رپورتاژ آگهی

فرق بین رابیتس سبک و سنگین چیست؟

رابیتس یکی از محصولاتی است که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد دارد. شاید برایتان جالب باشد که درباره این محصول بیشتر بدانید؛ به‌صورت کلی دارای ۳ دسته‌بندی متفاوت است که با توجه به ستون، چشمه و وزن از یک‌دیگر جدا شده‌اند. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را درباره آن یاد بگیرید.

رابیتس چیست؟

یکی از انواع ورقه‌های فلزی که حالت شبکه‌ای دارد، رابیتس نام دارد و از پرس ورقه‌های گالوانیزه درست می‌شود. در فرایند ساخت این ورقه‌ها، چشمه‌هایی ایجاد می‌شود که با یک‌دیگر فرق دارند؛ ظاهر این چشمه‌ها می‌تواند دایره‌ای، متوازی‌الاضلاع، لوزی یا مربعی باشد. از نظر اقتصادی، این ورقه‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و کاربردشان رو به افزایش است.

آیا رابیتس با راویز فرق دارد؟

شاید شما کلمه‌های متفاوتی مثل راویز، رابیتس یا رابیس را شنیده باشید و برایتان سوال باشد که آیا باهم فرق دارند؟ باید به شما اطلاع دهیم که همه این‌ها یکی بوده و به علت تفاوت در تلفظ بین مردم شکل گرفته‌اند.

رابیتس

انواع رابیتس

همه محصول‌ها دارای دسته‌بندی‌های مختلفی هستند و رابیتس نیز از این قاعده مستثنی نیست. دسته‌بندی آن بر اساس ۳ موضوع صورت می‌گیرد:

  • ستون رابیتس

یکی از مشخصه‌های مهم رابیتس، تعداد ستون‌های آن بوده که این موضوع در کاربردشان دارای اهمیت زیادی است. رابیتس با ستون‌های ۹، ۱۱ یا ۱۳ تایی در بازار وجود دارد. نوع رایج آن در ایران، ۱۳ ستون داشته و در صنعت ساختمان‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا کیفیت بالاتری دارد. اگرچه تعداد ستون با قیمت آن رابطه مستقیم دارد، یعنی با افزایش تعداد ستون، قیمت افزایش می‌یابد، اما بهتر است بدانید که تعداد ستون با استحکام نیز رابطه مستقیم دارد. تعداد ستون بیشتر یعنی استحکام بالاتر؛ درنتیجه در صنعت ساختمان‌سازی از نوع با تعداد ستون بیشتر استفاده می‌شود؛ اگرچه قیمت آن بیشتر است.

– فرق بین رابیتس 9 ستون و 13 ستون

افرادی هستند که از رابیتس ۹ ستون به جای ۱۳ ستون استفاده می‌کنند زیرا سرعت کار را بالاتر می‌برد اما روی کیفیت کار تاثیر منفی می‌گذارد. جالب است بدانید که رابیتس ۱۷ ستونه نیز در دنیا وجود دارد اما در کشورمان مورد استقبال قرار نگرفته است؛ برای همین در ساختمان‌سازی ما جایی ندارد.

  • چشمه رابیتس

یکی از مشخصه‌های مهم راویز، روزنه بین ستون‌هاست. در کشورمان ایران، این محصول دارای ۲ یا ۳ روزنه است که شکل‌های متفاوتی دارد. شکل رایج آن، متوازی الاضلاع بوده که ۲ زاویه تند و ۲ زاویه باز دارد.

– فرق بین رابیتس 2 چشمه و 3 چشمه

هرچه تعداد چشمه‌ها بیشتر باشد، ابعاد آن کوچک‌تر بوده و هدررفت انرژی کمتر می‌شود. دقت داشته باشید که زاویه‌های چشمه‌ها با میزان جذب انرژی رابطه مستقیم دارد. زاویه با کمک محاسبات مشخص می‌شود.

چشمه رابیتس

  • وزن رابیتس

در تولید رابیتس از ورقه‌های فلزی استفاده می‌شود. این ورقه‌ها با یک‌دیگر فرق دارند، ضخامت‌ آن‌ها شبیه به هم نیست. هر اندازه ورقه ضخیم‌تر باشد؛ وزن آن بیشتر است؛ درنتیجه، وزن راویز‌ها با یک‌دیگر متفاوت خواهد بود. این محصول از نظر وزن دارای ۴ نوع است: سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین.

