رپورتاژ آگهی

انواع ناودانی تیرچه برای ساخت تیرچه

در انواع ساخت و ساز از مصالح مختلف و متنوعی استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها برای اجرایی شدن به دستورالعمل‌های خاصی نیازمند هستند. یکی از مهم‌ترین مصالح ساخت و ساز تیرچه است که با استفاده از روش‌های متنوعی تولید می‌شود. تیرچه به عنوان یک المان پیش ساخته متنوع در کف‌سازی و ساخت سقف پروژه‌های ساختمانی در حال ساخت کاربرد فراوانی دارد و وظیفه آن‌ انتقال دادن بار به تیرآهن‌های اصلی است. این مصالح ساختمانی در انواع بتنی و فولادی تولید می‌شوند.

گاهی اوقات این محصول ترکیبی از بتن و فولاد است. از مهم‌ترین مزایای تیرچه می‌توان به مواردی مانند امکان تولید در داخل کشور و کمک به کاهش هزینه‌های ساخت و ساز، کیفیت بالا، افزایش مقاومت ساختمان در برابر طوفان و زلزله، وزن سبک، سهولت در جابه‌جایی و حمل و نقل، سرعت بخشیدن به روند ساخت و ساز و … اشاره کرد. شرکت‌های تولیدکننده برای تولید این نوع مصالح ساختمانی از قالب یا ناودانی تیرچه استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم درباره انواع قالب تیرچه که برای ساخت تیرچه به کار می‌رود، توضیح دهیم.

انواع ناودانی تیرچه

ناودانی تیرچه چیست و انواع آن کدام است؟

ناودانی تیرچه قالبی است که انواع مختلف آن شامل ناودانی فلزی و ناودانی فابریک تیرچه در بازار وجود دارد که در کنار تجهیزات دیگری مانند میکسر بتن یا بتونیز برای ساخت تیرچه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تولید ناودانی‌های فلزی معمولا از ورق سیاه استفاده می‌شود. ورق سیاه بعد از اینکه با دستگاه‌های مخصوص به اندازه مورد نیاز برای ساخت تیرچه برش خورد، به اندازه استاندارد مورد نیاز با کمک دستگاه‌های پیشرفته خم و ناودانی تولید می‌شود.

ورق‌های سیاه به کار رفته در تولید قالب یا ناودانی تیرچه فلزی بین سه میلی‌متر الی چهار میلی‌متر ضخامت دارند. کیفیت ناودانی‌های فابریک تیرچه نسبت به ناودانی‌های تولید شده از ورق سیاه به مراتب بیشتر است و به همین دلیل با قیمت بالاتری نسبت به آن فروخته می‌شود. فقط در صورتی استفاده از ناودانی فابریک برای تولید تیرچه صرفه اقتصادی دارد که تولید آن در حجم بالا باشد. در غیر این صورت برای تولید تیرچه‌ها با تعداد محدود از ناودانی‌های فابریک استفاده‌ای نمی‌شود؛ زیرا به دلیل قیمت گران منجر به افزایش هزینه‌ها خواهد شد.

 

چرا قیمت قالب یا ناودانی تیرچه برای افراد فعال در ساختمان‌سازی اهمیت دارد؟

قالب یا ناودانی تیرچه به عنوان یکی از انواع قالب‌های فلزی بتن توسط شرکت‌های مختلفی در ایران با طول‌های متنوعی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. برای ساخت تیرچه بتنی از ناودانی فلزی تولید شده با ورق سیاه استفاده می‌شود‌. هر چقدر که کیفیت ناودانی بیشتر باشد با قیمت بالاتری در اختیار خریداران این محصول که اغلب افراد فعال در حوزه ساخت و ساز هستند قرار می‌گیرد. البته نوع ناودانی هم در قیمت این محصول تاثیرگذار است.

همان طور که در بخش قبلی‌ هم اشاره کردیم ناودانی‌های فابریک تیرچه همواره قیمت بالاتری دارند. افراد فعال در زمینه ساخت و ساز با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارند برای خرید تجهیزات مورد نیاز خود از جمله ناودانی‌های تیرچه اقدام می‌کنند. شرکت‌های تولیدکننده ناودانی یا قالب تیرچه نیز با استفاده از راهکارهای متنوعی نسبت به تولید باکیفیت این محصولات اقدام می‌کنند‌. در پروژه‌های بزرگ و مهم ساختمان‌سازی قیمت ناودانی به مراتب بسیار مهم‌تر است؛ زیرا تاثیر بسیار زیادی در هزینه‌های نهایی دارد.

