دکوراسیون

چگونه مناسب ترین رنگ اتاق را انتخاب کنیم؟

رنگ به عنوان یک عنصر جادویی می تواند در یک لحظه یک اتاق ساده را به فضایی دنج و صمیمی تبدیل کند. البته به شرطی که در انتخاب پالت رنگ برای دیوارها و مبلمان داخلی یک نظم مشخص و مبتنی بر قانون وجود داشته باشد.
رنگ ها به اتاق روح می دهند و بنابراین قبل از انتخاب رنگ باید مشخص کنید که از اتاق برای خواب و استراحت استفاده می کنید یا برای مطالعه و کار. کارایی اتاق تعیین می کند که کدام رنگ ها باید در کنار هم قرار گیرند تا انرژی اتاق افزایش یابد و فضای لازم فراهم شود.
اصول مختلفی برای انتخاب رنگ وجود دارد. ساده ترین اصلی که اغلب می شنویم این است که رنگ ها را به سرد یا گرم دسته بندی کنیم. بدیهی است که هیچ قانون کلی برای تعیین بهترین رنگ اتاق خواب وجود ندارد. مهم است که تصمیمات ترکیب رنگ را بر اساس ترجیحات شخصی قرار دهید. اتاق ها خصوصی هستند و شما می توانید آزادانه رنگ و مبلمان اتاق را انتخاب کنید. امروز با اصول انتخاب رنگ برای اتاق خواب بیشتر آشنا می شویم. پس با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

مناسب ترین رنگ اتاق

چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است؟

برای انتخاب رنگ اتاق توصیه های زیادی وجود دارد که بیشتر آنها به توزیع رنگ های گرم و سرد اشاره دارد. بهتر است در ترکیب رنگ اتاق خواب از رنگ های گرم استفاده نکنید تا در اتاق احساس آرامش بیشتری داشته باشید یا برای اتاق مطالعه چون باید انرژی بیشتری داشته باشید از رنگ هایی استفاده کنید که شما را هیجان زده می کند.
اما در این مقاله به روانشناسی رنگ ها اشاره ای نمی کنیم زیرا نمی توان یک قانون کلی برای سلیقه های مختلف تعریف کرد. در ادامه به مهم ترین موضوع می پردازیم که روش صحیح ترکیب رنگ ها در اتاق، طراحی فضایی آرام، انتخاب بهترین رنگ برای اتاق بر اساس سلیقه شخصی و چیدمان دیوارها و مبلمان اتاق است.

رنگ قرمز پرشور برای کار با اشتیاق بیشتر
رنگ قرمز پرشور برای کار با اشتیاق بیشتر
رنگ سرد برای تمرکز بیشتر در اتاق کار
رنگ سرد برای تمرکز بیشتر در اتاق کار
آرامش اتاق خواب با ترکیب رنگ ملایم
آرامش اتاق خواب با ترکیب رنگ ملایم
انرژی بیشتر در اتاق خواب با رنگ های گرم
انرژی بیشتر در اتاق خواب با رنگ های گرم

چگونه ترکیب رنگ داخلی اتاق را انتخاب کنم؟

قبل از شروع صحبت در مورد اصول و قوانین انتخاب بهترین رنگ برای اتاق، لازم است تاکید کنیم که در انتخاب رنگ دیوارهای اتاق عجله نکنید.
در بین تمام وسایلی که در اتاق قرار می گیرد و گوشه ای امن برای شما ایجاد می کند، رنگ کمترین قیمت را دارد و به دلیل تطبیق پذیری بالایی که دارد، به راحتی می توانید چیزی سازگار با سایر موارد را انتخاب کنید. بنابراین، اول از همه، کل اتاق را با همه چیزهایی که قرار است ترتیب دهید تصور کنید. پس از تعیین ترکیب رنگ اتاق و انتخاب پرده و کاغذ دیواری، به سراغ انتخاب رنگ دیوارها بروید. بنابراین رنگ دیوار اتاق را در مرحله نهایی طراحی دکوراسیون اتاق خواب و با در نظر گرفتن نکات زیر انتخاب کنید.

