ماشین آلات ساختمانی و راهسازی

راهنمای انتخاب بالابر ساختمانی و وینچ جهت حمل مصالح پروژه‌های عمرانی و مهندسی

برای انجام بهینه و سریع پروژه های عمرانی، نیاز به مصالح و ماشین آلات ساختمانی ویژه‌ای است. وینچ ، بالابر مصالح و سیم بکسل از جمله این مصالح و ماشین ‌آلات هستند. این مقاله راهنمای انتخاب مناسب بالابر ساختمانی و وینچ برای پروژه‌های عمرانی را ارائه می‌دهد.

بالابر ساختمانی

بالابر ساختمانی یکی از ماشین آلات ساختمانی است که نقش مهمی در انواع ساخت و ساز عمرانی برای مهندسین عمرانی دارد. این وسیله برای بالابردن انواع مصالح (کاشی، سرامیک، آجر، بلوک سیمان، ماسه و سنگ) به طبقات بالای ساختمان در حال ساخت استفاده می‌شود. تا توجه به حجم و وزن سنگین مصالح و نبودن پله و بالابر برقی در محل ساخت، استفاده از این وسیله یکی از معدود راه‌های انتقال امن مصالح برای ادامه ساخت و ساز محسوب می‌گردد.

بالابر ساختمانی برای حمل مصالح ساختمانی

بالابرهای ساختمانی برای حمل ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بار بهینه‌سازی شده‌اند. آنها با نیروی موتور برق و یا برق شهری تکفاز راه‌اندازی می‌شوند. انواع پیشرفته‌تر بالابرها دارای ریموت برای کنترل از راه دور و ترمز هستند. توصیه می‌شود برای امنیت مصالح ساختمانی و کارگران در حال کار، حتما از بالابرهای استاندارد و ایمن در محل پروژه‌های خود استفاده کنید.

بالابر دارای بخش‌های زیر است:

 • الکتروموتور (دینام)
 • استراکچر و خرپا
 • گیربکس
 • باکت
 • قرقره
 • سیم بکسل

بالابر ساختمانی

الکتروموتور (دینام)

دینام انرژی لازم برای حرکت عمودی مصالح را فراهم می‌کند. قدرت این موتور وابسته به وزن بار و ارتفاع حمل متفاوت است. الکتروموتور انرژی الکتریکی را به دورانی تبدیل می‌کند و می‌تواند با برق سه فاز و یا تک‌فاز عمل نماید.

استراکچر و خرپا

استراکچر (پایه و اسکلت بالابر ساختمانی) و خرپا شامل لوله‌هایی است که در پایه‌های بالابر قرار می‌گیرند تا وزن دستگاه را تحمل کنند. آنها در اندازه‌های مختلفی بنابر سفارش مسئولین پروژه‌های عمرانی قابل نصب هستند.

گیربکس

گیربکس بالابر از نوع حلزونی انتخاب می‌گردد تا در صورت از کار‌افتادن الکتروموتور، بار در جای خود قفل‌شده و به زمین سقوط نکند. این قطعه، دور الکتروموتور را به قدرت تبدیل می‌کند.

باکت

باکت در حقیقت ظرف حمل بار برای بالابر ساختمانی است که مصالح در آن قرار داده می‌شود. این بخش از دستگاه در اندازه‌های مختلف قابل ساخت است.

قرقره

سیم بکسل با قطر و متراژ های مختلف دور این قطعه می‌پیچد.

سیم بکسل بالابر ساختمانی

سیم بکسل، سیم فولادی محکمی است که برای بالاکشیدن باکت از طریق قرقره استفاده می‌شود. هر بالابری معمولا دارای ۲۰ متر سیم بکسل است. با این حال، از آنجا که نیاز برخی از پروژه‌های عمرانی بیش از این است، متراژ سیم بکسل قابل اضافه‌کردن است. به طور کلی، قطر و طول سیم باید بر اساس وزن بار و سایر ویژگی‌های بالابر انتخاب گردد. انتخاب یک سیم بکسل با‌کیفیت نقش حیاتی در ایمنی پروژه‌های عمرانی دارد.

وینچ 

وینچ یکی دیگر از ماشین آلات ساختمانی است که نقش مهمی در پروژه‌های ساخت‌و‌ساز دارد. وینچ در حقیقت نوعی بالابر قوی، سیار و نسبتا ارزان است و به همین دلیل یک انتخاب محبوب برای حمل مصالح در پروژه‌های عمرانی کوچک و همچنین، پرورژه‌های ویلایی محسوب می‌گردد. حمل مصالح با وینچ بسیار به‌صرفه است.

انواع وینچ

وینچ در انواع تک‌فاز و سه‌فاز ارائه می‌گردد. انواع تک‌فاز با برق تک‌فاز کار می‌کنند و می‌توانند بارهای سبک‌تری را حمل کنند (۱۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم). اما انواع سه فاز در پروژه‌هایی که نیاز به حمل بار با وزن بالا (تا ۳ تن) وجود دارد، قابل استفاده هستند و می‌توانند به راحتی جایگزین جرثقیل‌های برقی شوند.

وینچ تکفاز

به‌طور کلی، با توجه به این‌که وینچ‌ها نیاز به نصب ندارند و نسبت به بالابرها اندازه بسیار کوچکتری دارند، در انواع مختلف صنایع از جمله پروژه‌های عمرانی کاربرد وسیعی دارند.

