مهندسی معماری

کتابخانه ملی قطر، دوحه

کتابخانه ملی در قطر، دوحه

کتابخانه ملی قطر، کتابخانه ملی دوحه، کتابخانه عمومی و کتابخانه دانشگاه است و مجموعه  میراث را شامل می شود که متون و نسخ خطی مربوط به تمدن عرب – اسلامی را شامل می شود.

کتابخانه عمومی بیش از یک میلیون کتاب و فضا برای هزاران خواننده در مساحت ۴۲۰۰۰ متر مربع می باشد. این کتابخانه بخشی از آموزشگاه شهر، یک دانشگاه جدید دانشگاهی است که میزبان دانشگاه های ماهواره ای از دانشگاه ها و نهادهای برجسته از سراسر جهان است.

کتابخانه قطر،دوحه

کتابخانه ملی قطر

آخرین بیان از علاقه مندی طولانی مدت OMA به کتابخانه است، که در سال ۱۹۸۹ به رقابت برای کتابخانه ملی فرانسه منتهی می شود. در آن لحظه “انقلاب الکترونیک” به نظر می رسید که “تمام ضرورت تمرکز را از بین می برد و تجسم فیزیکی “دانش (S، M، L، XL). کلیه دلایل کتابخانه مورد سوال قرار گرفت.

 آیا کتابخانه ها می توانند فرهنگ دیجیتال را زنده نگه دارند؟ با استفاده از کتابخانه ملی قطر، ما می خواستیم خلاقیت کتاب را با ایجاد یک طراحی که مطالعات، تحقیقات، همکاری و تعامل درون مجموعه را به ارمغان می آورد، بیان می کند – مجموعه ای که بیش از یک میلیون جلد را شامل می شود، از جمله مهمترین آنها و نسخ خطی نادر در خاورمیانه.

طراحی ساختمان کتابخانه ملی قطر

این کتابخانه به عنوان یک اتاق تک محسوب می شود که هر دو مردم و کتاب ها را در بر می گیرد. لبه های ساختمان از زمین خارج می شوند و سه حوضه را به وجود می آورند که مجموعه کتاب را جمع می کنند و در عین حال یک فضای سه بعدی محصور را تشکیل می دهند. این پیکربندی همچنین اجازه می دهد تا بازدید کننده برای دسترسی به ساختمان در مرکز آن، به جای وارد کردن سخت از محیط از محیط. 

راهروها به عنوان یک توپوگرافی قفسه بندی طراحی شده اند که با فضاهای خواندن، اجتماعی شدن و مرور می شوند. قفسه ها به معنای بخشی از ساختمان هستند که به لحاظ اهمیت بودن – آنها از همان سنگ مرمر سفید به عنوان کف و از زیرساخت ها ساخته شده اند – نورپردازی مصنوعی، تهویه و سیستم بازگشت کتاب را شامل می شوند.

کتابخانه قطر

یک پل بدون ستون

 پیوندهای اصلی کتابخانه را متصل می کند، و اجازه می دهد مسیرهای مختلفی در سراسر ساختمان ایجاد شود. این پل همچنین فضای جلسه است.

میزبان رسانه ها و اتاق های مطالعه، میزهای خواندن، نمایشگاهها، یک میز کنفرانس دایره ای و یک سالن بزرگ چند منظوره است که توسط یک پرده کشویی طراحی شده توسط استودیوی Amsterdam Inside Outside طراحی شده که مسئولیت محوطه سازی .

مجموعه میراث در مرکز کتابخانه در یک فضای حفاری شش متر عمیق قرار گرفته و در تراورتن بژ پوشیده شده است. این مجموعه همچنین می تواند به طور مستقل عمل کند، به طور مستقیم از خارج از دسترس است.

کتابخانه ملی قطر

نمای شیشه ای موجدار

نور طبیعی در غیر اینصورت نور را فیلتر کرده و فضای آرام را برای خواندن ایجاد می کند. نور منتشر شده بیشتر به هسته ساختمان توسط یک سقف آلومینیومی منعکس شده است. خارج از آن، یک پاسیو غرق شده برای اتاق فضای دفتر کارکنان در زیرزمین نور فراهم می کند و در عین حال قبل از ورود به دنیای کتاب به عنوان فضای انتقال عمل می کند.

نقش کتابخانه ملی قطر

کتابخانه ملی قطر نقش مهمی در شهر آموزش و پرورش ایفا می کند، پروژه ای است که توسط Highness Shiekha Mozah و بنیاد قطر به عنوان بخشی از انتقال قطر به اقتصاد مبتنی بر دانش آغاز شده است.

 طرح اصلی، طراحی شده توسط Arata Isozaki در سال ۱۹۹۵ و افتتاحیه سال ۲۰۰۳، شامل امکانات آموزشی و تحقیقاتی از جمله شاخه های دانشگاه های تحسین شده بین المللی و دفتر مرکزی بنیاد قطر است که توسط OMA طراحی شده و در سال ۲۰۱۶ تکمیل شده است.

 

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.