سبک‌ترین و سنگین‌ترین رابیتس موجود در بازار چند گرم است؟

سبک‌ترین رابیتس ۳۲۰ گرم وزن داشته و سنگین‌ترین آن ۱۴۰۰ گرم است و تعداد ستون‌ها در وزن موثر بوده؛ به‌طورکلی، نوع ۱۳ ستون آن از نوع ۹ ستون سنگین‌تر است. شاید شما وزن‌های دیگری از این محصول را شنیده باشید؛ باید بدانید که آن وزن‌ها استاندارد نیستند و ما به شما توصیه می‌کنیم که از وزن استاندارد استفاده نمایید.

کاربرد‌های رابیتس

رابیتس در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد دارد؛ زیرا شکل و طراحی خاصی داشته که سبب تشکیل سطح مناسب و چسبنده‌ای می‌شود و ملات را به‌خوبی در خود نگه می‌دارد. از آن برای گچ‌کاری، گچ‌بری، نمای ساختمان و طراحی گل‌های سقف استفاده می‌شود.

هنگام استفاده از این محصول برای گچ‌بری، ابتدا طرح کلی را به کمک میلگرد و جوش تهیه می‌کنند؛ سپس راویز را به‌کار می‌برند، بعد از آن نوبت به تهیه گچ و ملات برای تکمیل طرح موردنظر است.

استفاده از رابیتس چه مزایایی دارد؟

هر محصولی مزایایی دارد. درواقع، شما هیچ محصولی را پیدا نمی‌کنید که بدون مزیت باشد. این محصول برای ایجاد یک مزیت و برتری ساخت شده است؛ زیرا می‌تواند بهتر از وسایل موجود در بازار نیازی را تامین نماید. در ادامه با تعدادی از مزایای رابیتس آشنا شوید:

  1. اگر در هنگام استفاده از آن، اصول مهندسی رعایت شود و به صورت درست جوش‌کاری انجام گیرد؛ استحکام مناسبی دارد.
  2. سریع می‌توانید از آن استفاده کنید و فرایند استفاده از آن راحت بوده و طولانی نیست. می‌توانید از آن به هر صورتی‌که مایل باشید، استفاده نمایید.
  3. در بازار به میزان زیادی وجود دارد و به سادگی می‌توانید آن را تهیه کنید؛ پس هیچ‌وقت نگران نبود آن نخواهید شد.

معایب استفاده از رابیتس چیست؟

شما نمی‌توانید محصولی را پیدا کنید که بی‌نقص باشد؛ همه محصولات در کنار مزیت‌هایی که دارند، تعدادی عیب را با خود به دوش می‌کشند، مثلا اگر در هنگام گچ‌بری از ملات گچ استفاده کنید؛ باید یک لایه ضخیم گچ را به‌کار ببرید که وزن سازه را زیاد می‌کند.

تفاوت رابیتس سبک و سنگین

در پوشش نهایی گچ‌بری با گذر زمان ترک‌های فراوانی ایجاد می‌شود؛ زیرا بین انبساط حرارتی فولاد و گچ تفاوت وجود دارد. ممکن است زمین لرزه، سبب جدایی کامل گچ از جای خود شود و عملا تمام زحمت شما را از بین برود.

سخن پایانی

در این مطلب، شما درباره رابیتس اطلاعات زیادی را یاد گرفتید. اول از همه با تعریف آن آشنا شدید. این محصول از ورقه‌های فلزی ساخته می‌شود؛ بنابراین، ضخامت ورقه در وزن آن موثر است. به‌صورت کلی دارای 4 دسته وزنی است: سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین. سبک‌ترین نوع آن 320 گرم است. بیشترین عامل موثر در وزن آن، ضخامت ورقه فلزی است.

سنگین‌ترین آن وزنی معادل 1400 گرم دارد. این محصول را تنها بر اساس وزن دسته‌بندی نمی‌کنند، تعداد چشمه و ستون‌ها نیز شیوه‌های دیگر طبقه‌بندی این محصول هستند. بر اساس ستون، دارای 3 حالت هستند: 9، 11 یا 13 ستون دارند. نوع 13 ستون آن وزن، قیمت و استحکام بالاتری دارد. همه این‌ها سبب می‌شود تا در صنعت ساختمان‌سازی بیشتر به‌کار برود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید رابیتس می توانید به سایت فروشگاه اینترنتی آهن آلات آهن دپو مراجعه کنید و یا با شماره 02155544555 تماس بگیرید تا کارشناسان این شرکت شما را راهنمایی کنند.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.