فایلمهندسی عمران

اصول مدیریت ساخت

در این پست جزوه اصول مدیریت ساخت را برای دانلود در سایت آی سیویل گذاشتیم که توسط استاد فاطمه کمانی تهیه و تنظیم شده است.

مراجع درس اصول مدریت و ساخت

مراجع جزوه اصول مدیریت و ساخت به دو بخش تقسیم میشود.

اصول مدیریت ساخت، دکتر حسن صادقی ، مهندس سید محمود علمایی، موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین (ع)
نشریه ۴۳۱۱ : موافقتنامه ، شرایط عمومی پیمان و شرایط خصوصی پیمان ها و مقررات آنها، سازمان مدیریت و برنامه ریزی

تعاریف و اصطلاحات و مواد قانونی در ارتباط با طرح های عمرانی

تعریف طرح عمرانی

مجموعه عملیات و خدمات مشخص، براساس مطالعات توجیهی فنی و اقتصادی یا اجتماعی که توسط دستگاه اجرایی انجام می شود طی مدت معین و با اعتبار معین برای تحقق بخشیدن به هدف های برنامه‌ی عمرانی پنج ساله به صورت سرمایه گذرای ثابت شامل هزینه های غیر ثابت وابسته در دوران مطالعه و جرا و یا مطالعات خاص هزینه می گردد تمامی یا قسمتی از هزینه های اجرایی آن از محل اعتبارات عمرانی تامین می شود.

انواع طرح های عمرانی

طرح عمرانی انتفاعی: طرحی است که در مدت معقولی پس از شروع به بهره برداری علاوه بر تامین هزینه های جاری و استهلاک سرمایه؛ سود مناسب به تبعیت از سیاست دولت نیز عاید می نماید.

طرح عمرانی غیر انتفاعی: طرحی است برای انجام برنامه های رفاه اجتماعی و عملیات زیربنایی و یا احداث ساختمان و تاسیسات جهت تسهیل کلیه ی وظایف دولت توسط بخش خصوصی و یا دستگاه اجرایی، اجرا می‌گردد و هدف اصلی آن حصول درآمد نمی باشد.

✔ حتما بخوانید:  دانلود رایگان اکسل فهرست بها ۱۴۰۰

طرح مطالعاتی: طرحی است براساس قرارداد بین سازمان (سازمان مدیریت و برنامه ریزی) و یا سایر دستگاه های اجرایی با موسسات علمی و یا مطالعاتی متخصص برای بررسی خاص اجرا می گردد.

برنامه‌ی عمرانی پنج ساله یا کوتاه مدت

منظور برنامه‌ی جامعی است که برای مدت پنج سال تنظیم و به تصویب مجلس می رسد و ضمن آن هدف ها و سیاست های توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی طی همان مدت مشخص می شود در این برنامه کلیه منابع مالی دولت و همچنین منابعی که از طرف شرکت های دولتی و بخش خصوصی صرف عملیات عمرانی می گردد از یک طرف و اعتبارات جاری و عمرانی دولت و هزینه های عمرانی شرکت های دولتی و بخش خصوصی از طرف دیگر جهت وصول به هدف های مذکور پیش بینی می گردد.

برنامه‌ی سالانه

منظور برنامه‌ی عملیات اجرایی دولت است که سالانه تنظیم و همراه بودجه کل کشور تقدیم مجلس می‌گردد و ضمن آن در قالب هدف ها و سیاست های مندرج در برنامه‌ی عمرانی پنج ساله هدف های مشخص و عملیات اجرایی سالانه‌ی هر دستگاه اجرایی با اعتبار مربوطه تعیین می شود.

برنامه‌ی درازمدت

منظور برنامه ایست که ضمن آن توسعه اقتصادی و اجتماعی برای یک دوره‌ی ده ساله یا طولانی تر به عنوان راهنمای برنامه ریزی های پنج ساله پیش بینی می شود.

طرح های عمرانی برحسب سطح یا منطقه اجرایی

طرح های ملی

برنامه ای است جامع حاوی هدف‌ها، سیاست‌ها، میزان اعتباراتی که برای تامین یا قسمتی از یک نوع نیاز اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در قالب برنامه های میان مدت تدوین شده و مشتمل بر یک یا چند طرح عمرانی باشد .

طرح های استانی

مجموعه عملیات و خدمات مشخص ، بر اساس مطالعات توجیهی فنی و اقتصادی و اجتماعی ، در یک موقعیت جغرافیایی معلوم ، در یک دوره زمانی مشخص با اعتباری معین در قالب برنامه عمرانی

طرح های خاص ناحیه ای

مجموعه عملیات و خدمات طراحی و ساخت تمام یا قسمتی از یک طرح عمرانی ، به صورت واحدی مستقل یا قابل بهره برداری از آن طرح

✔ حتما بخوانید:  مهندسی عمران چیست؟ و چرا مهندسی عمران بخوانیم؟

 

مشخصات:

  • نوع فایل : pdf
  • فایل دانلودی: zip
  • حجم فایل : 4.59 MB
  • تعداد صفحات : 207

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.