آموزش نرم افزار

آموزش پرینت و پلات گرفتن نقشه اتوکد

امروز قصد داریم مراحل پرینت و پلات گرفتن نقشه اتوکد را به شما مهندسین عزیز آموزش دهیم که دارای تنظیمات ساده ای می باشد.پس با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

چاپ نقشه در اتوکد

يكى از مهمترين قسمت هاى اتوكد، خروجى هاى مختلف اين نرم افزار براى استفاده هاى مختلف در دستگاه هِاى صنعتى و ساختمانى مى باشد كه چاپ نقشه اولين و ضرورى ترين آنها به ويژه در رشته معمارى و عمران مى باشد. تمام مراحل ساخت يك ساختمان بايد به وسيله نقشه هاى موجود ساخته و كنترل شود. چاپ نقشه به وسیله ی Printer و Plotter در دو محيط اصلى اتوكد يعنى فضاى مدل و فضاى كاغذ مى باشد .

اجرای دستور چاپ در اتوکد

برای اجرای دستور چاپ در اتوکد باید به شکل زیر عمل کرد:

پلات نقشه اتوکد

با جرای دستور پلات در اتوکد یک پنجره جدید همانند تصویر زیر باز می شود:

پرینت نقشه اتوکد

دستورات پنجره plot-model

 

قسمت page setup

name:با استفاده از اين گزينه مى توانيد از تنظيم هاى نقشه قبلى يا تنظيم هايى كه خودتان قبلا ساخته ايد استفاده كنيد.

add:توسط اين گزينه مى توانيد تنظيم هاى انجام شده را با يك نام جديد ذخيره كنيد.

قسمت printer/plotter

 • properties:تغييرات احتمالى مدنظر روى پرينتر يا پلاتر مورد نظر.
 • plotter:نام پرينتر يا پلاترى را كه انتخاب كرده ايد، به نمايش مى گذارد.
 • where:چگونگى خروجى چاپ را نشان مى دهد، مثلا : به صورت يك فايل از طريق يك پُرت.
 • description:توضيح در مورد پلاتر انتخابى.
 • plot to file:اگر در زمان چاپ پرينتر يا پلاتر در دسترس نباشد مى توان خروجى چاپ را با تنظيم هاى يك پرينتر يا پلاترخاص با يك فايل با پسوند plt ذخيره و بعدا چاپ كرد .
✔ حتما بخوانید:  دانلود فونت فارسی اتوکد به همراه آموزش نصب تصویری

قسمت paper size

انتخاب ابعاد و اندازه کاغذ به طور مثال A3,A4و …

قسمت number of copies

تعيين تعداد چاپ از روى نقشه

قسمت plot area

 • layout/limits: چاپ محدوده فضاى كاغذ.
 • extents: چاپ تمام ترسيم هاى موجود در صفحه ترسيم.
 • display: چاپ هر آنچه در حال حاضر روى صفحه ترسيم ديده مى شود .
 • view: در ترسيم هاى سه بعدى مى توانيد ديدهاى مختلفى را ذخيره نماييد وا گر يك ديد را ذخيره كرده باشيد اين گزينه فعالا است .
 • window: اين گزينه بيشترين كاربرد را دارد. اگر قبل از دستور چاپ دور نقشه هاى خود كادرى ترسيم كرده باشيد مى توانيد توسط گزینهwindow دو گوشه كادر مورد نظر را انتخاب كنيد.

قسمت plot offset

 • center the plot: قرارگيرى موارد چاپ شده در مركز كاغذ
 • Xبراى جابجايى محل چاپ نقشه روى كاغذ X مقدار فاصله روى محور و Yبراى جابجايى محل چاپ نقشه روى كاغذ Y مقدار فاصله روى محور.

قسمت plot scale:

 • مقیاس چاپ نقشه
 • fit to paper: بدون در نظر گرفتن مقياس، موارد انتخابى را در كاغذ موجود چاپ مى كند .
 • scale: تعین مقیاس چاپ
 • units: مقیاسی که نقشه با آن ترسیم شده است
 • scale lineweights: تناسب مقیاس خطوط با مقیاس چاپ در فضای کاغذ.

