امور حقوقی، فنی قراردادها و بیمه

اصطلاحات بنگاهی املاک را بشناسیم!

حتما شما هم دوره‌ای از زندگیتان را به دفتر مشاورین املاک مراجعه کرده‌اید. با وارد شدن به این فضاها کلمات و اصطلاحاتی را می‌شنوید که معانی آن برایتان سوال می‌شود. بهتر است قبل از خرید ملک، با اصطلاحات بنگاهی املاک که رایج بازار مسکن هستن آشنا باشیم تا برای امضای قرارداد خرید، رهن و اجاره ملکی دستمان نلرزد. پس در ادامه همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

کلمات و اصطلاحات بنگاهی املاک

 • عرصه و اعیان

یکی از اصطلاحات بنگاهی رایج در بازار مسکن، عبارت عرصه و اعیان است. این اصطلاح را احتمالا بارها شنیده‌اید. در واقع عرصه به زمینی گفته می‌شود که ساختمان را بر روی آن می‌سازند. اعیان به همان ساختمانی گفته می‌شود که بر روی اعیان ساخته شود.

 • اظهارنامه

به تقاضای قانونی که به صورت مکتوب در دسترس باشد، اظهارنامه می‌گویند. برای پیگیری اعتراضاتی که به حق باشد، در بازار مسکن لازم است آن را به صورت اظهارنامه بنویسند و در اختیار مامور قانون قرار دهد. مثلا اگر مستاجر یا مالک هر کدام بر خلاف قرارداد اجاره عمل کنند، می‌توانند اعتراض خود را به صورت اظهارنامه مکتوب کرده و مراحل قانونی آن را پیگیری کنند.

 • مجهول المالک

ملکی است که هویت مالک آن مشخص نیست. این ملک نه می‌تواند به دست صاحب اصلی‌اش برسد نه برای وراث آن تقسیم شود. در قوانین ملکی، ملک مجهول المالک ملکی است که تقاضای ثبت آن اعلام نشده باشد.

 • مشاع و مشاعات

ملک مشاع، ملکی است که چند نفر به عنوان صاحب، حق استفاده از آن را دارند. اگر خانه ای به صورت اشتراکی بین نفر خریداری شده باشد، آن ملک به عنوان ملک و مال مشاعی آن ۲ نفر است. اصطلاح مشاعات ساختمان را هم حتما بارها شنیده‌اید. مشاعات ساختمان فضاهایی مانند پارکینگ، حیاط اصلی، راه پله و پشت بام است. هر یک از ساکنین حق عبور و مرور و استفاده از این امکانات را با توجه به قوانین ساختمان و تملک آپارتمان ها خواهد داشت.

 • افراز
✔ حتما بخوانید:  انواع پیمان ها و مهمترین روش های عقد قرارداد

با مفهوم ملک مشاع آشنا شدید. حالا تصور کنید یک ملک مشاع که ۲ صاحب دارد، یکی از صاحبان بخواهد سهم خودش را از بخش اشتراکی ملک جدا کند. برای این منظور لازم است دعوایی برای تقسیم بخش تنظیم شود که به این نوع تقسیم کردن ملک مشاعی، افراز ملکی می‌گویند.

ممکن است اصطلاح ملک مفروزی هم به گوشتان بخورد. ملک مفروزی یعنی در ابتدا ۲ یا چند صاحب داشته که با جدا کردن هر سهم، ملک از حالت مشاع و اشتراکی خارج شده است.

اصطلاحات بنگاهی املاک

 • پایان کار

گواهی تایید از جانب شهرداری را پایان کار می‌گویند. بعد از این که کار ساخت ساختمانی به پایان برسد، لازم است شهرداری آن ساختمان را مطابق با استانداردهای شهرسازی تایید کند. در صورتی که ساختمانی پایان کار نداشته باشد، سند رسمی به آن تعلق نمی‌گیرد.

در گواهی پایان کار هر ساختمان، نوع کاربری آن به عنوان مسکونی، تجاری و … ذکر می‌شود.

برای درخواست پایان کار، بعد از این که ساخت و ساز ساختمان مورد نظر تمام شد، باید با مراجعه به شهرداری، عوارض و خلافی ساختمان پرداخت شود. شهرداری ساخت و ساز ملک را بر اساس قوانین و مقررات تعیین شده بررسی می‌کند و در صورت نبود مشکل، گواهی پایان کار را تایید می‌کند.

 • تصرف عدوانی

اگر یک ملک به اجبار یا بدون رضایت مالک اصلی، از تصرف او درآورده شود، به این کار تصرف عدوانی گفته می‌شود. در واقع اگر شخصی بدون رضایت مالک در خانه او سکونت داشته باشد، می‌گویند او تصرف عدوانی انجام داده است.

 • سرقفلی

حتما سرقفلی مغازه شنیده‌اید. این اصطلاح برای ملک های تجاری به کار برده می‌شود. داشتن سرقفلی مغازه به معنی صاحب آن نیست. در واقع مالک این ملک شخص دیگری بوده که امتیاز فعالیت تجاری در مکان مشخصی را به فرد دیگری می‌دهد.

سرقفلی مغازه به عنوان حق کار استفاده می‌شود. در واقع با این حق، مستاجر بعد از پایان قرارداد اجاره، ملک را تخلیه نمی‌کند و تا زمان دلخواه می‌تواند مغازه را به اجاره خود درآورد. سرقفلی هم انواع مختلفی دارد که می‌توانید مطلب کامل آن را در مقاله “سرقفلی مغازه و شرایط آن چیست؟” بخوانید.

