ماشین آلات ساختمانی و راهسازی

دستگاه میلگرد بر یا دستگاه خم

به منظور آرماتوربندی ساختمان نیاز به دستگاه میلگرد بر یا دستگاه خم می باشد. آرماتور یکی از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان است. بنابراین خمش و برش آرماتور در ساخت ساختمان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. دستگاه برش و خم میلگرد در سایزها و ابعاد مختلف تولید و عرضه می شود. در ادامه مطالب همراه پورتال جامع مهندسین ایران باشید.

دستگاه برش و خم میلگرد

برش میلگرد به دو صورت سرد و گرم قابل انجام است. اما استفاده از دستگاه خم و برش میلگرد به روش سرد به دلیل عدم ایجاد تغییر در ساختار و کیفیت میلگرد مطلوب تر می باشد. علاوه بر این برش میلگرد به روش سرد دارای مزایایی همچون کاهش ضایعات، کیفیت سطحی مطلوب، قابلیت برش مقاطع در سایز و اشکال مختلف نیز می باشد. همچنین موجب تولید گازهای سمی نشده و از انعطاف پذیری قابل قبولی برخوردار است. اما در مقابل از نظر اقتصادی هزینه بیشتری دارد که یکی از معایب این روش محسوب می گردد. اگر چه برش میلگرد به روش گرم از سرعت بالاتری برخوردار است اما دارای معایبی همچون تغییر ساختار مولکولی فولاد ، ایجاد مواد شیمیایی و سمی، تغییر ظاهری محل برش و … می باشد.

دستگاه خم کن میلگرد

ابزارهای قابل استفاده در روش سرد شامل قیچی میلگرد بر هیدرولیک ، واتر جت ، انواع اره ها ( دستی ، اره نواری ، دیسکی و لنگ )، آچار F و … بوده و دستگاه های برش گرم شامل هوا برش ، تیغ اره دیسکی آتشی و برش لیزری می باشد.

به منظور برش میلگردها با قطر کم می توان از دستگاه خم و برش میلگرد دستی استفاده نمود، اما برش و خم میلگرد با قطرهای بیشتر باید با استفاده از دستگاه های مخصوص انجام شود. طراحی و ساخت این دستگاه ها باید به گونه ای باشد که برش و خم آرماتور با آن به راحتی انجام گردد.

دستگاه برش میلگرد

انواع دستگاه خم و برش میلگرد و قیچی میلگرد بر

۱- دستگاه خم و برش میلگرد و قیچی میلگرد ۳۲
این دستگاه در دو نوع پدالی و شیر دسته اهرمی می باشد که می توان از هر دو انها در پروژه های متفاوت استفاده کرد. در ضمن این نوع هم با برق سه فاز و برق تک فاز قابلیت به کارگیری را دار می باشد.

✔ حتما بخوانید:  تنوع بی‌نظیر محصولات رونیکس!

۲- دستگاه خم و برش میلگرد و میلگرد بر ۲۸
این نو دستگاه فقط در مدل تکفاز با چرخ های صنعتی کوچک قابل استفاده می باشد. و فقط داری سیستم شیردسته می باشد.

۳- دستگاه خم و برش میلگرد و خم برش میلگرد ۲۵
این دستگاه داری قدرت برش میلگرد ۲۵ می باشد و برای پروژهای کوچک کاربرد دارد.

۴- میلگرد بر میکانیکی
این دستگاه از سیستم هیدرولیکی استفاده نمی کند . به جای آن از سیستم گیربکسی استفاده شده هست. سرعت این دستگاه نسبت به نوع هیدرولیکی خود زیاد ولی قدرت برش کم و اصطلاک بالای دارد.

۵- میلگرد بر قابل حمل
این میلگرد برها فقط قابلیت برش میلگرد تا ۲۵ دارا می باشد که نمونه وارداتی خم و برش میلگرد هستند. کلا ۱۳ کیلوگرم وزن دارند.

۶- خم وبرش و میلگرد بر دستی
در بعضی از مواقع به دلیل نبود امکانات و یا برق نمی توان از دستگاه های با خم و برش میلگرد استفاده کرد از این رو تکنو صنعت اقدام به تولید خم و برش میلگرد دستی کرده است تا مشتری عزیزمان در این شرایط بدون ابزار نباشند.