قسمت preview

پیش نمایش چاپ

قسمتapply to layout

ذخيره تنظيم هاى چاپ اين كادر در فضاى كاغذ.

جدول مقیاس های عمومی جهت چاپ

مقیاس نقشه های اتوکد

همانطور که از ظاهر جدول پیداست با وارد کردن مقادیر mm و Unit با توجه به مقیاس نقشه می توانید چاپ دقیق و با کیفیتی داشته باشید.

تنظیمات مقیاس در پلات

برای پلات گرفتن با مقیاس دقیق باید در قسمت Plot to scale تیک گزینه Fit to paper را بردارید و گزینه Scale را روی حالت Custom بگذارید تا بتوانید با مقیاس دقیق از فایل‌های خود پلات بگیرید. ابتدا باید واحد انتخاب کنید که دو گزینه Inch و Mm برای شما وجود دارد برای مثال اگر می‌خواهید نقشه‌های خود را ۱/۱۰۰ پلات بگیرید واحد خود را روی Mm قرار دهید و بعد مقیاس مورد نظر را وارد کنید. برای تعیین جهت قرار گیری کاغذ از قسمت Drawing orientation سه حالت Portrait، Landscape و down-Plot upside وجود دارد که می توانید در جهت افقی، عمودی و یا سر ته پلات بگیرید.
برای تعیین کیفیت پلات باید از قسمت Shaded viewport options در پنجره پلات، Quality را مشخص کنید اگر Quality شما بین اعداد ۱۵۰تا ۳۰۰ Dpi باشد پلات شما کیفیت خوبی خواهد داشت.
آخرین بخش تنظیمات پنجره پلات که به آن می‌پردازیم Plat options است که از این قسمت می‌توانید تنظیماتی مانند واتر مارك، تعیین چاپ موضوعات با ضخامت خطوط، چاپ بر اساس استایل‌هاي چاپی و … انجام دهید.
یکی از گزینه‌های مهم این قسمت Plot abject lineWight اگر تیک این گزینه را فعال کنید پلات شما با ضخامت خطوط تعیین شده در نقشه پیرینت می‌شود.

✔ حتما بخوانید:  دستورات مهم در اتوكد

نحوه گرفتن پرینت سیاه سفید و رنگی

برای تعیین رنگ نقشه‌ها در پلات از قسمت Plot style table می‌توانید انتخاب کنید که نقشه شما رنگی چاپ شود و یا سیاه سفید. اگر Plot style table تنظیمات پلات شما روی حالت None و یا Acad باشد طبق رنگ لایه‌‌بندی فایل اتوکد برای شما پلات رنگی می‌گیرد. برای پلات سیاه سفید از قسمت Plot style table گزینه Monochrome را انتخاب کنید تا نقشه‌هایتان به صورت تک رنگ در پلات نمایش داده شوند. از دیگر حالت هایی که می‌توانید برای پلات‌های رنگی و سیاه سفید استفاده کنید گزینه Greyscale که به صورت طیفی از رنگ‌های خاکستری در پیرینت نمایش داده می‌شوند. برای ادیت رنگ‌ها در پرینت با کلیک روی آیکون موجود در این قسمت می‌توانید به تنظیمات رنگ‌ها و ایجاد استایل خاص خود دسترسی پیدا کنید.

رفع مشکل بهم ریختگی فونت فارسی در پلات

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از گرفتن پلات متوجه بهم ریختگی فونت‌های فارسی در پلات‌هایتان شده باشید برای رفع این مشکل کافی است در پنجره پلات روی گزینهPropertie کلیک کنید و در بخش Graphics گزینه True type text را فعال کنید و دیگر نگران بهم ریختن فونت‌های فارسی نباشید.

بعد از انجام تمام تنظیمات با کلیک روی گزینه Preview می‌توانید قبل از چاپ فایل پلات خود را در صفحه Preview مشاهده کنید و یا در صورت اطمینان از درستی تنظیمات پلات خود، با زدن Ok می‌توانید پیرینت بگیرید.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.