مهندسی برق

استاندارد VDE آلمان

استاندارد VDE چیست؟ 

شرکت های تولید کننده سیم و کابل برق بر روی محصولات خود حروفی را به زبان انگلیسی درج می کنند. این حروف بر اساس استاندارد VDE آلمان (Verband der Elektrotechnik) به معنی انجمن مهندسی برق بر روی سیم و کابل درج می شود که بر اساس جدول تعیین شده توسط این انجمن هر یک از این حروف بیانگر جنس و نوع هادی، عایق، هادی هم مرکز، زره، غلاف است که به وسیله آن می توان به صورت دقیق از کلیه مشخصات و ساختمان سیم یا کابل به صورت کامل مطلع شد.

اختصارات سیم و کابل

حرف اول بیان می کند که حروفی که در حال مطالعه آن هستید بر اساس استاندارد وی دی ای نوشته شده اند یا نه. در واقع در صورتی که حرف اول N باشد نشان می دهد کلیه حروف بر اساس استاندارد VDE نوشته شده اند. در صورتی که N به تنهایی در ابتدا قرار گیرد بیان می کند که جنس هادی به کار رفته در محصول از مس است و چنانچه حرف اول و دوم NA باشد هادی سیم یا کابل مربوطه از نوع آلومینیوم می باشد.

حرف بعدی بیانگر جنس عایق محصول است. منظور از عایق همان روکشی است که بر روی سیم های درون کابل کشیده می شود. در حروف درج شده بر روی کابل بعد از حرف هادی، استفاده از حرف Y بیانگر وجود عایق PVC، حرف G علامت عایق لاستیک، حرف ۲X علامت عایق XLPE و حرف ۲Y علامت عایق پلی اتیلن می باشد. به عنوان مثال اگر در ابتدای حروفی بر روی کابل عبارت N2X درج شده باشد به ما نشان میدهد سیم های درون کابل از هادی مسی با روکش ایکس ال پی ای تشکیل شده اند.

قسمت بعدی بیان کننده نوع غلاف کابل است. غلاف کابل همان قسمت بیرونی (معمولاً مشکی رنگ) کابل های برق است که همه ما در هرجایی آن را مشاهده می کنیم که بسیاری آن را روکش کابل می نامند. این قسمت در کابل های برق معمولی یا فشار ضعیف آخرین قسمت کابل می باشد. در قسمت سوم حروف Y علامت غلاف PVC، علامت K غلاف سربی و KL علامت غلاف آلومینیومی می باشد. اگر بر روی کابلی عبارت NYY مشاهده شد حرف N بیان می کند که هادی کابل مسی است، Y بیان می کند که روکش سیم های درون کابل از جنس PVC است. و حرف Y بعدی نشان می دهد روکش کلی کابل که بر روی سیم ها کشیده شده از جنس PVC می باشد.

✔ حتما بخوانید:  تماس مستقیم و غیر مستقیم

قسمت بعدی حروف متعلق به زره کابل است. از زره در تولید کابل زمانی استفاده می شود که کابل نیاز به مقاومت بیشتری در برابر ضربات و فشار باشد. در این صورت با استفاده از زره در ساختمان کابل، مقاومت کلی آن را در برابر ضربات و فشارهای وزنی بالاتر می برند و محل استفاده از آن بر روی غلاف کابل است که مجددا نیاز است پس از استفاده از زره غلاف دیگری بر روی کابل قرار گیرد. علامت F مشخص کننده زره فولاد گالوانیزه به صورت سیم تخت ، G به صورت نوار گالوانیزه مارپیچی، R مفتول فولادی قلع اندود است.

استاندارد VDE

نکته اول: در مواقعی ممکن است مابین حروف غلاف کابل و عایق کابل حروف دیگری وجود داشته باشد. به عنوان مثال در کابل NYCY وجود حرف C بیانگر وجود شیلد مابین عایق های پی وی سی است.

نکته دوم: گاهی بعد از ذکر کردن جنس عایق اطلاعاتی در مورد هادی کابل مجدداً ذکر می شود. به عنوان مثال در کابل NYMHY حرف MH علامت هادی افشان گرد است.

برای درک بهتر موضوع به ذکر چند مثال می پردازیم و در انتها لیست کامل حروف استاندارد VDE را در قالب یک جدول برای شما قرار می دهیم.

کابل NYMHY
(N)جنس هادی کابل مسی است، (Y) روکش سیم های درون کابل عایق پی وی سی، (M) هادی از نوع افشان است، (H) هادی درون کابل به صورت گرد شده درون کابل قرار گرفته است، (Y) غلاف یا روکش کلی کابل از جنس PVC می باشد.

کابل NYY
(N) جنس هادی کابل مسی است، (Y) روکش سیم های درون کابل (عایق) پی وی سی، (Y) روکش کلی کابل (غلاف) پی وی سی می باشد.

کابل NYCY
(N) جنس هادی کابل مسی است، (Y) روکش سیم های درون کابل (عایق) پی وی سی، (C) وجود شیلد بر روی مجموعه سیم های درون کابل، (Y) غلاف یا روکش کلی کابل از جنس PVC می باشد.

✔ حتما بخوانید:  کلیدهای فشار ضعیف و انواع آن‌ها

کابل J-Y (ST) Y
این کابل‌ها برای کنترل از راه دور، اندازه‌گیری و ارسال سیگنال‌ها و همچنین ارتباطات تلفنی و مخابراتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل رانژه و کابل های تلفنی زوجی از ساختار کابل های JY(ST)Y می باشد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دانلود فایل

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.