سیم و کابل

کابل سه فاز چند رشته دارد؟

برای پاسخ به پرسش کابل سه فاز چند رشته دارد ابتدا می بایست توضیح مختصری در خصوص برق سه فاز داشته باشیم. برق سه فاز همانطور که از نام آن پیداست به برقی گفته می شود که جریان آن توسط سه فاز مستقل تامین می شود. برق سه فاز به وسیله دو روش رایج ستاره و مثلث به تجهیزات و دستگاه هایی که نیازمند برق سه فاز هستند متصل می شود.

در روش مثلث برای متصل کردن برق به یک دستگاه نیازمند سه رشته کابل تک رشته و یا یک کابل سه رشته (سه سیم) هستیم. جریان بازگشت نول در روش مثلث به وسیله فازهای دیگر انجام می شود که علت آن وجود 120 درجه اختلاف در نوسانات مابین فازها می باشد.بنابراین یکی از کابل های پرمصرف سه فاز کابل های تک رشته و کابل های سه رشته می باشد. اما این دو تنها کابل های رایج برای برق سه فاز نیستند. در ادامه کلیه کابل هایی که در سیستم های سه فاز استفاده می شوند را شرح می دهیم.

کابل سه فاز چند رشته دارد؟

کابل برق های مختلف در انواع تک رشته، سه رشته، سه و نیم رشته (کابل سه فاز به اضافه) و پنج رشته به عنوان کابل برق های سه فاز مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به توضیح هر یک از این کابل ها و کاربرد آن ها به عنوان یک کابل برق سه فاز می پردازیم.

انواع کابل سه فاز

کابل سه فاز تک رشته

کابل سه فاز تک رشته

با استفاده از کابل های تک رشته در سیستم های سه فاز می توان به ازای هر فاز از یک رشته کابل استفاده نمود. با توجه به ضخامت کابل های سه رشته و قطر زیاد آن ها خصوصاً در مقاطع بالا مانند 3*240، زمانی از کابل های تک رشته استفاده می شود که فضای کافی برای عبور یک کابل سه رشته وجود نداشته باشد. در اینگونه موارد با اتصال سه کابل تک رشته به صورت مستقل اتصال جریان برق سه فاز انجام می پذیرد. رایج ترین کابل های تک رشته سه فاز در این دسته کابل 1×120، 1×150، 1×185، 1×240 و 1×300 می باشد.

✔ حتما بخوانید:  کابل خودنگهدار چیست؟

کابل برق سه فاز سه رشته

کابل برق سه فاز سه رشته

کابل برق های سه فاز سه رشته همانطور که از نام آن پیداست از سه رشته سیم برق با مقاطع یکسان در آن ها به جهت اتصال به برق سه فاز استفاده شده است. این کابل ها با نام کابل برق سه فاز بدون نول در بازار شناخته می شوند. از این کابل در شرایطی که مدار شما فاقد جریان برگشتی (نول) است استفاده می شود. رایج ترین کابل سه فاز سه رشته 3×25 و 3×50 می باشد که به عنوان کابل سه فاز سه رشته بدون نول از آن ها استفاده می شود.

کابل برق سه فاز سه و نیم رشته

کابل برق سه فاز سه و نیم رشته

کابل برق های سه فاز سه و نیم رشته یا در اصطلاح عامیانه (کابل به اضافه) رایج ترین کابل برق سه فاز است که با بهره مندی از سه رشته سیم با مقاطع یکسان و یک رشته سیم با نصف مقطع سه رشته دیگر قادر است جریان هر سه فاز را به مقاطع یکسان خود برقرار نماید. رشته دیگری که ابعاد سطح مقطع آن نصف سه رشته دیگر می باشد به جهت اتصال به نول مدارها استفاده می شود. نحوه بیان کابل های این گروه برای مثال به صورت: کابل 3 در 35 به اضافه 16 است که سه در سی و پنج بیان می کند که در زیر روکش نهایی این کابل از سه رشته سیم با مقطع 35 میلی متر مربع قرار گرفته است و عبارت به اضافه 16 نیز بیان می کند که علاوه بر سه رشته سیم یک رشته سیم نول با مقطع 16 نیز قرار گرفته است.

کابل برق سه فاز پنج رشته

کابل های 5 رشته نیز نوعی از کابل های سه فاز هستند که از پنج رشته سیم برق در ساختار آن ها استفاده شده که از 3 رشته آن به عنوان مسیر جریان سه فاز و از دو رشته دیگر آن به عنوان نول و ارت استفاده می شود.

✔ حتما بخوانید:  کابل جوش چیست ؟ و ویژگی هایی آن

کابل سه فاز زمینی بهتر است یا افشان؟

به طور کلی به دلیل عدم وجود اکسیژن در ساختار ملکولی مس و یکنواخت بودن سطح هادی در کابل های زمینی، این کابل ها عملکرد بسیار بهتری در مقابل کابل های افشان دارند. در مقابل به دلیل همین سطح یکنواخت از انعطاف پذیری کمتری در مقایسه با کابل های افشان برخوردار هستند. بنابراین در صورتی که استاندارد ها برای شما الزامی است از کابل های زمینی استفاده نمایید. در غیر اینصورت با توجه به انعطاف پذیری بالای کابل های افشان و سهولت در نصب آن ها می توانید به عنوان جایگزین از کابل های افشان استفاده نمایید.

 

منبع: barghsan (لینک)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.