب و دانلود نرم‌ افزار اسکچ‌آپ، خواهید دید که چقدر در انجام کارهایتان سرعت گرفته‌اید و دیگر مانند قبل لازم نیست که زحمت زیادی برای طراحی یک مدل بکشید.

SketchUp

کتابخانه های سه بعدی در اسکچاپ

در زیر مواردی از فوایدی که شما با دانلود کتابخانه های سه بعدی در اسکچاپ به دست خواهید آورد را بر می شماریم:

شما می توانید با استفاده از این کتابخانه، یکی از کارهای خود نظیر انجام پروژه‌تان را سریع تر انجام دهید، منظور مطلب این است که شما با استفاده از این فایل آماده می‌توانید از آن به عنوان یک برنامه آماده و حاضر استفاده کنید.

شما با استفاده از کتابخانه سه بعدی آماده در نرم افزار SketchUp، خواهید توانست، آن را به عنوان پایان نامه خود مورد استفاده قرار دهید.

پس از دریافت نرم افزار SketchUp می‌توانید آن را در قالب فروش به دیگران عرضه کرده و مبلغی از آن‌ها دریافت کنید.

علاوه بر مواردی که در بالا درباره کتابخانه‌های سه بعدی در SketchUp ذکر شد، شما می توانید از آن، برای انجام سایر کارهای خود در آینده الگو بگیرید.

✔ حتما بخوانید:  معرفی نرم افزار CSi Bridge

شما می توانید با دانلود این کتابخانه با جزئیات و نحوه کار آن آشنا شده و استانداردهای آن را بیاموزید و سپس طرح‌های دیگری را طراحی و آماده کنید.

فایده دیگری که نرم ‌افزار SketchUp برای شما دارد این است که شما می‌توانید با اندکی تغییر در این کتابخانه سه بعدی، آن را به مکان دیگری که مد نظرتان است تغییر دهید.

SketchUp

نحوه کار با کتابخانه های سه بعدی در نرم افزار اسکچاپ

کار با این نرم افزار بسیار آسان بوده و شما می توانید با گذراندن وقت اندکی، نحوه کار با آن را سریع یاد بگیرید و این خود باعث می‌شود که شما به شدت در وقت خود صرفه جویی کنید.

شاید افراد عادی که این مطلب را می خوانند اطلاعی از هزینه‌های ساخت ماکت واقعی نداشته باشند، اما افرادی نظیر مهندسین‌، پیمانکاران و … می‌دانند که قیمت ساخت ماکت‌ها و مدل‌های واقعی چقدر برای آن‌ها هزینه بر و حتی گاهی زیان‌آور می‌باشد؛ اگر این مهندسین با نرم افزار اسکچاپ آشنایی داشته باشند، می‌توانند جلوی بسیاری از ضرر و زیان های مالی خود را بگیرند.

تولید نقشه های دقیق در SketchUp

شما می‌توانید با استفاده از نرم افزار SketchUp ماکت‌ها و مدل‌های بسیار زیبا و در ابعاد بسیار کوچک را نیز طراحی کرده و بسازید و نیز می توانید در تولید نقشه‌های دقیق در SketchUp بسیار موفق باشید؛ تصور کنید که شما می خواهید یک ساختمان چند طبقه بسازید، ابتدا تمایل دارید که ماکت آن را در این نرم‌‌افزار طراحی کنید.

شما پس از کار‌کردن با این برنامه خواهید دید که نرم افزار اسکچ آپ حتی قادر است که تعداد آجرهای دقیق به کار رفته در این ساختمان را برای شما نشان دهد. این مطلب مثالی برای آشنایی شما از میزان دقیق بودن کار با SketchUp و مفهوم نرم افزار اسکچاپ بود.

SketchUp

فواید دیگری که هنگام تولید نقشه با اسکچ‌ آپ با آن‌ها آشنا خواهید شد این است که، زمانی که شما تصمیم به ساخت مکانی مانند پارک یا موزه گرفته‌اید، به آسانی و با طراحی اندازه‌های مد‌نظرتان می‌توانید تعداد اتاق‌های مورد نظر خود، آشپزخانه و … را توسط نرم افزار SketchUp بسیار دقیق و هوشمند به انجام برسانید و مکان مورد نظر خود را به صورت دقیق و کامل طراحی کنید.

✔ حتما بخوانید:  معروف‌ ترین نرم افزارهای مهندسی معماری

کلیک وسط در نرم افزار اسکچاپ چیست

هنگام استفاده از نرم افزارهای دیگر حتما دیده‌اید، برای این که بتوانید قسمتی از این برنامه‌ها را باز کنید، باید با استفاده از چند کلیک یا فشردن چند دکمه در کیبورد این کار را انجام دهید، اما طراحان و تهیه کنندگان این نرم ‌افزار بسیار هوشمند، توانسته‌اند امکانی به نام استفاده از کلیک وسط در اسکچاپ را طراحی کنند تا شما بتوانید زمانی که در محیط اسکچ آپ هستید، بدون حرکت‌‌های زیاد و اضافی با ماوس و کیبورد، سریعا به هدف خود برسید.

شما می توانید با زدن دکمه وسط MOUSE، به ابزارهای مورد نظرتان در کمترین زمان ممکن، دست یابید. می توان گفت که این طراحی، یک روش میانبر و کوتاه برای هر چه سریع‌تر و بهتر انجام دادن کارهای شماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.