 در میان انواع مختلف وینچ ها ، وینچ‌های تک فاز سیم بکسلی به دلیل قیمت پایین و قابلیت حمل‌و‌نقل، بسیار محبوب هستند و به شکل وسیعی در پروژه‌‌های ساختمانی استفاده می‌شوند.

وینچ دارای اجزای زیر است:

 • الکتروموتور وینچ
 • کلید بالا و پایین
 • قطع‌کن اضطراری
 • کابل
 • قلاب سوئدی
 • پیچ و مهره (برای نصب روی سطح فلزی)

مزایای استفاده از وینچ در پروژه‌های ساختمانی

استفاده از وینچ در پروژه‌های عمرانی با مزایای زیر همراه است:

 • وزن کم: این دستگاه‌ها نسبت به بالابر وزن بسیار کمتری دارند.
 • قابلیت حمل و نقل: وینچ‌ها را می‌توان به‌راحتی در بین پروژه‌های ساختمانی مختلف جابجا کرد.
 • نصب راحت: برخلاف بالابرها، نصب وینچ بسیار ساده بوده و نیاز به مهارت خاصی ندارد.
 • نصب در ارتفاع یا روی زمین: برخلاف بالابر که تنها در ارتفاع نصب می‌گردد، وینچ برقی را می‌تواند هم بر روی زمین و در ارتفاع نصب کرد. این دستگاه می‌تواند نیروی مورد نیاز را در زاویه‌های مختلف اعمال کند.
 • افزایش توان: با کم‌کردن ارتفاع به میزان نصف، شما می‌توانید به راحتی توان دستگاه را دوبرابر کنید، در این موارد لازم است سیم بکسل نیز دوبل گردد.
 • افزایش طول سیم بکسل : سیم بکسل وینچ به راحتی در اساس نوع پروژه عمرانی قابل اضافه‌سازی است. 

ویژگی‌های سیم بکسل استاندارد برای وینچ برقی و بالابر ساختمانی

حلقه سیم بکسل

سیم بکسل یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر بالابر ساختمانی و وینچ برقی محسوب می‌شود. هر دوی این دستگاه‌ها برای بالاکشیدن بار و جابجایی آن نیاز به سیم‌های فولادی با کیفیت دارند.

سیم بکسل در طول‌ها، قطر‌ها و کیفیت‌های متفاوتی تولید می‌شود. ویژگی‌های این سیم بر اساس نوع دستگاه، نوع بار، ارتفاع جابجایی و سایر ویژگی‌ها می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، استفاده از یک سیم بکسل با کیفیت در همه شرایط حیاتی‌ و کاملا لازم است. امنیت بار در پروژه‌های عمرانی تا حد زیادی وابسته به استحکام و عملکرد این سیم است.

ویژگی‌های سیم بکسل استاندارد شامل موارد زیر است:

 • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی: سیم بکسل باید کاملا مقاوم باشد. با توجه به شرایط متغیر سایت پروژه‌های عمرانی، سیم بکسل نامرغوب بعد از مدت کوتاهی زنگ زده و مقاومت خود را از دست می‌دهد.
 • انعطاف‌پذیری: سیم بکسل بارها و بارها به دور قرقره بالابر و وینچ می‌چرخد و سپس باز می‌شود. همچنین، ممکن است بین مبدا و مقصد بار در معرض خمش قرار بگیرد. بنابراین، انعطاف‌پذیری و ویژگی‌های خمشی مناسب، از استانداردهای یک سیم بکسل خوب محسوب می‌شود.
 • نیروی کشش و گسیختگی بالا: سیم نباید در اثر کشش زیاد از هم گسیخته و پاره شود.

جذب ضربات: ساختار سیم بکسل باید به گونه‌ای باشد که ضربات را به‌خوبی جذب کند.

سیم بکسل‌هایی که برای وینچ استفاده می‌شوند معمولا ۶ رشته‌ای هستند. آنها در سایزهای ۶ تا ۱۲ میلیمتر با مغزی فولادی ارائه می‌شوند. مغزی این سیم‌ها اغلب کنفی است و معمولا با ساختار ۶ در ۱۹ بافته می‌شود. معنای این ساختار این است که تعداد رشته‌های فولادی که به دور هسته مرکزی قرار می‌گیرند شش عدد هستند. اما این رشته‌های فولادی منفرد نیستند و هر کدام از آنها از ۱۹ رشته فولادی نازک‌تر، که به شیوه‌ای خاص به دور هم پیچیده‌اند، تشکیل شده‌اند. هسته مرکزی باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا زمانی که سیم تحت کشش قرار می‌گیرد سیم‌های جانبی به روی هم فشرده نشوند.

معمولا ساختار سیم بکسل مورد استفاده در بالابر و جرثقیل‌های برقی نیز مشابه با وینچ است.

انتخاب بالابر ساختمانی ، سیم بکسل و وینچ مناسب و باکیفیت از موارد ضروری برای ساخت و ساز پروژه‌های عمرانی محسوب می‌گردد. این ابزار و ماشین‌آلات می‌توانند سرعت کار را تا حد زیادی افزایش‌داده و با تامین امنیت نیروی کار هزینه‌ها را به حداقل برسانند.

منبع مقاله : سایت یک بکسل (۱boxel.com)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.