دستگاه خم و برش میلگرد

قیمت دستگاه خم و برش میلگرد

به منظور خم و برش میلگرد روش مختلفی وجود دارد که در هر کدام از این روش ها از ابزارها و تجهیزات مختلفی بهره می جویند. قیمت دستگاه خم وبرش میلگرد وابسته به کیفیت ، قطعات استفاده شده، بند دستگاه و … می باشد. معمولا قیمت دستگاه خم کن میلگرد دستی کمتر از سایر انواع است.

نوع دستگاه خم کن میلگرد از اصلی ترین پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت دستگاه خم میلگرد می باشد. به طور مثال قیمت قیچی خم وبرش میلگرد با توجه به دستی، برقی و یا هیدرولیکی بودن آن متفاوت است. قیمت دستگاه برش میلگرد برقی بیشتر از هیدرولیکی و دستی است. همچنین قیچی میلگرد بر برقی در انواع تک فاز و سه فاز عرضه می گردند که این عامل از دیگر پارامترهای موثر بر قیمت دستگاه برش میلگرد برقی می باشد.

خرید دستگاه خم و برش میلگرد

در هنگام خرید دستگاه خم و برش میلگرد باید به سیستم برش دستگاه دقت نمود. دستگاه برش و خم میلگرد در انواع ثابت، چهار چرخ، دو چرخ و همین طور پرتابل عرضه می گردد که توجه به این ویژگی ها نیز در خرید دستگاه خم و برش میلگرد حائز اهمیت است. خرید دستگاه خم و برش میلگرد باید با توجه به حجم و سرعت مورد نیاز برای پیشرفت پروژه صورت پذیرد. به طور مثال سرعت قیچی میلگردبر گیربکسی بیشتر از نوع هیدرولیکی آن است و برای پروژه های بزرگتر بهتر است که خرید دستگاه برش و خم میلگرد گیربکسی در دستور کار قرار گیرد. قیچی های گیربکسی نسبت به انواع هیدرولیکی وزن بیشتری دارند، بنابراین بهتر است از این نوع در کارگاه های ثابت استفاده گردد.

✔ حتما بخوانید:  بالابر ساختمانی چیست؟

مشخصات فنی قیچی میلگرد بر برقی

قیچی میلگرد بر برقی یا دستگاه میلگرد بر از اجزایی همچون پمپ، الکتروموتور، جک، شیردستی، شیلنگ، ۴ چرخ جهت جابجایی و انتقال دستگاه، پایه و تکیه گاه با مقاومت بالا ساخته شده است.

دستگاه خم کن میلگرد دستی (قیچی میلگرد دستی)

میلگرد بر زمینی دستی با استفاده از نیروی مکانیکی وارد شده به اهرم توسط نیروی دست اپراتور امکان خم و برش میلگرد تا سایز مشخصی را فراهم می کند.

دستگاه خم کن میلگرد دستی

دستگاه خم و برش میلگرد ماشینی 

دستگاه میلگرد بر (جهت خم زدن و برش میلگرد تا قطر ۲۵)

دستگاه میلگرد بر سایز ۲۵ معمولا یک الکترو موتور تک فاز با توان ۳ اسب بخار دارد که با ولتاژ برق ۲۲۰ ولت راه اندازی می شود و بدنه آن اغلب چدن است. همچنین این دستگاه در زمان شروع به کار، جریان ۱۸.۵ آمپر را مصرف می کند.

دستگاه میلگرد بر (جهت خم زدن و برش میلگرد تا قطر ۲۸)

دستگاه میلگرد بر تا سایز ۲۸ با برق مصرفی تک فاز شهری با قدرت ۴ تا ۷ اسب بخار ارائه می گردد و نیروی برش میلگردها از الکتروموتور تامین و به پمپ هیدرولیک انتقال می یابد. از این میلگرد بر می توان در بهبود سطح روند پروژه های ساختمانی ساتفاده نمود.

دستگاه میلگرد بر (جهت خم زدن و برش میلگرد تا قطر ۳۲)

دستگاه میلگرد بر تا سایز ۳۲ دارای الکترو موتور تک فاز یا سه فاز با توان ۳ تا ۷.۵ اسب بخار است که برای برش میلگرد مصرفی در فنداسیون و طبقات کاربرد دارد.

