رپورتاژ آگهی

موارد استفاده لاستیک بازیافتی چیست؟

بازیافت لاستیک در این روزها به دلیل اینکه در طیف گسترده‌ای از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد، تقاضای بالایی دارد. لاستیک بازیافتی نسبت به لاستیک استفاده ‌نشده نسبتا ارزان بوده و در تولید کالاهای  فراوانی به کار می‌رود. در حقیقت تعداد زیادی از تولید کنندگان استفاده از لاستیک های بازیافتی در واحد تولیدی خود را ترجیح می‌دهند. و تولید کنندگان و تامین کنندگان زیادی که با تامین لاستیک بازیافتی سرو کار دارند، وجود دارد. لاستیک بازیافتی در کفش، پلاستیک، رنگ، فرش، تایر ماشین و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی منبع سوخت نیز است. در ادامه برخی از کاربردهای مخلف و زمینه های گوناگون لاستیک های بازیافتی را بررسی می کنیم.

لاستیک بازیافتی

کفپوش زمین های بازی در پارک و فضای بازی کودک

امروزه مشاهده می‌شود که اغلب تجهیزات زمین‌بازی کودکان و پوشش های لاستیکی از لاستیک بازیافتی  و کفپوش های گرانولی و لاستیکی ساخته می‌شوند. امروزه تولید کفپوش گرانولی که از لاستیک بازیافتی و چسب تشکیل شده، به عنوان پوششی که سبب ایجاد سطوح نرم برای افتادن کودکان می شود کاربرد فراوانی در پارکها و زمین های بازی کودکان دارد. این زمین‌های بازی لاستیکی بازیافت شده حاوی مواد شیمیایی کمتری نسبت به کودهای شیمیایی سنتی بوده و از این رو برای کودکان ایمن است. لاستیک بازیافتی هم چنین در ساخت تجهیزات زمین‌بازی نیز به کار می‌رود.

لایه کف سازی جاده ها

اغلب سنگفرش های بزرگراه‌ها در کشورهای توسعه‌یافته ای همانند آریزونا، کالیفرنیا و تگزاس از لاستیک بازیافتی به عنوان یک افزودنی سطح بزرگراه استفاده می‌کنند. لاستیکی که ذوب می‌شود، منجر به انبساط انعطاف‌پذیری آسفالت شده و این منجر به ساخت جاده‌هایی که می‌توانند در برابر حرکت و شکاف زمین مقاومتی بسیار بهتر از آسفالت اصلی داشته باشند می شود.

سوخت لاستیکی

کارخانه برق و متصدیان سیمان از محصولات پلاستیکی بازیابی شده به عنوان سوخت استفاده می‌کنند. در اغلب کشورهای آمریکا  به دلیل نیاز به سوخت جایگزین، لاستیک به عنوان سوخت به کار می‌رود تا نیازهای بالا به ذغال‌سنگ را تکمیل کند. از طرفی سوخت‌های زغال‌سنگ و سوخت‌های لاستیکی سمومی آزاد می‌کنند که در حالت کلی موجب ضرر رساندن به کیفیت هوا می شود.

مدهای دوستدار محیط زیست

بسیاری از طراحان مد هستند که محصولات مد خود همانند کیف های زنانه، پاکت های پیکی و پوشاک را از منابع لاستیکی بازیافت شده درست می‌کنند. مدهای با لاستیک بازیافتی هم به دلدوست‌داران محیط‌زیست و هم دوست‌داران حیوانات می نشیند. چنین مدی در لباس ها یا چمدان ها، صفحات ساخته‌شده از لاستیک بازیافتی به جای پلاستیک و یا پوست حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد. لاستیک بازیافتی مشکل ضایعات پلاستیکی مضر در محل‌های دفن زباله را برطرف می‌کند.

تولید تایر

تحقیقات نشان داده‌اند که هنگامی که تولید کنندگان در تولید لاستیک خودرو از لاستیک بازیافتی استفاده می‌کنند، یک گالن روغن به ازای هر لاستیک ذخیره می‌شود. پودر لاستیکی که از لاستیک بازیافتی تولید می‌شود فقط تا ۱۰ % از محتویات لاستیک یک تایر جدید را مصرف می‌کند.

صنعت گرانول و بازیافت لاستیک یک صنعت مهم و بسیار پر رونق است. لازم به ذکر است بدانیم که لاستیک ها حتی مستعکل ترین آنها دارای ارزش فراوانی هستند و با کمی خلاقیت و تلاش می توانند منبع کسب درآمد و کارآفرینی در کشورمان باشند.

 

توجه: این مطلب یک رپورتاژ آگهی (تبلیغات) بوده و پورتال جامع مهندسین ایران هیچگونه نظر و مسئولیتی ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.