دادچی

کلاسینو
مهندسی عمران

معرفی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران یکی از پرطرفدارترین رشته هایی که از طریق کنکور ریاضی و فیزیک یا فنی میتوان به آن راه یافت. که داوطلبان گروه ریاضی و فنی می توانند با موفقیت در کنکور سراسری و انتخاب این رشته در صورت قبولی در کنکور این رشته را در دانشگاه ادامه دهد.

اغلب مردم این رشته را با نام ساختمان می شناسند و به خاطر اهمیت مسکن در ذهن افراد این رشته تقریباً شناخته شده است و در کشور انگلیس رشته هایی که با آبادانی و تمدن سازی مرتبط باشند با عنوان مهندسی عمران یاد میشوند. برای آشنایی بیشتر درباره رشته مهندسی عمران با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

معرفی رشته مهندسی عمران و گرایش ها

 

مجموعه مهندسی عمران یا رشته عمران یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته های آزمون سراسری است که داوطلب در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می تواند آن را انتخاب کند.

پیشرفت سریع جوامع و نیازهای روز افزون آنها به انجام طرحهای مختلف عمرانی از یک طرف و رشد و توسعه علوم مختلف از طرف دیگر،ایجاب می نماید تا با یک برنامه ریزی صحیح و همه جانبه و پرورش استعدادهای جوان و نیز استفاده بهینه از ابزار و امکانات موجود در جامعه ، گامی بلند در جهت ترقی و تعالی جامعه برداشته شود.

بدین منظور در آزمون سراسری، مجموعه این رشته در مقاطع کارشناسی و کاردانی، ارائه می گردد.

civil enginer
معرفی رشته مهندسی عمران

نام مهندسی عمران از واژه Civil Engineering اقتباس شده.

بازار كار 

زمينه‌‌های كاری اين رشته شامل سه موضوع زير است:

طراحی و مشاوره:

اين زمينه كاری، شامل طرح يا مشورت در طراحي يك پروژه است. همان طور كه به نظر می رسد، اين نوع زمينه‌كاری به تجربه زياد و مفيد و همچنين به تخصص كافی نياز دارد و معمولاً اين وظيفه بر عهده متخصصين مجرب است. كسي كه چنين وظيفه‌ای به عهده می گيرد، عمدتاً با كار‌های دفتری و كار با نقشه‌های مختلف سروكار خواهد داشت.

پيمانكاري و اجرا:

اين وظيفه به سختی وظيفه مشاوره نيست و آن تخصص لازم را ندارد يك مجری، طرح و نقشة در نظر گرفته شده برای يك پروژه دريافت میكند و فقط وظيفه‌اش اين خواهد بود كه طرح را به خوبی اجرا كند.

البته اكثر مشكلات سازنده‌ای در همين بخش است، چرا كه ممكن است نقشه‌های بسيار خوبی طراحي شود و سازه‌ها از نظر طراحي بدون عيب و نقص باشند، اما كار در اجرا به درستی انجام نگيرد. به همين جهت سازه‌های ساخته شده معمولاً بی عيب و نقص است.

نظارت:

مهندس ناظر وظيفه دارد از طرف كارفرما ، نظارت بر حسن انجام كارها را بر عهده بگيرد و همچنين وظيفه هماهنگی بين كار‌ها و افراد مختلف را به انجام برساند.

 

براي آشنائی بيشتر با زمينه‌های كاري گرايش‌های مهندس عمران به مثال زير توجه كنيد.

در پروژه‌های بزرگ معمولاً يك گروه از مهندسان با گرايش‌ها و سطح تخصص‌های مختلف كار میكنند تا پروژه طراحی و اجرا شود. به عنوان مثال، در ساخت يك سد، ابتدا بحث طراحي آن مطرح است. گرايش منابع آب تعيين مي‌كند كه سد اگر در جايی خاص احداث شود، وضع آب پشت آن چطور خواهد بود و سد كجا احداث شود، بهتر است.

