رپورتاژ آگهی

ساختمان اداری شریف هومن بالازاده

ساختمان اداری شریف (ساختمان پیک آسا)

  • شرکت مشاوره: گروه معماری هوبا دیزاین
  • معمار: هومن بالازاده
  • موقعیت: تهران، ایران
  • کاربری: اداری
  • سال ساخت: ۱۳۹۵-۱۳۹۸
  • زیربنا: ۷۲۰۰ مترمربع

 

ساختمان اداری شریف، واقع در نزدیکی دانشگاه صنعتی شریف تهران، به در خواست جمعی از اساتید این دانشگاه برای شرکتی که تأسیس نموده بودند طراحی و بر سازه‌ای نیمه کاره ساخته شده است. آنچه که این ساختمان را به یکی از برترین ساختمان‌های اداری ایران تبدیل نموده، طراحی یکپارچه با ساختمان‌های قدیمی دانشگاه شریف در عین طراحی اداری مدرن است.

هومن بالازاده معمار مسئول این پروژه برای طراحی ساختمانی که طبق درخواست کارفرمایان با ساختمان‌های دانشگاه شریف ظاهری هماهنگ داشته باشد، نمایی هوشمند با استفاده از آجر طراحی نمود. آجرهای به کار رفته در این پروژه مدرن، مدول جدیدی از آجرهای به کار رفته در ساختمان‌های دهه چهل دانشگاه شریف است. این آجرهای سنتی با تکنولوژی مدرن تلفیق شده و نمایی در عین حال دورن‌گرا و برون گرا را پدید آورده است.

نمای این پروژه اداری مدرن جدالی‌ست بین صلبیت و شفافیت. نما در طول روز کاملا درون‌گرا بوده و نور خورشید را به صورت کنترل شده از بین حفره‌های بین آجرها به درون راهنمایی می‌کند. در طول شب، نما به صورت برون‌گرا عمل کرده، فعالیت کارکنان و فضاهای روشن داخلی از خیابان‌های اطراف دیده می‌شود.

ساختمان اداری شریف هومن بالازاده

تلفیق آجر که هزاران سال است با فرهنگ ایرانیان آمیخته است با تکنولوژی مدرن در نما، مفاهیم آشنایی چون درون‌گرایی را باز تعریف نموده و هویت معماری ایرانی را به شکل نوین در ساختمان اداری شریف به نمایش ‌می‌گذارد. هویتی آشنا که در عین شناخته بودن برای کاربران، دارای فضایی مدرن بوده و مکانی متناسب با نیازهای مدرن کاربران تأمین می‌کند.

ساختمان اداری شریف هومن بالازاده

گروه معماری هوبا دیزاین قرارگیری این ساختمان اداری در جوار پارک طرشت را به موقعیتی برای پیوند بیش‌تر بنا با محله تبدیل نمود. هومن بالازاده با ایجاد فضای سبز در امتداد پارک، تداوم فضایی را بین محله و سایت ایجاد نمود. از طرفی دیگر با ایجاد گذری در قسمت جنوبی ساختمان، ارتباط با خیابان واقع در جوار سایت باز تعریف شد. گروه هوبا دیزاین با این روش‌ها تعریف جدیدی از ارتباط ساختمان با محله را نسبت با سایر ساختمان‌های اداری ارائه نمود.

فضای داخلی ساختمان اداری شریف، به صورت فضای باز (اپن آفیس) طراحی شده است. فضاهای کار با دیوارهای سبز کوتاه از هم جدا می‌شوند. نفوذ نور کنترل شده به بنا از تمامی جداره‌ها در کنار فضای کار باز، به نفوذ نور مناسب به تمامی میزهای کار کمک می‌کند. وجود فضاهای سبز در کنار نور مناسب، فضای دلنشینی را برای کارکنان فراهم می‌آورد. گروه هوبا دیزاین توانسته با این سبک طراحی داخلی اداری مدرن، بر کاهش مصرف انرژی نیز تاثیر به سزایی بگذارد.

ساختمان اداری شریف هومن بالازاده

 

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.