آموزش نرم افزار

آموزش پرینت و پلات گرفتن نقشه اتوکد

امروز قصد داریم مراحل پرینت و پلات گرفتن نقشه اتوکد را به شما مهندسین عزیز آموزش دهیم که دارای تنظیمات ساده ای می باشد. پس با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

چاپ نقشه در اتوکد

یکى از مهمترین قسمت هاى اتوکد، خروجى هاى مختلف این نرم افزار براى استفاده هاى مختلف در دستگاه هِاى صنعتى و ساختمانى مى باشد که چاپ نقشه اولین و ضرورى ترین آنها به ویژه در رشته معمارى و عمران مى باشد. تمام مراحل ساخت یک ساختمان باید به وسیله نقشه هاى موجود ساخته و کنترل شود. چاپ نقشه به وسیله ی Printer و Plotter در دو محیط اصلى اتوکد یعنى فضاى مدل و فضاى کاغذ مى باشد .

اجرای دستور چاپ در اتوکد

برای اجرای دستور چاپ در اتوکد باید به شکل زیر عمل کرد:

پلات نقشه اتوکد

با جرای دستور پلات در AutoCAD یک پنجره جدید همانند تصویر زیر باز می شود:

پرینت نقشه اتوکد

دستورات پنجره plot-model

 

قسمت page setup

 • name: با استفاده از این گزینه مى توانید از تنظیم هاى نقشه قبلى یا تنظیم هایى که خودتان قبلا ساخته اید استفاده کنید.
 • add: توسط این گزینه مى توانید تنظیم هاى انجام شده را با یک نام جدید ذخیره کنید.

قسمت printer/plotter

 • properties: تغییرات احتمالى مدنظر روى پرینتر یا پلاتر مورد نظر.
 • plotter: نام پرینتر یا پلاترى را که انتخاب کرده اید، به نمایش مى گذارد.
 • where: چگونگى خروجى چاپ را نشان مى دهد، مثلا : به صورت یک فایل از طریق یک پُرت.
 • description: توضیح در مورد پلاتر انتخابى.
 • plot to file: اگر در زمان چاپ پرینتر یا پلاتر در دسترس نباشد مى توان خروجى چاپ را با تنظیم هاى یک پرینتر یا پلاترخاص با یک فایل با پسوند plt ذخیره و بعدا چاپ کرد .
✔ حتما بخوانید:  رفع مشکل تایپ فارسی در Adobe Illustrator

قسمت paper size

انتخاب ابعاد و اندازه کاغذ به طور مثال A3,A4و …

قسمت number of copies

تعیین تعداد چاپ از روى نقشه

قسمت plot area

 • layout/limits: چاپ محدوده فضاى کاغذ.
 • extents: چاپ تمام ترسیم هاى موجود در صفحه ترسیم.
 • display: چاپ هر آنچه در حال حاضر روى صفحه ترسیم دیده مى شود .
 • view: در ترسیم هاى سه بعدى مى توانید دیدهاى مختلفى را ذخیره نمایید وا گر یک دید را ذخیره کرده باشید این گزینه فعالا است .
 • window: این گزینه بیشترین کاربرد را دارد. اگر قبل از دستور چاپ دور نقشه هاى خود کادرى ترسیم کرده باشید مى توانید توسط گزینه window دو گوشه کادر مورد نظر را انتخاب کنید.

قسمت plot offset

 • center the plot: قرارگیرى موارد چاپ شده در مرکز کاغذ
 • X براى جابجایى محل چاپ نقشه روى کاغذ X مقدار فاصله روى محور و Y براى جابجایى محل چاپ نقشه روى کاغذ Y مقدار فاصله روى محور.

قسمت plot scale:

 • مقیاس چاپ نقشه
 • fit to paper: بدون در نظر گرفتن مقیاس، موارد انتخابى را در کاغذ موجود چاپ مى کند .
 • scale: تعین مقیاس چاپ
 • units: مقیاسی که نقشه با آن ترسیم شده است
 • scale lineweights: تناسب مقیاس خطوط با مقیاس چاپ در فضای کاغذ.