مهندسی عمران

گرايش هيدروليك و سازه هيدروليكي، به كمك گرايش سازه، وظيفه طراحی ساختمان اين سد را بر عهده دارند. گرايش زلزله، وظيفه ايمنی سازی سد در برابر زلزله و تغيير طرح سازه آن به نحوی كه در برابر زلزله مقاوم باشد و گرايش خاك و پی، وظيفه بررسي پی و تكيه‌گاههای سد و ميزان دوام آنها را بر عهده دارد و سرانجام در هنگام اجرا، يك نقشه بردار وظيفه اجرای دقيق بخشهاي مختلف سد و تعيين محل دقيق احداث آن و مثلاً محل دقيق تكيه‌گاهها و پي‌ها را به عهده دارد.

دست آخر، همه اين مهندسان به كمك تعداد زيادي از مهندسان رشته‌های ديگر مثل مهندسان مكانيك و برق، كار ساخت بدنة سد و نصب تجهيزات مربوط به آن را به انجام خواهند رسانيد.

مطالب پیشنهادی:
سقف باریسول و مزایای استفاده از آن

شايان ذكر است كه گرايش هاي هيدروليك سازه هيدروليكی، منابع آب، سازه، زلزله و خاك و پی كه در اينجا نام برده شدند، جزء گرايش‌های مهندسي عمران در مقطع كارشناسی ارشد هستند.

معرفی گرایشهای مختلف

در این قسمت به معرفی گرایشهای مختلف این رشته می پردازیم :

کارشناسی

 • مهندسی عمران – عمران
 • مهندسی عمران – نقشه بردار ی
 • مهندسی عمران – آب
 • مهندسی بهره برداری راه آهن
 • مهندسی خط و ابنیه راه آهن
 • مهندسی جریه راه آهن
 • مهندسی علمی کاربردی عمران – تاسیسات آبی
 • دبیرفنی عمران
 • تربیت دبیر فنی عمران
 • دبیر فنی عمران ساختمان

کاردانی

 • کاردانی فنی عمران – روسازی راه
 • کاردانی فنی عمران – زیر سازی راه
 • کاردانی راهداری
 • کاردانی ماشین آلات
 • کاردانی حمل و نقل
 • کاردانی فنی عمران – پل سازی و ابنیه فنی
 • کاردان فنی عمران – نقشه برداری
 • کاردانی فنی عمران – ساختمانهای بتنی
 • کاردانی فنی عمران – عمران روستایی
 • کاردان فنی عمران – کارهای عمومی ساختمان
 • کاردانی فنی عمران – آب
 • کاردانی علمی کاربردی عمران – ساختمانهای آبی
 • کاردانی علمی کاربردی عمران – آب و فاضلاب
 • کاردانی فنی عمران – بهره برداری از منابع آب
 • کاردانی فنی عمران – آب شناسی
 • کاردانی فنی عمران – را ه سازی
 • کاردانی فنی عمران – تاسیسات حرارت نیروگاه
 • معلم فنی عمران – کارهای عمومی ساختمان

واحدهای درسی

بر اساس مصوبه های شورای عالی برنامه ریزی، دانشجو باید در دوره کارشناسی عمران 14 واحد درسی رابگذراند که 20 واحد آن درسهای عمومی ، 25 واحد درسهای پایه، 8 واحد درسهای اصلی و تخصصی الزامی و 15 واحد درسهای اختیاری است.

ادامه تحصیلات

ادامه تحصیلات در دوره بعد از کارشناسی را تحصیلات تکمیلی می نامند که شامل : کارشناسی ارشد ( فوق لیسانس یا دکترای حرفه ای ) و دکترای تخصصی است. در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ، دانشجو حدود 32 واحد آموزشی تخصصی را که به تناسب رشته ، تعدادی از واحدهای آن را پایان نامه ( یا رساله ) تشکیل می دهد، می گذراند و معلومات خود را در یک زمینه خاص از رشته، گسترده تر از مقطع کارشناسی افزایش می دهد .

در دوره کارشناس تخصصی که پس از پایان تحصیلات در مقطع کارشناسی ارشد شروع می شود، بسته به رشته تحصیلی ، حدود 45 واحد درس اختصاصی ارائه می گردد که اغلب در حدود نصف این تعداد واحد به پایان نامه دکتری اختصاص می یابد. دانشجو با تدوین این رساله ، کار تحقیقاتی نسبتا گسترده ای را در یک زمینه تخصصی خاص به انجام می رساند و سعی می کند در گسترش مرزهای دانش سهیم باشد.