ناودانی تیرچه

ناودانی تیرچه بیشتر در کدام یک از بخش‌های ساختمان کاربرد دارد؟

همان طور که در بخش‌های قبلی مقاله نیز اشاره کردیم، از نام این نوع قالب یا ناودانی مشخص است این محصول به عنوان قالبی پرکاربرد برای تولید و ساخت تیرچه به عنوان یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که قالب‌های تیرچه در پروژه‌های ساختمان‌سازی بیشترین کاربرد را در قسمت سقف ساختمان‌ها دارند و در این بخش نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند‌. استفاده از ناودانی برای تولید تیرچه و به کار بردن آن در سقف سازه سبب می‌شود که دوام و مقاومت سازه‌ها در برابر عوامل محیطی خطرناک مانند زلزله و طوفان به مراتب افزایش پیدا کند‌.

تیرچه‌های بتنی را با استفاده از بتن مخلوط شده در دستگاه میکسر بتن و آرماتور فولادی تولید می‌کنند. هر چقدر کیفیت ناودانی یا قالب بیشتر باشد، تیرچه بتنی نیز از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. به همه افرادی که در زمینه ساخت و ساز مشغول فعالیت هستند توصیه می‌کنیم که با خرید ناودانی‌ها یا قالب‌های تیرچه خوب، بادوام، مستحکم و مناسب کیفیت تولید تیرچه‌های خود را افزایش دهند و سقف ساختمان را مقاوم‌سازی کنند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که ناودانی علاوه بر اینکه در ساخت تیرچه‌های مورد نیاز در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد، برای صنایع دیگری مانند ساخت ماشین‌آلات، ساخت انواع مختلف سازه‌ دریایی، ساخت چارچوب فلزی و در ترمیم بناهای قدیمی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی ناودانی جزو محصولات بسیار پرکاربرد به حساب می‌آید.

 

تیرچه‌ها بعد از تولید توسط ناودانی تیرچه چه وظایفی بر عهده دارند؟

تیرچه‌هایی که بعد از ساخت توسط ناودانی یا قالب تیرچه در پروژ‌های ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید بتوانند وزن سقف و همچنین وزن بارهای دیگری را که در زمان اجرا به آن‌ها وارد می‌شود را به خوبی تحمل کنند. تیرچه باید به گونه‌ای تولید شده باشد که در زمان جابه‌جایی و حمل و نقل آن به محل احداث پروژه ساختمان‌سازی تیرچه بتواند وزن خود را به خوبی تحمل کند و آسیب نبیند. تیرچه بعد از اینکه بتن در داخل ناودانی‌ها ریخته شد باید بتواند بار وارد شده را تحمل کند. در بسیاری از مناطق زلزله‌خیز به دلیل حساسیت کم تیرچه‌ها به ارتعاشات در طراحی‌های معکوس بار از این نوع مصالح استفاده می‌شود.

ناودانی تیرچه

خرید ناودانی تیرچه از شرکت مدرن سازان

در این مقاله راجع به ناودانی تیرچه و کاربرد آن در تولید تیرچه بتنی توضیح دادیم. شرکت‌های زیادی در سطح ایران وجود دارند که در زمینه تولید انواع ناودانی تیرچه مشغول فعالیت هستند‌. از بین آن‌ها شرکت مدرن سازان با ارائه انواع ناودانی نو و دست دوم با مناسب‌ترین قیمت به عنوان یکی از شرکت‌های خوب و معتبر شناخته می‌شود‌. این شرکت همواره با ارائه بهترین تجهیزات ساختمان‌سازی با مناسب‌ترین قیمت سعی دارد رضایت تمام مشتریان خود را جلب کند.

محصولات باکیفیت این شرکت با تامین تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور نیاز به واردات از کشورهای دیگر را به میزان زیادی کاهش داده است. امیدواریم از طریق مطالعه این مقاله به اطلاعات مورد نیاز خود درباره ناودانی تیرچه دست پیدا کرده باشید.

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.