مزایای استفاده از دستگاه میلگرد بر با قابلیت برش تا میلگرد ۲۵ ( کوچکترین قیچی خم و برش میلگرد)

 • ابعاد کوچک در عین قدرت زیاد که قابلیت حمل دستگاه با خودروی سواری را فراهم می کند.
 • جنس تیغه ها و فک های دستگاه از فولاد مقاوم می باشد.
 • مجهز به ۴ چرخ، ۲ چرخ ثابت و ۲ چرخ گردان برای حمل و نقل و جابه جایی آسان دستگاه
 • قابلیت استفاده آسان در کلیه کارگاه های ساختمانی و عمرانی
 • کارآیی خوب و ایده آل جهت کلیه مصرف کنندگان مبتدی و حرفه ای
 • مجهز به تیغه خم و برش ۴ لبه که با کند شدن هر لبه می توان از لبه های دیگر استفاده نمود.

مزایای استفاده از دستگاه میلگرد بر با قابلیت برش تا میلگرد ۳۲

 • جنس تیغه ها و فک های دستگاه از فولاد مقاوم می باشد.
 • دستگاه دارای ۴ چرخ، ۲ چرخ پیکانی ثابت و ۲ چرخ متحرک جهت جابجایی و انتقال راحت دستگاه می باشد.
 • قابلیت استفاده آسان در کلیه کارگاه های ساختمانی و عمرانی
 • کارآیی خوب و ایده آل جهت کلیه مصرف کنندگان مبتدی و حرفه ای
 • مجهز به تیغه خم و برش ۴ لبه که با کند شدن هر لبه می توان از لبه های دیگر استفاده نمود.
✔ حتما بخوانید:  دستگاه بلوک زن چیست؟ انواع دستگاه بلوک زنی

انتخاب قیچی میلگرد بر مناسب

 • باتوجه به دسترسی برق تک فاز یا سه فاز، دستگاه میلگرد بر مناسب را انتخاب کنید.
 • از کیفیت تیغه ها، لبه ها، یونیت هیدرولیک، قدرت موتور و پمپ هیدرولیک اطمینان حاصل کنید.
 • سایز دستگاه میلگرد بر، بهتر است یک سایز بزرگ تر از میلگرد مورد استفاده انتخاب شود.
 • این دستگاه فرسایش و اصطحلاک بالایی دارد لذا خرید میلگرد بر دست دوم توصیه نمی شود.
 • ابعاد قیچی خم و برش میلگرد از عوامل بسیار مهم می باشد که در جابجایی مشکلی رخ ندهد.

انواع روش برش میلگرد

روش سرد: در این روش از انواع وسایل و ابزارآلات مانند: قیچی خم کن دستی، قیچی برق میلگرد و غیره استفاده می شود که از قیچی میلگرد بر دستی برای برش میلگردهای سایز کوچک و از قیچی برقی که به صورت قیچی میلگردبر برقی تک فاز و قیچی میلگردبر برقی سه فاز می باشد، می توان میلگردهای سایز بزرگ تر را برش داد.
برش گرم: این روش بیشتر با دستگاه های هوا برش و دستگاه های آتشی و لیزر انجام می گیرد، به اینصورت که با بالا بردن دما و رساندن میلگرد به نقطه ذوب سبب برش میلگرد می گردد. لازم به ذکر است در روش برش گرم سبب تغییرات در برخی خاصیت های میلگرد می شود که بهتر است کمتر مورد استفاده قرار گیرد.

دستورالعمل سرویس و نگهداری دستگاه برش میلگرد

 • به صورت دوره ای پیچ اصلی فک دستگاه را گریس کاری و آچارکشی همچنین پیچ های دینام، پمپ و شیر کنترل را آچارکشی کنید.
 • از لبه های تیغه ها در مدت زمان های مشخص بازدید کنید. (هر تیغه ۴ لبه دارد که باید در مدت های زمان های مشخص از آن ها بازدید کنیم و در صورت نیاز آن را تیز کرده یا تعویض کنیم.)
 • شیلنگ ها را به صورت دوره ای بازدید و در صورت نشتی اقدام به رفع آن نمایید.
 • در زمان هایی که از دستگاه استفاده نمی کنید با کاوری مناسب روی آن را بپوشانید تا از ورود گرد و غبار به داخل جک و سیسستم هیدرولیک جلوگیری گردد.
 • همیشه بوش های نقاط خم را به صورت دوره ای با روغن یا گریس، روغن کاری کنید. همچنین روغن کاری تیغه و مفاصل دستگاه امری الزامی است که در افزایش طول عمر تیغه ها و کیفیت خم و برشی که دستگاه می زند تاثیر زیادی دارد.