مهندسی عمران

گرایشهای مختلف کارشناسی ارشد و دکتری

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی عمران – عمران، می تواند در مقطع کارشناسی ارشد در گرایشهای مختلف :

سازه ، سازه های هیدرولیکی مهندسی زلزله ، راه وترابری ، مکانیک خاک وپی ، مهندسی آب ، سازه های دریایی ، مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی برنامه ریزی حمل و نقل ،مهندسی نقشه برداری ( ژئودزی)، فتوگرامتری و مهندسی محیط زیست به تحصیل ادامه دهد و در هر یک از گرایشهای یاد شده زیر شاخ های تخصصی تری وجود دارد که در مقطع دکترای تخصصی و به خصوص در ضمن انجام رساله دکتری به آن پرداخته می شود.

امکان ادامه تحصیل در تمام گرایشهای یاد شده درمقطع کارشناسی ارشد و در بعضی از زمینه های یاد شده در مقطع دکتری در داخل کشور وجود دارد، ولی ادامه تحصیل در پاره ای از گرایشهای دیگر، در حال حاضر فقط در خارج از کشور میسر است.

تواناییهای فارغ التحصیلان مقطعهای کارشناسی ارشد و دکتری

در دوره های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری ) بیشتر به جنبه های نظری و پژوهشی پرداخته می شود. بدین جهت فارغ التحصیلان این دوره ها در هر یک از گرایشهای یاد شده، بیشتر تواناییهای علمی و محاسباتی و به طور کلی نظری خود را افزایش می دهد، اگر چه این افزایش توانایی ، در کارهای اجرایی علمی نیز از نظر صحت اجرا می تواند نقش مهمی داشته باشد.

در مقطع دکتری دانشجو ضمن افزایش مراتب علمی خود، در یک زمینه تخصصی تر ، قدرت و توان خود را برای انجام کارهای تحقیقاتی و توسعه مرزهای دانش و رفع معضلات علمی و اجرایی از طریق پژوهش بالا برده، تحقیقاتی را در یک مورد خاص، انجام می دهد.

مطالب پیشنهادی:
هنگام خرید کفپوش اپوکسی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

جذب فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در محیطهای کار

از آن جا که این فارغ التحصیلان علاوه بر تواناییهای یک کارشناس عمران ، از نظر علمی و نظری وپژوهشی در یک زمینه خاص، معلومات بیشتری دارند، بدین جهت کارایی بیشتری نیز دارند واز مطالب فراگرفته شده می توانند در زمینه های طراحی و محاسباتی دقیق و تخصصی تر و همچنین پژوهشی ، استفاده نمایند.

این گونه فارغ التحصیلان ضمن آن که می توانند در تمام محلیهای جذب فارغ التحصیلان کارشناسی مشغول به کار گردند، مسوولیتهای بالاتر و سنگین تر علمی،پژهشی و اجرایی را به عهده می گیرند. پس از پپایان دوره دکترای تخصصی ، امکان همکاری در دانشگاهها و سایر مراکز علمی و پژوهشی به عنوان عضو هیات علمی برایشان میسر می گردد.

مهارت ها و توانایی های مورد نیاز

 • محاسبه، ساخت و اجرا و طراحی ساختمان های مسکونی، اداری و صنعتی
 • طراحی، محاسبه و اجرای راه ها و جاده های مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها و و روستاها
 • ساخت و اجرا و طراحی و محاسبه انواع پل های بتنی و فلزی و با شکل های مختلف
 • اجرای سدهای مختلف خاکی و بتنی و نیز بندهای انحرافی و سایر تاسیسات وابسته مثل تونل یا کانال انحراف آب رودخانه جهت اجرای عملیات کارگاهی در ضمن ساخت
 • اجرای کارهای مربوط به ساماندهی رودخانه ها.
 • طراحی، محاسبه و ساخت خطوط انتقال آب
 • ساخت تصفیه خانه های آب و فاضلاب
 • طراحی، محاسبه و ساخت شبکه های آب رسانی به منطقه های شهری و روستایی برای تامین آب آشامیدنی
 • طراحی، محاسبه و ساخت شبکه های جمع آوری و دفع آب های سطحی ناشی از نزولات جوی در خیابان ها و سایر منطقه های شهرها
 • انجام کارهای نقشه برداری مثل سراه سازی، سد سازی و …
 • کارهای نقشه کشی طراحی و معماری.