ترکیب رنگی را انتخاب کنید که الهام بخش اتاق باشد

ترکیب رنگ دیگری را برای هماهنگی با مبلمان اتاق پیدا کنید، مانند رنگ میز و صندلی، کمد، روتختی و پرده.
پیدا کردن این ترکیب واقعا دشوار است، اما به عنوان راهنما می توانید از ترکیب رنگ فرش، پارچه یا نقاشی برای جلب توجه استفاده کنید.
سعی کنید از هر نمونه مهم ترین رنگ ها را استخراج کنید و با دیدن تصاویر طرح های تزئینی که از رنگ های شما استفاده کرده اند، بهترین رنگ را برای اتاق انتخاب کنید.
اگر هنوز ایده خاصی برای رنگ اتاق خواب خود ندارید، به مثال های زیر دقت کنید تا اصول ترکیب رنگ ها در چیدمان مبلمان داخلی را بیاموزید و چند ترکیب رنگ برای اتاق خود بیابید.

رنگ اتاق

رنگ اتاق

رنگ اتاق

رنگ اتاق

ارزش رنگ را در نظر بگیرید

یکی از ویژگی های تعیین کننده رنگ، ارزش رنگ است. یعنی هر رنگی مثل آبی، قرمز یا سبز با سفید شروع می شود و با سیاه ختم می شود. علاوه بر این، چندین رنگ برای یک رنگ تعریف شده است.
حال برای انتخاب بهترین رنگ برای اتاق، باید مشخص کنید که هر رنگ تیره است یا روشن. ترکیب صحیح ارزش رنگ های مختلف به جلوگیری از اختلاط رنگ اتاق کمک می کند و چیدمان اجسام به ترتیب رنگی خاصی است. پس برای نظم بیشتر در اتاق بهتر است رنگ تیره، رنگ روشن و رنگ روشن در ترکیب رنگ اتاق باشد. در این میان باید یک رنگ اصلی را در نظر بگیرید که انتخاب آن به سلیقه شما بستگی دارد و بیشتر اتاق و مبلمان از این رنگ هستند.

رنگ اتاق

برای کاربرد، ترکیب رنگ خانه را تصور کنید

اگر نگران ترکیب رنگی که انتخاب می کنید هستید، قبل از اینکه آستین های خود را بالا بزنید و دکوراسیون اتاق خود را تغییر دهید، خانه یا اتاق خود را با ترکیبی از رنگ ها تصور کنید. برای این کار، اتاقی را با تمام اشیایی که قرار است (مانند تخت، پرده و میز) روی یک کاغذ بکشید.
پارچه ها یا کاغذهایی را در طیف رنگی انتخابی خود پیدا کنید و هر پارچه رنگی را روی کاغذی که در اتاق کشیده اید قرار دهید.
حالا وقت آن است که جنبه های مثبت و منفی اتاق را بنویسیم. مهم ترین نکات مثبت اتاق را برجسته کنید و برای انتخاب ترکیب رنگ مناسب روی آنها تمرکز کنید. آیا ویژگی هایی که ترجیح می دهید می توانند نقاط ضعف اتاق را پوشش دهند؟ اگر می توانید خود را با این ترکیب رنگ راضی کنید، در استفاده از آن در اتاق تردید نکنید.

تاثیر نور بر رنگ های اتاق را نادیده نگیرید

نور عامل مهمی در فضای اتاق خواب است که در انتخاب رنگ دیوارها و رنگ بندی دکوراسیون اتاق باید به آن توجه کرد.
اتاق پنجره داشته باشد یا نداشته باشد، پنجره اتاق رو به شمال یا جنوب است، میزان نور طبیعی را در طول روز تعیین می کند. از آنجایی که میزان نور (نور طبیعی یا لامپ) بر میزان تیرگی رنگ تأثیر می گذارد، قبل از انتخاب بهترین رنگ برای اتاق، باید تأثیر نور را بر رنگ مبلمان و دیوارهای اتاق اندازه گیری کنید. هر چه اتاق روشن‌تر باشد، اشیا روشن‌تر و رنگ‌ها در اتاق‌های تاریک تیره‌تر می‌شوند.

انتخاب رنگ اتاق بستگی به سلیقه شما دارد

از آنجایی که تنوع زیادی در رنگ دیوار وجود دارد، تصمیم گیری در مورد رنگ دیوار در اتاق کمی دشوار می شود. به خصوص اگر بخواهید در این انتخاب نظر همه اعضای خانواده را در نظر بگیرید.
برای انتخاب رنگ اتاق بهتر است به سلیقه و رنگ مورد علاقه خود توجه کنید و این انتخاب را به رنگ های سرد در اتاق خواب و رنگ های گرم در اتاق محدود نکنید.
مهم است که در اتاق با رنگ مورد علاقه خود احساس راحتی کنید. چندین فاکتور مهم مانند میزان نور اتاق، رنگ مبلمان، مساحت اتاق را در نظر بگیرید و رنگ دیوارها را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک های مفید
دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.