اجزا دستگاه برش میلگرد (میلگرد بر)

 1. الکتروموتور
 2. پمپ هیدرولیک
 3. جک پمپ هیدرولیک
 4. چرخ
 5. تیغه های فولادی
 6. شلنگ انتقال روغن

اجزا دستگاه برش میلگرد

میلگرد و کاربرد آن ها

میلگرد پروفیلی فولادی را گویند که دارای سطح مقطعی به شکل دایره توپر بوده و دارای آج می باشد. میلگرد یا آرماتور فولادی در شکل های مختلف در بتن جهت جبران مقاومت کششی پایین بتن به کار می رود.

✔ حتما بخوانید:  ماله پروانه ای یا ماله موتوری چیست؟ و کاربرد آن

میلگرد جهت استحکام و مقاوم ساختن ساختمان، سد، پل و سازه های مختلف استفاده می شود. اصلی ترین و مهم ترین کاربرد میلگردها در صنعت ساختمان و به کار بردن آن در بتن ریزی می باشد.

میلگرد ها بر اساس نوع کاربری در قطرهای مختلف از ۸ تا ۴۰ میلیمتر ساخته شده، جدول زیر قطر میلگردهای مختلف و وزن هرکدام درشاخه های ۱۲ متری را نشان می دهد.

انواع میلگرد
قطر میلگرد وزن
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۸ ۵ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۰ ۷.۵ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۲ ۱۱ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۴ ۱۵ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۶ ۲۰ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۱۸ ۲۵ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۲۰ ۳۰ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میگرد ۲۲ ۳۷ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۲۵ ۴۷ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۲۸ ۵۸ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۰ ۶۶ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۲ ۷۵ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۴ ۸۵ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۶ ۹۵ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۳۸ ۱۰۶ کیلوگرم
شاخه ۱۲ متری میلگرد ۴۰ ۱۱۸ کیلوگرم

 

تعمیر و نگهداری دستگاه میلگرد بر

 • به دلیل بیرون بودن الکتروموتورهای مصرفی در قیچی های میلگردبر مراقبت ویژه شود که در معرض باد و باران مخصوصا آب و رطوبت قرار نگیرد.
 • سیستم هیدرولیک دارای روغن بوده و مورد بررسی و سرویس قرار گیرد.
 • به دلیل اینکه اغلب کارگاه ها روباز می باشد شیلنگ های مورد استفاده در قسمت هیدرولیک در زیر نور آفتاب فرسوده شده و به مراقبت بیشتری نیازمند است.
 • قدرت هر دستگاه میلگرد بر مشخص شده، لذا از فشار آوردن بیش از حد امکان در مورد برش و خم پرهیز شود.
 • تیغه برش جزء اقلام مصرفی بوده و و در صورت مستهلک شدن حتما تعویض شود تا فشار وارده بر پمپ و جک کمتر شود.
 • تا حد امکان از برش چند شاخه ای خود داری شود.
 • بهتر است در هوای سرد (کمتر از ۵ درجه) برای فشار نیامدن به دستگاه برش میلگرد انجام نشود.
 • استفاده از کابل برق بلندتر از ۱۵ متر برای دستگاه توصیه نمی شود. (بهتر است از کابل کوتاه تر از ۱۰ متر استفاده شود.)

مزایای دستگاه خم کن میلگرد

 • دستگاه خم و برش میلگرد دارای پمپ هیدرولیک می باشد که موجب سهولت در امر برش و خم میلگرد می گردد.
 • دستگاه برش میلگرد تک فاز قابلیت برش میلگرد تا سایز ۳۲ را دارد.
 • قیچی خم و برش پرتابل بوده و قابلیت جابجایی را دارد. (۲ یا ۴ چرخ پیکانی استوک)
 • دارای تیغه هایی با روکش کربنی
 • استفاده از جک هیدرولیکی درجه یک رینگی
 • استفاده از سیستم هیدرولیک بهینه شده برای برش میلگرد با ظرفیت اسمی محصول

منبع: famcocorp – omranmodern

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.