مهندسی معماری

ورزشگاه کاسموس آرنا در جام جهانی 2018

ورزشگاه کاسموس آرنا

 

امروز قصد داریم شمارو با ورزشگاهی که نصف اش در زیر زمین قرار دارد شمارو  آشنا کنیم که در جام جهانی ۲۰۱۸ یکی از خانه های میزبانی روسیه هستش. در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

ورزشگاه کاسموس آرنا

ورزشگاه کاسموس آرنا یا سامارا یکی از خانه های میزبانی روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می باشد. این ورزشگاه در شهر سامارا روسیه واقع شده و به استادیوم ورزشی سامارا هم مشهور است. تاریخ افتتاح این ورزشگاه هم مانند افتتاحیه مسابقات جام جهانی نزدیک و نزدیک تر می شود. این مجموعه ورزشی شباهت انکار ناپذیری به ستاره مرگز فیلم های جنگ ستارگان دارد. یکی از ویژگی مهم کاسموس آرنا سقف گنبدی بلند آن می باشد که از ۳۲ پنل گسترده تشکیل شده است. 

در ابتدا قرار بود ورزشگاه کاسموس آرنا بر روی یک شبه جزیره ساخته شود که به رودخانه های سامارا و ولگا متصل می شد. اما به دلیل کمبود زیرساخت های موجود به شمال شهر منتقل شد. این ورزشگاه قرار است میزبان بازی های مرحله گروهی، یک هشتم نهایی و یک بازی نیمه نهایی باشد. گنجایش ۵۰  هزار نفری ورزشگاه این مجموعه را به یکی از مهم ترین مکان های جام جهانی تبدیل کرده و با هزینه ای بالغ بر ۳۲۰ میلیون یورو در حال ساخت می باشد. 

ورزشگاه کاسموس آرنا یا سامارا

خصوصیت ورزشگاه کاسموس آرنا

خصوصیت اصلی این ورزشگاه در آنجا نهفته که نصف جایگاه و زمین فوتبال درون زمین تعبیه شده اند. مهندسین  طرح مفهومی این مجموعه را مانند تکه ستاره ای است که به زمیت برخورد کرده و در آن فرو رفته است. به همین دلیل وقتی رندرهای پروژه منتشر شد اکثراً معتقد بوده که این ورزشگاه به ستاره مرگ جنگ ستارگان شباهت زیادی دارد. یکی از عواملی که در طول ساخت تغییر پیدا کرد ارتفاع سقف مجموعه بود.

ورزشگاه کاسموس آرنا در جام جهانی

ابتدا  مهندسین طراح یک سقف عظیم ۸۰ متری را برای این مجموعه در نظر گرفته بودند. اما به خاطر محدودیت های اجرایی و هزینه های بالا ارتفاع آن به ۶۰ متر کاهش پیدا کرد. با تمام این اوصاف این ورزشگاه زیبا و بزرگ ۷۰ روز دیگر افتتاح می شود و می توانیم زیبایی های چشمگیر آن را مشاهده نماییم. 

✔ حتما بخوانید:  10 اشتباه رایج در طراحی پلان خانه و آپارتمان های مسکونی

ورزشگاه کاسموس آرنا جام جهانی

این مقاله هارو از دست ندهید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.