مهندسی کامپیوتر

8 روش ساده کپی متن از سایت قفل شده

کپی متن از سایت قفل شده

این روزها سایت‌های زیادی با استفاده از افزونه‌های قفل کننده متن صفحه از کپی شدن محتوای سایت خود جلوگیری می‌کنند. در نتیجه‌ی این اتفاق، خوانندگان نمی‌توانند مثل همیشه متن را با انتخاب محتوا و کلیک راست و انتخاب گزینه Copy کپی کنند. اما اکثر اوقات روش های هست تا بتوان این گونه مانع‌ها را از پیش رو برداشت. با استفاده از این ۸ روش ساده و به کمک مراحل زیر می‌توانید محتوایی که قفل شده است را کپی کنید. در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید تا این روش را به شما آموزش دهیم.

چرا صاحبان سایت ها از کپی مطالبشان جلوگیری می کنند؟

با اینکه اینترنت رشد زیادی کرده است و تقریبا بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم، ولی هنوز هم بزرگترین مشکل موجود، سرقت محتواست. گاهی اوقات ما از سایت هایی آزادی مثل Upwork و Freelancer سفارش محتوا می دهیم. خب، باید بدانید که تقریبا همه نویسندگان این سایت ها محتوای تولیدی شان را از روی سایت های دیگر برمی دارند و آنها را به نحوی بازنویسی می کنند. تقریبا از هر ۱۰ وبلاگ نویس که درباره یک موضوع واحد مطلب می نویسند، ۷ نفرشان محتوایشان را از منابع دیگر کپی می کنند یا به منابع دیگر ارجاع می دهند.

برای اینکه جلوی سرقت محتوا گرفته شود راه حلی به جز ثبت DMCA مطابق با گوگل وجود ندارد. اما حتی در این مورد هم ممکن است کسی محتوای یک سایت را کپی و آن را به صورت آفلاین استفاده کند. علاوه بر این خیلی از افرادی که سایت دارند نمی توانند برای شکایت قانونی علیه بی توجهی به قانون کپی رایت وقت صرف کنند.

در اینجا به روش هایی که صاحبان سایت ها با استفاده از آنها می توانند از محتوای تولید شده شان حفاظت کنند اشاره می کنیم:

 • اضافه کردن لوگو و واترمارک به عکس ها
 • غیر فعال کردن قابلیت انتخاب و کلیک راست روی محتوای صفحه سایت
 • هات لینکینگ (hotlinking) یا سرقت پهنای مصرفی سایتی که محتوای سایت شما را برمی دارد.

چگونه محتوای صفحات غیر فعال شده را از سایت ها کپی کنیم؟

معمولا صاحبان سایت ها از جاوا اسکریپت (JavaScript) سفارشی یا سایر ابزارها برای از کار انداختن کلیک راست روی صفحه سایت استفاده می کنند. اما این کار می تواند عملکرد کاربرانی که می خواهند از کلیک راست برای اهداف دیگری مثل جستجو در محتوای انتخاب شده یا قابلیت های دیگر استفاده کنند را هم مختل می کند.

۸ روش کپی متن از سایت قفل شده

در ادامه ما به بررسی بهترین و موثرترین روش ها برای کپی کردن محتوا از صفحات سایت هایی که کلیک راست در آنها غیرفعال شده می پردازیم. فقط یادتان باشد که از این روش ها برای سرقت محتوا استفاده نکنید.

۱- جاوا اسکریپت (JavaScript) را در مرورگرتان غیر فعال کنید

همانطور که گفته شد، اکثر کسانی که سایت دارند از جاوا اسکریپت برای غیر فعال کردن قابلیت کلیک راست و انتخاب متن استفاده می کنند. با این حال غیر فعال کردن جاوا اسکریپت و برای کپی کردن مطالب سایت کار خیلی آسانیست.

بسته به مرورگری که استفاده می کنید، مراحل مختلفی را برای این کار باید طی کنید.

