مهندسی برق

ابزار‌های مورد نیاز برای برق کاری ساختمان

اگر شما قصد دارید برق کشی ساختمان خود را انجام دهید نیاز است که با ابزار های برق کاری ساختمان آشنا باشید .تعدادی از این ابزار ها در هر خانه ای ضروری است که با آنها در این مقاله آشنا خواهیم شد تا بتوان برق کشی منزل خود را انجام دهیم.یا قسمتی از سیم کشی ساختمان را تعمیر کنیم.پس در ادامه با پورتال جامع مهندسین ایران همراه باشید.

وسایل لازم برای سیم کشی رو کار و توکار ساختمان

در ادامه متداول ترین وسایل لازم برای سیم کشی رو کار و توکار برای ساختمان معرفی میکنیم که ۹۰% برق کشی ساختمان با این ابزارالات صورت می گیرد.

ابزار‌ مورد نیاز برای برق کاری

فازمتر

فازمتر ها یکی از مهمترین ابزار برق کشی ساختمان به شمار می آید فازمتر وسیله ای است که علاوه بر باز وبسته کردن پیچ ها برای تشخیص سیم فاز از نول هم کاربرد دارد فازمتر ها در دو نوع بزرگ و کوچک ساخته میشوند ، فاز متر در حقیقت یک اصطلاح عامیانه است و در اصل فازنما است زیرا این وسیله همان طور که گفتیم سیم فاز را از نول تشخیص میدهد.

پیچ گوشتی

یکی از پر مصرف ترین ابزار ها در برق کشی ساختمان و کار های برقی پیچ گوشتی است پیچ گوشتی انواع بسیاری دارد و هر چقدر دسته پیچ گوشتی بزرگتر باشد راحت تر می توان با آن پیچ را باز وبسته کرد ، زیرا براساس خاصیت اهرم هر چه طول بازو بزرگتر باشد نیاز به نیروی کمتری است.

پیچ گوشتی ها در دو نوع چهار سو دو سو وجود دارد یک نکته هم که بهتره بدونید اینه که با پیچ گوشتی های دو سو میتوان پیچ های چهار سو را باز و بسته کرد مشروط بر اینکه سر پیچ گوشتی وسر پیچ هم اندازه باشد.

✔ حتما بخوانید:  تجهیزات مدیریت سیم و کابل

چسب نواری برق

چسب نواری برق برای چسب کاری سیم های جدید به دیوار، فلزات و کلیدهای برق و PVC استفاده می شوند. در بازار چسب نواری برق با کیفیت ها و قیمت های مختلف موجود است که می توانید یکی را انتخاب کنید.

سیم چین

سیم چین همان طور که از نامش پیداست یک ابزار ضروری برای قطع کردن سیم ها است سیم چین یک وسیله مکانیکی است که بیشتر در الکترنیک و برق کاربرد دارد و از آن برای بریدن و لخت کردن سیم استفاده می شود هر چند از سیم چین برای لخت کردن سیم ها هنگام برق کشی ساختمان استفاده میشود.

اما در صورتی که این کار را انجام نداده اید چند بار به صورت تست با سیم چین ،سیمی که استفاده نمیکنید رو لخت کنید چون اگر برای اولین بار بخواهید سیم را به وسیله سیم چین لخت بکنید احتمال قطع شدن سیم وجود دارد وبهتر است چند بار تمرین کنید تا قلق آن دستتان بیاید.

انبردست

انبر دست یک وسیله است که نه تنها در برق کشی ساختمان بلکه در مواردی مانند : لوله کشی مکانیکی و حتی نعل کرد اسب نیز کاربرد دارد.

و یک خاصیت جالب انبردست در برق کشی ساختمان که آن را یک ابزار مهم کرده این است که چندین کار را میتوان با آن انجام داد از جمله لخت کردن سیم و محکم کردن اتصال دو سیم به یک دیگر تا خم کردن قطعات فلزی و… را انجام می دهد و این خواص باعث شده که در صنعت نوع برقی آن نیز برای راحتی کار با آن تولید شده است.

فنر سیم کشی

برای عبور دادن سیم از داخل لوله های محل عبور برق که در دیوار ها قرار دارند و ما آنها را نمیبینیم استفاده می شود که در هنگام برق کشی توکار در ساختمان استفاده میشود .

فنر ها از یک نوار نازک و باریک فولادی ساخته شده اند که یک سر آن حالت گوی فلزی یا پلاستیکی است تا لوله های داخل دیوار به راحتی حرکت کند و سر دیگر آن یک قلاب وجود دارد تا بتوانیم سیم را به آن قلاب وصل کنیم .فنرهای سیم کشی در متراژ های مختلف در بازار موجود می باشد.

✔ حتما بخوانید:  گزارش کارآموزی آموزش ساخت تابلوهای برق

برای سهولت در موقع سیم کشی سر گوی را به وسیله روغن یا گریس آغشته می کنند تا راحت تر فنر در لوله حرکت کند ودر نهایت برق کشی ساختمان سریع تر انجام شود.

انواع لوله برق

لوله های پلاستیکی خرطومی یا صاف، از جمله متداول ترین وسایل برای لوله کشی برق به صورت تو کار هستند که از داخل آن ها سیم های مورد نیاز عبور داده می شوند. با استفاده از این وسیله به میزان زیادی از سیم ها حفاظت می گردد.

جعبه تقسیم

در فضای یک ساختمان لازم است که انشعابات و مسیرهای مختلفی از مدار اصلی ایجاد گردد تا بتوان در بخش های مختلف از طریق سایر ابزار های سیم کشی برق از جریان لازم استفاده نمود. ابزار هایی نظیر انواع جعبه تقسیم به عنوان یک محل انشعاب در نظیر گرفته شده و سایر مدار های الکتریکی فرعی و اجزای آن ها از این محل گرفته می شوند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.