بتن مگر چیست و کاربرد آن

بتن مگر در واقع یک بتن با عیار سیمان کم است که به منظور آماده سازی بستر خاکبرداری شده برای آرماتوربندی و صفحه گذاری اجرا می گردد.برای آشنایی بیشتر با بتن مگر در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

بتن مگر

بتن یکی از پرکاربردترین مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی می باشد که به انواع مختلفی همچون بتون سبک ، سنگین ، معمولی ، بتن مگر و … دسته بندی می شود. بتن مگر (Lean Concrete) که به آن بتن لاغر یا بتن نظافت نیز گفته می شود، بتونی است که پیش از آغاز عملیات ساخت و ساز در بستر پروژه برای آرماتوربندی و صفحه گذاری اجرا می گردد. از این جهت به آن بتون لاغر گفته می شود که در تهیه آن از مقدار سیمان کمی استفاده می گردد.

بتن مگر چیست؟

در واقع بتن مگر که با نام های دیگری همچون بتون پوششی و بتون رگلاژ نیز شناخته می شود، نوعی بتون با عیار سیمان کم است. یکی از مهم ترین نکات در اجرای این نوع بتون ضخامت آن است. به طور کلی ضخامت بتن مگر بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر می باشد. شایان ذکر است که در اجرای بتن مگر فونداسیون، بتون ریزی در هر طرف به اندازه ۵ تا ۱۰ سانتی متر بیشتر از ابعاد فونداسیون انجام می شود

مواد تشکیل دهنده بتن مگر

مواد تشکیل دهنده بتن مگر همانند بتون معمولی شامل شن ، ماسه ، سیمان و آب بوده و تنها تفاوت آن در مقدار سیمان مصرفی می باشد. همان طور که پیشتر نیز بیان گردید، میزان سیمان مصرفی در این نوع بتون از بتون های معمولی کمتر می باشد. به طوری که مقدار سیمان مورد استفاده در تهیه این نوع بتون بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم سیمان بر متر مکعب است. همچنین در این نوع بتون نیازی به مسلح سازی نمی باشد. شایان ذکر است که وزن مخصوص بتن مگر کمتر از بتون های معمولی می باشد.

کاربرد بتن مگر

اجرای بتن مگر در ساخت و ساز به دلایل مختلفی انجام می شود که برخی از مهم ترین آنها به شرح زیر می باشد:

مراحل اجرای بتن مگر

اولین مرحله از اجرای بتن مگر پس از خاکبرداری محل پروژه و کوبیدن آن در صورت لزوم، آماده سازی کف پی به منظور بتون ریزی می باشد. بدین منظور بستر بتون ریزی را مرطوب می کنند تا از خروج سریع آب بتون از کف زیر پی و جذب آن و در نتیجه پوک شدن بتون جلوگیری به عمل آید. شایان ذکر است که این میزان رطوبت باید در حدی باشد که آب در کف پی جمع نگردد. پس از این مرحله بتون ریزی انجام می شود. در ادامه سطح بتون با استفاده از تخته ماله صاف می گردد. در انتها نیز عمل آوری بتون انجام می شود.

نکات اجرای بتون مگر

مزایا

همان طور که پیشتر نیز ذکر گردید اجرای بتن مگر موجب جلوگیری از خروج آب بتون شده و در نتیجه از پوک شدن آن جلوگیری می نماید. این بتون با ایجاد فاصله بین بتون اصلی فونداسیون و سطح خاک موجب جلوگیری از پوسیدن بتون توسط سولفات خاک می گردد و به این ترتیب از فونداسیون و اسکلت بتونی حفاظت می نماید. فراهم نمودن زمان کافی برای انجام فرآیند هیدراتاسیون و سفت شدن بتون در حالت عادی از دیگر مزیت های آن می باشد. همچنین اجرای بتن مگر امکان ساخت سازه بر روی زمین های نامناسب را فراهم می آورد.

خروج از نسخه موبایل