در گوگل کروم:

 1. سایت مورد نظرتان را با مرورگر کروم باز کنید.
 2. روی علامت قفل کنار اسم سایت در نوار آدرس کلیک کنید.
 3. برای رفتن به صفحه تنظیمات خاص سایت، روی گزینه “Site Settings” کلیک کنید.
 4. گزینه “JavaScript” را پیدا کرده و روی منوی کشویی روبروی آن کلیک کنید.
 5. برای غیرفعال کردن JavaScript سایت مورد نظر، گزینه “Block” را انتخاب کنید.
 6. حالا صفحه سایت را دوباره باز و امتحان کنید که کلیک راست و گزینه کپی کار می کنند یا نه.

کپی متن از سایت قفل شده

در اینترنت اکسپلورر:

 1. از منو ، Tools → Internet Options را انتخاب کنید.
 2. از پنجره ی باز شده سربرگ Security ر اانتخاب کنید.
 3. روی دکمه ی Custom Level کلیک کنید.
 4. صفحه را به سمت پایین تا رسیدن به گزینه ی Scripting پیمایش کنید.
 5. رادیو باتن Enable را در زیر قسمت Active scripting فعال کنید.
 6. در نهایت روی دکمه ی OK کلیک کرده و از این پنجره خارج شوید.

کپی متن از سایت قفل شده

در فایرفاکس:

 1. سربرگ جدیدی در مرورگر موزیلا فایرفاکس باز کنید، سپس مقدار about: config را در قسمت آدرس بار مرورگر تایپ کنید.
 2. سپس به شما پیغام هشداری نشان داده میشود. بر روی عبارت !I’ll be careful, I promise کلیک کنید.
 3. سپس شما لیستی از گزینه های پیکربندی را در مرورگر مشاهده خواهید کرد.
 4. در قسمت جستجو ، مقدار javascript.enabled را جستجو کنید.
 5. در اینجا شما گزینه ای را پیدا خواهید کرد که میتوانید با راست کلیک کردن روی مقدار آن، جاوا اسکریپت را فعال و غیر فعال کنید.

کپی متن از سایت قفل شده

۲-از وی پی ان (VPN) یا پروکسی استفاده کنید

گاهی اوقات صاحبان سایت ها بر اساس موقعیت جغرافیایی، صفحات وب مختلفی را به کاربران ارائه می دهند. این کار هم می تواند باعث مسدود شدن کامل یا غیرفعال شدن کلیک راست برای کاربران برخی کشورهای خاص شود.

 • اگر کل سایت مسدود شده است و کلا نمی توانید وارد سایت شوید از وی پی ان یا پروکسی استفاده کنید تا هویتتان پنهان شود و به صورت ناشناس وارد سایت شوید.
 • برخی از وب سایت های پروکسی به شما امکان می دهند جاوا اسکریپت سایر اسکریپت های در حال اجرا در صفحه سایت را غیر فعال کنید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید در صفحه سایت از کلیک راست استفاده کنید.

۳- CSS Element را غیرفعال کنید

علاوه بر جاوا اسکریپت، گزینه دیگری که صاحبان سایت از آن برای جلوگیری از کپی محتوایشان استفاده می کنند CSS است. CSS مخفف Cascading Style Sheets است که شکل و فرم وب سایت را تعیین می کند.

 • در مرورگر کرومتان گزینه “Inset” یا Inspect Element را باز کنید و به “View> Developer> Inspect Elements” بروید.
 • این ابزار Developer Tools را باز می کند که در آن می توانید CSS را برای هر کدام از آیتم ها سایت مشاهده و غیر فعال کنید.

۴-محتوا را از کد منبع (Source Code) کپی کنید

اگر نمی توانید با مسدود کردن جاوا اسکریپت مطالب مورد نظرتان را از سایت کپی کنید، راه حل دیگر مشاهده کد منبع صفحه است. همه سایت ها دارای یک کد منبع صفحه (Source Code) به زبان نشانه گذاری فوق متن (HTML) هستند.