قسمت preview

پیش نمایش چاپ

قسمتapply to layout

ذخیره تنظیم هاى چاپ این کادر در فضاى کاغذ.

جدول مقیاس های عمومی جهت چاپ

مقیاس نقشه های اتوکد

همانطور که از ظاهر جدول پیداست با وارد کردن مقادیر mm و Unit با توجه به مقیاس نقشه می توانید چاپ دقیق و با کیفیتی داشته باشید.

تنظیمات مقیاس در پلات

برای پلات گرفتن با مقیاس دقیق باید در قسمت Plot to scale تیک گزینه Fit to paper را بردارید و گزینه Scale را روی حالت Custom بگذارید تا بتوانید با مقیاس دقیق از فایل‌های خود پلات بگیرید. ابتدا باید واحد انتخاب کنید که دو گزینه Inch و Mm برای شما وجود دارد برای مثال اگر می‌خواهید نقشه‌های خود را ۱/۱۰۰ پلات بگیرید واحد خود را روی Mm قرار دهید و بعد مقیاس مورد نظر را وارد کنید. برای تعیین جهت قرار گیری کاغذ از قسمت Drawing orientation سه حالت Portrait، Landscape و down-Plot upside وجود دارد که می توانید در جهت افقی، عمودی و یا سر ته پلات بگیرید.
برای تعیین کیفیت پلات باید از قسمت Shaded viewport options در پنجره پلات، Quality را مشخص کنید اگر Quality شما بین اعداد ۱۵۰ تا ۳۰۰ Dpi باشد پلات شما کیفیت خوبی خواهد داشت.
آخرین بخش تنظیمات پنجره پلات که به آن می‌پردازیم Plat options است که از این قسمت می‌توانید تنظیماتی مانند واتر مارک، تعیین چاپ موضوعات با ضخامت خطوط، چاپ بر اساس استایل‌های چاپی و … انجام دهید.
یکی از گزینه‌های مهم این قسمت Plot abject lineWight اگر تیک این گزینه را فعال کنید پلات شما با ضخامت خطوط تعیین شده در نقشه پیرینت می‌شود.

✔ حتما بخوانید:  مشکل فونت فارسی اتوکد

نحوه گرفتن پرینت سیاه سفید و رنگی

برای تعیین رنگ نقشه‌ها در پلات از قسمت Plot style table می‌توانید انتخاب کنید که نقشه شما رنگی چاپ شود و یا سیاه سفید. اگر Plot style table تنظیمات پلات شما روی حالت None و یا Acad باشد طبق رنگ لایه‌‌بندی فایل اتوکد برای شما پلات رنگی می‌گیرد. برای پلات سیاه سفید از قسمت Plot style table گزینه Monochrome را انتخاب کنید تا نقشه‌هایتان به صورت تک رنگ در پلات نمایش داده شوند. از دیگر حالت هایی که می‌توانید برای پلات‌های رنگی و سیاه سفید استفاده کنید گزینه Greyscale که به صورت طیفی از رنگ‌های خاکستری در پیرینت نمایش داده می‌شوند. برای ادیت رنگ‌ها در پرینت با کلیک روی آیکون موجود در این قسمت می‌توانید به تنظیمات رنگ‌ها و ایجاد استایل خاص خود دسترسی پیدا کنید.

رفع مشکل بهم ریختگی فونت فارسی در پلات

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از گرفتن پلات متوجه بهم ریختگی فونت‌های فارسی در پلات‌هایتان شده باشید برای رفع این مشکل کافی است در پنجره پلات روی گزینه Propertie کلیک کنید و در بخش Graphics گزینه True type text را فعال کنید و دیگر نگران بهم ریختن فونت‌های فارسی نباشید.

بعد از انجام تمام تنظیمات با کلیک روی گزینه Preview می‌توانید قبل از چاپ فایل پلات خود را در صفحه Preview مشاهده کنید و یا در صورت اطمینان از درستی تنظیمات پلات خود، با زدن Ok می‌توانید پیرینت بگیرید.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.