سیم و کابل

کابل فشار متوسط و انواع آن

کابل فشار متوسط چیست؟

کابل های فشار متوسط دارای رنج ولتاژی ۶ کیلو ولت الی ۳۰ کیلو ولت می باشند. این دسته از کابل ها در انواع مس و آلومینیوم به صورت تک رشته و سه رشته تولید می گردند. از کابل فشار متوسط برای تأمین برق ساختمان های تجاری یا مسکونی و مدار های توزیع صنعتی استفاده می شود. این کابل ها برای استفاده در محیط داخلی، نصب در داخل ساختمان با رعایت مقررات مربوطه و استفاده در کانال یا ترانشه، زیر زمین به صورت دفن مستقیم در زیر خاک خشک یا مرطوب و در سینی های کابل برای ساختمان های صنعتی، تابلو برق و نیروگاه ها و همچنین نصب در فضای آزاد مناسب هستند.

کابل فشار متوسط با هادی های مس یا آلومینیوم مطابق با استاندارد های IEC یا BS طراحی و تولید می گردد و در انواع تک رشته یا سه رشته ای موجود است. این کابل ها با عایق XLPE یا XLPE مقاوم در برابر درخت آبی (TR-XLPE) تولید می گردد. در ادامه مطلب برای آشنایی بیشتر با کابل فشار متوسط همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

بررسی ساختار کابل فشار متوسط

همان طور که در تصویر کابل تک رشته فشار متوسط مشاهده می شود این کابل از چندین لایه تشکیل می گردد که در ادامه به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد.

 

medium pressure cable

 

هادی کابل از مس آنیل شده یا آلومینیوم ساخته می شود. معمولا طرح های متفاوتی در ساخت هادی بکار برده می شود که هادی های تابیده شده منظم فشرده و هادی های چند جزئی (Milliken) از رایج ترین آن ها می باشد.

کابل فشار متوسط

در ساختار Stranded Circular یا تابیده شده منظم مطابق تصویر بالا، هادی از مجموعه سیم های گرد به هم تابیده شده تشکیل می شود و معمولا یک رشته در وسط و در لایه اول شش رشته به دور آن تابیده می شود و در مقاطع بزرگ تر دوازده رشته به لایه اول تابیده شده و این ساختار به همین ترتیب در لایه های بعد تکرار می شود. جهت از بین بردن فاصله بین رشته ها که عامل تخلیه الکتریکی و کاهش طول عمر کابل می باشد و همچنین در جهت به حداقل رساندن مواد مصرفی در کابل هادی را فشرده می سازند.

✔ حتما بخوانید:  کابل برق سه فاز چیست؟

کابل فشار متوسط

در ساختار هادی Milliken یا چند جزئی نیز مطابق تصویر بالا در هر سکتور، سیم های هر لایه به طور مرتب چیده می شوند. گام رشته ها سبب می شود که فاصله آن ها تا مرکز در طول هادی مختلف باشد. کاهش اثر پوستی از مزایای این نوع ساختار هادی می باشد. اسکرین هادی نیز یک ترکیب نیمه رسانای اکسترود شده بر روی هادی می باشد که از شدت میدان الکتریکی بین عایق XLPE و هادی می کاهد.

عایق کابل فشار متوسط از XLPE با ضخامت مناسب برای تامین الزامات الکتریکی و فیزیکی مشخص شده توسط استاندارد های طراحی کابل مانند IEC ،BS و غیره ساخته می شود. عایق باید دارای کیفیت بالا و مقاوم در برابر گرما و رطوبت باشد، عایق کابل باید برای نصب در مکان های مرطوب و خشک در دمای بیش از ۹۰ درجه سانتی گراد در شرایط عادی، ۱۳۰ درجه سانتی گراد در شرایط اضافه بار اضطراری و ۲۵۰ درجه سانتی گراد در شرایط اتصال کوتاه مناسب باشد.

در لایه بعد، اسکرین عایق با همان عملکرد اسکرین هادی قرار دارد. اسکرین عایق باید مستقیما روی عایق اعمال شده و از یک ترکیب نیمه رسانای اکسترود شده بر روی عایق تشکیل می شود.

وقتی ولتاژ به ده ها یا حتی صد ها کیلو ولت می رسد، یک شیلد فلزی برای خنثی کردن میدان الکتریکی خارج از کابل لازم است. شیلد با اهدافی همچون بازگشت جریان شارژ خازنی، هدایت جریان خطا ی زمین در صورت بروز خطا تا زمان خاموش شدن سیستم، کاهش تأثیر الکتریکی در محیط اطراف کابل در صورت بروز خطای زمین و همچنین حفاظت در برابر تماس تصادفی در ساختار کابل قرار می گیرد.

صفحه فلزی در کابل های ولتاژ متوسط باید از یک یا چند نوار یا یک لایه متحد المرکز سیم یا ترکیبی از سیم و نوار تشکیل شود. در هنگام انتخاب شیلد که معمولا از مس هستند نه تنها برای ایمنی مکانیکی بلکه برای تامین ایمنی الکتریکی نیز باید به احتمال خوردگی توجه شود.
آرمور یا زره از کابل در برابر فشار های مکانیکی محافظت می کند. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می گردد در کابل های چند رشته ای، از فولاد گالوانیزه به عنوان زره در یکی از اشکال نواری یا سیمی در ساختار کابل استفاده می گردد.

✔ حتما بخوانید:  کابل کواکسیال چیست؟ ساختار ،کاربرد و انواع آن

کابل فشار متوسط

معمولا در کابل های تک هسته ای در سیستم های تک فاز یا سه فاز AC به منظور جلوگیری از تلفات اضافی زره قرار نمی گیرد. با این حال، باید زرهی از مواد غیر مغناطیسی (آلومینیوم) در جایی که انتظار می رود کابل در معرض آسیب مکانیکی یا تنش های کششی بالا قرار می گیرد در ساختار کابل استفاده گردد.

شیلد فلزی یا سایر غلاف های فلزی به حفاظت بیشتری در برابر آسیب مکانیکی و بیش از همه در برابر خوردگی ناشی از آب همراه با اجزای فعال الکترولیتی در خاک نیاز دارند، از این رو ژاکت خارجی باید در برابر فشار های مکانیکی هنگام نصب و سرویس و همچنین سایر خطرات همچون موریانه ها، هیدروکربن ها و غیره مقاومت کند.

این ماده باید از ترکیب ترمو پلاستیک (پی وی سی، پلی اتیلن یا مواد مشابه) ساخته شده و بر روی کابل قرار گیرد.

انواع کابل فشار متوسط

کابل فشار متوسط در انواع معمولی

 • N2XSY
 • NA2XSY
 • N2XSEY
 • NA2XSEY

کابل فشار متوسط مسلح

 • N2XSYRY
 • N2XSYBY
 • N2XSEYRY
 • N2XSEYBY
 • NA2XSYRY
 • NA2XSYBY
 • NA2XSEYRY
 • NA2XSEYBY

کابل فشار متوسط مسلح و سربی

 • N2XSYKYRY
 • N2XSYKYBY
 • N2XSEKYRY
 • N2XSEKYBY
 • NA2XSYKYRY
 • NA2XSYKYBY
 • NA2XSEKYRY
 • NA2XSEKYBY

همان طور که گفته شد کابل فشار متوسط نوع مسلح آن می تواند در مقابل تنش های فیزیکی و مکانیکی خارجی مقاومت کند و نوع سربدار آن در محیط های حاوی هیدرو کربن ها، حلال ها و مواد خورنده پایدار و در مقابل نفوذ آب به صورت شعاعی مقاوم است.

نحوه کد گذاری کابل فشار متوسط

در جدول زیر نحوه استخراج مشخصات کابل از طریق کد کابل توضیح داده شده است. به عنوان مثال با توجه به این جدول کد NYFGby به کابل با هادی مسی اشاره دارد که دارای عایق PVC و همچنین زره فولاد گالوانیزه می باشد. برای محکم کردن زره از نوار فولادی مارپیچ استفاده شده است و همچنین Y بیانگر این است که کابل دارای روکش PVC می باشد.

✔ حتما بخوانید:  کابل زره دار چیست؟

مشخصات کابل های فشار متوسط

 
نوع نماد مثال
کابل با هادی مسی N NYY
کابل با هادی آلومینیومی NA NAYCWY
عایق PVC (اولین Y در ردیف علامت گذاری) Y NAYY
عایق PE (اولین ۲Y در ردیف علامت گذاری) ۲Y N2YSY
عایق XLPE ۲X N2XSY
هادی هم مرکز با هادی مسی که دارای نوار یا سیم های مارپیچی مسی می باشد. C NYCYFGY
هادی هم مرکز با هادی های مسی که به صورت موجی شکل داده شده و همراه نوار مسی مارپیچی است. CW NAYCWY
هادی هم مرکز با هادی های مسی و نوار مسی که به صورت مارپیچی روی هر رشته به صورت جداگانه به کار رفته است. CE N2XCEY
حفاظ شامل هادی های مسی و نوار مسی که به صورت مارپیچی بکار رفته است. S NYSY
حفاظ شامل هادی های مسی و نوار مسی که به صورت جداگانه هر رشته بکار رفته است. SE NYSEY
پوشش ضد آب به صورت طولی (F) NA2XS(F)2Y
زره گالوانیزه از هادی فولادی تخت F NAYFGbY
زره نوار فولادی B N2XSYBY
زره گالوانیزه از نوار فولادی به صورت مارپیچی G NYFGbY
زره گالوانیزه از هادی فولادی با مقطع گرد R NYCYRGbY
غلاف سربی K NYKY
غلاف PVC (دومین Y در ردیف علامت گذاری) Y NAYY
غلاف PE (دومین ۲Y در ردیف علامت گذاری) ۲Y NA2XS2Y

 

کاربرد کابل فشار متوسط

در ذیل به چند نمونه از کاربرد کابل فشار متوسط اشاره می گردد:

 • خطوط زمینی توزیع برق
 • ارتباط میان ترانسفورماتور و سوئیچ گیر در پست های فوق توزیع و انتقال
 • خطوط اختصاصی تامین برق صنایع و کارخانه های بزرگ
 • ارتباط میان ژنراتور و ترانسفورماتور افزاینده در نیروگاه ها

 

منبع: famcocorp

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.