برای موفقیت در این رشته لازم است که افراد در دروس ریاضی و فیزیک و با توجه به نوع گرایش در یکسری درس های بخصوص، توانایی لازم را داشته باشند تا از پس این رشته و سختی های آن برآیند.

بازار کار در ایران

با توجه به فعالیتی که هر سازمان موسسه دارد کسانی که در کارهای عمران هستند می توانند به صورت مستقیم و غیرمستقیم در مراکز مختلف مشغول به کار شوند که از جمله این موارد که این افراد می‌توانند آنجا جذب بازار کار شوند و فعالیت کنند می توان به این موارد اشاره کرد : وزارت خانه های آموزش و پرورش، کشاورزی، فرهنگ و آموزش عالی، بانکها و طرح محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا.

به دلیل این که این افراد در طراحی‌ و ساخت‌ خیلی از کارهای‌ عمرانی‌ مثل راه‌ها، پل‌ها، سدها، سازه‌های‌ دریایی‌ برای‌ سکوهای‌ نفتی‌، آشیانه‌های‌ هواپیما و خانه‌های‌ مسکونی‌ مقاوم‌ در مقابل‌ زلزله‌ همکاری دارند میتوانند در جاهای زیادی مشغول به کار شوند.

مثلا فارغ التحصیلان نقشه‌برداری علاوه بر مورادی که گفته شد در هدایت و کنترل اجرای خطوط انتقال آب، برق، گاز، احداث مترو، نصب وماشین‌ آلات و تجهیزات فنی دقیق و حساس، هدایت و تعیین وضعیت انواع وسایل نقلیه نظامی و غیرنظامی هوائی، دریایی و زمینی هم می توانند کار کنند. همچنین شرکت های مختلف مهندسان مشاور که کارشان طراحی، محاسبه و نظارت براجرای پروژه های ساختمانی و امثال این است این افراد را استخدام میکنند.

 


سوالات متداول در مورد معرفی رشته مهندسی عمران

۱) رشته مهندسی عمران در کدام زیرگروه ریاضی قرار دارد؟
این رشته در زیرگروه ۱ ریاضی قرار دارد. درس ریاضی با ضریب ۴ پراهمیت‌ترین درس در این زیرگروه محسوب می‌شود.

۲) آیا تحصیل در رشته مهندسی عمران بدون کنکور امکان‌پذیر است؟
بله رشته مهندسی عمران یکی از رشته‌های بدون کنکور گروه ریاضی است. داوطلبان می‌توانند با توجه به سوابق تحصیلی و نمرات در این رشته ثبت نام کنند.

۳) برای موفقیت در این رشته کدام دروس اهمیت بسیار زیادی دارند؟
درس‌هایی مانند ریاضی و فیزیک نقش بسیار مهمی در رتبه نهایی و موفقیت داوطلبان دارند.

۴) آیا امکان ادامه تحصیل در این رشته در مقطع ارشد و دکتری وجود دارد؟
بله داوطلبان می‌توانند با توجه به گرایش‌هایی که در این مطلب معرفی شد در یکی از مقاطع ارشد و دکتری به ادامه تحصیل بپردازند.

 

4.5/5 - (4 امتیاز)
CWS

تبلیغات

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام راضیه محمدی عزیز
   بله تو رشته مهندسی عمران ، مهندس خانوم با تجربه و حرفه ای زیاد داریم.
   تقریبا میشه گفت چون اغلب اجرایی هستش کمتر خانوما میان سمت رشته مهندس عمران
   ولی خوب خیلی ها هستن بر اساس علاقه این رشته انتخاب میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا