رپورتاژ آگهی

خواص آب زرشک در انسان

خواص آب زرشک در انسان

خوردن آب زرشک ممکن است به جلوگیری از سندرم متابولیک ، که خوشه ای از عوامل خطر است و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد ، کمک کند.

به ویژه ، آب زرشک ممکن است در برابر چاقی و قند خون بالا ، کلسترول ، تری گلیسیرید و فشار خون محافظت کند – همه اینها عوامل خطرزای این سندرم هستند (۲۳ منبع معتبر).

یک مطالعه ۸ هفته ای در ۴۶ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که نوشیدن حدود ۷ اونس (۲۰۰ میلی لیتر) آب زرشک در روز ، به طور قابل توجهی فشار خون ، تری گلیسیرید ، کلسترول و قند خون را کاهش می دهد ، در مقایسه با دارونما (منبع ۲۴Trusted).

علاوه بر بهبود عوامل خطر ابتلا به سندرم متابولیک ، آب زرشک ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو در افرادی که از قبل دارای این بیماری هستند کمک کند.

استرس اکسیداتیو ناشی از آسیب سلول اساسی ناشی از مولکول های واکنشی به نام رادیکال های آزاد است. داشتن استرس اکسیداتیو بسیار زیاد – و آنتی اکسیدان کافی برای مقابله با آن – نمی تواند منجر به بیماری های قلبی و سایر مشکلات سلامتی شود (۲۵Trusted Source).

یک مطالعه ۶ هفته ای در ۱۰۶ نفر مبتلا به سندرم متابولیک نشان داد که مصرف ۶۰۰ میلی گرم آب زرشک خشک در روز به طور معنی داری استرس اکسیداتیو را در مقایسه با دارونما کاهش داده است (۲۵ منبع معتبر).

براساس این نتایج ، خوردن انواع توت ها می تواند به کاهش احتمال ابتلا به عوامل خطر برای سندرم متابولیک و همچنین کاهش استرس اکسیداتیو مرتبط با آن کمک کند. با این وجود تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه
نشان داده شده است که آب زرشک باعث افزایش فاکتورهای خطر ابتلا به سندرم متابولیک و کاهش استرس اکسیداتیو در ارتباط با آن می شود.

خواص آب زرشک در انسان
برای سلامتی دندان مفید است

مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که عصاره آب زرشک می تواند با التهاب مبارزه کند.

این احتمالاً به این دلیل است که بربرین به عنوان یک ماده ضد التهابی قدرتمند عمل می کند (منبع اطمینان ۱۲).

بنابراین ، ممکن است به درمان بیماریهای التهابی دندان مانند لثه ، که با ایجاد پلاک ، تورم و سوزش لثه ها مشخص می شود (۲۶Tusted Source) کمک کند.

یک مطالعه در ۴۵ پسر بین ۱۱ تا ۱۲ ساله نشان داد که استفاده از ژل دندانی آب زرشک به مدت ۲۱ روز باعث کاهش پلاک و لثه به طور معنی داری بیشتر از دارونما (۲۷).

این مطالعه همچنین نشان داد که ژل آب زرشک نسبت به خمیر دندان ضد پلاک سنتی مؤثرتر است ، اما نتایج معنی دار نبود (۲۷).

این نتایج نشان می دهد که درمان آب زرشک ممکن است سلامت دندان را بهبود بخشد ، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه
با توجه به اینکه بربرین یک ماده ضد التهابی قدرتمند است ، ژل های دندانی حاوی آب زرشک ممکن است به مبارزه با لثه و التهاب مرتبط با دهان کمک کنند. با این حال ، تحقیقات هنوز محدود است.

ممکن است اثرات ضد سرطان داشته باشد

چندین روش مختلف وجود دارد که با استفاده از آن آب زرشک می تواند اثرات ضد سرطانی داشته باشد ، که همه مربوط به بربرین است.

از آنجا که بربرین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند ، ممکن است به مبارزه با آسیب اکسیداتیو ناشی از پیشرفت سرطان کمک کند (۲۸Trusted Source).

علاوه بر این ، بربرین ممکن است باعث مرگ سلولهای سرطانی ، جلوگیری از تکثیر سلولهای سرطانی و مهار آنزیمهای موجود در چرخه زندگی سلولهای سرطانی شود (۲۸Trusted Source).

چندین آزمایش لوله آزمایش نشان داده اند که بربرین مانع از رشد تومور می شود و مرگ سلول را در سلولهای سرطانی پروستات ، کبد ، استخوان و پستان انسان آغاز می کند (۲۹Trusted Source، ۳۰Trusted Source، ۳۱Trusted Source، ۳۲Trusted Source).

با این حال ، تحقیقات به مطالعات لوله آزمایش محدود شده است ، و تحقیقات بیشتری برای درک بهتر نقش احتمالی زرشک در درمان سرطان و پیشگیری از آنها لازم است.

خلاصه
بربرین ممکن است از طریق مکانیسم های مختلف به محافظت در برابر سرطان کمک کند و نشان داده شده است که پیشرفت سرطان را در مطالعات لوله آزمایش کند می کند.

 ممکن است به مبارزه با آکنه کمک کند

زرشک ممکن است در درمان آکنه نقش مهمی داشته باشد ، یک بیماری پوستی که با ایجاد برآمدگی ها و جوش های ملتهب مشخص می شود.

به طور خاص ، بربر و سایر ترکیبات موجود در زرشک ممکن است به مبارزه با التهاب و عفونت های مرتبط با آکنه کمک کند (منبع اعتماد ۳۳).

یک مطالعه در بزرگسالان با آکنه متوسط ​​تا شدید نشان داد که مصرف ۶۰۰ میلی گرم عصاره آب زرشک خشک در روز به مدت ۴ هفته بطور معنی داری باعث کاهش میانگین ضایعات در مقایسه با دارونما (منبع ۳۳Tusteded) شد.

این مطالعه نتیجه گرفته است که عصاره این توت ممکن است یک گزینه درمانی مطمئن و مؤثر برای نوجوانان مبتلا به آکنه باشد ، اما تحقیقات گسترده تری لازم است.

خلاصه
تحقیقات محدود نشان می دهد که عصاره آب زرشک در درمان آکنه و کاهش جوش ها مؤثر است ، اما مطالعات بیشتری لازم است.

اضافه کردن آسان به رژیم غذایی خود

آب زرشک  ها دارای طعم ترش ، کمی شیرین هستند و می توانند به صورت خام ، در مربا یا به عنوان جزئی از ظروف و سالادهای برنج خورده شوند. همچنین می توان آنها را آبدار یا از آن برای تهیه چای استفاده کرد.

در حالی که آب زرشک  به طور کلی برای بیشتر افراد بی خطر شناخته می شود ، برخی گزارش ها حاکی است که مقادیر زیاد یا دوزهای زیاد مکمل می توانند باعث ناراحتی معده و اسهال شوند (۱۵Trusted Source، ۱۶Trusted Source، ۳۴Trusted Source).

از این گذشته ، هیچ تحقیقی در مورد تأثیر آب زرشک در کودکان یا زنان باردار یا شیرده انجام نشده است. بنابراین ، از مکمل های زرشک یا زرشک در این جمعیت باید پرهیز شود (۳۴ منبع معتبر).

برای به دست آوردن مزایای سلامتی احتمالی زرشک ، سعی کنید از انواع توت های تازه و تازه در آشپزی خود استفاده کنید.

اگر علاقه مند به مصرف یک مکمل آب زرشک یا بربرین هستید ، ابتدا با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید و به دنبال مکمل دیگری باشید که از نظر کیفیت توسط شخص ثالث آزمایش شده باشد.

خلاصه
آب زرشک های کامل را می توان به مربا و سالاد اضافه کرد و در تهیه چای از آن استفاده می شود. مکمل های زرشک به اشکال مختلفی به وجود می آید و باید با احتیاط به خصوص در دوزهای زیاد و در بین برخی از جمعیت ها مانند کودکان و زنان باردار استفاده شود.

خط آخر
آب زرشک ها انواع توت ها و توت های قرمز گیاه Berberis vulgaris هستند.

آنها حاوی یک ترکیب منحصر به فرد به نام بربرین هستند که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کنند. این ممکن است به بهبود کنترل قند خون ، درمان اسهال و مبارزه با التهاب مربوط به عفونت های دندانی و آکنه کمک کند.

اضافه کردن آب زرشک  به رژیم غذایی شما ممکن است به شما کمک کند که برخی از مزایای سلامتی را به دست آورید ، اما حتما قبل از مصرف زرشک یا بربرین مکمل با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.
این مطلب چقدر مفید بود؟

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.