مهندسی فناوری اطلاعات

آشنایی با زبان برنامه نویسی Visual Basic

زبان برنامه‌ نویسی مهمی در دنیای توسعه نرم‌افزار و برنامه‌ نویسی است که تاثیر قابل توجهی بر صنعت فناوری اطلاعات داشته است. یکی از زبان‌های محبوب و تاریخی که در زمینه توسعه نرم‌افزار استفاده می‌شود، Visual Basic است. در این مقاله از پورتال جامع مهندسین ایران به معرفی Visual Basic به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی می‌پردازیم.

زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک

ویژوال بیسیک (به انگلیسی: Visual Basic) یک زبان برنامه‌ نویسی توسعه یافته از بیسیک است. بیسیک ابتدا توسط جان کمنسینی و توماس کارتز از کالج درنتموث برای نوشتن برنامه‌های ساده طراحی شد و از اواسط دهه ۱۹۶۰ شروع به استفاده شد.

اولین نسخهٔ ویژوال بیسیک یک برنامه ۱۶ بیتی بود. اما از نسخهٔ ۵ به بعد، تنها ویرایش ۳۲ بیتی ارائه شد و نسخهٔ ۴ هم به صورت ۱۶ بیتی و ۳۲ بیتی موجود بود.

ویژوال بیسیک ۲ از نسخه ۶ به بعد بر پایهٔ چارچوب دات‌نت (NET.) ارائه شد.

با ورود ویژوال بیسیک دات نت، بسیاری از برنامه‌نویسان ویژوال بیسیک ۶ به آن مهاجرت کردند، اما هنوز نسخهٔ ۶ طرفداران خود را دارد و در میان زبان‌های برنامه‌نویسی یک جایگاه ویژه دارد.

ویژوال بیسیک برای توسعه سریع نرم‌افزار (RAD یا Rapid Application Development) بر پایهٔ رابط گرافیکی کاربر (GUI یا Graphical User Interface) طراحی شده است. دسترسی آسان و سریع به پایگاه‌های داده با استفاده از DAO، RDO یا ADO و ایجاد کنترل‌های اکتیو ایکس از ویژگی‌هایی است که این زبان را برای توسعهٔ سریع نرم‌افزارها مناسب کرده است.

برنامه‌نویسی در ویژوال بیسیک به صورت رویدادمحور و شیءگرا است. در حوزهٔ برنامه‌نویسی تجاری، ویژوال بیسیک یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها است. آمارها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۰۸، ۵۶٪ از برنامه‌های تجاری با استفاده از این زبان تولید شده‌اند.

VBA در واقع زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک است که در کنار Application ها قرار گرفته، زبان ویژوال بیسیک (VB) به تنهایی قابلیت های VBA را ندارد، و دلیل آن استفاده VBA از قابلیت های Application هایی است که در کنار آنها قرار گرفته، در مقالات این سایت زبان ویژوال بیسیک قرار گرفته در کنار نرم افزار اکسل مورد بحث قرار میگیرد و به عبارتی Application مورد استفاده اکسل میباشد.

visual basic چیست

معرفی زبان برنامه نویسی Visual Basic در اکسل

اصطلاح VBA مخفف عبارت Visual Basic for Applications است که در واقع زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک مختص اپلیکیشن ها می باشد. زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک در چارچوب برخی افزارهای (Applications) آفیس مانند Excel، Word، Outlook و Access گنجانده شده است و به این نرم افزارها قابلیت های زیادی را اضافه نموده است.

کاربرد های زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک در اکسل

کاربردهای زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک در اکسل (VBA) بیشمار می باشد، تصور کنید شما یک بانک اطلاعاتی از مشتریان در اکسل دارید، با استفاده از توانایی های ویژوال بیسیک در اکسل (VBA) می توان داده ها را به نحو دلخواه مورد بررسی و تحلیل قرار داد و یا اینکه در مورد انجام پروژه های مهندسی، زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک در اکسل (VBA) توانایی شما را در تحلیل داده ها، طراحی ها، گزارش گیری و حتی تولید نرم افزار بینهایت افزایش میدهد.

ویژگی‌های خاص زبان ویژوال بیسیک

  • ویژوال بیسیک به دلیل خاصیت (Native Code) جز معدود زبان برنامه‌ نویسی هست که فایل خروجی آن بدون هیچ گونه نیازی به نرم‌افزار جانبی قابلیت اجرا بر روی تمامی نسخه‌های سیستم عامل‌های ویندوز را دارد، از ویندوز ۳ تا ویندوز ۱۰
  • حجم برنامه‌های خروجی تولید شده توسط کامپایلر بسیار کم حجم است؛ که در خام‌ترین حالت ۱۲ کیلوبایت است.
  • تنها زبان برنامه‌ نویسی که قابلیت کار با مجموعه آفیس ویندوز را دارد.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.