مهندسی نقشه برداری

آشنایی با شاخص نقشه برداری

شاخص نقشه برداری

شاخص نقشه برداری دارای دو مدل پهن و نازک میباشد که دارای ۳ مدل ۵ متری و ۳ متری و ۲ متری میباشد. در نقشه برداری و مخصوصاً در کارهاي ترازيابي که اختلاف ارتفاع بين نقاط را تعيين مي کنند.از شاخص مدرج استفاده مي شود. و آن عبارت است از خط کش بزرگي که طول آن ۴ متر بوده و عرض آن حدود ۱۵ سانتي متر و ضخامت آن ۲ تا ۳ سانتيمتر مي باشد.

ترازیابی

شاخص نقشه برداری یکی از ابزارهای اصلی در نقشه برداری،خصوصاً ترازیابی هستند.تعیین اختلاف ارتفاع دو نقطه یا نقاط نسبت به هم را ترازیابی می گوینــد.

شاخص

در ساخت این میر از ترکیب رنگ‌های سفید و مشکی استفاده شده است تا به‌راحتی بتوان مقادیر را قرائت کرد. شرکت لایکا در ساخت این محصول از فلز آلومینیوم استفاده کرده است.

این فلز استحکام مناسبی دارد و مانع از سنگین شدن میر شده است شاخص نقشه برداری و یا به نام دیگری که نقشه برداران این محصول را مینامند سطح تراز سطحی است.

که در تمام نقاط عمود بر امتداد نیروی ثقل باشد. فاصله قائم نقطه نسبت به سطح مبنا را ارتفاع می گویند.و در ترازیابی نقاطی هستند که میـر روی آن ها قرارگرفته و با استفاده از دوربین ارتفاع مندرج روی شاخص قرائت شده است.

چون حمل ونقل شاخص ۴ متري مشکل است معمولاً تاشونده بوده و از ۲ تکه که روي هم لولا شده اند تشکيل مي شود.

درجات شاخص به انواع مختلف با رنگ روي آن مشخص شده و انواع آن در شکل زير ديده مي شود. هر ۱۰ سانتيمتر به ۱۰ سانتيمتر اعداد روي آن نوشته شده و براي هر متر طول يک علامت يا عدد نيز ذکر شده است در پشت شاخص ۲ دستگيره براي نگهداشتن آن نصب شده و براي آنکه شاخصدار، شاخص را به طور قائم نگهدارد تراز کوچکي کروي به آن متصل مي کنند.

✔ حتما بخوانید:  چگونه بهترین شرکت نقشه برداری را انتخاب کنیم؟

شاخص نقشه برداری

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.