 • تفکیک املاک
✔ حتما بخوانید:  فایل اکسل محاسبه نیروی زلزله ۲۸۰۰ ویرایش چهارم

از نامش مشخص است. یک ملک را در نظر بگیرید که چند مالک دارد، برای تفکیک کردن سهم هرکدام، همه مالکان آن باید به توافق برسند. برای تفکیک املاک، یک ملک را به قطعات کوچکتری تقسیم می‌کنند. بعد از این که با تفکیک شدن ملک موافقت شد و کارهایی برای تبدیل آن به قطعات کوچکتر صورت گرفت، برای هر قسمت آن یک سند مجزا در نظر گرفته می‌شود. هر کدام از این قطعات یک ملک مستقل است.

 • مال منقول و غیر منقول

به اموال مادی که قابلیت جابجایی آن امکان پذیر باشد و در صورت جابجایی، آسیبی به آن وارد نشود، اموال منقول گفته می‌شود. برای مثال خودرو، یکی از اموال منقول است.

اموال غیر منقول مانند مسکن و ملک که قابلیت جابجایی آن وجود ندارد.

 • عین و منفعت

عین در واقع مالی است که به صورت مستقل وجود دارد. خانه را یک عین در نظر بگیرید و سکونت در آن را منفعت معنا می‌کنیم.

 • ملک جاری و ملک ثبت شده

ملکی که سابقه ثبت در دفاتر املاک را ندارد، ملک جاری می‌گویند. اما در مقابل، ملک ثبت شده، ملکی است که سابقه ثبت در دفاتر املاک را داشته باشد.

 • ملک بازداشتی

ممکن است ملکی به دلیل بدهی توسط مراجع قضایی توقیف شود. این ملک تا زمان مشخص شدن پرداخت بدهی آن، قابل خرید و فروش یا حتی انتقال به شخص دیگری نیست.

 • عقد بیع املاک ، مبیع، بایع

به قرارداد خرید ملک، عقد بیع املاک گفته می‌شود.

به مالی که فروخته می‌شود، مبیع می‌گویند که در معاملات ملکی، مبیع همان ملک است که معامله می‌شود.

فروشنده در معاملات ملکی، بایع نامیده می‌شود.

 • ثمن معامله

به هزینه و قیمت ملک که خریدار باید بابت آن بپردازد، ثمن می‌گویند.

 • خیار

اختیار شخص برای فسخ معامله را خیار می‌گویند که بر اساس شرایطی می‌تواند تعیین شود. برای مثال اگر مستاجر، اجاره ۲ ماه را پرداخت نکرد از خیارات موجر این است که معامله اجاره را فسخ کند.

 • ادعای غبن
✔ حتما بخوانید:  آشنایی با قانون تملک آپارتمان‌ها

یکی از اختیارات برای فسخ قرارداد است. در این اتفاق اگر یکی از طرفین قرارداد متوجه ضرر زیادی شود، می‌تواند معامله را فسخ کند. برای مثال اگر خریدار ملک متوجه شود که قیمت پرداختی، از آن‌چه که عرف است، خیلی بیشتر باشد می‌تواند معامله را فسخ کند. در مقابل هم اگر فروشنده به این نتیجه برسد که ملک فروخته شده خود را با قیمت خیلی ارزان‌تر از موردهای مشابه فروخته، می‌تواند با خیار ادعای غبن معامله را فسخ کند.

 • سند رسمی، سند عادی

سند رسمی، سندی است که مطابق قوانین، توسط ماموران اداره ثبت اسناد و املاک یا دفتر اسناد رسمی به صورت قانونی تنظیم شده باشد.

سندی که به صورت قانونی در این مکان‌ها تنظیم نشده باشد، سند عادی است.

 • سند مالکیت المثنی

در صورتی که به هر دلیلی سند اصلی از بین رفته باشد و مالک به آن دسترسی نداشته باشد، می‌تواند درخواست سند مالکیت المثنی را از اداره ثبت ملک داشته باشد.

مزیت آگاهی از عبارت و اصطلاحات بنگاه ملکی

برای خرید، فروش، رهن و اجاره هر ملک لازم است مراحل آن را به خوبی بدانید. اما برای این که مراحل معاملات ملکی را بدانید باید با اصطلاحات آن آشنا باشید. در واقع زمانی که زبان مشترکی با مشاورین املاک داشته باشید، به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را برای معامله ملکی بگیرید.

برای معاملات ملک، مشاورین املاک از لغات پیچیده‌ای استفاده می‌کنند که ممکن است شما را سردرگم کنند. اما اگر به قدر کافی با تمامی مفاهیم معامله یک ملک آشنایی داشته باشید، به حس اعتماد بیشتری می‌توانید آن را ثبت کنید.

از دیگر مزایای آگاهی از اصطلاحات بنگاهی این است که، در تمامی مراحل خرید یا اجاره یک ملک ممکن است نوشته ای را برای امضا در اختیار شما قرار دهند. زمانی که اطلاعات کافی از این اصطلاحات نداشته باشید، نمی‌توانید مفاهیم نوشته را به درستی درک کنید. با این حساب احتمال این که افرادی بتوانند از شما سواستفاده کنند، زیاد است.

✔ حتما بخوانید:  دانلود آیین نامه ایمنی کار در ارتفاع

 

منبع: address

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.