اگر سایت مورد نظرتان کلیک راست را غیر فعال کرده است، دنبال گزینه “Developer Tools” یا “Developer” را در لیست مرورگرتان بگردید. برای باز کردن کد منبع در کروم، می توانید به منوی “View> Developer> View Source” بروید. به جای این کار می توانید از ابزارهای مشاهده کد منبع برای دریافت این کد استفاده کنید. بعد از اینکه کد منبع را دریافت کردید، “Control یا Command به همراه کلید F ” را فشار دهید تا محتوایی که قرار است کپی کنید را جستجو و پیدا کنید.

۵- از صفحه پرینت بگیرید یا آن را به پی دی اف تبدیل کنید

راه دیگری که از طریق آن می توانید محتوای سایت را برای خودتان نگه دارید پریینت گرفتن از آن است. فقط کافیست دکمه Control یا Command + P را فشار بدهید. به جای پرینت گرفتن از صفحه سایت می توانید آن را به پی دی اف تبدیل کنید.

برای تبدیل صفحه سایت به فایل پی دی اف در کروم، در کادر “Save as PDF”، از قسمت“Destination” پرینت را انتخاب کنید. برای اسکن و دریافت محتوای متن از پی دی اف نیز می توانید از ابزارهای OCR استفاده کنید. به جای این کار می توانید فایل پی دی اف را به ورد تبدیل و مطالب آن را کپی کنید.

کپی متن از سایت قفل شده

۶- از صفحه اسکرین شات بگیرید

تقریبا همه مرورگرها این امکان را به شما می دهند که از صفحه سایت عکس بگیرید. علاوه بر این می توانید سایت مورد نظرتان را در گوشی تان باز کنید و از آن اسکرین شات بگیرید یا از گزینه های دیگر موجود در کامپیوترتان برای این کار استفاده کنید.

بعد از گرفتن عکس از صفحه می توانید با استفاده از ابزارهای تشخیص شخصیت نوری (OCR) برای اسکن و بازگرداندن متن از تصویر استفاده کنید.

۷- از افزونه های مرورگر استفاده کنید (روش پیشنهادی ما)

افزونه های مرورگر عملکردهای نامحدودی را برای قابلیت های مختلف فراهم می کنند. اگر از مرورگرهای کروم (Chrome) یا فایرفاکس (Firefox) استفاده می کنید، می توانید از افزونه هایی که به شما امکان کلیک راست کردن می دهند استفاده کنید.

برای این کار در مرورگر کروم، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱-افزونه Enable copy یا افزونه های مشابه را دانلود و روی مرورگر نصب کنید.

لینک دانلود برای کروم

لینک دانلود برای فایرفاکس

۲-دنبال افزونه “Enable Right Click” بگردید.

۳-حالا روی گزینه “Add to Chrome” کلیک کنید تا افزونه مورد نظرتان روی مرورگر کروم نصب شود.
۴-پس از نصب افزونه، صفحه سایت مورد نظرتان را باز کنید و روی علامت افزونه در نوار آدرستان کلیک کنید. خواهید دید که محتوای سایت مدنظر به راحتی قابل کپی کردن است و کلیک راست هم کار می کند!

کپی متن از سایت قفل شده

علاوه بر این می توانید جاوا اسکریپت را هم غیر فعال کنید و با استفاده از حالت ultimate mode اکثر اسکریپت های مسدود کننده دامنه را غیر فعال نمایید.

۸- از موبایلتان استفاده کنید

اگر نمی توانید با رایانه محتوای سایت مورد نظرتان کپی کنید، همان سایت را در گوشی تان باز کنید. معمولا با این کار به راحتی می توانید محتوای مورد نظرتان را کپی نمایید. ولی اگر هنوز هم مشکل داشتید، از صفحه اسکرین شات بگیرید و با استفاده از برنامه های اسکنر یا خارج کننده متن، محتوای مورد نظرتان را استخراج کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.